ΒΗΧΑΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Danny έγραψε:Ασημίνα, καλησπέρα...... .... .... ..... .... .... .... .... .....
Μιά γνωστή μου πολύ αγαπητή δίνει σπρέυ κορτιζόνης στο μωρό 1 χρόνο συνεχόμενο χειμώνα -καλοκαίρι ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ, ακόμη κι όταν είναι τελείως καλά. Ποιός έχει το πρόβλημα¨??Το μωρό ή η μαμά?
ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΓΟΝΕΩΝ ΠΑΙΔΕΒΟΥΣΙ ΤΕΚΝΑ ...
ακομα δεν το ακουσε αυτο η γνωστη σου Danny ??
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Qisan έγραψε: ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΓΟΝΕΩΝ ΠΑΙΔΕΒΟΥΣΙ ΤΕΚΝΑ ...
ακομα δεν το ακουσε αυτο η γνωστη σου Danny ??
......Μέχρι και 7 γενιές!!!! Τι τραβάνε αυτά τα τέκνα!!!! Και πόσες αμαρτίες έχουμε και μεις να πετάξουμε από πάνω μας ακόμα!!!

Είναι μιά φίλη από το χώρο της δουλειάς στην Αθήνα.
Οταν την ακούω τρελλαίνομαι!!! Δεν νομίζω ότι ζητάει βοήθεια όμως!! Κάποιον να την ακούσει χρειάζεται.

Ενώ,ενιωσα ότι η Ασημίνα ζήτησε μιά άλλη λύση στο πρόβλημα της.

Μόλις κανείς συνειδητοποιεί το πρόβλημα, είναι και στα μισά της λύσης του. Είμαι σίγουρη ότι ο μικρός θα πάει πολύ καλά στο μέλλον.!!!!! :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

To EYXOMAiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

8) :lol: 8) :lol:
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συνήθως ψάχνουμε την ενέργεια, όταν η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...

Περισσότερο στα ψυχοσωματικά, που δεν έχουν τέλος πια στην κοινωνία μας...

Αν ξέραμε ότι όλες οι ασθένειες προέρχονται από την ψυχή, τότε θα το ψάχναμε διαφορετικά...από την αρχή, πριν καν δημιουργηθούν...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
CARINA
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2007 9:13 am

Δημοσίευση από CARINA »

Καλησπέρα σε όλους!!!
Είστε δλδ όλοι βέβαιοι ότι η σκέψη μας "προγραμματίζει¨τις εμπειρίες μας? θα αναφέρω περιληπτικά ορισμένα γεγονότα που μου συνέβησαν.

1ον. Σε πολύ νεαρή ηλικία έχασα τη μητέρα μου (μέσα σε μια νύχτα από τροχαίο). Ημουν το 2ο παιδί πολύτεκνης οικογένειας (4 παιδιά) και το μεγαλύτερο κορίτσι οπότε μου ήρθαν όλα τα οικογενειακά βάρη. Κατάθλιψη και σκέψεις αυτοκτονίας ακολούθησαν...

2ον. Ανακάλυψα με τραγικό τρόπο ότι ο καλός μου διατηρούσε παράλληλη σχέση. Ακόμα θυμάμαι το σοκ...

3ον. Οταν παντρεύτηκα (άλλον για να μη τρελαθούμε κιόλας) προέκυψαν προβλήματα στην επιχείρηση που διατηρούσε ο άντρας μου. Οικονομικές και δικαστικές περιπέτειες επακολούθησαν...

Εάν είναι αλήθεια ότι η σκέψη μας δημιουργεί τη ζωή μας, τότε γιατί μου συνέβησαν όλα αυτά? Ούτε κατά διάννοια τα είχα φανταστεί και τονίζω πως ήμουν ένα πολύ αισιόδοξο άτομο... (δηλαδή καμία σχέση με τώρα ....)

ΜΕΤΑ από όλα αυτά ακόμα κι όταν όλα δείχνουν καλά, έμαθα να περιμένω την αναποδιά...

Ακούω γνώμες... Πολλά πολλά χαμόγελα σε όλους...
:D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Αν θελαμε να παραδεχθουμε πως οι ασθενειες εχουν αυτην την πηγη ξερω πολλους προεξεχοντες να χανουν την καλοπερση τους και τα χρησα κουταλοποηρουνα τους ........
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ασημίνα, μην παίρνεις ευθύνες για όσες εμπειρίες είχαν οι άλλοι...
Η μητέρα σου αποφάσισε να φύγει (για τους δικούς της λογους, που αυτήν την στιγμή δεν μπόρούμε να αξιολογήσουμε)
Και φυσικά η ζωή που περιγράφεις είναι δύσκολη...Διάβασε και την δική μου στο τοπικ ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ....Δεν έχω όμως σχέση πια με αυτό το άτομο!!!!!

Φυσικά και είναι δύσκολη η ζωή, αν την βλέπουμε μέσα από μια τεράστια ευθύνη και απογοήτευση...

Και εγώ ήμουν ένα αισιόδοξο και χαρούμενο άτομο...Οι συνθήκες με έβαλαν σε μίζερη ζωή, που ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕ...Δεν ήταν επιλογή μου...απλά ξεχάστηκα, όπως ξεχνιούνται τόσοι άνθρωποι και ακολουθούν την μοίρα, όπως λένε...

Εγώ γνωρίζω, ότι δεν υπάρχει μοιραίο και γραμμένο...΄Ομως δεν μπορώ να σε πείσω, παρά μόνο να σου χαμογελάσω...
Το ότι βρίσκεσαι εδώ, δεν με πείθει ότι το κάνεις μόνο για το παιδάκι σου...

Ξέρεις, πολλοί άνθρωποι απορούν όταν τους λέω, ότι η θεραπεία είναι δική τους υπόθεση και επιλογή, και όχι δική μου δυνατότητα...
Το ρέικι βοηθά, να ανακαλύψουμε αυτήν την επιλογή της ουσιαστικής ζωής, όμως εγώ δεν μπορώ να κάνω θαύματα...
Ούτε καν ο Ιησούς δεν έκανε...

Γι' αυτό, στοχάσου!!! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
CARINA
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2007 9:13 am

Δημοσίευση από CARINA »

Με αφορμή τον Θοδωρή (ο μικρούλης μου) βγάζω στη φόρα και τα δικά μου....

Ντάννυ, να σου ζήσει ο δικός σου... έχουν την ίδια ηλικία (20-05-2005) και ευχαριστώ για την αισιοδοξία...

Το "αμαρτίες γονέων παιδεύουσιν τέκνα" έχει την έννοια του "εκπαιδεύουσι" γιατί στα αρχαία ελληνικά "παιδεύω=εκπαιδεύω". Βέβαια είναι αλήθεια ότι μερικές φορές τα λάθη των γονιών, "τα πληρώνουν" τα παιδιά. Το έχω ζήσει ως παιδί και το ζω και ως γονιός...

Τώρα, πως κανείς ξεφεύγει από τα βιώματα του... μεγάλο θέμα Βάσω.... Το ρέικι πάντα το αναζητούσα, δεν μπόρεσα ποτέ να το "πιάσω"... ούτε καν τον 1ο βαθμό δεν έχω πάρει. :cry:
Ελπίζω κάποια στιγμή να τα καταφέρω. :)
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

asimina έγραψε: Εάν είναι αλήθεια ότι η σκέψη μας δημιουργεί τη ζωή μας, τότε γιατί μου συνέβησαν όλα αυτά? Ούτε κατά διάννοια τα είχα φανταστεί και τονίζω πως ήμουν ένα πολύ αισιόδοξο άτομο... (δηλαδή καμία σχέση με τώρα ....)

ΜΕΤΑ από όλα αυτά ακόμα κι όταν όλα δείχνουν καλά, έμαθα να περιμένω την αναποδιά...

Ακούω γνώμες... Πολλά πολλά χαμόγελα σε όλους...
:D :D :D :D :D :D :D
Ασημινα θα σε "μαλωσω" :D

Αν εμαθες να περιμενεις την αναποδια να την ξεμαθεις...

Η πειρα μου, λεει οτι αυτο που περιμενεις θα σε βρει σιγουρα, γιατι το προσκαλεις κοντα σου με τη σκεψη σου...

Η ζωη μου εμαθε να βλεπω παντα ενα φως στο βαθος του τουνελ...

Παντοτε...

Και σε ολες τις συνθηκες...

Παντα να ελπιζεις τουλαχιστον οτι υπαρχει μια διεξοδος που δεν την βλεπεις μεν καθαρα, αλλά την οραματιζεσαι σαν φως που ερχεται σε σενα...

Αυτο το φως σε κραταει...

Ακομα κι οταν λυγιζεις αυτο το φως σε βοηθαει να ξανασηκωθεις...

Και δεν ειναι σχημα λογου...

Γιατι αυτο το φως υπαρχει πραγματικα... :D :D :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ο "αμαρτίες γονέων παιδεύουσιν τέκνα" έχει την έννοια του "εκπαιδεύουσι" γιατί στα αρχαία ελληνικά "παιδεύω=εκπαιδεύω". Βέβαια είναι αλήθεια ότι μερικές φορές τα λάθη των γονιών, "τα πληρώνουν" τα παιδιά. Το έχω ζήσει ως παιδί και το ζω και ως γονιός...
Γεματο ενοχή και τιμωρια!!!!!!!!!
Τι κακός "Θεός" ειναι αυτος αληθεια.......αλλα δεν ειναι δικός μου![/quote]
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ασημίνα χαίρομαι που βλέπεις την πάρέμβασή μου θετικά!!!

Και μην φανταστείς ότι αυτή που μιλαέι είναι μεγαλωμένη στα πούπουλα και μιλάει από άγνοια...!!

Οταν γνώρισα τον άντρα μου στα 28, μου μιλούσε για οικογένεια και του έλεγα ότι δεν θα ζω μετά τα 40. Είμουν τόσο επιβαρυμένη ήδη από ανέχεια και αρρώστιες στην οικογένεια, που πίστευα ότι ποιός??εγώ θα ζήσω??


Μέχρι που μιά μέρα βαρέθηκα να κάνω σενάρια για να περιμένω το χειρότερο...
Τι ήταν τελικά χειρότερο από αυτά που είχα αντιμετωπίσει στο παρελθόν?
Τι και ποιός μπορεί πραγματικά να με πληγώσει?

Ξέρεις , πιστεύω ό'τι είναι ευλογία να έχουμε πίσω μας τις κακοτυχίες, διότι σημαίνει ότι αυτό για το οποίο ήρθαμε να βιώσουμε όπως την ορφάνια, την αρρώστια, τη φτώχεια, τη προδοσία κοκ, το βιώσαμε και δεν έχουν λόγο να ξανασυμβούν. Αν τα αποδεχτούμε ως πραγματικότητα , συγχωρήσουμε τον εαυτό μας και τους άλλους, ΑΥΤΟΜΑΤΑ μόλις πάψουν τα ατελείωτα ΓΙΑΤΙ(???) ανοίγει ένας μεγάλος τεράστιος δρόμος, με απλετο χώρο,Φως και χωρίς εμπόδια!!!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ξέρεις , πιστεύω ό'τι είναι ευλογία να έχουμε πίσω μας τις κακοτυχίες, διότι σημαίνει ότι αυτό για το οποίο ήρθαμε να βιώσουμε όπως την ορφάνια, την αρρώστια, τη φτώχεια, τη προδοσία κοκ, το βιώσαμε και δεν έχουν λόγο να ξανασυμβούν. Αν τα αποδεχτούμε ως πραγματικότητα , συγχωρήσουμε τον εαυτό μας και τους άλλους, ΑΥΤΟΜΑΤΑ μόλις πάψουν τα ατελείωτα ΓΙΑΤΙ(???) ανοίγει ένας μεγάλος τεράστιος δρόμος, με απλετο χώρο,Φως και χωρίς εμπόδια!!!
_________________

Καρατσεκαρισμενο,ΙΣΧΥΕΙ!!!!!!! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Danny έγραψε: Eίναι ευλογία να έχουμε πίσω μας τις κακοτυχίες,

διότι σημαίνει ότι αυτό για το οποίο ήρθαμε να βιώσουμε

όπως την ορφάνια, την αρρώστια, τη φτώχεια, τη προδοσία κοκ,

το βιώσαμε και δεν έχουν λόγο να ξανασυμβούν.

Αν τα αποδεχτούμε ως πραγματικότητα,

συγχωρήσουμε τον εαυτό μας και τους άλλους,

ΑΥΤΟΜΑΤΑ μόλις πάψουν τα ατελείωτα ΓΙΑΤΙ(???)

ανοίγει ένας μεγάλος τεράστιος δρόμος,

με απλετο χώρο,Φως και χωρίς εμπόδια!!!

  • Αυτο θα πρεπει να ονομαστει Το Ευαγγελιο Της Ελπιδας ! :D

    Και ειναι απολυτως αληθινο ! ! !
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Είστε δλδ όλοι βέβαιοι ότι η σκέψη μας "προγραμματίζει¨τις εμπειρίες μας?
Υπάρχει και ασυνείδητη σκέψη η οποία εκπέμπει χωρίς να γίνεται αντιληπτή από τη συνείδηση.
Αν τα αποδεχτούμε ως πραγματικότητα , συγχωρήσουμε τον εαυτό μας και τους άλλους, ΑΥΤΟΜΑΤΑ μόλις πάψουν τα ατελείωτα ΓΙΑΤΙ(???) ανοίγει ένας μεγάλος τεράστιος δρόμος, με απλετο χώρο,Φως και χωρίς εμπόδια!!!
Χωρίς εμπόδια? εξελιξιμότητα δεν υπάρχει χωρίς εμπόδια, νέες πληροφορίες και εμπειρίες. Μήπως εννοείς διαφορετικής υφής εμπόδια? :?:
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Υπάρχει και ασυνείδητη σκέψη η οποία εκπέμπει χωρίς να γίνεται αντιληπτή από τη συνείδηση.
Επειδη ειναι απόλυτα σωστό καικυρίως ,οτι πιο επικίνδυνο,και επικινδυνώτερο γιατι αγνοείται ως ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ..............
Πες κατι παραπανω ,δωσε παραδειγματα και καντο "προσεγκισιμο".

Παραδειγμα δικό μου ασυνείδητης κατευθυνόμενης σκεψης (τότε ουτε καν υποψιαζομουν ότι υπηρχε,αντιθετα νομιζα οτι ηταν λυμενο)
Εδωσα χρονο σε μια σχεση ώστε να της δωσω μια ευκαιρία πιστεύοντας οτι ολοι αλλαζουμε θεσεις οταν δουμε καποια πραγαμτα.
Και στην πορει μιας δηλωσης μου μου βγήκε η εξης πεποιθηση "Οι άνθρωποι δεν αλλαζουν"
Αρα ειμουν αντιφατική σε σχεση με οτι δηθεν εδινα ευκαιρια και με την πεποιθηση (ασυνειδητη σκεψη)που κυριαρχουσε.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”