Όμορφο σώμα.

Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Valia έγραψε:Μπράβο Μαργαριτάρι!! αφού έχεις εντρυφήσει στο Kung fu, δοκίμασε λίγο και tai chi! είναι μοναδικό!! ;)
Ε λοιπόν αυτό το tai chi νομίζω ότι θα έκανε για μένα!! Θέλω κάτι που να μην είναι και πολύ γρήγορο καθ'ότι χελωνοπαρθένος στον ζώδιο, και να μην είναι στατικό!! Ξέρετε που θα μπορούσα να ρωτήσω για κάτ τέτοιο σαν το taichi;
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Το ξέρω Βασίλη και ειμαι μεσα στο αγχος συνεχεια.

Δε ξέρω τι αλλο να τους πω για να το καταλαβουν.

Με θεωρουν <μαυρα μεσανυχτα >επειδη ειμαι κλεισμενη στο σπιτι.

Οι γυμναστες τα υποστηριζουν για να πουλησουν και το enternet κανει χρυσες δουλειες.....πλυση εγκεφαλου.
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Ναταλάκι, δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις, αλλά εγώ πήγαινα στον Master Tang που είναι ο μεγαλύτερος δάσκαλος Kung Fu που έχουμε στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Η σχολή του είναι στα Ιλύσσια, Αβίδου 11- 13, τηλ. 210 7710603 (ελπίζω να ισχύουν ακόμα τα στοιχεία αυτά ;) ) Επίσης, κάποιοι μαθητές του έχουν ανοίξει σχολές (Πειραιά, Βούλα κλπ). Για κάνε μια έρευνα, δεν έχεις να χάσεις τίποτα >:d<


Μαράκι, για τις πρωτεϊνες έχεις απόλυτο δίκιο που ανησυχείς!!! Τουλάχιστον, αν είναι κάθετοι οι γιοι σου σχετικά με το να τις κόψουν τελείως, ας παίρνουν καθαρή πρωτεϊνη σε συνδυασμό με υγιεινή διατροφή (διατροφή αθλητών, όχι για διαίτα) :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Βάλια μου μένω στο Μαρούσι και είναι μάλλον πολύ μακρυά τα Ιλύσια!! Αν κάνεις και μια σούμα την τεμπελιά μου αστα να πάνε!! Εκτός απ΄τον γίγαντα δεν έχω άλλο μέσον μεταφοράς!!! Πρέπει να ψάξω για κάτι στα βόρεια προάστεια!!!
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

και το pilates νομιζω θα σου εκανε Ναταλι @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Η άσκηση δεν γίνεται μόνο για κάνουμε μπράτσα και σφιχτούς γλουτούς, η άσκηση χαρίζει δυνατό μυικό σύστημα, ευλυγισία, υγιείς ανάλαφρες αρθρώσεις, ευεξία, ζωτικότητα, ζωντάνια, αντοχή!
Οι μύς είναι οι δύναμή μας, δυνατοί μύς στα πόδια σημαίνει έχω τη δύναμη να προχωρήσω μπροστά. Δυνατοί μύς στα χέρια σημαίνει έχω τη δύναμη να χειριστώ τις καταστάσεις στην καθημερινότητα μου και στη ζωή μου γενικότερα. Δυνατοί κοιλιακοί σημαίνει αντέχω. Δεν λέμε να γίνουμε Πετρουλάκη, να πετάγονται τα ποντίκια απο παντού! Οι μύς πρέπει να είναι ενεργείς και όχι ανύπαρκτοι ή πλαδαροί.
Οι αρθρώσεις μας και η σπονδυλική στήλη έχουν την τάση να συσσωρεύουν τις αρνητικές σκέψεις που κάνουμε & τα αρνητικά συναισθήματα μέχρι που γίνονται πέτρα, άκαμπτοι. Η σπονδυλική στήλη είναι το στήριγμα του κορμού. Ξεκινάει από τον αυχένα, και καταλήγει στο 1ο κέντρο. Στον αυχένα βρίσκεται ο νωτιαίος μυελός, που μεταδίδει τις εντολές στα νεύρα. Όταν ο αυχένας είναι άκαμπτος, πετρωμένος, τίγκα στις άχρηστες σκέψεις φυσικό και επόμενο είναι να μην μπορούν να κατέβουν οι εντολές προς τα κάτω. Οι σκέψεις που δεν μπορούν να γίνουν πράξη κολλάνε στο 5ο κέντρο. Κάθε σπόνδυλος κάτω από τον αυχένα έχει κι έναν ρόλο. Οτιδήποτε είναι συσσωρευμένο στις αρθρώσεις και στους σπονδύλους πρέπει να διαλυθεί, να σπάσει, και πολλές φορές μόνο η θετική σκέψη δεν αρκεί. Η άσκηση βοηθά σε συνδυασμό με τις καλές σκέψεις για τη ζωή. Συν Αθηνά αλλά να κουνήσουμε λίγο και τα κωλαράκια μας ε? :-D
«Ότι μπαίνει από πάνω, βγαίνει από κάτω» (γειωμένο).
Όταν οι μύς είναι δυνατοί και οι αρθρώσεις ανάλαφρες νιώθουμε ευεξία και είμαστε γεμάτοι ζωντάνια! Και οι θετικές σκέψεις κατεβαίνουν σαν νερό, δεν κολλάνε απο δώ κι απο κει!
:-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Eλενάκι πολύ χρήσιμα όλα αυτά! >:d<

Απλά να ενημερώσω, ότι δεν έχω κάνει ποτέ μου γυμναστική! :)) :))

Παρ' όλα αυτά όλα κατεβαίνουν προς τα κάτω και χαίρω άκρας υγείας...
Θέλω να πω με αυτό, ότι η γυμναστική είναι το ίδιο χρήσιμη όπως και το φαγητό, αλλά καλύτερα να κοιτάξουμε τα μπλοκαρίσματα μας με ωριμότητα και σοβαρότητα. Τότε οι σκέψεις θα γίνονται πράξεις, αβίαστα!

Την αγάπη για τον εαυτό σου δεν την παίρνεις απο το ακμαίο σώμα, αλλά από την ανοιχτή καρδιά. Και αυτό μέχρι στιγμής δεν έχω βρει άσκηση που να το πετυχαίνει, εκτός από την εσωτερική εργασία.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα ότι η η άσκηση του σώματος βοηθά στο πρακτικό μέρος της ζωής μας, αλλά δεν φτάνει για να μας δώσει την ουσία της!

>:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Το πρακτικό μέρος της ζωής είναι η καθημερινότητα μας, το ΤΩΡΑ μας. Την ουσία θα τη βρούμε σιγά σιγά όπως σωστά λές μέσα άπό την εσωτερική εργασία μας.
Προσωπικά εγώ, θέλω να αγαπάω κι ένα όμορφο κι ανάλαφρο σώμα. Δεν θα κάτσω στο πάτωμα να διαλογίζομαι όλη την ώρα, και να σκέφτομαι, και να σκέφτομαι και να ξανασκέφτομαι ... ουφ!
Θέλω να κινούμαι, έκανα γυμναστική απο πολύ μικρή, και γυρνώντας πίσω για να δώ που σκάλωσα, πήγα στο σημείο όπου σταμάτησα να κινούμαι.
Δεν θα τη βρώ την ουσία ξαπλωμένη αλλά κινούμενη :-D :x
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

κινούμενη είναι η λέξη? κινώμενη?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:)) :)) κινούμενη!!! χαχαχα!


Ελένη μου, σου φαίνομαι άνθρωπος που διαλογίζομαι όλη την ώρα? :)) :)) :))

Δεν είπα βρε πουλάκι μου ότι δεν συμφωνώ με όσα έγραψες, αλλά μου φάνηκαν σαν να μπορεί κανείς να ξεμπλοκάρει το 5ο του με την άσκηση...Ε, σου λέγω, ότι σίγουρα δεν μπορεί... ;)
Ούτε καν να το βοηθήσει το "άμοιρο" να ξεμπλοκάρει δεν μπορεί... :-D

Το πρακτικό μέρος της ζωής μας, η ισορροπία και η αρμονία στην καθημερινότητά μας είναι αποτέλεσμα της εσωτερικής θεραπείας μας. Να μπορέσεις να αλλάξεις αντιλήψεις και οπτική, να ξεκαθαρίσεις με την εκπαίδευση που πήρες από το περιβάλλον σου και να εκφραστείς ολοκληρωμένα, αυτή είναι η εργασία μας και γι' αυτό είμαστε εδώ.

Μέσα σε τούτη τη ζωή υπάρχουν διάφοροι τρόποι που μπορούμε να εκμεταλλευτούμε, ώστε να ζούμε όμορφα, αλλά δεν είναι αυτοσκοπός!

Και αυτό ήθελα να τονίσω, χωρίς να μειώσω στο ελάχιστο αυτό που έγραψες....΄Ισα ίσα! :x :x >:d<

Η κίνηση δεν έχει να κάνει με την γυμναστική, αλλά με την ευελιξία της σκέψης σου. ΄Οταν παραμενεις ακίνητη εξωτερικά, σίγουρα κάτι εσωτερικά έχει μπλοκάρει. Αν δεν το "θεραπεύσεις", η εξωτερική κίνηση θα είναι σαν να γυαλίζεις το αυτοκίνητό σου απ' έξω, χωρίς να του έχεις βάλει λάδια και βαλβολίνες... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Η αλήθεια είναι πως η γυμναστική σε κάνει να νιώθεις καλύτερα. Με την έννοια της ανανέωσης. Σήμερα θα πάω να γραφτώ μετά από μήνες στο γυμναστήριο.. (τυχαίο; :-? )
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Δε λέω για σένα ρε Βάσω, πως να ξέρω τι κανεις σπιτι σου?
Για μενα λέω!

Μπα, όχι, σταμάτησα να ασκούμαι γιατί βρήκα μια παλιοπαρέα και κάναμε σκατοδουλειές και βασικά δεν είχα χρόνο :D. Όχι ότι δεν είχα παιδικά μπλοκαρίσματα, και πολλά μάλιστα... απλά μου πέσαν μαζεμένα μετά και δεν ήξερα απο που να αρχίσω.
Απλά είναι πιο δύσκολο να μπλοκαριστείς και πιο εύκολο να ξεμπλοκαριστείς αν ασκείσαι (ή κινείσαι, το ίδιο είναι)... όχι εσύ, γενικά.
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

(τυχαίο; :-? )
& πετυχαίο :-D
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Vaso έγραψε:Η κίνηση δεν έχει να κάνει με την γυμναστική, αλλά με την ευελιξία της σκέψης σου. ΄Οταν παραμενεις ακίνητη εξωτερικά, σίγουρα κάτι εσωτερικά έχει μπλοκάρει. Αν δεν το "θεραπεύσεις", η εξωτερική κίνηση θα είναι σαν να γυαλίζεις το αυτοκίνητό σου απ' έξω, χωρίς να του έχεις βάλει λάδια και βαλβολίνες... ;)
Σωστό :D
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Συν Αθηνά αλλά να κουνήσουμε λίγο και τα κωλαράκια μας ε?
:thumbsup: Μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά, έ? :)) :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”