Αστρική Προβολή

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εκεί, γλυκιά μου Daemonia_Nymphe, χρειάζεται να πας με γνώση, για να "καθαρίσεις" τις δικές σου σκεπτομορφές και να προχωρήσεις σε ανώτερα πεδία, απ΄όπου αντλείς καθοδήγηση και δρας σ' αυτά μέσα από την ένωση με τον Ανώτερο Εαυτό σου και μόνο!
Αυτό σημαίνει διεύρυνση της συνειδητότητας...
Αλλο μαθαίνω τεχνικές κι αλλο ..........τον Εαυτο μου.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε, ποιου αλλου τις σκεπτομορφες συνανταμε?

Εγω νομιζω οτι συναντησα τις δικες μου, οντοτητες πυκνης μαυρης ενεργειας, ομως ορκιζομαι εχουν χερια!

Vaso έγραψε:Μπορούμε να δούμε ανθρώπους που ονειρεύονται
Δηλαδη?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Eλένη μου δεν συναντάς των άλλων ανθρώπων τις σκεπτομορφές, ενοσω αυτές είναι συνδεδεμένες με τον άνθρωπο. Υπάρχει όμως περίπτωση να "αυτονομηθούν"...Τότε μπορεί και να τις συναντήσεις...
Ο αστρικός κόσμος δεν είναι κάτι που μπορεί εύκολα να αποκρυπτογραφηθεί...
Είνα σαν να διηγείται κάποιος εξωγήινος για την γη, και έχει επισκεφτει μόνο ένα ή δύο ή και τρία μέρη...Δεν ξέρει τι συμβαίνει σε όλη την γη.
Η δική μου η εμπειρία μαζί του ήταν (εκτός από το πρώτο εμπειρικό΄"ταξίδι, που δεν το αξιολογώ σαν κάτι σημαντικό) η επαφή μου με το συναισθηματικό μου κόσμο και τα δημιουργήματά του, από το βάθος του υποσυνείδητου. ΄Ηταν το βύθισμά μου στον "λαβύρινθο" που έφερε στην επιφάνεια τις "μορφές" που αντλούσαν ζωτική ενέργεια από εμένα, και χρειαζόμουν γνώση, για να τις αντιμετωπίσω, γιατί έπρεπε να βρω γιατί τις δημιούργησα, γιατί το επέπτρεψα...

΄Οταν βγαίνεις από το σώμα σου με συνείδηση, μπορεί να αντιληφθείς ενεργειακά σώματα ανθρώπων που δεν το κάνουν συνειδητά, αλλά την ώρα που κοιμούνται...
Ο αστρικός κόσμος είναι το πεδίο που πηγαίνουν οι άνθρωποι κατά την διάρκεια του ύπνου τους.
Επίσης είναι το πεδίο που παραμένει η ψυχή μετά την "αποχώρησή" της, πριν ξαναέρθει για νέα εμπειρία υλικής ζωής.

Η αιώνια ζωή γίνεται πραγματικά, όταν καταφέρουμε να σπάσουμε το "φράγμα" του αστρικού πεδίου και ανέλθουμε στην 5η διάσταση, που ειναι το πεδίο δράσης του Ανώτερου Εαυτού μας.

Τότε τα όνειρα σταματάνε και την θέση τους παίρνουν η δράση και η "εκπαιδευση", με σκοπό την διεύρυνση της συνειδητότητας.
Και γίνονται και όταν κοιμάσαι και όταν βρίσκεσαι σε διαλογισμό.

΄Ομως παιδιά, αυτά δεν λέγονται από ένα τοπικ! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Vaso έγραψε:Hταν το βύθισμά μου στον "λαβύρινθο" που έφερε στην επιφάνεια τις "μορφές" που αντλούσαν ζωτική ενέργεια από εμένα, και χρειαζόμουν γνώση, για να τις αντιμετωπίσω, γιατί έπρεπε να βρω γιατί τις δημιούργησα, γιατί το επέπτρεψα...
Στην ουσια αυτο γινεται.
που δεν το κάνουν συνειδητά, αλλά την ώρα που κοιμούνται...
Και καμμια φορα ξυπνανε μεσα στον υπνο τους :roll:
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Νά και η δικιά μου γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα (λείπει ο Μάρτης απ'την σαρακοστή ???).

Αστρική προβολή δέν υπάρχει.

Πώς ??? Τί ??? Καλέ είσαι καλά ??? Εδώ εμείς έχουμε δεί ... και τί δεν έχουμςε δεί ...
Και όμως εγώ έτσι το θέλω να είναι, μπορώ γιατί εγώ το γράφω (cyber laughter).

Ο άνθρωπος πιστεύω, είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με την συμπαντική ενέργεια, είτε το συνειδητοποιεί, είτε όχι.
Η Βάσω είπε "... δέν χρειάζεται να "βγεις" από το σώμα σου...Η συνειδητότητα αρκεί...".
Εγώ λέω και να θέλεις δέν μπορείς γιατί απλά δέν συνειδητοποιείς πού είσαι.
Είσαι μέσα ? ... είσαι έξω ? ... καί πότε είσαι μέσα ή πότε είσαι έξω ???
Αυτά που βλέπουμε, συνήθως την νύχτα είναι απλώς όνειρα.
Αν υπάρχει και κάτι που μοιάζει με "ταξίδι" είναι ο "άλλος" μας εαυτός που έχει το control στην ύπαρξή μας και δέν δέχεται να παραμερίσει έτσι ώστε να βιώσουμε το κενό.
Αυτός λοιπόν μας γεμίζει την φαντασία με "αστέρια", "ταξίδια", "εξωσωματικές εμπειρίες" και "σκεπτομορφές" που πραγματικά είναι "...δημιουργήματα των ανθρώπινων επιθυμιών, φόβων και σκέψεων... ".
Και βέβαια είναι μιά τέτοια εμπειρία φοβερή, το νόημα μιάς τέτοιας εμπειρίας είναι να επανακτήσει ο "εγωϊστικός" μας εαυτός τον έλεγχο.

Ο καθένας μας βλέπει αυτό που θέλει και έχει ανάγκη.
Το νόημα είναι να αρχίσουμε να τα ψάχνουμε και να βγούμε απο δρόμο, την "Πραγματικότητα", δηλαδή το "Εδώ και τώρα".

Χρόνια πολλά σε όλους
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συμφωνώ μαζί σου Ντίνο!
Γι' αυτό άλλωστε η πρώτη εφηβική εμπειρία δεν μου είπε και τίποτα σπουδαίο...Μάλλον σαχλό μου φάνηκε...

Η συνειδητότητα για μένα παίζει τον σημαντικότερο ρόλο στην αντιμετώπιση του εαυτού μας σε όλα τα επίπεδα.

Ακόμα και ο λαβύρινθος που με έχεις ακούσει να μιλάω γι' αυτό, ένα επίπεδο του εαυτού μας είναι, που οι άνθρωποι αποδιώχνουν γιατι τους προκαλεί φόβο, χειρότερο κι από αυτόν του "θανάτου"...

΄Ολες μου τις εμπειρίες τίς δούλεψα στο εδώ και τώρα...Και αυτό για μένα αποκτά την σημαντική εμπειρία του βιώματος. Αλλιως, ονειρικά, μπορώ να σου πω χιλιάδες πράγματα...

Κάποια στιγμή, μετά από την "εκπαίδευσή" της συνειδήσεως μου, ώστε να διευρυνθεί σε όλα τα πλαίσια του Εαυτού μου, συναντήθηκα με τον Ιησού στον καναπέ μου...Και μην γελάσεις με αυτό, αλλά είναι η αλήθεια μου.
Τα ταξίδια που έκανα, δεν είχαν λόγο να γίνονται πια, αφού ήταν βιωμένα στο πεδίο που ανέπτυξα την δράση μου...

Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητή...

Την Παρασκευή ήρθα σε μια συναισθηματική κατάσταση απόρριψης...Το έγραψα μάλιστα σε κάποιο άλλο τοπικ...
Η σημερινή διαδρομή μου είναι η ουδετερότητα, για να μπορέσω να προχωρήσω σε εξελιχτική βίωση των συναισθημάτων μου.
Αυτό που αισθάνθηκα την Παρασκευή, το βάρος και η ευθύνη της εξελισσόμενης ανθρωπότητας, σήμερα μου έχει φέρει μια επιβάρυνση στην σπονδυλική στήλη, χωρίς φυσικό αίτιο!!!

Σήμερα το πρωί, έδρασα και δρω ακόμη, με την ενέργεια, ώστε να επέλθει ο "καθαρισμός" του συναισθηματικού μου σώματος και να φύγει και το σύμπτωμα...Και αυτό είναι η εμπειρία μου, που με οδηγεί να εισπράττω άμεσα την επίγνωση.

Αυτή η επίγνωση όμως επέρχεται μέσω της πνευματικής μου ροής σε κάποιο άλλο επίπεδο. Η φυσική βιωματική εμπειρία, δεν μπορεί να κατανοηθεί, χωρίς την αντίληψη των παραπάνω λεπτοφυέστερων πεδίων.
Αυτά τα λεπτοφυέστερα πεδία, τα συναντάς αρχικά σ' αυτό που οι άνθρωποι ονομάζουν "αστρική διάσταση", γιατι΄ουσιαστικά η συνείδησή μας μόνο μέχρι εκεί μπορεί να πάει...
Και από εκεί αντλεί εμπειρία...από τα τέρατα του φόβου και της απόρριψης που έχει δημιουργήσει ο κατώτερος εαυτός μας, όπως πολύ σωστά θέτεις...Για να ξεπεραστεί αυτό το πεδίο, πρέπει να έχεις όμως επίγνωση αυτού, και να μην το απορρίπτεις σαν μη υπαρκτό, γιατί τότε οι επιγνώσεις θα έρχονται με περιορισμό, αφήνοντας ανοιχτή την ροή των "προτύπων", που είτε το θέλουμε, είτε όχι, λειτουργούν για την 3η και 4η διάσταση από το συλλογικό ασυνείδητο...
Και έτσι η καλοσύνη θα έχει όρια, όπως και η αγάπη θα έχει όρια...
Η άνώτερη συνειδητότητα χρειάζεται ξεκαθάρισμα και τοποθέτηση του κατώτερου εαυτού σε θέση συνεργασίας και όχι σε θέση μάχης...Και αυτό μόνο με την συνειδητή εργασία στον "αστρικό κόσμο" μπορείς να το καταφέρεις...
Εγώ τουλάχιστον, μόνο έτσι μπόρεσα...
Το που τοποθετεί ο καθένας μας τον αστρικό κόσμο, είναι η δική του ανάγκη αντίληψης και απόρριψης, ότι τίποτα άλλο δεν υπάρχει εκτός από το εδώ και τώρα...
Αυτό εν μέρει είναι αλήθεια...Γιατί έτσι παραμένεις στο σώμα και την ψυχή στο φυσικό πεδίο και απορρίπτεις το πνεύμα, αποκλείοντας και την κάθοδό του...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μπορω να ρωτησω τι ειναι η σκεπτομορφη?
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Απ'ότι γνωρίζω χωρίς να ξέρω αν είναι το σωστό.. είναι οι σκέψεις μας με σχήματα και χρώματα, προβάλλονται κάποια εκατοστά πάνω από το κεφάλι μας. Θα ήθελα και την γνώμη της Βάσως!! :-D @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μπορω να ρωτησω τι ειναι η σκεπτομορφη?
Η σκεπτομορφή είναι σκέψη που έχει φορτιστεί συναισθηματικά απο φόβο σε τέτοιο βαθμό ώστε να λειτουργεί σαν κανονική οντότητα!!τρέφεται δλδ απο τη δική μας συνεχή διαιώνιση κάποιων συναισθηματικών μπλοκαρισμάτων!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μπορείς να διαβάσεις κι εδώ στο τοπικ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ-ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ

ΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αυτό είναι και το αντίστοιχο λίνκ

viewtopic.php?t=1176
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Η σκεπτομορφή είναι σκέψη που έχει φορτιστεί συναισθηματικά απο φόβο σε τέτοιο βαθμό ώστε να λειτουργεί σαν κανονική οντότητα!
Μόνο απο φόβο??η λαγνεία ή ακόμα και η αγάπη εάν δεν σκέφτεσαι συνηδητά χωρίς να αφήνεσε στο συναίσθημα που σου δημιούργησε η σκέψη δεν είναι ικανά να δημιούργήσουν σκεπτομορφή??
τρέφεται δλδ απο τη δική μας συνεχή διαιώνιση κάποιων συναισθηματικών μπλοκαρισμάτων!!
Συμφωνώ και επάυξάνω και ξέρεις στο δικό μου μυαλό όσο τρώει μεγαλώνει κιόλας ,έχω νιώσει νάνος μπροστά σε πολές ΄΄ομως εάν σκέφτεσε συνηδητά και υπάρχει ροή είναι κάτι που κοντρολάρετε και μπορείς να κερδίσεις απο αυτές ..

Η άποψή μου ,και θα ήθελα να μου πείτε αν το σκέφτομαι σωστά γιατί ΄δεν έχω διαβάσει τπτ για σκεπτομορφές ,δική μου ερμηνια λέω :x :x
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 14 Οκτ 2010 11:53 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευση από Νίκος »

Είναι πιο εύκολο να βγει κάποιος στο αστρικό συνειδητά όταν εχει γνωρίσει τον Ανώτερο εαυτό του ή απλά πιο ασφαλές?
Αγάπη είναι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τίποτα δεν είναι εύκολο Νίκο μου, αλλά εγώ απλά το νιώθω πιο ασφαλές να έχεις αναπτύξει την εσωτερική καθοδήγηση πρώτα, κυρίως για την μετέπειτα διαχείριση των συναισθημάτων σου. Ο αστρικός κόσμος είναι πεδίο της υλικής διάστασης, με πιο λεπτοφυή περιεχόμενα...

Για να φτάσεις σε πιο πνευματική διάσταση, στο ανωτερο νοητικό πχ., είναι αναγκαίο να έχεις καταφέρει να διευθετήσεις τον ασυνείδητο αστρικό σου "κόσμο"...

Ο αστρικός κόσμος, αν διαβάσεις σχετικά βιβλία, είναι ένας υπαρκτός κόσμος με ύλη διαφορετική από την δική μας και σ' αυτόν υπάρχουν διαφόρων ειδών οντότητες και "συνεργασίες" από ψυχικούς ανθρώπους που μπορούν να φτάσουν έως εκεί... (πνευματιστές κλπ)
Εγώ είχα "απαγορευτικό" για να τον ερευνήσω...Πήγα μόνο στην "δική" μου περιοχή και είμαι πάντα υπάκουη μαθήτρια! :-D :-D με υγιή περιέργεια...΄Οτι δεν μου χρειάζεται στον δρόμο μου και στο σημείο εξέλιξης που βρίσκομαι, δεν το "εκβιάζω"... ;)

΄Οταν ο στόχος είναι πνευματικός, δηλαδή όταν ερευνάς, όχι για να διεκπεραιώσεις μια απλή περιέργεια, αλλά για να εξυπηρετήσεις τα σχέδια της υψηλότερης εξέλιξής σου, τότε όλα έρχονται με ασφάλεια και εσωτερική καθοδήγηση...

Παρ' όλα αυτά υπάρχουν σχετικά βιβλία στον εσωτερισμό για να διαβάσεις περισσότερα, και θεωρώ ότι όλα αυτά τα βιβλία είναι γνώση υποκειμενική, κάποιων ανθρώπων που βίωσαν μια αστρική εμπειρία και την περιέγραψαν με τον δικό τους τρόπο.
Στην ουσία, κανείς δεν συμφωνεί με το άλλον, εκτός κι αν από επιρροή "είδε" σχεδόν τα ίδια...γιατί παίζει κι αυτό, στα αόρατα πεδία!

Σημαντικό είναι να μπορείς να νιωθεις αληθινή κάθε πνευματική εμπειρία σου και να την ξεχωρίζεις από την πραγματικότητα, γιατί αυτό που μένει μέσα σου από αυτήν, δεν φθείρεται ποτέ!

:x :x :x :x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: Για να φτάσεις σε πιο πνευματική διάσταση, στο ανωτερο νοητικό πχ., είναι αναγκαίο να έχεις καταφέρει να διευθετήσεις τον ασυνείδητο αστρικό σου "κόσμο"...

Ο αστρικός κόσμος, αν διαβάσεις σχετικά βιβλία, είναι ένας υπαρκτός κόσμος με ύλη διαφορετική από την δική μας και σ' αυτόν υπάρχουν διαφόρων ειδών οντότητες και "συνεργασίες" από ψυχικούς ανθρώπους που μπορούν να φτάσουν έως εκεί... (πνευματιστές κλπ)
Εγώ είχα "απαγορευτικό" για να τον ερευνήσω...Πήγα μόνο στην "δική" μου περιοχή και είμαι πάντα υπάκουη μαθήτρια! :-D :-D με υγιή περιέργεια...΄Οτι δεν μου χρειάζεται στον δρόμο μου και στο σημείο εξέλιξης που βρίσκομαι, δεν το "εκβιάζω"... ;)

΄Οταν ο στόχος είναι πνευματικός, δηλαδή όταν ερευνάς, όχι για να διεκπεραιώσεις μια απλή περιέργεια, αλλά για να εξυπηρετήσεις τα σχέδια της υψηλότερης εξέλιξής σου, τότε όλα έρχονται με ασφάλεια και εσωτερική καθοδήγηση...
πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λές Βασούλα ,αλλά τι εννοείς ότι πήγες μόνο στη δική σου περιοχή :-?
η καθοδήγηση προερχόταν από κάποιον δάσκαλο η από τον ανώτερο εαυτό σου :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”