ΠΡΟΤΥΠΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mπορεί όλα να ακούγονται περιγραφικά, Καλλιόπη μου, και καταλαβαίνω απόλυτα την δυσκολία της κατανόησης που δεν είναι συνδεδεμένη συναισθηματικά με το βίωμα.
΄Όμως στην αρχή της κατανόησης βρίσκεται η γνώση. Αν δεν ξέρεις, δεν μπορείς
καν να κατευθύνεις τον νου σου στην εργασία που χρειάζεται να κάνεις για να αγγίξεις συναισθηματικά τις σκέψεις σου.

Αυτή θεωρώ πως είναι η ευλογία του μοιράσματος. Η νόηση αγγίζει την γνώση, το συναίσθημα την φέρνει στην πραγματικότητα για να αποκτήσεις την εμπειρία του βιώματος.
Η αποχή από το συναισθηματικό πεδίο, κάνει την νόηση «σκληρή» και «άκαμπτη», βασιζόμενη μόνο στις πεποιθήσεις, που αν μη τι άλλο, περιέχουν πολλά πρότυπα.
Μην ξεχνάμε ότι οι σκεπτομορφές δημιουργούνται από τον νου, που απέχει από την συναισθηματική εμπειρία. Δηλαδή κάποιος που δεν αντιλαμβάνεται συναισθηματικά τον θυμό του, σκέφτεται μόνο τις αιτίες που τον δημιούργησαν. Χωρίς να αντλεί από το συναισθηματικό βίωμα, δημιουργεί «ΣΚΕΠΤΟ-μορφές», χωρίς να το θέλει, αφού το «θέλω» αγγίζει τα όρια του συναισθήματος.
Αγωνίζεται να το αποφύγει, γιατί στην ουσία φοβάται να αντιμετωπίσει την εμπειρία του θυμού, κα έτσι δημιουργεί υποκατάστατο του, που δρα προς την κατεύθυνση του «υπάρχω και πρέπει να τραφώ». Δίνει λοιπόν τροφή σ’ αυτήν την «σκεπτομορφή», ακούσια, αφού δεν μπορεί να την βιώσει και συναισθηματικά.
Αποδεχόμενοι την σημαντική λειτουργικότητα του συναισθηματικού μας πεδίου, το εντάσσουμε στην ολότητά μας και έτσι μπορούμε να ισορροπούμε, φωτίζοντας τις «σκεπτομορφές» μας, βιώνοντας τες.
:wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εικόνα
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Christina

Δημοσίευση από Christina »

...ήθελα απλά να πω πως μερικά τόπικ όπως το συγκεκριμένο είναι εξαιρετικά και είναι πραγματική απόλαυση και ανανέωση να διαβάζει κανείς τις απόψεις όλων σας!

Κάποιοι άνθρωποι παλεύουν πολύ σκληρά να απελευθερωθούν.

Εικόνα

Αυτές οι στιγμές είναι ενεργειακά πολύ έντονες.....

Η γνώση της αλήθειας μέσα από διάφορους παράγοντες έστω έτσι όπως το αντιλαμβανόμαστε ο κάθε ένας ατομικά (μάλλον πνευματικά) είναι μια αποκάλυψη!!!!!!

Μ ι α Α Π Ο Κ Α Λ Υ Ψ Η!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Καλό μου Χριστινάκι ναι είναι ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ.Και ακόμη κι ετσι οπως το λες εμενα με βοηθάει.Ολα βοηθάνε σε αυτην την διεργασία την πνευματική ,στην ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ!
Σε ευχαριστώ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Φράζοντας λοιπόν τον «δρόμο» της διπλής ανάσας, δεν μπορούμε να την φέρουμε στην «καρδιά», ώστε από εκεί να απλωθεί σε όλη μας την ύπαρξη, ή να βιώσουμε την «ανάσα» όλης μας της ύπαρξης. ΄Ετσι η «επικοινωνία» με τον Ανώτερο Εαυτό μας σταματά και οδεύουμε προς την έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό μας, στην ζωή μας, στον φυσικό κόσμο, στον οποίο βρεθήκαμε, χωρίς να γνωρίζουμε γιατί.
  • Διπλη ανασα, ε;
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

" Διπλη ανασα " λοιπον ε ? πως το εννοεις Βασω ???
κανε και μια επεξηγηση να το εντοπισω .....

εχει σχεση με τις ασκησεις αναπνοης ? ? ?

ΝαμασΤε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Διπλή ανάσα, που δεν έχει να κανει απαραίτητα με τις ασκήσεις αναπνοών, αλλά μπορει και να έχει…
Εγώ δεν ήξερα να «αναπνέω»…Δεν έμαθα με καμία άσκηση. Κάποιοι όμως μπορεί και να έχουν μάθει…Δεν μπορώ να το αποκλείσω, απλά γιατί δεν το έκανα εγώ. Το ίδιο αποτέλεσμα μπορεί να είναι…

΄Όμως για μένα η διπλή ανάσα ήταν το αποτέλεσμα της άσκησης ζω και αγαπώ…
Στην μία ανάσα ανάπνεα από τον πνεύμονα, στην άλλη από την καρδιά.

Η διπλή ανάσα είναι για το άνοιγμα του κέντρου του λαιμού…Η μία πάει στους πνεύμονες και τους τροφοδοτεί με οξυγόνο, η άλλη πάει στην καρδιά και την τροφοδοτει με φως…Αυτή η «άσκηση» σε βοηθά να ζεις μεν, αλλά κατεβάζοντας και το πνεύμα στην καρδιά για να μπορείς να «συνομιλήσεις»…Το φως είναι η δεύτερη ανάσα, μέχρι να βιώσεις την ουσία του φωτός να ανοίγει κύτταρα και μονοπάτια που ούτε καν είχες φανταστεί.

Η ουσία πάντως είναι να μην αφήνεις τον νου να «αναπνέει»…Αυτός σε οδηγεί στην στατική «αναπνοή» που δεν πάει παρακάτω από τον πνεύμονα, γιατί έτσι έχει μάθει.
΄Ένα πρότυπο είναι κι αυτό…
Αναπνέεις με όλη σου την ύπαρξη και αυτή η αναπνοή, λέγεται (για μένα) διπλή ανάσα. Μία της ύλης και μία του πνεύματος…

Με αυτήν την ανάσα, καθαρίζεις την ομίχλη του εαυτού σου, κατεβαίνοντας μέχρι το πρώτο κέντρο για να λάβεις πια τα δώρα του πλανήτη.
Αλλά έχουμε καιρό μέχρι εκεί…

Πρωταρχική σημασία είναι να είναι ελεύθερη η δίοδος για την «επικοινωνία» με τον εσωτερικό δάσκαλο. Και αυτή η δίοδος είναι το κέντρο του λαιμού…

Η «ασθένεια» των ανθρώπων είναι η μονομερής επικοινωνία με τον εξωτερικό κόσμο, γιατί ο εσωτερική επικοινωνία χρειάζεται σθένος…
Και το μεγαλύτερο εμπόδιο είναι η «δέσμευση» στην υλική πραγματικότητα, μέσω του νου!

Δεν «μπαίνει στον παράδεισο» όποιος σκέφτεται γι’ αυτόν, αλλά όποιος προχωράει προς αυτόν…
:wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Τα μάτια μας δεν μπορούν να "εστιάσουν" σε πρόσωπα, στην βρεφική ηλικία "μιλάει" η ενέργεια...
Για τους πρώτους 2 μήνες περίπου δεν μπορεί να εστιαστεί. Μετά μέχρι τον 8ο μηνα παρατηρούνται οι αρχικές ενδείξεις δεσμού με συγκεκριμένα πρόσωπα και μέχρι το 2ο χρόνο υπάρχει άγχος αποχωρισμού με το άτομο που το φροντίζει.
(θεωρία Bowlby)
΄Οσο αναπτύσσεται η συνείδηση, τόσο ξεχνιέται η πνευματική σύνδεση.
Εξαρτάται από το περιβάλλον αυτό. Πόσο (κυρίως) οι γονείς ενθαρρύνουν ή απορρίπτουν αυτή τη σύνδεση και πως.
Το ασυνείδητο αρχίζει και λειτουργεί
Αυτό λειτουργεί ούτως ή άλλως. Μιλάς για τις απωθήσεις όταν αρχίζουν τα πρότυπα όπου συμβαίνουν τα μπλοκαρίσματα(καθηλώσεις κατά Φρόυντ).
Η ταύτιση με τους γονείς μας είναι απαραίτητη για να βρούμε υπόσταση σε έναν «άγνωστο» κόσμο. Αρχίζουμε να μιμούμαστε συμπεριφορές και αυτή η μνήμη μπαίνει βαθειά στο υποσυνείδητο για να αρχίσει τον διαχωρισμό και την οριοθέτηση.
Αρχίζουμε να αντιγράφουμε σύμφωνα με το πλαίσιο που βρισκόμαστε, πως λειτουργεί το yin-yang στον κόσμο.
Αίσθηση του "εγώ" δεν υπάρχει΄και είμαστε tabulla rasa όπου το περιβάλλον γράφει (εν μέρει όμως γιατί υπάρχει και η καρμική και γονιδιακή μνήμη όπως και ένα ανώτερο εγώ που δεν μπορεί ακόμη να βρει τη θέση του στην υλική πραγματικότητα).
Οριοθέτηση δεν υπάρχει αφού απουσιάζει η συλλογιστική σκέψη.
Aγαπώ σημαίνει χειρίζομαι και διεκδικώ.
Με παραλλαγές στο πως εκδηλώνεται.
Αξιοι να αγαπηθούμε, είμαστε μόνο αν κάνουμε αυτό που αρέσει και φαίνεται καλό για όλους και σ’ αυτήν την διαδικασία,
Ω ναι!
Το εγώ θέλοντας να αγγίξει αυτήν την καλοσύνη, καταλύει τα όρια του εαυτού και αφήνεται να ελέγχεται από το περιβάλλον, παίρνοντας αξία από αυτό.
Θέλει να αποφύγει τη σύγκρουση (γιατί δεν έχει και δύναμη να πολεμήσει) μεταξύ αυτοπραγμάτωσης και ματαίωσης από το εξωτερικό περιβάλλον. Έτσι το άτομο ενσωματώνει περισσότερο τα πρότυπα, τους όρους αξίας άλλων.
Και εκεί έρχεται ένα γενναίο μπλοκάρισμα στο κέντρο του λαιμού, που μας αφήνει σε έναν μονόδρομο επικοινωνίας με το εξωτερικό περιβάλλον
...και μάχεσαι χωρίς να ξέρεις τι μάχεται μέσα σου αφού δεν έχεις γυρίσει να κοιτάξεις.
αφήνοντας τους «άλλους» έξω από αυτήν την εργασία, αναγνωρίζοντας ότι αυτή η συμβολή τους δεν μας είναι απαραίτητη για να κερδίσουμε κάποια μάχη
Είναι κάποιες φορές, για να μας βοηθήσουν να ξεμπλεχτούμε περισσότερο. Η βοήθεια τους είναι ανάλογη της ουδετερότητας που μπορούν να δείξουν μένοντας μακριά από δικά τους συναισθηματικά συμφέροντα.
Το "έλα να σου πω ποιος είσαι, ο δρόμος σου είναι αυτός κι εγώ ξέρω καλύτερα από εσένα" είναι άλλος ένας τρόπος να μετατρέψεις τον άλλο σε κάτι όμοιο με εσένα, όπου μέσα από αυτή την πράξη βρίσκεις και νόημα ύπαρξης αφού δεν έχεις επαφή με τον εαυτό σου.
Αναπαράγεις τη σχέση με κάποιο πρότυπο-εξουσίας για να νιώσεις ασφάλεια. Ταυτόχρονα θέλεις να μετατραπείς σε αυτό το πρότυπο εξουσίας, ταυτόχρονα θες να καταστρέψεις όπως εκείνο κατέστρεψε εσένα(εν μέρει). Κι όλα αυτά στο όνομα της αγάπης.
Εδώ φαίνεται πως δεν έχουν διευθετηθεί στην πράξη οι οριοθετήσεις και ο σεβασμός στον άλλο(ούτε στον εαυτό).
Έτσι (και έτσι) μένουμε σε εξαρτητικές σχέσεις όπου αντί να συμβιώνουμε ή να χωρίσουμε αρμονικά τους δρόμους μας αν ήρθε η ώρα, τρεφόμαστε από αυτή την επαναλαμβανόμενη σύγκρουση. Μόνο που αυτή τη φορά το πρότυπο έχει άλλο πρόσωπο από ότι παλιότερα :wink:

Η ενσωμάτωση της αλήθειας μέσα από "μάχη" με το φόβο είναι μοναχική.
κάποιος που δεν αντιλαμβάνεται συναισθηματικά τον θυμό του, σκέφτεται μόνο τις αιτίες που τον δημιούργησαν. Χωρίς να αντλεί από το συναισθηματικό βίωμα, δημιουργεί «ΣΚΕΠΤΟ-μορφές»,
και πολεμάει τελικά απέξω του το χ ανύπαρκτο κακό δίνωντας ταυτόχρονα την επιβεβαίωση πως αυτό(το "κακό") κυβερνά και τη ζωή του(αφού διαχωρίζεται από αυτό).
Στη χειρότερη μορφή, το κακό είναι μια πεποίθηση άλλη από εμένα στο τι είναι "κακό και καλό" όπου δείχνει και πλήρη απουσία επαφής με το εγώ .
Η συνέχεια είναι γνωστή: δεν συμφωνείς οργίζομαι, μετά αγανακτώ, μισώ και τέλος θέλω να σε αποτελειώσω για να ηρεμήσω μέσα μου αφου είμαι ανίκανος και δειλός να με "δω". Γιατί το να μην με βλέπω δίνει και μεγαλύτερη συναισθηματική ασφάλεια και αποδοχή από το να "ταράξω τα νερά". :wink:
Αγωνίζεται να το αποφύγει, γιατί στην ουσία φοβάται να αντιμετωπίσει την εμπειρία του θυμού, κα έτσι δημιουργεί υποκατάστατο του, που δρα προς την κατεύθυνση του «υπάρχω και πρέπει να τραφώ». Δίνει λοιπόν τροφή σ’ αυτήν την «σκεπτομορφή», ακούσια, αφού δεν μπορεί να την βιώσει και συναισθηματικά.
Αποδεχόμενοι την σημαντική λειτουργικότητα του συναισθηματικού μας πεδίου, το εντάσσουμε στην ολότητά μας και έτσι μπορούμε να ισορροπούμε, φωτίζοντας τις «σκεπτομορφές» μας, βιώνοντας τες
:D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos την 22 Ιαν 2008 4:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νίκο πόσο όμορφα...σ' ευχαριστώ! :D

και κυρίως γι' αυτό...
Το "έλα να σου πω ποιος είσαι, ο δρόμος σου είναι αυτός κι εγώ ξέρω καλύτερα από εσένα"
:cry: :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Με πρόλαβες Βασω με προλαβες!!!!!!!!!!!!
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ μεσα σε τοσα αλλα ομορφα.
Κι εγω σε ευχαριστω Νικο!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Βαρύ φορτίο τα πρότυπα...τα κουβαλάμε όπως ένα σταυρό....

Η πραγματικότητα βρίσκεται εκεί..μέσα στα πρότυπα...
Κάθε ένα ξεχωριστά αντανακλά την κοινωνία και τα όρια που έχει βάλει στους πολίτες της για να την ακολουθούν πιστά και υποταγμένα...

Πως μπορείς να ξεφύγεις απο την "πραγματικότητα" που μαθαίνεις απο μικρός...? Αν πραγματικά ακούσες...αν δεις...αν αισθανθείς...αν ψάξεις για να μάθεις....

Τίποτα δεν είναι δύσκολο αν εμείς το θεωρούμε εύκολο...

Ενα πρότυπο επιβαρύνει τα κύτταρα ενος ανθρώπου κατα πολύ μεγάλο ποσοστό...που αδυνατούμε να εντοπίσουμε γιατί θεωρούμε δεδομένους τους κανόνες της ζωής...

Μεγαλώνουμε, πάμε σχολείο, σπουδάζουμε, δουλεύουμε, παντρευόμαστε, κάνουμε παιδιά, πεθαίνουμε......!

Μια τέλεια σειρά για την τέλεια κοινωνία........!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

By the way, χαίρομαι Βάσω και Νίκο που συμπληρώνετε ο ένας τις σκέψεις του άλλου...το παζλ φαίνεται πάντα ολοκληρωμένο!!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Νίκο σε ευχαριστώ !!!!!
Πολύ ξεκάθαρα και κατανοητά όλα !!!!
Νάσαι καλά !!!!!
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Καλη μου ΑΞΙΑ.......κατανοητά μεν αλλά........επι του πρακτεου.......
:roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Παρακαλώ Εικόνα και σας ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου.. :)
There is a difference between knowing the path and walking the path

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”