O AOΡΑΤΟΣ ΝΑΟΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

O AOΡΑΤΟΣ ΝΑΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Είναι ένα βιβλίο που έπεσε κυριολεκτικά στο κεφάλι μου...

Είχα μπει σ' ένα βιβλιοπωλείο στην Σύρο το καλοκαίρι, γιατί είχα ξεχάσει να πάρω βιβλία μαζί μου, και έψαχνα να βρω κάτι να διαβάσω στην παραλία, που καθόμαστε με τα κορίτσια με τις ώρες...

Αυτό το βιβλιοπωλείο ήταν θησαυρός...Μπήκα για ένα, και έφυγα με 5!!!

Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν θα το αγόραζα ποτέ, αν δεν έπεφτε 3 φορές στα πόδια μου...Τότε είπα θα το πάρω...

΄Αρχισα να το διαβάζω και...
ότι έλεγε ήταν αυτό που είχα μέσα μου, χωρίς να μπορώ να το εκφράσω με λόγια...

Το συνιστώ για όσους χρειάζονται τρόπο να εργαστούν με το φως, με τον εαυτό τους, με τους άλλους...
Είναι σαν άσκηση, και για όποιον χρειάζεται "βήματα", είναι πολύ καλό!

Mάλλον το αγόρασα για να το συστήσω εδώ! :D


Εικόνα

Ο ΑΟΡΑΤΟΣ ΝΑΟΣ
Peter Roche de Coppens
Εκδόσεις ΚΟΝΙΔΑΡΗ


΄Ενας πρακτικός οδηγός για την ανάπτυξη μιας Ενεργειακής Αντίληψης και Γεννήτριας Φωτός, ένας Μετατροπέας και Ενισχυτής πνευματικής επίτευξης.
Αυτό το βιβλίο σας δίνει μια συνολική πορεία της δημιουργίας, ανάπτυξης και χρήσης της πνευματικής Ενέργειας και πλήρεις οδηγίες για συλλογική εργασία ή για ατομική.
΄Οταν ο καθένας από εμάς γίνει μια ατομική γεννήτρια Φωτός, όλοι εμείς γινόμαστε ο Αόρατος Ναός.


Μια εξέχουσα πρόκληση στο Εσωτερικό ενός ασυνήθιστου Χριστιανικού θάρρους κι ένας σύγχρονος οδηγός προς τον θεό, με την πλέον πρακτική λειτουργική διαδικασία.
William Grey
"Ladder of Lights"



O Aόρατος Ναός είναι ένας οδηγός ισχυρών πνευματικών ασκήσεων και ψυχολογικής τεχνικής ξπου μπορεί να σας δώσει σπουδαία αποτελέσματα.
Prof. John Rossner Ph.D.
"Press Institute of intergal Human Sciences"
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ηδη βρισκομαι και "λειτουργω" στον Αορατο Ναο Μου !

Δεν γνωριζω ασφαλως τι μπορει να σημαινει αυτο γενικοτερα !

Ειδα το θεμα και ειπα να επιβεβαιωσω την "υπαρξη" του Ναου Αυτου !
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, θα γελάσεις...
αλλά όταν το διάβαζα, εσένα σκεφτόμουν!!!!
:wink:

και να που επιβεβαιώνεται η σκέψη μου, μια και απάντησες σ' αυτο το ποστ μου!! :) :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Σκαπανέα, θα γελάσεις...
αλλά όταν το διάβαζα, εσένα σκεφτόμουν!!!!
:wink:
Να εισαι καλα που με σκεφτοσουν σε αυτο το εξαιρετικα σπουδαιο ζητημα!

Αν εχεις ξεχωρισει καποια σημεια απο το βιβλιο με γενικοτερο ενδιαφερον, θεωρω οτι θα ηταν καλο να τα παραθεσεις εδω, οπως εχεις κανει και με άλλα βιβλια...

Αν βεβαια εχεις χρονο και μπορεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

να ένα σημαντικό απόσπασμα...

΄Οπως επισημαίνουν τα γιόγκα σούτρας του Πανταζάλι πριν από χιλιάδες χρόνια, όπως ο Ιησούς από τη Ναζαρετ δεν έπαψε ποτέ να νουθετεί και να τονίζει ιδιαίτερα, και όπως κάθε μεγάλος και αυθεντικος πνευματικός δάσκαλος, δίδαξε πάντοτε:
"Το μεγάλο έργο της προσωπικής μεταμόρφωσης, της επέκτασης της ανθρώπινης συναισθησης και η επίτευξη πνευματικής συναίσθησης πρέπει να βασιστούν σε μια ηθική ισορροπημένη και υγιή ζωή, που ονομάζεται "ζώντας τη ζωή" ...


Και ένα ακόμα πιο σημαντικό!!!!!

Αυτή είναι η πραγματική βασική προϋπόθεση και ο διαχωρισμός εκείνων που θα ήθελαν πραγματικά να μεταμορφώσουν τον εαυτό τους και τη ζωή τους, άσχετα ποιό είναι το κόστος, από εκείνους που θα ήθελαν να αποκτήσουν την ειδικότητα και τις τεχνικές για να ικανοποιήσουν τις επιθυμίες της προσωπικότητας τους, να τροφοδοτήσουν το εγώ τους και να επιβάλλουν αλλαγή στον κόσμο και στους άλλους...


Πόσο χαίρομαι που όταν βρίσκεις τον αληθινό εαυτό σου, συμφωνείς με τις αλήθειες 'αλλων!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

...Η οριστική και αληθινότερη "ανταμοιβή" αυτού του μεγάλου έργου δεν είναι η υγεία, ο πλούτος, η εξεύρεση συντρόφου ή η εγκόσμια επιτυχία (που στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να είναι μόνο υποπροϊόν), αλλά αντίθετα το γεγονός ότι θα μπορέσουμε να γνωρίσουμε τον αληθινό ζωντανό θεό, τον Ανώτερο Εαυτό μας, και να κάνουμε το θέλημά του στην γη, να δουλέψουμε για τα δικά του σχέδια και σκοπούς.


...Δεν είναι τυχαίο που οι μεγαλύτεροι πνευματικοί στοχαστές της εποχής μας, μαζί με ηγετικούς κοινωνικούς επιστήμονες, έχουν δει την ομαδική εργασία σαν κάτι που απαιτεί η ιστορία από εμάς και σαν κάτι που αποτελεί το επόμενο βασικό βήμα, ή ποσοτικο βήμα στην ανθρώπινη πνευματικη εξέλιξη

Η πολιτική επιστήμη, η κοινωνική ψυχολογία και η κοινωνιολογία είναι οι σύγχρονοι ακαδημαϊκοι επιστημονικοί κλάδοι, που συγκέντρωσαν την προσοχή τους στη μελέτη της ομαδικής συμπεριφοράς, στις αιτίες της, στη δυναμική της και τις συνέπειές της. Και οι τρεις αυτές επιστημες θεωρούν ως δεδομένο σήμερα ότι ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και ότι η ανθρώπινη αλληλεπίδραση είναι απολύτως ζωτικη για την επιβίωση, ευεξία και συνεχή εξέλιξη του ανθρώπου, όπως έκαναν οι θρησκευτικές και πνευματικες παραδόσεις του παρελθόντος...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να ένα ακόμα σημαντικό απόσπασμα, και αυτό είναι ένα ακόμα σημείο που με έκανε να αναφωνήσω για την ταύτιση των απόψεων μου με τον συγγραφέα... :shock:



...H ανάπτυξη αυτεπίγνωσης μπορεί σωστά να αποκαλεστεί επιστημονική διαδικασία, γιατί μπορεί να βασιστεί στην παρατήρηση, την εμπειρία και τον πειραματισμό, χωρίς προκατειλημμένες ιδέες η πεποιθήσεις. Αρχίζει με μια άμεση και πρωταρχικη εμπειρία, δηλαδή επίγνωση της συνειδητης ύπαρξης κάποιου ως ανθρώπου. Απ' αυτό το βασικο γεγονός εμπειρίας παροτρύνεται κάποιος φυσικά να ερευνήσει τη φύση και τη σύσταση του ανθρώπου, την ψυχολογική ανατομία και ψυχολογια, ας πούμε. ΄Επειτα προχωρεί κανείς στις ζωτικές σχέσεις του ανθρώπου με άλλους ανθρώπους και με την υπερπροσωπική πραγματικότητα, γιατί η αυτεπίγνωση αποτελεί μόνο το πρώτο στάδιο. Δεν αρκεί να συνειδητοποιήσουμε την προσωπική ξεχωριστή ταυτότητά μας. Δεν ικανοποιεί και μπορεί μάλιστα να προκαλέσει μια αίσθηση άγχους. Τα σκαλιά της σκάλας ή τα στάδια από τα οποία μπορει κανείς να φτάσει επάνω, να αναγνωρίσει και να βιώσει πνευματικές πραγματικότητες, μπορούν να φανούν με τον εξής τρόπο:
1. Να βρει κανεις τον Εαυτό του
2. Να βρει τον Εαυτό
3. Να βρει άλλους Εαυτούς
4. Να βρει τον Ενα Εαυτό -το συμπαντικό ον, την Υπέρτατη Πραγματικότητα

Η Αλις Μπέιλι και ο Θιβετιανός μας λένε:

Μαθητής είναι κάποιος που αρχίζει και καταλαβαίνει την ομαδικη εργασία και μεταθέτει το κέντρο της δραστηριότητάς του από τον εαυτό του (ως άξονας γύρω από τον οποίο περιστρέφονται τα πάντα) στο ομαδικο κέντρο.

και:

Ας συγχωνευτεί ο μαθητής μέσα στον κύκλο των άλλων εαυτών.Ας τους ενώσει μ' ένα χρώμα και ας φανεί η ενότητά τους. Μόνο όταν η ομάδα είναι γνωστή και γίνει αισθητή, μπορεί να εκπορευθεί η ενέργεια σωστά.

Ενα πράγμα που πρέπει να κάνουν όλοι οι μαθητές και υποψήφιοι για μύηση είναι να βρουν εκείνη την ειδική ομάδα εαυτών στην οποία ανήκουν στο εσωτερικό επίπεδο, να τους αναγνωρίσουν στο φυσικό επίπεδο και να ενωθούν μαζί τους στην υπηρεσία για την φυλή. Αυτή η αναγνώριση θα βασιστεί στα εξής:

1. Ενότητα σκοπού
2. Μοναδικοτητα στον κραδασμό (εννοεί τη δόνηση)
3. Ταυτότητα σε ομαδικό σύνδεσμο
4. Καρμικοί δεσμοί μακράς διάρκειας
5. Ικανότητα να εργάζεται κανείς έχοντας αρμονικές σχέσεις

Επιφανειακά αυτό μπορεί να φαίνεται σαν ένας από τους ευκολότερους κανόνες, αλλά στην πράξη δεν είναι.
Τα λάθη γίνονται εύκολα και το πρόβλημα να δουλεύει κανείς αρμονικά με ομαδική ευθυγράμμιση δεν είναι τόσο απλό όσο μπορεί να φαίνεται. Μπορει να υπάρχει εγωιστικός κραδασμός και σχέση, αλαλά οι εξωτερικές πραγματικότητες μπορει να μην εναρμονίζονται. Τότε είναι δουλειά του υποψήφιου μαθητή να δυναμώσει το πιάσιμο του Εγώ πάνω στην προσωπικότητά του, έτσι ώστε η εσωτερική ομαδική σχέση να καταστεί δυνατή πάνω στο φυσικό επίπεδο.
Θα το κάνει αυτό με την επιβολή πειθαρχίας στην δική του προσωπικοτητα και όχι με την διόρθωση των αδερφών του...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Βασω μου Δυστιχως εχω μονο δυο χερια
και προσυπογραφω την παρατηρηση σου και με τα δυο . ! ! !
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε:Βασω μου Δυστιχως εχω μονο δυο χερια
και προσυπογραφω την παρατηρηση σου και με τα δυο . ! ! !
  • Qisan

    Εικόνα

    Εγγραφή: 16 Μάϊ 07
    Δημοσιεύσεις: 696
    Τόπος: Σχερια

    Εχεις ομως και μια καρδια πολυτιμο πετραδι ! :D
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Το βιβλιο αυτο εχει εξαντληθει.
Δεν κυκλοφορει πια :cry:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:(

Μάργκοτ και γω το ίδιο έμαθα.

Το παρήγγειλα πριν από 2 εβδομάδες και με ενημέρωσαν πως δεν θα ξαναβγεί!

Βάσω το δανείζεις να το διαβάσουμε?????? ΓΙα μία εβδομάδα εναλλάξ με την Μάργκοτ.....

Έεεεεεεεελα! :oops:

:oops: :oops:

Και θα στο επιστρέψουμε σώο και αβλαβές!!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mα καλά το συζητάτε κορίτσια?

όποτε θέλετε!!!!

Δεν ήξερα ότι είχε εξαντληθεί... :(

Χριστινάκι, αν έρθεις στο φεστιβάλ (και το θυμηθώ :oops: ) θα στο δώσω!

Μαργαριτα μου, εσύ μετά ε? :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ
ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΡΙΝΟ ΚΟΣΜΟ!!!!!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΑΝΕΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ
ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ
ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ!!!!!!
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

τι χαζη που ειμαι.Ο πυρινος κοσμος ειναι το βιβλιοπωλειο που αγοραζω παντα ,αλλα τωρα δεν το σκεφτηκα.
Τελος παντων μολις το αγορασα .
Ευχαριστω Γιαννη :D
Χριστινα παρε τηλεφωνο αν θες να στο στειλουν .
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:D

Εννοείται!!!!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Και χαίρομαι τόσο που είναι επιτέλους διαθέσιμο!
:D

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”