Spirulina.......

Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Spirulina.......

Δημοσίευση από Madraoulas »

Το παρακατω λινκ.... www.chlorellafactor.com ....φαινεται ενδιαφερον.
Αν εχετε ιδια γνωμη παρακαλω πειτε την.

Εγω παιρνω σπιρουλινα(μονο 1γρ την ημερα) (και Ω-3, Ω-6 σε λαδι) απο το καλοκαιρι κι εχω δει διαφορα(απο τα Ω βασικα)....δλδ.περισσοτερη ενεργεια,λιγοτερη κουραση,εξαλειψη σχεδον εξαντλησης απο γυμναστικη εντονη, λιγοτερη επιθυμια για γλυκα
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Madraoulas πως σου ήρθε να πάρεις αυτό το χάπι?
Στο συνέστησε κανένας ή μόνος σου??
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Να σου πω την αληθεια το ειδα σε ενα πρωιναδικο(πριν παω δουλεια)..ΧΑΧΑ..με τον Παπαδακη
Μπηκα ιντερνετ και εμαθα οτι ειναι ΦΥΣΙΚΟ προιον.Τροφη των αστροναυτων.Υπαρχει πιστοποιημενο και ελληνικο προιον στη Νιγριτα Σερρων.
Αν δωσεις τη λεξη - σπιρουλινα/spirulina- στο google θα δεις πολλα.
Προτιθεμαι ν αυξησω τη δοση σε σπιρουλινα αρκετα.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΛΙΝΚ(39 ΣΕΛΙΔΕΣ)

Υ.Γ...δεν ειναι χαπι...ουτε τεχνητο
Υ.Γ.Φοβερη δουλεια κανει κανουν και τα Ω(αλλα προτιμω να κανω αλλο θεμα)
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μα το θέμα είναι οτι πάμε και παίρνουμε οτι μας πλασάρουν.... :roll:

Σου έχει κάνει καλό????? :?:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

παίρνω κι εγώ σπιρουλίνα. Είναι αν θυμάμαι καλά πολύ πλούσια σε πρωτεΐνες.
Επίσης και Ω από άλγη της θάλασσας κι όχι από ψάρι. Τα Ω βοηθούν πολύ τον εγκέφαλο στη συγκέντρωση και βοηθούν την κυτταρική μεμβράνη. Κάπου διάβασα ένα άρθρο πριν κανά δυο μέρες για αυτό, που συνέδεε και τον απαραίτητο θηλασμό των βρεφών τους πρώτους έξι μήνες.
Θα το βρω και θα σας πω.

Πάντως είναι πολύ καλά και τα δύο για μένα και μια και δεν τρώω κρέας και ψάρι με έχουν βοηθήσει πολύ.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Το χω ξανακούσει, απλά δεν έχω καταλάβει τι είναι....?

Συμπλήρωμα, βιταμίνη...??? :shock:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Γιατι δεν στρωνεις τον κ.... σου να κατσεις να διαβασεις? :lol:

μασημενη τροφη θελεις :?: ...ναι..τροφη ειναι..ουτε συμπληρωμα ουτε βιταμινη :lol: :lol: :lol: :lol: ..αληθεια
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Σιγά μην κάτσω να διαβάσω 20 σελίδες...και να κουράσω το ανύπαρκτο μυαλό μου..!!!!!!!!!!

Τροφή??? :shock: :shock: :shock:

Μάλλλιστα!!!!

Δίνει ενέργεια.....??
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

ααααα...δεν τρωγεσαι εσυ με τιποτα!....παρε να χεις.....snowemma..xaxaxax
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

:shock:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Μιας και αναπτύχθηκε ένα τόσο ωραίο θέμα χρειάζονται κάποιες πληροφορίες ε?
Λοιπόν από το http://farmakopoios.blogspot.com/2006/11/blog-post.html ένα απόσπασμα:

ΣΠΙΡΟΥΛΙΝΑ-Η τροφή Θαύμα

...σήμερα πλέον έχει αποδειχθεί η σπιρουλίνα είναι πηγή υψηλής συγκέντρωσης και ποιότητας πρωτείνης, ισχυρές αντιοξειδωτικές ουσίες, μεταλλικά στοιχεία σπάνιας ποιότητας λιπαρές ουσίες απαραίτητες για τον νευρικό ιστό κ.ά.
Ενδιαφέρουσα είναι η δράση της πάνω στον ιό του AIDS του οποίου φάινεται να αναστέλλει την λειτουργία.
Το κύριο ακόμα πλεονέκτημα της είναι ότι οι βιταμίνες της και τα μεταλλικά άλατά της σαν πηγή δνε είναι συνθετικά αλλά 100% φυσικά και σε καμμία περίπτωση δεν περιέχουν τοξικά κατάλοιπα.
Τρεις μόνον παραγωγοί σπιρουλίνας υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. Οι δύο είναι Ελληνες με έδρα παραγωγής και καλλιέργειας την Νιγρίτα Σερρών.

ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΞΙΑ
Εχει 60-70% περιεκτικότητα σε πρωτείνη.αντίστοιχα η περιεκτικότητα σε πρωτείνη άλλων τροφών είναι η σόγια 35%, σκόνη γάλακτος 35%, κρέας 15-25%, αυγά 12%, δημητριακά 8-14%
Η περιεκτικότητά της σε βιταμίνη Β12 είναι 2-6 φορές περισσότερη από το ωμό βοδινό συκώτι
περιέχει 58 φορές περισσότερο σίδηρο από το ωμό σπανάκι και 28 φορές παρισσότερο από το ωμό βοδινό συκώτι
Είναι 3 φορές περισσότερο πλούσια σε βιταμίνη Ε από το ωμό φύτρο σιταριού και λεχει 49% καλυτερη απορρόφηση από την συνθετική βιταμίνη Ε
25 φορές υψηλότερη περιεκτικότητα β-καροτίνης από ότι τα ωμά καρότα
Τα πολυακόρεστα λιπαρά οξέα της είναι τρεις φορές περισσότερα από ότι στο λάδι νυχτολούλουδου.


Διαβάστε και από το link! Είναι όντως τροφή θαύμα!!! :D
There is a difference between knowing the path and walking the path
mersina
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 27 Δεκ 2007 11:46 am

Δημοσίευση από mersina »

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?

Πρόκειται να δώσω εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ.Θα με βοηθήσει στην

μνήμη και στην συγκέντρωση? Είμαι εργαζόμενη μητέρα και τρέχω

όλη μέρα...

Α και κάτι άλλο παχαίνει ?Αν ναι τότε να μου λείπει...
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Δεν ξέρω αν βοηθάει σε αυτό η σπιρουλίνα. Τα ω3 λιπαρά το κάνουν αυτό σίγουρα! το μάτι θα είναι γαρίδα από την εστίαση! :lol:
τώρα αν παχαίνουν αγνοώ παντελώς!
There is a difference between knowing the path and walking the path
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Όχι δεν παχαίνει!!! έχετε δει κανένα αστροναύτη χοντρό.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

..και που βρίσκονται αυτά τα ω3....καλε;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”