Νευρική ανορεξία- εχθρός της ψυχής.

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μη μασάς. Η Κατερίνα δεν σε αλλάζει ούτε για δέκα Brad Pitt!!!
:D :D :D :D :D :D :wink: :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Πάντως ειλικρινά αυτη η "αρρώστια" είναι θανατηφόρα... και έχει μια μικρή διαφορά... σε αντίθεση με κάποιες άλλες σοβαρές ασθένειες, όπως το AIDS και ο καρκίνος που μπορεί να έχουν χτυπήσει πρώτα τον οργανισμό και να γίνει διάγνωση πολύ πιο μετά, η νευρική ανορεξία πρώτα χτυπαέι την ψυχή και μετά το σώμα...!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η νευρική ανορεξία "προκαλείται" απο την ψυχή... από προβλήματα ψυχικά .. ανασφάλειες και πολλά άλλα' που τα έχουμε συζητήσει.., και μετά περνάει στο σώμα με τη μορφή που όλοι ξέρουμε.. και για αυτό το λόγο δεν μπορεί να θεραπευτεί παρα μόνο αν "λυθεί" η ψυχική αιτία του προβλήματος.. Αν πας να διορθώσεις το σώμα με χάπια ή κάτι άλλο, η ψυχη θα παραπείνει άρρωστη και έτσι το σώμα θα αρρωστήσει ξανά.. ετσι δεν είναι;;
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Κατά καιρούς εφευρίσκουν πολλούς τρόπους απώλειας βάρους..
Είτε με φυτικά χάπια, δίαιτες αστραπή, χημικές, με υδατάνθρακες, λιποδιαλύτες, λάδια, ξύδια...ντομάτες και εγώ δεν ξέρω τι άλλο!!;

Όλοι οι άνθρωποι λοιπόν που δεν αισθάνονται καλά με το σώμα τους, καταφεύγουν σε τέτοιου είδους "αθλήματα"...συνήθως βλαβερά για τον οργανισμό!!!

Απο προσωπική μου εμπειρία... αυτά δεν κάνουν απολύτως τίποτα.. το μόνο που φέρνουν είναι αλλαγές στο μεταβολισμό και εθισμό!
Εγώ ωσάν κοριτσάκι με ανασφάλειες... έπαιρνα χημικούς λιποδιαλύτες (γυμναστηρίου) για έξι μήνες και είχα εθιστεί πάρα πολύ με αποτέλεσμα αν δεν έπαιρνα δύο κάθε μέρα έπεφτα ψυχολογικά.... Αν τους συνέχιζα... τι θα γινόταν;;;;;;;;;;;;;;

Για αυτό προσοχή με τέτοιου είδους εγχειρήματα!!!!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Όλες οι αλλαγές έρχονται σταδιακά...
Τα χάπια .. οι δίαιτες αστραπή.. όλα αυτά.. δεν είναι φυσικά δεν είναι αυτό που έχει ανάγκη το σώμα για να αλλάξει.. χρειάζεται υπομονή και προσπάθεια όπως με κάθε αλλαγη...
:lol: :lol: 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έπαιρνα χημικούς λιποδιαλύτες (γυμναστηρίου) για έξι μήνες και είχα εθιστεί πάρα πολύ με αποτέλεσμα αν δεν έπαιρνα δύο κάθε μέρα έπεφτα ψυχολογικά

Που μπορεί να φτάσει το μυαλό μας ακολουθώντας την αόρατη υποβολή, μπορούμε να το καταλαβουμε. :cry:

Που μπορούμε να φθάσουμε σαν θεϊκοί άνθρωποι, με την διάνοια, άραγε μπορούμε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Πράγματικά μερικές φορές κατακλείζει τον εγκέφαλό μας μια τρέλλα,

Ανεβαίνει στην επιφάνεια ο "κακός μας εαυτός" και θέλουμε να κάνουμε πράγματα που ενω ξέρουμε οτι είναι βλαβερά για μας...και τα υποστηρίζουμε κιόλας!!!

Έτσι συμβαίνει και με το σώμα.. Δεν θέλουμε να κουραστούμε και συνήθως επιλέγουμε τον εύκολο δρόμο...

Κάποια στιγμή όμως θα συνειδητοποιήσουμε όλοι οτι δεν θα χρειάζεται να ανησυχούμε για το σώμα μας, γιατί η τροφή που θα χρειαζόμαστε είναι όταν πραγματικά θα πεινάμε!!!!

Και μετά απο αυτό θα πάψει ο κόσμος να ανησυχεί για τη νευρική ανορεξία!!! :wink:
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Να τολμήσω να πω έτσι όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι.....

Η "ανορεξία" από μόνη της δεν είναι νόσος. τόσο πεινάω τόσο τρώω...!

Η "νευρική ανορεξία" νομίζω ότι έχει να κάνει και λίγο για την άποψή μας περί φαγητού.

Αν οι γονείς δίνουν τόση σημασία και μόνο στο τι θα φάει το παιδί τους, φορτίζοντας τη διαδικασία και εξαντλώντας την αγάπη τους στο φαγητό, νομίζοντας ότι είναι τα βασικό, πρωταρχικό και μερικές φορές μοναδικό χρέος τους απέναντί του....... η παιδική ψυχούλα λαμβάνει αυτό που ακριβώς που δέχτηκε.....!

Ζωή, αγάπη, φροντίδα, κατανόηση, αφοσίωση.... = φαγητό.....!

άρα αν έχω δεχτεί τέτοιες καταστάσεις όταν αρνούμαι να ζήσω γιατί αυτό που μου δίνουν δεν μου φτάνει δεν με ικανοποιεί =
δεν τρώω......!


Και συμπληρώνω βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα....:

Και όταν η μαμά για να καλύψει την κενότητά της φροντίζει με ρούχα και τελευταίου τύπου κινητά και αξεσουάρ να κρύψει την γύμνια της ψυχής της και τα προσφέρει ως πρωταρχικό και μόνο δείγμα αγάπης ............

προστίθεται και η ένδυση στο σκηνικό, το ωραίο εξωτερικά παρουσιαστικό και μεταφράζω
δεν θέλω να ζήσω = κυκλοφορώ κακοντυμένος.... και γεμάτος τρύπες, σε ρούχα και σώμα.......!

Η διαφορά εδώ είναι ότι μάλλον δεν φαίνεται σωματικά η αρρώστια μου.....ίσως τώρα δεν χρειαστεί να πάω στο νοσοκομείο.......!
Για την ώρα.....!


Με πραγματική θλίψη...,
:cry: :cry: :cry:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δυστυχώς η νευρική ανορεξία θεωρείται αρρώστια απο πολλούς γιατρούς όπως και η βουλιμία...

Τώρα γιατί τη θεωρούν αρρώστια, κάτι παραπάνω θα ξέρουν...ίσως να είναι "νόσος" της ίδιας της ψυχής...

Εγώ Πέννη μου πιστεύω οτι δεν οφείλονται τόσο οι γονείς για τη νευρική ανορεξία, όσο (όπως έχω γράψει παραπάνω) τα προτυπα...
Οι γονείς ενδιαφέρονται για το φαγητό των παιδιών τους και δεν πιστεύω οτι το παιδί απο αντίδραση προς τους γονείς δεν θα έτρωγε, εκτός και αν υπήρχε πολύ πίεση....κανένας γονιός όμως σήμερα δεν πιέζει το 14-15-16χρονο παιδί του να φάει...

άλλο η προτροπή...(Φάε βρε παιδάκι μου λίγο απο αυτό).......................... και άλλο η καταπίεση (Φάτο τώρα γιατί δεν θα ξαναβγείς έξω)!!

8)
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Αυτό που προσπάθησα να πω (μάλλον δεν τα κατάφερα....)
είναι ότι

Όταν ό ίδιος ο γονιός εξαντλεί την αγάπη του στην προσφορά φαγητού και υλικών όπως η ένδυση.......

έχουμε το εξής φαινόμενο :

(πνεύμα-ψυχή) Ζωή = αγάπη (το ξέρει, το κουβαλά...)

(γονιός) αγάπη = δουλειά, φαγητό, ένδυση

(νόηση) Ζωή = δουλειά, φαγητό, ένδυση

(συνείδηση) δεν θέλω αυτή τη ζωή - θέλω την αγάπη που ξέρω

συμπέρασμα : δεν δουλεύω, δεν τρώω, δεν ντύνομαι

**********************************************
Βάαααασσωωωωωωωωω
κάνε σε παρακαλώ τα μαθηματικά μου έκθεση..................!
:) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Και ξαναπαντάω οτι οι γονείς δεν έχουν πια ως πρωταρχικό σκοπό τους να ταίζουν μόνο το παιδί...αυτό που τους προσφέρουν δεν είναι φαγητό άρα αγάπη, και όλα τα συναφή...
οι γονείς ενδιαφέρονται πιο πολύ να μην χαλάσουν χατίρι στα παιδιά παρά να τα μπουκώνουν για να δείξουν την αγάπη τους..... αυτό υπήρχε κάποτε... που οι μαμάδες και κατά βάση γιαγιάδες πλέον το έκαναν γιατί δεν ήξεραν πως να εκδηλώσουν την αγάπη τους..

Φαγητό= Ενδιαφέρον στο παιδί μου= Αγάπη...

Μήπως τώρα το βρήκα;;;; Γιατί ίσως το χασα πριν;;;; :D
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

απλά εννοώ ότι κάποιοι γονείς......... δίνουν μόνο φαγητό...... και δεν υπάρχουν πουθενά αλλού στη ζωή των παιδιών τους.....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

καλά το πήγες.....

χεχε
:D :D :D
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Διάσημα μοντέλα, ηθοποιοί έχουν περάσει απο το στάδιο της νευρικής ανορεξίας... όμως γλίτωσαν ίσως γιατί είναι διάσημοι και υπάρχουν συμφέροντα απο πίσω...ή γιατί τελευταία στιγμή σκέφτηκαν πιο σοφά για τον εαυτό τους....
Οι "απλοί" άνθρωποι που πάσχουν απο νευρική ανορεξία και δεν είναι διάσημοι δεν έχουν αυτή την πολυτέλεια.....να σώσουν τον εαυτό τους!!!
Χρειάζονται βοήθεια και δε μπορούν μόνο οι ίδιοι να καταφέρουν το "αδυνατο"!!!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Deodonus έγραψε:Μία πρόταση που σκέφτικα επί του θέματος:

Εάν κάνουμε την αντιστοιχεία "ανορεξία = αρνούμαι να φάω", μπορούμε να πούμε ότι τα εσωτερικά αίτια αυτής της "πάθισης" είναι η άρνηση του ατόμου στις απολαύσεις της ζωής ή/και η πισματική άρνησή του στην αποδοχή και στην δεκτικότητα (καθ' ότι η διαδικασία της πρόσληψης του φαγητού μεταφράζεται στην διαδικασία της πρόσληψης κάτι νέου (ή και παλιού και τωρηνού), νέες εμπειρίες, νέες αντιλήψεις, νέες καταστάσεις κλπ).

Με τα λόγια αυτά μπορώ να πω οτι κατάλαβα γιατί έλεγε ένα βιβλίο για τσάκρα οτι μπλοκαρίσματα στο στομάχι δείχνουν "άρνηση για νέες εμπειρίες"... :roll:
Μια μικρή παρένθεση. :oops:
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”