Περι Της Γενεσεως Της Ενεργειας

Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Danny έγραψε:Αν δεν υπήρχαν τόσα επιτεύματα στον υλικό κόσμο πως αλλιώς θα είχε ''γειώθεί το πνεύμα''και η γνώση???
Τουλάχιστον όσο δονούμαστε στην 3η διάσταση!
Μα αυτο που δεν αντιλαμβανονται γενικως Danny οι λεγομενοι πνευματικοι ανθρωποι, ειναι το οτι η υλη ειναι το πεδιο εκδηλωσης του πνευματος με ολη τη σημασια της λεξης.

Δεν αντιλαμβανονται οτι καθε πνευματικη προοδος οφειλει παντοτε να "αντανακλαται" στο υλικο πεδιο.

Εχουν αφησει λοιπον το χωρο της Επιστημης ελευθερο για οποιουδηποτε ειδους "ανοησια", αντι να εχουν συστηματοποιησει την επιστημη της υλοποιησης του πνευματος, δια της οποιας καθε νεα πνευματικη διεισδυση στο απειρο, θα εχει τη δυνατοτητα να επειρεαζει αμεσα και αποτελεσματικα τη ζωη στο υλικο πεδιο!

Ολα αυτα τα οποια βλεπουμε τεχνολογικα να μας κατακλυζουν ειναι τυχαιες, ναι τυχαιες, γειωσεις χωρις ειρμο και σκοπιμοτητα βαθυτερη!

Γι' αυτο και η ζωη μας γενικως ειναι "μπαχαλο" ( εκφραστικοτατη λεξη εν προκειμενω ).

Αν θελουμε να τακτοποιησουμε λιγο τα πραγματα, αρχιζουμε απο τον εαυτο μας με συγκεκριμενες ρυθμισεις στη ζωη μας και σταδιακα επεκτεινομενοι, ο καθενας με το δικο του τροπο αλλά κατω απο την γενικη και καταλυτικη δυναμη της Αυτης Ενεργειας, φερνουμε τα πραγματα σε λογαριασμο!

Το μεγαλο προβλημα στον κοσμο ειναι η εξοικονομηση και η διαχειριση της ενεργειας.

Λυνοντας λοιπον το προβλημα αυτο με συγκεκριμενο και ειδικο τροπο, "υποχρεωνουμε" οσους θελουν να ενταχτουν στο συστημα της Ελευθερης χρησης στην Ενεργεια να αποδεχτουν τους ορους προσβασης σε αυτην.

Μα θα πει καποιος το reiki ειναι ελευθερια!

Ναι!

Αλλά αυτη η ελευθερια δεν μπορει να ενεργοποιηθει δια του ανθρωπου, αν αυτος δεν δεχτει την ενεργοποιηση των κεντρων του!

Και αυτος ειναι ενας κανονας που τιθεται απο μονος του και δεν αποτελει περιορισμο της ελευθεριας του ατομου, αλλά προϋποθεση για να εισελθει μεσα στην ελευθερια της ορθης διαχειρισης της ενεργειας δια του εαυτου του.


Οσοι λοιπον εχουμε βιωματα ενεργειας καθε ειδους, καλο θα ειναι να τα καταθεσουμε εδω, ωστε να υπαρξει αντικειμενο διερευνησης συγκεκριμενο και απτο.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Ωραία Σκαπανέα τα λες...

Πάμε λοιπόν να "αντιμετωπίσουμε" τον είρωνα επιστήμονα που λέει ότι το Σύμπαν έχει και "αρνητική" ενέργεια...και έτσι αυτό που διοχετεύουμε από το Σύμπαν περιέχει και αυτήν... :shock:

Εσύ θα τον τρελλάνεις...και εγώ θα τον αποτελειώσω...

Αλλά τουλάχιστον δεν θα βγει και από πάνω...ε?

Επίσης πάμε με την τρέλλα μας, να πείσουμε όλους τους παπάδες της εκκλησίας...επιστήμονες είναι κι αυτοί!

Επίσης πάμε με τις αποδείξεις σου να πείσουμε όλους τους γιατρούς, επιστήμονες είναι κι αυτοί...

Αντε πάμε...

Κώνιο πάντως δεν παίρνω, εξηγούμαι!!! :)
Την αρνητικη ενεργεια τη δεχομαστε και μεις, ετσι δεν ειναι;
Γιατι απορεις με την αντιδραση του επιστημονα;

Και δεν ειναι αναγκη να πιασουμε ολους τους παπαδες...
Αγαλι-αγαλι γινεται η αγουριδα μελι...
Αρκει να βρεθουν μερικοι που ενδιαφερονται για την χειροπιαστη χρηση της Ανωτερης Ενεργειας και να ελθουν σε ζωντανη επαφη με το reiki.
Ειναι αδυνατο για μενα να μην υπαρχουν ηδη ιερεις, που ενδιαφερονται για το reiki, αλλά δεν τολμουν να κινηθουν για ευνοητους λογους.
Και τουτο γιατι ειναι πεποιθηση μου πλεον προσωπικη οτι σε ολους τους χωρους υπαρχουν ατομα ολων των ειδων, οπως λεει και σε ενα του βιβλιο δια της Μπεϊλι ο Τζβαλ Κουλ.

Οσο για τους γιατρους, μαλλον αυτοι θα πρεπει να εξηγησουν το γιατι συμβαινουν θεραπειες οταν η επιστημη τους εχει σηκωσει τα χερια ψηλα!

Για το κωνειο μη φοβασαι!
Θα το μετατρεψουμε σε νεκταρ...
Εκτος κι αν επιλεξουμε να φυγουμε με αυτο τον τροπο...
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Ο συσσωρευτής οργόνης του Ράιχ ίσως σε ενδιαφέρει Σκαπανέα.
Τα πειράματά του με αυτόν στο Τσι(που ονόμασε οργόνη), επιβεβαιώθηκαν από τον Αινστάιν. Σε αυτά αναφέρεται πως καταργείται ο δεύτερος νόμος της θερμοδυναμικής.
Τα βιβλία του κάηκαν σε Γερμανία και μετά σε Αμερική. Όμως ευτυχώς κυκλοφορούν σήμερα εν Ελλάδι.
Προτείνω το "Ο συσσωρευτής οργόνης. Η ιατρική και επιστημονική του χρήση." Εκδόσεις Παρασκήνιο.
Επίσης το "Εγχειρίδιο συσσωρευτή οργόνης. Οδηγίες για την κατασκευή, πειραματική χρήση και προστασία από τοξικές ενέργειες", Τζέιμς Ντεμέο Ph.D, Εκδόσεις Κοροντζή.
Από όσο γνωρίζω, οι Γερμανοί έχουν αναπτύξει πολύ την υπόθεση αυτή.

Το θέμα είναι όμως πως κι αυτό μπορεί να λειτουργήσει σαν ένα ακόμα "χάπι καθαρισμού" εφ'όσον είναι εξωτερικός παράγοντας.
Ίσως να μπορεί να βοηθήσει στο σώμα και στον προσωρινό καθαρισμό του όπως ένα πανί καθαρίζει μια επιφάνεια, όμως το πρόβλημα γεννιέται από την ίδια την επιφάνεια και χωρίς να βιώσεις την "λερωμένη" της αλήθεια, η "καθαριότητα" που θα έχεις δεν θα είναι ποτέ πηγαία αλλά εξαρτημένη από το πανί που την καθαρίζει, μέχρι τη στιγμή που κι εκείνο θα κουρελιαστεί και δεν θα είναι ικανό να βοηθήσει άλλο. Αναγκάζοντάς σε έτσι να σταματήσεις να αποφεύγεις τη "βρωμιά" που εμπεριέχεις ως σύνολο και να βυθιστείς και συναισθηματικά σε αυτή για να την κατανοήσεις, όχι μόνο νοητικά. Γιατί αυτή η βρωμιά φίλε Σκαπανέα δεν είναι άλλου (αν και εν μέρει ήρθε και από έξω), δική σου(μας) είναι. Κι αν δεν την αγαπήσεις τελικά ως κομμάτι σου δεν μπορείς να την ενσωματώσεις και να ελευθερωθείς από αυτή. Θα είσαι πάντα δέσμιος του εσωτερικού διαχωρισμού που συμβαίνει μέσα από τη συναισθηματική αυτή άρνηση.
Υπάρχει ένα κομμάτι που είναι "παιδικό" μέσα σου(μας) κι έχει την ανάγκη να γυρίσεις να το δεις. Να δεις τις πληγές και την απόρριψη που έχει δεχθεί από μικρό και να αρχίσεις να το προστατεύεις ως γονιός πια εσύ. Εσύ θα το πάρεις πια από το χέρι και αυτό -πίστεψέ με- θα ανταποκριθεί στο κάλεσμά σου. Θα θελήσει συναισθηματικά να ωριμάσει και να ακολουθήσει τη βιολογική ηλικία και ωριμότητα για να γίνεται ένα. Η σταδιακή αυτή ενσωμάτωση θα σε οδηγεί στον πυρήνα που -νομίζω πως- ψάχνεις.
Αυτά τα είπα γιατί ήθελα να σου απαντήσω σε περισσότερα θέματα αλλά δεν έχω πολυτέλεια χρόνου, έτσι συνοψίστηκαν εδώ. Ελπίζω να γίνεται κατανοητό πως δεν περιέχουν κρίση αυτά τα λόγια αλλά ενδιαφέρον. :)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νίκο...Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

μέχρι τη στιγμή που κι εκείνο θα κουρελιαστεί και δεν θα είναι ικανό να βοηθήσει άλλο. Αναγκάζοντάς σε έτσι να σταματήσεις να αποφεύγεις τη "βρωμιά" που εμπεριέχεις ως σύνολο και να βυθιστείς και συναισθηματικά σε αυτή για να την κατανοήσεις, όχι μόνο νοητικά
Πες τα Χρυσόστομέ μου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πως αλλιώς θα είχε ''γειώθεί το πνεύμα''και η γνώση
Αχ Ντάννυ μου, το πνεύμα και η γνώση γειώνεται και με το "γαϊδουράκι"...δεν χρειάζεται φερράρι...

Τα επιτεύγματα της επιστήμης αποκωδικοποιούν μερικώς το μυστήριο του αγνώστου...
Ολικά το αποκωδικοποιείς με το πνεύμα...

Δεν χρειάζομαι την τηλεόραση γι' αυτό...ούτε το τηλέφωνο...

Η ζωή μας έγινε ευκολότερη, φυσικά μέσω της επιστήμης...
Πνευματικότερη έγινε?

Απλά αναρωτιέμαι, δεν αντιδρώ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα αυτο που δεν αντιλαμβανονται γενικως Danny οι λεγομενοι πνευματικοι ανθρωποι
Ποιοί είναι Σκαπανέα "οι λεγόμενοι"????

και ποιοί ακριβώς είναι οι "πνευματικοί"...

Με τον νου θα οραματίζεσαι το πνεύμα, στο έχω ξαναπεί!!!


Στην γείωσή του δεν χρειάζεται απαραίτητα ο άνθρωπος να είναι επιστήμονας, αρκεί να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ....!!!

Αυτό αρκεί...για την γείωση του πνεύματος!!!

Τουλάχιστον το δικο μου πνεύμα... :D

που μπορει΄να είναι "πτωχό", μπροστά στο δικό σου... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εχουν αφησει λοιπον το χωρο της Επιστημης ελευθερο για οποιουδηποτε ειδους "ανοησια", αντι να εχουν συστηματοποιησει την επιστημη της υλοποιησης του πνευματος, δια της οποιας καθε νεα πνευματικη διεισδυση στο απειρο, θα εχει τη δυνατοτητα να επειρεαζει αμεσα και αποτελεσματικα τη ζωη στο υλικο πεδιο!
Για να γινει οτι μεσα κι εξω θα πρέπει να εχουμε βρει αυτο το "μεσα" και αυτο δεν γινεται με καμια επιστημη,με κανενα συστημα,με καμια υλοποιηση του πνευματος ή πνευματοποιηση της ύλης παρα μόνο με το να βιωσει κανεις πρωτιστως την εσωτερικότητα του,να την αποδεχθεί και να την ενσωματώσει,να την ενοποιήσει.Τοτε ναι ότι μεσα κι έξω,ότι πανω και κάτω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

υποχρεωνουμε" οσους θελουν να ενταχτουν στο συστημα της Ελευθερης χρησης στην Ενεργεια να αποδεχτουν τους ορους προσβασης σε αυτην.
βρε συ?
Σύστημα και στο ρέικι?
Θρησκεία πας να κάνεις πάλι?

Μυαλό δεν βάζεις...

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΘΩ, κανέναν όρο Σκαπανέα...

Θα μείνω μόνος καουμπόυ!!!!!

΄Ολοι εσείς συσπειρωθείτε και αποδεχθειτε όσους όρους...

εγώ θα είμαι απέναντί σας πάντα, να το ξέρεις...
Μαζί σας ποτέ! ΄Οσο υπάρχουν αυτές οι λέξεις στις προτάσεις σου... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

.........ασε που θα μας κατηγορησουν και για συν-μαχία :roll: αμαν ρε Βασω ουτε συνενοημενες να ειμασταν δενθα "πιαναμε"τις ίδιε λεξεις ....ωχ Παναγιά μου :shock:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλά δεν τολμουν να κινηθουν για ευνοητους λογους.
Εγώ είμαι με τον Νιο στο Μάτριξ, Σκαπανέα, δεν το κατάλαβες?

Είμαι από αυτούς που τολμούν...
Οι υπόλοιποι δεν με αφορούν άμεσα, όσο δεν βγάζουν τα γυαλιά...

Γιατί πάντα θα με βλέπουν μέσα από αυτούς τους "ευνόητους λόγους"... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Μιά και ο Νίκος ανέφερε τον Αινστάιν, θα σας αναφέρω μιά παράγραφο από το βιβλίο του Osho{το βιβλίο των τσάκρας} που είναι ενδιαφέρον...

{Μέχρι το τέλος αυτού του αιώνα θα αγγίξουμε ένα νέο ύψος ,γιατί όποτε προβάλλει η ανάγκη ενεργοποιούνται πολλές δυνάμεις στον κόσμο!
Ο Αινστάιν έγινε θρήσκος πριν πεθάνει.Στη διάρκεια της ζωής του παρέμεινε επιστήμονας , καθώς πλησίαζε το τέλος της ζωής του ,έγινε θρήσκος. Γιαυτό και αυστηροί επιστήμονες είπαν:<<Δεν πρέπει να πάρουμε στα σοβαρά τις τελευταίες δηλώσεις του Αινστάιν>>.
Εχουν νόημα τα τελευταία λόγια του Αινστάιν.Είχε πεί:
<<Νόμιζα ότι θα γνωρίσω τα πάντα σχετικά με τον κόσμο, αλλά όσο περισσότερα νόμιζα , τόσο περισσότερο έβλεπα ότι ήταν αδύνατο αυτό, γιατί ακόμη παρέμενε να γνωρίσω μιά πελώρια απεραντοσύνη. Νόμιζα ότι θα λάβω μιά μέρα το μυστήριο του κόσμου της επιστήμης και θα το έκλεινα σε μία μαθηματική εξίσωση κι ότι τότε δεν θα αποτελούσε πιά μυστήριο.Το μαθηματικό πρόβλημα όμως έγινε όλο και πιό μεγάλο, κι αντί να λύσει το μυστήριο έγινε μυστήριο το ίδιο!!Τώρα είναι αδύνατο να λυθεί αυτό το πρόβλημα!}

(Παρακαλώ μην κολλήσετε στη λέξη του Osho ''Θρήσκος'')

’υτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι: Εφτασε στη πηγή, είχε την ευλογία να αντλήσει τις πληροφορίες να αποδείξει επιστημονικά αυτό που ΄δεν μπορεί να γίνει πράξη ακόμα και σήμερα, αλλά το ΕΓΩ του δεν τον άφησε να αντιλήφθει την απεραντοσύνη.
Αν είχε αντιληφθεί τη Θεότητα του νωρίτερα???
Η ζωή μας έγινε ευκολότερη, φυσικά μέσω της επιστήμης...
Πνευματικότερη έγινε?
Η τελειότητα του Σύμπαντος έφερε την ανθρώπινη ''ανάγκη'' για να τελειοποιηθούν τα επιτευματα στον άνθρωπο.
Η CIA χρειαζόταν ένα δίκτυο να ελέγχει,και να παρακολουθεί , για να βρισκόμαστε τώρα να συζητάμε την πνευματικότητα μέσω του ιντερνετ!Το χρηματοδότησαν στην Αμερική ποιός ξέρει πόσες δεκαετίες !!

Αν πήγαινε ο Σκαπανέας σε εταιρεία κομπιούτερ να πουλήσει την πατέντα του ιντερνετ????? :lol: (Με τις κλωτσιές θα τον έδιωχναν).
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ουτε συνενοημενες να ειμασταν
Στο είπα Καλλιόπη μου...δυο χαζές ξανθιές τι γυρεύουν ανάμεσα στους "μελαχροινούς"¨????...εσύ δεν μ' ακούς... :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η τελειότητα του Σύμπαντος έφερε την ανθρώπινη ''ανάγκη'' για να τελειοποιηθούν τα επιτευματα στον άνθρωπο.
Ντάννυ μιλάς πάντα για επιτεύγματα...

Για την ψυχή????

Τα επιτεύγματα δεν τελειοποίησαν τον άνθρωπο...
Τον έφεραν ίσως γρηγορότερα μπροστά στην τύφλα του!!!

Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:
Τα επιτεύγματα δεν τελειοποίησαν τον άνθρωπο...
Τον έφεραν ίσως γρηγορότερα μπροστά στην τύφλα του!!!
Τίποτα δεν μου εγγυάται ότι αν η πρόοδος μας είχε μείνει στον μεσαίωνα , και χωρίς τηλεόραση και τηλέφωνο θα βρισκόμασταν τώρα στην 5η διάσταση!!!

Προσωπικά θεωρώ ότι το πνεύμα είναι πολύ ευνοημένο, με όλη αυτή τη πρόοδο!!

Λες και το Σύμπαν είχε βαρεθεί τη στασιμότητα και τη μούχλα της άγνοιας της ύπαρξης του πνεύματος από τους πολλούς και έστειλε όλο αυτό τον οργασμό ιδεών και εφαρμογών για να ξυπνήσει τόσα και τόσα θέματα που έχουμε σήμερα να συζητάμε και να προβληματιζόμαστε!!
Πνευματωδώς!! :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”