Μυωπία

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Μυωπία

Δημοσίευση από Αμαλία »

Γεια σας παιδιά! :)

Απο πολύ μικρή είχα μυωπία που κάθε χρόνο (αν όχι εξάμηνο) ανέβαινε. Σε σημείο να έχω φτάσει 10 στο ένα και 12 στο άλλο, όπως επίσης και αστιγματισμό (4-5 βαθμούς αν θυμάμαι καλά..)

Κάθε φορά που κάνω ρέικι στην πρώτη θέση του κεφαλιού (μάτια) νιώθω συνέχεια την ροή της ενέργειας (ενώ σε άλλα σημεία όχι), κάτι που προφανώς σημαίνει οτι εκεί χρειάζομαι και περισσότερη ενέργεια..
Ξέρω πως μπορώ να μειώσω την μυωπία με το ρέικι, αλλα το θέμα είναι πότε; και πόσο πρέπει να κάνω ρέικι; και μόνο στο σημείο των ματιών ή σε όλες τις θέσεις του κεφαλιού;

Έστω λοιπόν οτι κάνω 1 ώρα ρέικι κάθε μέρα στα μάτια μου. Μετά απο πόσο καιρό θα μειωθεί κατα ένα βαθμό ας πούμε; Δεν είμαι ανυπόμονη, απλά σκέφτομαι αν πάρει χρόνια, αντί για αυτό να κάνω εγχείρηση όταν είναι δυνατό (οικονομικά κλπ). :roll:

Υ.Γ. Έχω τον 1ο βαθμό.

Ευχαριστώ! :D
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σκέφτηκες ποιό θα μπορούσε να είναι το νοητικό άιτιο ,όσων ....."αρνεισαι" να δείς;
Το Ρέικι σε αυτο θα σε βοηθησει ,εκει λειτουργεί.Στο να αναδυονται τα αίτια γιατι αυτα θελουν θεραπεία κι όχι τα συμπτώματα.
Νοιωσε το αυτο που σου λεω και η Βασω ερχεται γαι περισσότερα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Όταν κάνω ρέικι στα μάτια, αυτό προσπαθώ να βρώ.. αλλά ακόμα σκούρα τα πράγματα... Δεν ξέρω πώς θα το βρώ αυτό..
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

΄Μην φοβασαι τον ....ΦΟΒΟ σου!
Μην φοβασαι να εμπιστευτείς την ζωή σου.
ΔΕΣ την ζωή σου κι εμπιστευσου την ροή της.
Κάνε δηλωση οταν κανεις Ρέικι "Αγαπώ κι αποδεχομαι την Daemonia_Nymphe οταν φοβαται να δει την ζωή μπροστα της"Ξανά και ξανά κι αφεσου στα συναισθηματα που γενιωνται,στις σκεψεις ,στους φοβους σε οτι τρελό φαινομενικά.....
Καπου θα σε παει.......
Μπρείς να το κανεις κι αλλη ώρα γραπτά. :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Οταν ομως το εχεις απο μικρος αυτο, πώς εξηγειται?
Εννοω τι μπορει να αρνιεται να δει ενα παιδι? Και μεγαλωνοντας να μεγαλωνουν και οι βαθμοι? Αρα συνεχιζει να μην θελει να 'βλεπει' ?
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Με το που γεννιόμαστε ήδη εχουμε μπει στην διαδιακασία των μαθηματων που εχει ανάγκη η ψυχη να παρει.Ακόμα και τους γονείς μας τους διαλεγουμε για να εκπληρωθεί το μαθημα της δικής μας ψυχής.Ολα εχουν τον λογο τους.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Χωρίς να μπορώ να γνωρίζω την διαδρομή της ψυχής του καθενός, υπενθυμίζω ότι πολλά συμπτώματα βρεφικής ηλικίας έχουν να κάνουν και με κάποια καρμική οφειλή!Σπάνια όμως να ακούσω μωράκι με μυωπία που σημαίνει ότι τα μικρά παιδιά που έχουν, έχουν ήδη προλάβει να ζημωθούν με την οικογένεια και την κοινωνία!Απο αυτό και μετα όλα εξηγούνται!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ναι Δώρα μου ,ακριβως και τα καρμικά ειναι μεσα στην πορεία της ψυχης.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Αυτη την εξηγηση εδινα κι εγω , αλλα περιμενα να ακουσω και αποψεις... Και ειδικα της Daemonia_Nymphe :wink:
...soulsearching...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Daemonia_Nymphe γεια σου
Το επαγγελμά μου είναι οπτικός, έαν ερχόσουν στο μαγαζί που δουλέυω θα σου πρότεινα να κάνεις την εγχείρηση λόγω της υψηλής μυωπίας που έχεις, αν και γενικά είμαι αντίθετος με αυτήν την επέμβαση σε χαμηλές μυωπίες σε αυτές τις περιπτώσεις λέω ναι, αρκεί να κάνεις τις εξετάσεις που χρειάζονται για να δεις αν μπορείς να την κάνεις γιατί υπαρχεί και αυτή η πιθανότητα. Το κόστος πλέον δεν είναι μεγάλο.

Τώρα όσο αφορά το ρέικι κάνε καλό είναι όλοι το χρειαζόμαστε, τώρα εαν θα σου ρίξει τι μυωπία ένα ή δύο βαθμούς θα έχεις διαφορά, όχι στόν ίδιο παρονομαστη θα είσαι.

Τα μάτια εκφράζουν κάθε συναίσθημα που βιώνουμε, ο τρόπος
λειτουργείας του ματιού αντικατοπτριζει τον τρόπο που βλέπουμε τη ζωή και τη σχεση μας με όσα συμβαίνουν πχ.

Η μυωπία είναι ένδειξη υπερβολικής υποκειμενικότητας . Το να κοιτάμε όλα τα πράγματα από τη δικία μας οπτική έχουμε σαν αποτέλεσμα ένα περιορισμένο οπτικό πεδίο που μας δείχνει ότι θα έπρεπε να κοιτάξουμε πιο προσεκτικά τον εαυτό μας ώστε να οδηγηθούμε σε περισσότερη αυτογνωσία.

ΕΔΩ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αμαλίτσα, ενώ ο αστιγματισμός είναι η άρνηση να δούμε καθαρά τον εαυτό μας, η μυωπία είναι η αδυναμία να εμπιστευθούμε το μέλλον...
Αν τώρα τα συνδυάσουμε, κάτι που δεν σου αρέσει στον εαυτό σου, σε κάνει να σκέφτεσαι το μέλλον σου με δυσκολία. Σκέφτεσαι ότι αυτό θα σε εμποδίσει να ζήσεις όπως θα επιθυμούσες...
Απλά δεν μπορούμε να καταλάβουμε αμέσως και συνειδητά, τι είναι εκείνο που δεν μας αρέσει σε εμάς...Και όσο δεν το καταλαβαίνουμε, η μυωπία και ο αστιγματισμός μεγαλώνει...

Η εγχείρηση, από όσο ξέρω, δεν μπορεί να γίνει, αν δεν σταθεροποιηθούν οι βαθμοί, τουλάχιστον για ένα χρόνο.

Αυτό μου είχαν πει, πριν ένα χρόνο περίπου οι οφθαλμίατροι που είχα ενδιαφερθεί για εγχείρηση στην Τζοάννα, της οποίας οι βαθμοί ανεβαίνουν δραματικά...

Το ρέικι θα σε βοηθήσει, όχι να κατεβάσεις την μυωπία σου δραματικά (άντε ένα δύο βαθμούς το πολύ, και αυτό αν...), αλλά να δεις καθαρά τον εαυτό σου...Αυτό το "καθαρά" θα είναι και η "θεραπεία" των ματιών σου...

Το φυσικό επίπεδο "θεραπεύεται", όταν θεραπευτεί και το εσωτερικό...΄Οταν η ψυχή μας βρει τρόπους δράσης με ελευθερία και αληθεια...

Εικόνα

Σου γράφω μερικά στοιχεια για την όραση από το βιβλίο "Ασθένεια ως γλώσσα της ψυχής"...


...Τα μάτια μας είναι το μόνο μέρος του σώματός μας, όπου γίνεται ορατός ο εγκέφαλός μας, γιατί από την άποψη της εξελικτικής μας πορείας, τα μάτια, μαζί με το οπτικό νεύρο και τον αμφιβληστροειδή, ανήκουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Ως προς την ιδιότητά της η όραση βρίσκεται κοντά στην συνείδηση. Η ανάδειξη των ματιών σε αισθητήρια όργανα πρώτης τάξεως, προωθήθηκε με την εξέχουσα θέση του εγκεφάλου μας. Η σκέψη σφραγίζει την όραση μας, αλλά και η όρασή μας την σκέψη μας. Κι οι δυό έχουν αντιστοιχες δυνατότητες και πηγές λαθών και αληλλοπροωθούνται. Με κομψό τρόπο η σκέψη βοήθησε την όραση να ξεπεράσει διάφορες ελλείψεις, γιατί ενώ ακούμε κι οσφραινόμαστε κι από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, βλέπουμε μόνο τον "μισό" κόσμο.
Η όραση προσανατολίζεται στο φως του ήλιου, οι ακτίνες του οποίου φαίνεται να πορεύονται πάντοτε στον ευθύτερο και επομένως βραχύτερο δρόμο. Αντίστοιχα, εμείς προσπαθούμε να σκεπτόμαστε και να προγραμματίζουμε ευθέως, δίχως παρακάμψεις. Προσανατολίζουμε το τεχνητό μας περιβάλλον στην ευθεία γραμμή και την ορθή γωνία, ενώ,αντίθετα, η φύση υπάρχει μέσω καμπύλων και τεθλασμένων και δεν γνωρίζει ούτε την ευθεία γραμμή, ούτε την ορθή γωνία. Η σκέψη μας δεν είναι μόνο προσαρμοσμένη στο συντομότερο δρόμο, αλλά και όλες οι σκέψεις και προσδοκίες μας για την εξέλιξη, αποτελούν ευθείες προβολές στο μέλλον. Επειδή όμως στην πραγματικότητα, τίποτα δεν διαγράφει ευθύγραμμη πορεία, οι προγραμματισμοί μας έχουν πάντοτε κάτι στραβό. Πολλά στοιχεια μας αποδεικνύουν ότι ο βιασμός του φυσικού μας περιβάλλοντος, σχετίζεται με την βίαιη επιβολή της ευθυγράμμισης, που ωστόσο οφείλεται σε λανθασμένη σκέψη που συνδέεται με την όρασή μας.

Τα μάτια είναι απόδειξη της πρόσδεσής μας στην πόλωση. Μεταβάλλουμε την συγχρονικότητα σε επαλληλία και γινομαστε έτσι εγγυητές της γραμμικότητας. Τα μάτια μεραμορφώνουν την ενότητα σε δυισμό και σχετίζονται άμεσα με την απεπλπιστική κατάστασή μας στον κόσμο. Η θεώρηση της ενότητας με τα δύο φυσικά μας μάτια είνα εξ αρχής αδύνατη

Με τα δεδομένα αυτά δεν είναι παράξενο να αναπτύσσονται τόσο συχνά προβλήματα στην όραση. Γενικότερα τείνουμε να κουράζουμε υπερβολικά τα μάτια μας, κι αυτό προκύπτει από τις απαιτήσεις κυρίως του οπτικου μας κόσμου.

Τα προβλήματα παρουσιάζονται όταν αρνούμαστε να συνειδητοποιήσουμε τα πράγματα που αντιλαμβανόμαστε. Αυτή η άρνηση να κοιτάξουμε, η άρνηση να παραδεχτούμε την πραγματικότητα, σωματοποιείται με διάφορες μορφές και παθολογικά συμπτωματα.

Η ασθένεια ως Γλώσσα της Ψυχής
Ρύντιγκερ Ντάλκε
Εκδόσεις Πύρινος Κόσμος
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Ευχαριστώ πολύ αρχικά για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!

Ναι αρνούμαι να δω πολλά πράγματα, ίσως γιατί με πληγώνουν; Και τον εαυτό μου μέσα σε αυτά..

Αδυναμία να εμπιστευτώ το μέλλον... Δεν ξέρω... Πριν λίγο μου είπε ένας φίλος κάτι σε φάση "εγώ κάποια μέρα θα γίνω ξέρω γω έτσι" και μου'ρθε στο μυαλό οτι εγώ δεν έχω κανένα όνειρο.. Μήπως αυτό δείχνει την αδυναμία αυτήν για το μέλλον; .... :roll:

Αναγνωρίζω οτι έχω πολλές αδυναμίες σαν χαρακτήρας. Αλλα δεν ξέρω ποιό απο όλα είναι η αιτία για αυτό...

Πάντα αναζητούσα την αυτογνωσία.. Ελπίζω με το ρέικι τελικά να τα καταφέρω..
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aμαλίτσα μου, ήδη έχεις πάρει ένα "αρχικό" υλικό για να μπορέσεις σιγά ή γρήγορα, ανάλογα με την δική σου θέληση, να διευρύνεις το "οπτικό" σου πεδίο...

Τα μάτια μας, όπως διάβασες, "βλέπουν" τον εγκέφαλό μας...

΄Οσο πιο περιορισμένος και δύσκαμπτος είναι, τόσο πιο πολύ τα μάτια θα επικεντρώνονται σε σημεία, και δεν θα μπορούν να "ανοίξουν" για να αντιληφθούν το όλον...

΄Οσο πιο εστιασμένος είναι στην υλική πραγματικότητα, τόσο πιο πολύ τα μάτια θα "απομακρύνονται" από αυτήν, γιατί απλά δεν είναι "ωραία"...

Για να αντιληφθούν τα μάτια σου την ομορφιά, θα πρέπει να την έχει αντιληφθεί πρώτα ο νους σου...
Τότε η "ασθένεια" των ματιών δεν έχει λόγο ύπαρξης...


Κάνε ρέικι στα μάτια...Είναι το σημειο που αντιλαμβάνεσαι την ενέργεια, γιατί ο νους σου έχει εστιάσει ότι αυτή είναι η περιοχή που έχει "πρόβλημα" και γι' αυτό νιώθεις εκεί περισσότερα από οποιοδήποτε άλλο σημείο...

Μην σταματήσεις όμως να κάνεις και στις άλλες θέσεις...

Δώσε στο νου σου κίνητρα να "αγκαλιάσει" όλο τον εαυτό σου, να αντιληφθεί ότι το σώμα είναι ολότητα, και όχι ένα σημείο...

Μπορει το εξωτερικο πρόβλημα αυτή τη στιγμή να έχει εστιαστει στα μάτια σου, όμως ο νους παίρνει εντολές και από άλλα κέντρα.
Μπλοκάρει την διεύρυνση, από το ριζικό κέντρο, σταματώντας να εμπιστεύεται με την αρχέγονη ορμή, αφήνεται στην φροντίδα των άλλων μέσα από ένα μπλοκαρισμένο δεύτερο, που την κάνει "χειρισμό", αφήνει τον εαυτό μας να επαναλαμβάνει τα πρότυπα, που μας κατακλύζουν από το ηλιακό και τέλος αφήνει την "φωνή" μας χωρίς δύναμη να επικοινωνήσουμε τις ανάγκες μας μέσα και έξω, από ένα μπλοκάρισμα στο λαιμό...

΄Ασε την ενέργεια να απλωθεί σ' όλο το σώμα, φτάνοντας στα μύχια του είναι σου, και ακόμα και αν δεν την αντιλαμβάνεσαι με τις αισθήσεις αρχικά, νιώσε την στο βάθος του εαυτού σου, για να δεις ότι το βάθος με την επιφάνεια έχουν επικοινωνία...Δεν είναι αόριστο το "βάθος" του εαυτού μας...Είναι η ψυχή μας, η γνώση μας, η δύναμή μας, η θεϊκή αντιληψη του όλου, με το οποίο εμεις συνδεόμαστε με την συνειδητότητά μας.

΄Ετσι οδηγούμε τον "περιορισμό" της ύλης, σε διεύρυνση της ζωής...Και έτσι μπορούμε να ζήσουμε με ολική επαναφορά και σύνδεση στο Σύμπαν, αναγνωρίζοντας την σημαντική στιγμή της δράσης μας στο υλικό πεδίο, που είναι η επιλογή μας! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνωμή μου πάνω σε αυτό, καθώς παθούσα!!!!!!!

Daemonia Nymphe (ουφ....)ή καλύτερα Αμαλίτσα μου..είχα κι εγώ μυωπία απο μικρή ηλικία..(πέμπτη, έκτη δημοτικού) και όσο μεγάλωνα εγώ, μεγάλωνε κι εκείνη μαζί μου......!

Εδώ και 4 χρόνια έχω ακριβώς την ίδια μυωπία..βοήθησε πολύ και το ρέικι πάνω σε αυτό, αλλά οχι στο θέμα των βαθμών.

Αλλά στο θέμα οτι είδα κάποια πράγματα ξεκάθαρα...πράγματα που συνέβαιναν στη ζωή μου και δεν ήθελα να τα δω...
Οταν συνειδητοποίησα και τα επεξεργάστηκα, σταθεροποιήθηκε και η μυωπία!

Βέβαια δεν είναι εύκολο να την ξεφορτωθείς τελείως, γιατί κάθε φορά θα έρχονται καινούργια πράγματα στη ζωή σου που δεν θα θέλεις να δεις..

Οταν μάθεις να τα αντιλαμβάνεσαι και να τα δουλεύεις, τότε θα πέσει και η μυωπία σου...

Και όσο πιο γρήγορα γίνει αυτή η συνειδητοποίηση, τόσο πιο γρήγορα θα απαλλαχτείς!!

Το "γρήγορα" είναι υποκειμενικό για τον καθένα!!
Αλλος μπορεί να κάνει 6 μήνες και άλλος 6 χρόνια...

Πάντως ακόμα και η επεφυκύτιδα είναι "ασθένεια" άρνησης!!!

Και για μια περίοδο που είχα μια περίεργη σχέση, είχα τόσο πύον στα μάτια που με πηγαίνανε γιατί δε μπορούσα να δω τίποτα..!
Ηταν η αρρώστια στην ψυχή μου και τα αποτελέσματα στο φυσικό σώμα......

Ελπίζω να βοήθησα λίγο..!

Σε φιλώ... :D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ephie
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007 11:38 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ephie »

Θα πω κι εγω τα δικα μου...

Μια φιλη μου ειχε 1 θεματακι του τυπου 'μυωπια κ ρεικι'.
Κ η ιστορια της εχει ως εξης..

Ειχε γυρο στους 5 βαθμους μυωπιας. Εχωντας λοιπον κ τον 2ο βαθμο ρεικι επιχειρησε να το διορθωσει ετσι κ φτιαχνοντας κ 1 δικο της προσωπικο 'μαντρα' τυπου.. ''η μυωπια μου θα μειωθει 2 βαθ. κ θα βλεπω καλλιτερα συντομα'' κ το επαναλαμβανε καθημερινως.
Αποτελεσμα: μεσα σε 1 χρονο(ισως κ λιγοτερο) η μυωπια της οντως μειωθηκε οσο επιθυμουσε...

θα μπορουσες να φτιαξεις κι εσυ λοιπον 1 τετοιο μαντρα για την μυωπια κ οτιδηποτε αλλο θες εσυ.. Πιστεψε το κ θα το δεις!

:D
''Everything you can imagine is real''

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”