Περι Της Γενεσεως Της Ενεργειας

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η διαφορά με τον Μεσαίωνα είναι ότι τώρα, όσοι αναζητούν και βρίσκουν το πνεύμα, δεν καίγονται στην πυρά...

Εγώ προσωπικά, καμία άλλη διαφορά δεν αναγνωρίζω, από την στιγμή που τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα της ανθρωπότητας εξακολουθούν και πολλαπλασιάζονται και έχουν γινει 77777!!!!

Γενικά, προσπαθώ να σου πω, ότι το Πνεύμα μας δεν το συναντούμε επειδή μιλάμε στο ιντερνετ...Απλά διευκολύνουμε την μετάδοση...

Διαφορετικά θα έπρεπε να πάρω το πλοίο να έρθω στην Κέρκυρα για να μιλήσουμε γι' αυτό...

Και σκέφτομαι τώρα...Μήπως Ντάννυ μου θα ήταν καλύτερα?

Πρόσεξε, για να μην παρεξηγηθώ...
Δεν υποτιμώ την πρόοδο...Την αναγνωρίζω και εδώ που τα λέμε την "εκμεταλλευομαι"...Αρκεί αυτή η πρόοδος να είνα σε όλα τα επίπεδά μου και όχι μονο στο υλικο...
Ο περιορισμός της προόδου στην ύλη, δυστυχώς, κάνει το Σύμπαν στατικό...Δυστυχώς!!!

Τα πεδία μας εξελίσσονται παράλληλα...Αμα εξελίσσεται, Ντάννυ μου, μόνό το ένα, τα άλλα "νοσούν"....Και είναι ζήτημα χρόνόυ να νοσήσει και το υλικό, οπότε όλη η πρόοδος και η εξέλιξη πάει δυστυχώς χαμένη...

Παράλληλη πρόοδο δεν αναγνωρίζω, γι' αυτό διαμαρτύρομαι...

Και το ξαναείπα...Το πνεύμα το αναζητούν οι περισσότεροι άνθρωποι για χάρη της υλικής τους ευημερίας...Και γι' αυτό κλαίω...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Η διαφορά με τον Μεσαίωνα είναι ότι τώρα, όσοι αναζητούν και βρίσκουν το πνεύμα, δεν καίγονται στην πυρά...

Εγώ προσωπικά, καμία άλλη διαφορά δεν αναγνωρίζω, από την στιγμή που τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα της ανθρωπότητας εξακολουθούν και πολλαπλασιάζονται και έχουν γινει 77777!!!!

Γενικά, προσπαθώ να σου πω, ότι το Πνεύμα μας δεν το συναντούμε επειδή μιλάμε στο ιντερνετ...Απλά διευκολύνουμε την μετάδοση...

Διαφορετικά θα έπρεπε να πάρω το πλοίο να έρθω στην Κέρκυρα για να μιλήσουμε γι' αυτό...

Και σκέφτομαι τώρα...Μήπως Ντάννυ μου θα ήταν καλύτερα?

Πρόσεξε, για να μην παρεξηγηθώ...
Δεν υποτιμώ την πρόοδο...Την αναγνωρίζω και εδώ που τα λέμε την "εκμεταλλευομαι"...Αρκεί αυτή η πρόοδος να είνα σε όλα τα επίπεδά μου και όχι μονο στο υλικο...
Ο περιορισμός της προόδου στην ύλη, δυστυχώς, κάνει το Σύμπαν στατικό...Δυστυχώς!!!

Τα πεδία μας εξελίσσονται παράλληλα...Αμα εξελίσσεται, Ντάννυ μου, μόνό το ένα, τα άλλα "νοσούν"....Και είναι ζήτημα χρόνόυ να νοσήσει και το υλικό, οπότε όλη η πρόοδος και η εξέλιξη πάει δυστυχώς χαμένη...

Παράλληλη πρόοδο δεν αναγνωρίζω, γι' αυτό διαμαρτύρομαι...

Και το ξαναείπα...Το πνεύμα το αναζητούν οι περισσότεροι άνθρωποι για χάρη της υλικής τους ευημερίας...Και γι' αυτό κλαίω...
Θα συμφωνήσω μαζί σου στα παραπάνω !!
Εδω όμως ο επιστήμονας έχει αγνές προθέσεις!!! :wink:

Και θα ήταν σίγουρα καλύτερα να έρθεις στη Κέρκυρα!!! :lol:
(Ευτυχώς που έχουν ανακαλυφθεί τα πλοία :lol: :lol: )
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και θα ήταν σίγουρα καλύτερα να έρθεις στη Κέρκυρα!!!
΄Ολοι σας τσιγκλίζετε την αγάπη μου στα ταξίδια...
΄Ολοι σας!!!

Είμαι ο άνθρωπος που γεννήθηκε με μια βαλίτσα στο χέρι...χαχαχαχα!!

Η άτιμη η επιβίωση...χαχαχα! Αλλά που θα πάει...Υπομονή...

Μετά...στα τέσσερα σημεια του ορίζονται θα βρίσκομαι...
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Και να σου πω...καράβι, αεροπλάνο, σύννεφο...βάρκα...μην στενοχωριέσαι...εγώ θα βρω μέσον!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ο περιορισμός της προόδου στην ύλη, δυστυχώς, κάνει το Σύμπαν στατικό...Δυστυχώς!!!

Ξερεις τι σκέπτομαι Βάσω.....πως το μόνο θετικό της προόδου αυτής της ύλης ειναι ότι εχει φερει τον κόσμο σε τοση απογνωση,τόσο μακριά απο τον εαυτο του,τόσο μακριά απο την Ουσία της ύπαρξής Του που ίσως να είναι ο αντιπολος μέσω του οποίου,οδηγηθουμε στην Αλήθεια.
Λεω ίσως.....γιατι μόνο ετσι μπορω να δω εγω "τα επιτευγματα" μαι ςκαι χωρις τον Ανθρωπο και το πνευμα του, γινονται Ψεμα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:
Και θα ήταν σίγουρα καλύτερα να έρθεις στη Κέρκυρα!!!
Και να σου πω...καράβι, αεροπλάνο, σύννεφο...βάρκα...μην στενοχωριέσαι...εγώ θα βρω μέσον!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Καλλιοπίτσα μου...
΄Ηταν και ένα δικό μου ερώτημα

Υπάρχουν άνθρωποι που αρνούνται την πρόοδο της εξέλιξης, όντας άκρως συντηρητικοί και προσκολλημένοι στα πρότυπα, και δεν αντιλαμβάνονται το εξελισσόμενο Σύμπαν. ΄Ενας άνθρωπος λοιπόν που δεν είναι ελεύθερος και έτσι δεν κάνει τα δικά του λάθη, γίνεται έρμαιο των λαθών των άλλων και δεν μαθαίνει...

΄Ετσι αυτόν τον άνθρωπο θα τον αναγκάσει ο καρμικός νόμος να προχωρήσει μέσω του πόνου, στην εξέλιξή του...

Και εάν, παρ' όλα αυτά, συνεχίζει να επιμένει στις προσκολλήσεις, δεν μπορεί να ακολουθήσει την εξέλιξη του σύμπαντος και παραμένει στατικός (σαν απολιθωμένος)...

Οι συνέπειες τέτοιων περιπτώσεων είναι τραγικές στο εξελισσόμενο σύμπαν...Γιατί ατονει το θεϊκό σχέδιο περί εξέλιξης...

΄Οπότε κάθε "επίτευμα" ναι, είναι ψέμμα!

:cry: :cry: :cry: :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

galazia_sfaira έγραψε:Ξερεις τι σκέπτομαι Βάσω.....πως το μόνο θετικό της προόδου αυτής της ύλης ειναι ότι εχει φερει τον κόσμο σε τοση απογνωση,τόσο μακριά απο τον εαυτο του,τόσο μακριά απο την Ουσία της ύπαρξής Του που ίσως να είναι ο αντιπολος μέσω του οποίου,οδηγηθουμε στην Αλήθεια.
Λεω ίσως.....γιατι μόνο ετσι μπορω να δω εγω "τα επιτευγματα" μαι ςκαι χωρις τον Ανθρωπο και το πνευμα του, γινονται Ψεμα.
Ας μην είμαστε απόλυτοι...Η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση.

Αν εξαιρέσεις κάποιες ''χρυσές'' εποχές σε κάποιους αρχαίους λαούς που αναγνώριζαν το Σύμπαν και το πνέυμα, θεωρείς ότι η -πρόσφατη -ανθρωπότητα ζούσε μες την ευτυχία, κοντά στην ουσία της ύπαρξη του και κοίταζε κατάματα την αλήθεια?Και ήρθε η υλική πρόοδος να τα καταστρέψει όλα αυτά?

Το ότι θαυμάζω το ίντερνετ , δεν σημαίνει ότι συμφωνώ και με την πορνία και την αγορά ανθρώπινου κρέατος που μπορεί κανείς να βρεί μέσα σαυτό!

Δεν είναι μόνο άσπρο ή μαύρο!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

και ξερεις τι νοιώθω ότι βλεπουμε τους εαυτούς μας ώς ανθρωπινα όντα που αναζητάν την Πνευαμτική τους αφύπνιση ενω στην πραγματικότητα ειμαστε Πνευματικά όντα που προσπαθουμε διερευνουμε πως θα δια-χειριστουμε την ανθρωπινη αφύπνιση......δεν ξερω πως να το εκφρασω.......χασαμε την αληθεια μας Το Ειναι μας κι αντιστραφηκαν οι όροι.Ηρθαμε να βιώσουμε να εκδηλώσουμε ως Πνευματικά όντα στην Ανθρωπινη διάσταση.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: ΄Ετσι αυτόν τον άνθρωπο θα τον αναγκάσει ο καρμικός νόμος να προχωρήσει μέσω του πόνου, στην εξέλιξή του...
:
Αν το θέσεις σε επίπεδο ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ πάει έτσι:

Την ανθρωπότητα θα την αναγκάσει ο καρμικός νόμος να προχωρήσει μέσω του πόνου, στην εξέλιξή της...
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν μιλαω γαι το Ασπρο η Μαυρο Danny, μιλω για την Υλη και το Πνευμα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Την ανθρωπότητα θα την αναγκάσει ο καρμικός νόμος να προχωρήσει μέσω του πόνου, στην εξέλιξή της...
Η ανθρωπότητα είμαστε εμείς...Ο καθένας από εμάς...
Και ναι, μέσω του "πόνου", αν δεν γίνει αλλιώς...

Η εποχή μας είναι "πάμε μαζί", γιατί να πας μόνος σου, που?

Η κυριότερη προσκόλληση, Ντάννυ μου, είναι η εξέλιξη...
Για χάρη της αναβιώνουμε τα πρότυπα...
Για μια θεσούλα "στο Δημόσιο"...που λένε!!!!

Το ιντερνετ, παίζει τον ρόλο του...Κάθε λέξη που βγαίνει στο διαδίκτυο έχει τον χώρο της στο Σύμπαν... Αυτό μου το είχε πει ο φίλος μου ο Γιάννης (Aggelopolis), για να μου δείξει την σπουδαιότητα των πνευματικών site...

Ω τώρα που το θυμήθηκα...Πόσο μου λείπει ο Γιάννης! :(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Μα αυτο που δεν αντιλαμβανονται γενικως Danny οι λεγομενοι πνευματικοι ανθρωποι
Ποιοί είναι Σκαπανέα "οι λεγόμενοι"????

και ποιοί ακριβώς είναι οι "πνευματικοί"...
Αυτοι που ασχολουνται ( επιστημονικα ) με διαλογισμο ή βαθια προσευχη κατα αλλους!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι λες μωρέ?
επιστημονική προσευχή? Καινούργια κόλπα ο θεός? :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η ανθρωπότητα είμαστε εμείς...Ο καθένας από εμάς...
Αλλη μια μεγάλη αληθεια..........

Βασω αληθεια που "χαθηκε"ο Γιαννης;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
υποχρεωνουμε" οσους θελουν να ενταχτουν στο συστημα της Ελευθερης χρησης στην Ενεργεια να αποδεχτουν τους ορους προσβασης σε αυτην.
βρε συ?
Σύστημα και στο ρέικι?
Θρησκεία πας να κάνεις πάλι?

Μυαλό δεν βάζεις...

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΘΩ, κανέναν όρο Σκαπανέα...

Θα μείνω μόνος καουμπόυ!!!!!

΄Ολοι εσείς συσπειρωθείτε και αποδεχθειτε όσους όρους...

εγώ θα είμαι απέναντί σας πάντα, να το ξέρεις...
Μαζί σας ποτέ! ΄Οσο υπάρχουν αυτές οι λέξεις στις προτάσεις σου... :wink:
Ακου καουμποϋσα, εχεις ηδη αποδεχτει τους ορους του reiki!

Διοτι οι μυησεις ειναι οροι απαραιτητοι για να προχωρησεις!

Ανοιξε το μυαλο σου και δες οτι οι οροι ειναι απαραιτητοι παντα για να κανεις κατι!

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”