Μυωπία

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

''η μυωπια μου θα μειωθει 2 βαθ. κ θα βλεπω καλλιτερα συντομα'' κ το επαναλαμβανε καθημερινως.
Αυτό πιάνει!!!!!

Τα σύμβολα..........!!!!!!!!!!!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Eίναι η δύναμη των δηλώσεων και άπτεται ολων των θεματων ,σωματικών, συναισθηματικών!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ακριβώς Καλλιόπη μου!!!!!!!

Αυτό..... :D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Emmanouela έγραψε:
''η μυωπια μου θα μειωθει 2 βαθ. κ θα βλεπω καλλιτερα συντομα'' κ το επαναλαμβανε καθημερινως.
Αυτό πιάνει!!!!!

Τα σύμβολα..........!!!!!!!!!!!
Χμμ αυτό σημαίνει πως πρέπει να'χω τον δεύτερο βαθμό; (γιατί λέτε για σύμβολα..)

Τέσπα.. Θα το δουλέψω το θέμα με όποιον τρόπο μπορώ..

Ευχαριστώ και πάλι :D
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Οχι Αμαλίτσα μου, δεν πρέπει τίποτα...

Τα σύμβολα είναι ένα παραπέρα βήμα στην αναγνώριση και διείσδυση της ενέργειας...

Ούτε αυτά λύνουν μαγικά τα προβλήματα...

Τα σύμβολα, ενισχύουν την ενέργεια...και περισσότερο την πρόθεσή μας...

Εγώ δεν χρησιμοποιώ πια σύμβολα, παρά μόνο στις μυήσεις...


Η θεραπεία έρχεται από την διεύρυνση του νου...Εκεί βοηθά η ενέργεια. Στο να σου δώσει περισσότερη αντίληψη για την ζωή σου και ότι της επέτρεψες να "είναι"...Η ζωτική ενέργεια που δίνει περισσότερο φως, στην εσωτερική σου εστία..

Δεν χρειάζεται να "τρέξεις" για τον δεύτερο βαθμό...

Να χαίρεσαι την εμπειρία του πρώτου, όσο πιο πολύ μπορείς...Και μέσα σ' αυτήν την εμπειρία, αντιλήψου το "σώμα" σου και τον υπέρχο "ζωντανό" κόσμο του... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η θεραπεία έρχεται από την διεύρυνση του νου...Εκεί βοηθά η ενέργεια. Στο να σου δώσει περισσότερη αντίληψη για την ζωή σου και ότι της επέτρεψες να "είναι"...Η ζωτική ενέργεια που δίνει περισσότερο φως, στην εσωτερική σου εστία..


Τι να κάνω αφου με εκφραζει αφου ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ :wink:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Vaso έγραψε:΄Οχι Αμαλίτσα μου, δεν πρέπει τίποτα...

Τα σύμβολα είναι ένα παραπέρα βήμα στην αναγνώριση και διείσδυση της ενέργειας...

Ούτε αυτά λύνουν μαγικά τα προβλήματα...

Τα σύμβολα, ενισχύουν την ενέργεια...και περισσότερο την πρόθεσή μας...

Εγώ δεν χρησιμοποιώ πια σύμβολα, παρά μόνο στις μυήσεις...


Η θεραπεία έρχεται από την διεύρυνση του νου...Εκεί βοηθά η ενέργεια. Στο να σου δώσει περισσότερη αντίληψη για την ζωή σου και ότι της επέτρεψες να "είναι"...Η ζωτική ενέργεια που δίνει περισσότερο φως, στην εσωτερική σου εστία..

Δεν χρειάζεται να "τρέξεις" για τον δεύτερο βαθμό...

Να χαίρεσαι την εμπειρία του πρώτου, όσο πιο πολύ μπορείς...Και μέσα σ' αυτήν την εμπειρία, αντιλήψου το "σώμα" σου και τον υπέρχο "ζωντανό" κόσμο του... :wink:
Ok, δεν είχα σκοπό άλλωστε να "τρέξω" για τον δεύτερο βαθμό. Κάνω αυτό που λες ακριβώς.. απολαμβάνω τον 1ο προς το παρόν και μετά βλέπουμε!!
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Καλησπέρα!

Μέχρι πριν 5 χρόνια ήμουν μύωπας των 7.5 βαθμών. Η μυωπία μου εμφανίστηκε όταν ήμουν 12. Πριν απο 5 χρόνια έκανα "λέιζινγκ", την πρωτοποριακή μέθοδο αποκατάστασης της μυωπίας. Ο γιατρός μου, όπως και όλοι με όσους σχετικούς μίλησα, υποστήριζαν πως το αποτέλεσμα διαρκεί δια βίου. Η όρασή μου αποκαταστάθηκε, όμως προσωρινά. Πάνω στα 4 χρόνια, άρχισε η μυωπία μου να ξανανεβαίνει. Οι ειδικοί απορούν και δεν μπορούν να το εξηγήσουν. Σήμερα, τον πέμπτο χρόνο, έχω ενάμισυ βαθμό και ξαναφορώ γιαλιά. Εδώ λοιπόν, υπάρχουν βαθειά ριζωμένες αιτίες, είπα.

Προβληματίστηκα για τις ανάγκες, τους λόγους, που προκαλούν την μυωπία, και οι οποίοι δεν "συμμορφώνονται" στην δύναμη των λέιζερ!
Μετά από πολύ ρέικι, πρόθεση να αντιμετωπίσω τις αιτίες και εμπιστοσύνη στην εσωτερική φωνή, κατέληξα πως ανεβάζω μυωπία γιατί, έχοντας πολύ έντονη εσωτερική ζωή είμαι κυρίως συγκεντρωμένη εκεί, εντός. Υπάρχει μια ανισσοροπία.. Ζώ, περισσότερο μέσα, παρά έξω. Οταν κοιτάζω έξω, συνήθως δεν βλέπω . Μου είναι ακατόρθωτο ως εκ τούτου, να σχεδιάσω κάτι όπως είναι. Αντίθετα σχεδιάζω καλά τις εσωτερικές μου εντυπώσεις.
Βλέπω με σαφήνεια και ακρίβεια μέσα μου, αλλά αυτό δεν συμβαίνει και με τα έξωθεν. Γι αυτό και δεν έχω πολύ ενδιαφέρον να βλέπω έξω.
Μπορώ να περιγράψω με ακρίβεια μια εσωτερική αίσθηση, ενώ δεν μπορώ να το κάνω για το κτίριο που έβλεπα επι 10 λεπτά.
Είμαι τυχερή και έχω έναν οφθαλμίατρο διαισθητικό, και μετά από συζητήσεις, συμφωμήσαμε πως ο λόγος της μυωπίας μου είναι πιθανότατα ο παραπάνω.

Εν πάσει περιπτώσει, βοηθούν και κάποιες ασκησούλες πρακτικές. Βάζω κάτι μπροστά μου πχ. ένα βάζο, και προσπαθώ να το ζωγραφίσω όπως ακριβώς είναι...ή προσπαθώ να παρατηρώ ένα αντικείμενο όπως είναι, με τις πραγματικές του λεπτομέρεις.

Να προσθέσω πως, επειδή έχω ισχυρή αίσθηση της αφής και δυνατή διαίσθηση και εναίσθηση, κάτι μου λέει πως για να διατηρούνται αυτά τα χαρακτηριστικά, χρειάζεται να μειώνεται η όρασή μου. Δεν βάζω στοίχημα γι αυτά τα τελευταία, μα κάτι μέσα μου το πιστεύει..


αυτά...ίσως η φίλη με την μυωπία, βρεί κάτι δικό της στα παραπάνω.
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ω αγαπητή nirava αυτο που περιγράφεις, είναι η δυσκολία των ανθρώπων που ο "κόσμος" της γης τους φαίνεται "σκληρός", βίαιος και έτσι "χτίζουν" τον εσωτερικό κόσμο και παραμένουν μέσα σ' αυτόν.

Και αυτό όμως, οχύρωση λέγεται...

Μερικοί οχυρώνονται έξω, και μερικοί μέσα... και φέρνει την ίδια ανισορροπία στην ψυχή που εκδηλώνεται με διάφορους τρόπους...

Η επιλογή της φυσικής ζωής είναι δικιά μας και μόνο αν αυτό το αντιληφθείς θα μπορέσεις τον "εσωτερικό" θησαυρό, να τον μοιράσεις στην πραγματικότητά σου...

Το έχω βιώσει αυτό, κατ' αρχήν από τον εαυτό μου παλαιότερα, πράγμα που με έκανε να αρρωστήσω βαριά, και τώρα μέσα από την επαφή μου με τους ανθρώπους, που θεωρουν το πνεύμα ανώτερο και ζουν μόνο με αυτό, αναπτύσσοντας μόνο την διαίσθηση και την διόραση και αρνούνται να δουν την "πραγματική" ζωή τους...

Εύχομαι τα πάντα να γίνονταν απλούστερα, γιατί αυτή είναι η αλήθεια τελικά! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Nirana τι θαλεγες αντι να προσεχεις και να σχεδιαζεις ενα αντικειμενο να διαλεξεις αυτο το αντικειμενο να ειναι τα χερια σου ????
το σκεφτικα γιατι τα χερια σου ειναι αναμεσα στο μεσα σου και το εξω σου ...... ασκησουλα λεμε εε ? χεχεχε ασε που μπορει να παει και μακριτερα ........ ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

nirava έγραψε:Καλησπέρα!

Μέχρι πριν 5 χρόνια ήμουν μύωπας των 7.5 βαθμών. Η μυωπία μου εμφανίστηκε όταν ήμουν 12. Πριν απο 5 χρόνια έκανα "λέιζινγκ", την πρωτοποριακή μέθοδο αποκατάστασης της μυωπίας. Ο γιατρός μου, όπως και όλοι με όσους σχετικούς μίλησα, υποστήριζαν πως το αποτέλεσμα διαρκεί δια βίου. Η όρασή μου αποκαταστάθηκε, όμως προσωρινά. Πάνω στα 4 χρόνια, άρχισε η μυωπία μου να ξανανεβαίνει. Οι ειδικοί απορούν και δεν μπορούν να το εξηγήσουν. Σήμερα, τον πέμπτο χρόνο, έχω ενάμισυ βαθμό και ξαναφορώ γιαλιά. Εδώ λοιπόν, υπάρχουν βαθειά ριζωμένες αιτίες, είπα.
Καλή σου μέρα. Να σε ενημερώσω λοιπόν κι εγώ όσον αφορά το κομμάτι επέμβασης δεν είσαι η μόνη που δεν έχει επιτυχία για το υπόλοιπο του βίου. Όλες οι περιπτώσεις που ξέρω εγώ είναι ίδιες με τη δική σου. Απόδειξη αυτού που λέω είναι ότι οι οφθαλμίατροι στα παιδιά τους και στους εαυτούς τους δεν κάνουν επεμβάσεις.
Λυπάμαι που δεν ενημερώθηκες σωστά.
Όλα αυτά τα λέω επειδή κάνουμε χονδρική πώληση γυαλιά σε καταστήματα οπτικών, ξέρω τις εξελίξεις που έχει μια κίνηση σαν αυτή που έκανες.Όλες οι περιπτώσεις είναι ακριβώς ίδιες, ο χρόνος της επιστροφής μπορεί να αλλάξει και να είναι και πιο σύντομος από τον δικό σου.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Όλες οι περιπτώσεις που ξέρω εγώ είναι ίδιες με τη δική σου. Απόδειξη αυτού που λέω είναι ότι οι οφθαλμίατροι στα παιδιά τους και στους εαυτούς τους δεν κάνουν επεμβάσεις.
Όλα αυτά τα λέω επειδή κάνουμε χονδρική πώληση γυαλιά σε καταστήματα οπτικών,
θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το θέμα γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ τελευταία για μια ανάλογη επάμβαση και θα ήθελα να γνωρίζω κάποια πράγματα

εννοείς δηλαδή ότι υπάρχουν συμφεροντα μεταξυ΄οπτικών (γυαλιά, φακοί, υγρά φακών :arrow: απώλεια χρηματών.................) :?: :roll:
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

fotini έγραψε:
Όλες οι περιπτώσεις που ξέρω εγώ είναι ίδιες με τη δική σου. Απόδειξη αυτού που λέω είναι ότι οι οφθαλμίατροι στα παιδιά τους και στους εαυτούς τους δεν κάνουν επεμβάσεις.
Όλα αυτά τα λέω επειδή κάνουμε χονδρική πώληση γυαλιά σε καταστήματα οπτικών,
θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το θέμα γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ τελευταία για μια ανάλογη επάμβαση και θα ήθελα να γνωρίζω κάποια πράγματα

εννοείς δηλαδή ότι υπάρχουν συμφεροντα μεταξυ΄οπτικών (γυαλιά, φακοί, υγρά φακών :arrow: απώλεια χρηματών.................) :?: :roll:
Δεν υπάρχουν συμφέροντα μεταξύ γιατρών και οπτικών στο θέμα επέμβαση. Πως θα μπορούσε άλλωστε αφού θεωρητικά ο οπτικός "χάνει" από μία επέμβαση.
Αλλά στις περισσότερες δεν κρατάει πολύ το αποτέλεσμα . Βέβαια αυτές που γνωρίζω εγώ.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου nirava! λες:
nirava έγραψε:Ζώ, περισσότερο μέσα, παρά έξω. Οταν κοιτάζω έξω, συνήθως δεν βλέπω . Μου είναι ακατόρθωτο ως εκ τούτου, να σχεδιάσω κάτι όπως είναι. Αντίθετα σχεδιάζω καλά τις εσωτερικές μου εντυπώσεις.
Βλέπω με σαφήνεια και ακρίβεια μέσα μου, αλλά αυτό δεν συμβαίνει και με τα έξωθεν. Γι αυτό και δεν έχω πολύ ενδιαφέρον να βλέπω έξω.
Μπορώ να περιγράψω με ακρίβεια μια εσωτερική αίσθηση, ενώ δεν μπορώ να το κάνω για το κτίριο που έβλεπα επι 10 λεπτά.

Ακριβώς αυτό συμβαίνει και σε μένα!! :!: :!: :!:
Δεν ενδιαφέρομαι να δω έξω, δεν είμαι παρατηρητική, δεν μπορώ να περιγράψω πράγματα που βλέπω.. Όταν ψάχνω κάτι, δεν το βλέπω ενώ είναι μπροστά μου κλπ..
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
nirava
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 02 Μάιος 2007 2:28 pm

Δημοσίευση από nirava »

Qisan έγραψε:Nirana τι θαλεγες αντι να προσεχεις και να σχεδιαζεις ενα αντικειμενο να διαλεξεις αυτο το αντικειμενο να ειναι τα χερια σου ????
το σκεφτικα γιατι τα χερια σου ειναι αναμεσα στο μεσα σου και το εξω σου ...... ασκησουλα λεμε εε ? χεχεχε ασε που μπορει να παει και μακριτερα ........ ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Μου ακούγεται πολύ ένδιαφέρον! Θα προπαθήσω..ευχαριστώ!
η τέλεια ανικανότητά μου για αφομοίωση, η εξαιρετική μου λήθη είναι δύο πραγματάκια που τους έχουν διαφύγει....

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”