Ανθρωπος Α-Διδακτος = Ερμαιο Της Κολασης !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ζείς την εμπειρία που επιτρέπεις στον εαυτο σου να ζήσεις.
Πως μπορείς να βιώσεις κατι ,που μεσα σου θεωρείς ανεπίτρεπτο;
Πως μπορείς να έλξεις όταν δεν εισαι συντονισμενος με τις δονήσεις επιθυμίας και πηγης;
Πως μπορείς να συντονιστείς με την Πηγή με συναισθηματα φόβου και απουσίας;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τα πάντα είναι προιόν έρωτα! :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τα πάντα είναι προιόν έρωτα
δεν είμαι εγώ λοιπόν υπερβολική...αλλά τα πάντα!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

.....άσχετον!
Εικόνα
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Skapaneas έγραψε:
Vaso έγραψε: Μιζέρια στον έρωτα δεν σηκώνω... μα ούτε και στην ζωή!
Μπα, δεν νομιζω οτι ειναι αυτο !

Μυγα στο σπαθι σου δεν σηκωνεις.. μαλλον !
Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έχει καταντήσει πλέον κουραστικό το θέμα! :roll:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έχει καταντήσει πλέον κουραστικό το θέμα

Χριστίνα μου, παίρνω την έκκληση σου σαν αφορμή για να τοποθετηθώ απέναντί της...

Η πορεία του κάθε ανθρώπου είναι από μένα σεβαστή. Είτε πρόκειται για πορεία αυτοκαταστροφής, είτε πρόκειται για πορεία φόβου, είτε πρόκειται για πορεία αγάπης...
Μέσα σ' αυτήν την ελευθερία που επιτρέπω μέσα μου να βρίσκεται ο καθένας, υπάρχουν και όρια σεβασμού, ανυποχώρητα που πάνω τους προσκρούει κάθε διάθεση υπέρβασής τους.
Κατανοώ την επιθυμία του καθενός να μάθει, να εξελιχθεί, να βρει τον εαυτό του, να βρει το εγώ του και να το στηρίξει με αγάπη και κατανόηση, να βρει το πνεύμα του και να το διοχετεύσει στον εσωτερικό του κόσμο, ώστε να γίνει αληθινή η πραγματικότητά του. Σ’ αυτήν την πορεία είμαι και θα παραμείνω νιώθοντας πίσω από την αγωνία, το φως!
Κατανοώ την δυστροπία, την αλαζονεία, την έλλειψη ιδανικών, τον φόβο, το πάθος, το ίδιο καλά με την ευελιξία, τον ενθουσιασμό, την αγάπη, γιατί όλα τα συναισθήματα υπάρχουν σαν πρωτόλειο υλικό μιας «αυθεντικής» πραγματικότητας, την οποία αντικατοπτρίζει για τις σκέψεις μας, ο φυσικός κόσμος!

Επειδή όμως για μένα προσωπικά, δεν υπάρχει η «αυθεντική» πραγματικότητα του φυσικού κόσμου μόνο, αλλά η αυθεντικότητα σε κάθε στιγμή της ζωής μου, κατανόησα και το άσκοπο των απαντήσεών μου, και αισθάνομαι ότι η αρχική πρόκληση για αυτές δεν περιέχει αγνότητα.
Θεωρώ τις ερωτήσεις του αγαπημένου μας Σκαπανέα παραπλανητικές, και πίσω από αυτές νιώθω μια πνευματική γνώση που χρειάζεται την συναισθηματική μας κάλυψη, για να απλωθεί και σε υπαρξιακή γνώση δική του. ΄Ετσι μόνο μπορώ να δικαιολογήσω την εμμονή σε «κουραστικούς» διαπληκτισμούς, όμως αυτή η δικαιολογία δεν μου δίνει και κανένα κίνητρο για να τους συνεχίσω.

Ο τρόπος που ο καθένας βιώνει τον «εγωισμό» του με αφήνει αδιάφορη και φυσικά δεν είμαι εδώ, ούτε εγώ, ούτε κανένας πιστεύω, για να συνεχίσω να τον τρέφω.

Ο διάλογος χρειάζεται να είναι σαφής ως προς την δυναμική του, ώστε να αποτελέσει κίνητρο για τον καθένα μας να τον συνεχίσει.
Και η μεγαλύτερη δυναμική ενός διαλόγου είναι η αγνότητα της ίδιας του της εκδήλωσης. ΄Οπου αυτή «αγνοείται», εγώ τουλάχιστον θα απέχω…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:(

Βάσω θεωρώ ότι με αντιπροσωπεύουν κι εμένα απόλυτα όσα γράφεις κι ελπίζω να υπάρχει ακόμη δυνατότητα επικοινωνίας.

Ισως ενεργοποίηση της ακοής των "μηνυμάτων" για να βρούμε όλοι τον δρόμο μας.

Τετοιου είδους συγκεχυμένες παρεμβάσεις προκαλούν καταστροφή και επιστροφή ....

Αναρωτιέμαι γιατί προκύπτει αυτή η ανάγκη και θλίβομαι με το γεγονός ότι τελικά καταπνίγουμε την φωνή της ψυχής μας από την ανεξέλγκτη δυσλειτουργία του εγώ.....

Βέβαια όπως πολύ σωστά ανέφερες ΟΛΟΙ έχουν δικαίωμα στην αυτοκαταστροφή....

Δεν θαθελα όμως να το παρακολουθώ αυτό τόσο κραυγαλέα πια!

Εκτός την αίσθηση της απώλειας ελέγχου υπάρχει και αρρωστημένη επιδεικτικότητα.

Παρακαλώ πολύ εδώ λειτουργούμε σαν ομάδα.
Και σαν ομάδα περιμένω να ακουστεί η φωνή μας....

Αλλιώς επιστρέφει ο κάθε ένας στην μοναξιά του και συνεχίζουμε να υποκρινόμαστε "επικοινωνία"

Εικόνα[/b]
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Χριστινάκι, υποκρινόμαστε επικοινωνία, γιατί απλά δεν κατανοούμε την ανάγκη μας γι' αυτήν σε εσωτερικό επίπεδο...

Προσπαθούμε μέσα από τον λόγο να χειραγωγήσουμε και να αναδείξουμε ένα εγώ που φοβάται να μείνει μόνο... Αλλά τότέ απλά εκφωνούμε τον λόγο...Η μόνιμη διαδρομή του "έξω"...!!!!!
Ο λόγος χρειάζεται διπλή κατεύθυνση για να έχει αξια η επικοινωνία "έξω" και "μέσα"....

Συνήθως λέμε βαρύγδουπες κουβέντες, απλά για να δηλώσουμε την παρουσία μας...

Θεωρώ ότι εδώ μέσα δεν το κάνει κανείς! Και αυτό είμαι σε θέση να το αναγνωρίζω...Και όταν αντιληφθώ την ρηχότητα του λόγου, εγώ προσωπικά δεν θα συμμετέχω...
Γιατί αν το κάνω, τότε νιώθω ότι δεν είμαι αληθινή...

Πολύ σημαντική η εικόνα που έβαλες με τους δύο ανθρώπους που είναι ο ένας που τρώει τον εαυτό του!!! :thumbsup:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Παρακαλώ πολύ εδώ λειτουργούμε σαν ομάδα.
Και σαν ομάδα περιμένω να ακουστεί η φωνή μας....
Χριστινάκι ............αν και νοιωθω τι θες να εκφρασεις....ετσι όπως το λες....κατι μου "χτυπαει" ένα καμπανακι.... :)
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:)

Καλλιόπη

Τίποτα ιδιαίτερο.
Παρά μόνο ότι...

"ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΥΛΙΚΗ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΠΗΓΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ"

και όλοι από την ίδια ενέργεια!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ο καθένας διαφορετικός,ως υλική προέκταση,απο μία Πηγή Ενέργειας!
Αυτό εννοείς;
Αρα ο καθένας μας ενώνει την φωνή της διαφορετικότητας μας,ώστε να γινουμε ομάδα,γιατι ναι μεν ειμαστε διαφορετικοί αλλά όχι ξεχωριστοί,και πάντα απο Μία Πηγή Ενέργειας.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Καλλιόπη!

Ένα λουλουδάκι για σένα για τον όμορφο τρόπο που εκφράζεσαι!

σαν το άνοιγμα ενός μπουμπουκιού!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Κι εσύ το ίδιο πουλάκι μου αλλά εχω ανάγκη μερικες φορές και για μένα και για όποιον αλλον ,να κάνω διευκρινήσεις!
Σε ευχαριστω πολυ για τήν μυρουδιά του και την μορφιά του και την δροσιά του!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Γεια σου ρε Καλλιοπη.....με τα ωραια σου...
ποσα ανακαλυπτω και εγω καθε μερα,διαβαζοντας σας...
χωρις αναλυσεις και λεξικα....
και εγω παντα ολα τα εψαχνα εξω απο μενα...παντα την ευτυχια μου την αναζητουσα στους αλλους....στα προσωπα τον αλλον...
τωρα ειμαι ευτυχισμενη με μενα πρωτα..με απλα πραγματα..
με αγαπαω λεω φτουσου κοριτσαρα μου για καθε τι που ανακαλυπτω, για καθε ανασα που παιρνω απο μενα για μενα...που περναω καλα και με την μοναξια μου και με τους αλλους....
(στο παρελθον με εφτυνα συνεχεια γιατι ημουν εξαρτωμενη παντα απο τους αλλους, παντα προτρεχα στις επυθιμιες τους στο πως με θελουν κτλ.. μολις δεν εισεπρατα αυτο που προσδοκουσα παρτην κατω....)
Δεν λεω οτι τα βρηκα ολα αλλα εχω πιασει την αρχη του κουβαριου μου και συνεχιζω.....

ΥΣ θελω να μαθω ν α χορεψω μια ζεμπεκια σαν αυτη που εβαλες....
χα χα χα χα φιλια
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ακου άκου Αμαλίτσα μου.........
το ζειμπέκικο δενεχει βήματα...........κι ότι βηματα κανεις εινα μικρά,το ζειμπέκικο θελει ματια κλειστά(σαν να νοιωθεις οτι φιλας)χερια ανοιχτά,καρδια ξεσκεπαστη και αγαπη προς ολους και για ολα.
Ακους τα τελια και συντονιζεις το τελι με το κορμι και την ψυχή.Λένε οτι ειναι χορός του πονου αλλά για μενα ειναι ενας χορός ζωής,γι'αυτο και ειναι μοναχικός.Επειτα κι ο πόνος ειναι εκφραση ζωής έντασης και ............έκθεσης.Οποιος αντεχει ας εκτεθεί.Πάντως οταν χορεύω μονο πονο δεν εχω,αντιθετα οταν πινω....πονάω.
Α λενε ότι ειναι και για μάγκες και ειμαι και μαγκάκι!


Ενω το ταγκο και το Βαλς εινα χορός του έρωτα,καθαρά!Ας μην αναλυσω κι αυτο..... :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”