Μυωπία

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

zefira εγραψε
Καλή σου μέρα. Να σε ενημερώσω λοιπόν κι εγώ όσον αφορά το κομμάτι επέμβασης δεν είσαι η μόνη που δεν έχει επιτυχία για το υπόλοιπο του βίου. Όλες οι περιπτώσεις που ξέρω εγώ είναι ίδιες με τη δική σου. Απόδειξη αυτού που λέω είναι ότι οι οφθαλμίατροι στα παιδιά τους και στους εαυτούς τους δεν κάνουν επεμβάσεις.
Λυπάμαι που δεν ενημερώθηκες σωστά.
Όλα αυτά τα λέω επειδή κάνουμε χονδρική πώληση γυαλιά σε καταστήματα οπτικών, ξέρω τις εξελίξεις που έχει μια κίνηση σαν αυτή που έκανες.Όλες οι περιπτώσεις είναι ακριβώς ίδιες, ο χρόνος της επιστροφής μπορεί να αλλάξει και να είναι και πιο σύντομος από τον δικό σου.[/quote]
------------------------------------------------------------------------------------

Δεν το ήξερα αυτό Zefira. Επειδή έχω στο στενό μου περιβάλλον μου δύο άτομα που έκαναν την επέμβαση πριν 10 και 8 χρόνια και εξακολουθεί η όρασή τους να είναι τέλεια, ( από αυτούς έμαθα για την επέμβαση), καθώς και από τις διαβεβαιώσεις των οφθαλμιάτρων,
πείστηκα και δεν έψαξα περισσότερο.
Τώρα, έχω τους γιατρούς να απορούν γιατί συμβαίνει αυτό σε μένα!

Οπως και νάχει, αναζητώ τώρα το μήνυμα που η μυωπία μου κρατά για μένα.

Σ'ευχαριστώ για την πληροφόρηση
:D
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Για την μέθοδο Bates ξέρει κανείς τίποτα;
Το λέω, γιατί νομίζω πως έχει κάποιες ασκήσεις του στυλ "παρατήρησε ένα αντικείμενο εξονυχιστικά" και μου θύμισε τις ασκήσεις που κάνει η nirava απο μόνη της.
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23476
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ζώ, περισσότερο μέσα, παρά έξω.
Έχω και εγώ μυωπία (όχι κάτι τραγικό, 4 βαθμούς). Λοιπόν διαβάζοντας αυτό το τόπικ ταυτίστικα σε πολλά σημεία! Και εγώ ζω την ζωή μου μέσα: μέσα στο δωμάτιό μου, μέσα στις σκέψεις μου. Θα έλεγε ότι είχα φτάσει στο σημείο να "σκέφτομαι την ζωή" και να μην την ζω!

’ραγε να είναι τυχαίο που από την πρώτη στιγμή με τον ψυχολόγο μου με έβαλε να κάνω ασκήσεις παρατήρισης του περιβάλλοντός μου;


''η μυωπια μου θα μειωθει 2 βαθ. κ θα βλεπω καλλιτερα συντομα'' κ το επαναλαμβανε καθημερινως.
Λοιπόν λέω να το βάλω σε σειρά... ;) Για να δούμε...

:-D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
satriani1
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Μάιος 2011 11:00 pm

Δημοσίευση από satriani1 »

Το "Aruna μάντρα" είναι για τις ασθένιες των ματιών. Πρέπει να ειπωθεί 10,000 φορές, σύμφωνα με τους γκουρού.. μην σε τρομάζει ο αριθμός. Είναι γύρω στις 2 εβδομάδες, ανάλογα με τον ρυθμό που θα πεις το μάντρα & το πόσες φορές θα το επαναλάβεις την ημέρα. Μπορείς να ξεκινήσεις την μια μέρα 500 φορές, την επόμενη 600, την επομ. 700 μέχρι να φτάσεις 1.200 και μετά, την επομ. μερα αναποδα. 1100, 1000, 900 ...μεχρι 500. Θα έχεις ξεπεράσει τις 10.000 μέσα σε 2 εβδομάδες αλλά είναι ακόμα καλύτερα! Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κομποσκοινια με 100 χάντρες, που είναι ειδικά για αυτήν την δουλειά, έτσι ώστε να μην χάνεις το μέτρημα. Ακόμα μπορείς να φτιάξεις κι ενα.. ή να βάλεις μπροστά σου 10 φακες που να τις αφαιρεις καθε φορα που τελιωνεις το μαντρα 10 φορες..ή ΟΠΩΣ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΣΕΝΑ!

Επίσης, αν βάλεις νερό σε ένα μπωλ (ή όπου αλλού θες) και ψάλεις το μάντρα 7 φορές τότε το νερό θα εξαγνιστεί. Έπειτα θα πρέπει να πλύνεις τα μάτια σου με αυτό το νερό. Κάντο κι αυτό μαζί με τον παραπάνω διαλογισμό.

Ορίστε το μάντρα:
Om Arun Haem Phut Swaha

Ελπίζω να βοηθήσει.. αν και, ότι και να γίνει, σιγουρα κάτι θα έχει αλλάξει μέσα σου! (τουλαχιστον, πρώτο πρώτο που θα αναπτυχθεί; η υπομονή σου!) :)
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Om Arun Haem Phut Swaha
Και πώς το προφέρεις ακριβώς? Διότι αυτό έχει μεγάλη σημασία
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

10.000 φορες το μάτι? :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33575
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Γιατί θες να το δοκιμάσεις και φοβάσαι μην πάθεις αφυδάτωση καλοκαιρικάτικα από τις πολλές φορές που πρέπει να το επαναλάβεις? :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ξερεις τι φοβάμαι βρε Αννούλι? :-?

Μήπως φτιάξουν τα ματια μου, αλλά μου μεινει κανένα άλλο κουσούρι! :)) :)) :)) :))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33575
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Είναι η μέρα σου σήμερα έτσι; =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Είναι η μέρα σου σήμερα έτσι;
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ! :)) :)) :)) :)) :)) :))

Αναφέρομαι στο: "Keep Walking" :)) :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23476
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μυωπία

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ότι την Δευτέρα πήγα στον οφθαλμίατρο και μου είπε ότι έχει φύγει τελείως ο αστιγματισμός που είχα! :cheers: :cheers: :cheers:
Είχα 0,50 και στα δύο μάτια. Πριν δύο χρόνια έφυγε από το δεξί και τώρα έφυγε σχεδόν τελείως και από το αριστερό (έμεινε πολύ λίγο, λιγότερο από 0,25)! :cheers: :cheers: :cheers:
Από εβδομάδα θα πάω να αλλάξω τα γυαλιά μου! Άντε! Σειρά έχει τώρα η μυωπία! 4,5 στο αριστερό και 3,5 στο δεξί. Ε... σιγά σιγά πιστεύω θα τα καταφέρω και αυτά! :cheers: :cheers: :cheers:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Μυωπία

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:cheers: :cheers: :cheers:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μυωπία

Δημοσίευση από Vasoula »

:) >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”