Σύντομο μάθημα ανθρώπινων σχέσων.

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θεωρητικά όμως γνωρίζω μερικά πράγματα και τα επεξεργάζομαι όσο γίνεται.
To «θεωρητικά γνωρίζω» περιέχει τόση γνώση, όσο τίποτα…Επεξεργάζομαι την γνώση που αποκομίζω, σημαίνει μόνο την ενσωματώνω μέσω βιωματικών εμπειριών…

Επειδή καμία «αλήθεια», είτε αφορά στην γνώση, είτε στην εμπειρία δεν αποδεικνύεται, ο καθένας βρίσκει την ψυχή του από όποιον δρόμο μπορεί καλύτερα, αρκεί αυτός ο δρόμός να σημαίνει και αυτοπραγμάτωση στην φυσική ζωή του, όπου λαμβάνει χώρα το «δράμα»…

Δεν μπορείς να παραμυθιάσεις τον νου σου, με το φως, όταν το σώμα το εισπράττει και ανταποκρίνεται αετέ!!!
Δεν γίνεται να ζεις ονειρικά και με ομορφιά και αγάπη, αν ο νους σου έχει παραμυθιαστεί…Γιατί για πόσο νομίζεις ότι μπορεί να αντέξει?
Αν δεν πεισθεί συνειδησιακά, δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει με τα συναισθήματα στον φυσικό κόσμο…Θα υποφέρει υπογείως…και αυτό θα κάνει την ψυχή να ασθενεί…Το υπόγειο δεν μπορεί να αγνοηθεί, ακόμα και από τον άσχετο!!! ΄Ερχεται το σώμα και εισπράττει οποιαδήποτε ασάφεια στην ψυχή του….

Ανακάλυψα ότι το «παραμύθιασμα» ισχύει…Ναι, δυστυχώς!
Γι’ αυτό και για μένα ήταν πρωταρχικής σημασίας η ανάγκη να απομυθοποιήσω…
Δεν λέω, βοηθήθηκα γι’ αυτό…
Απομυθοποίησα τα πάντα, για να ξεκινήσω με την αγνότητα του μηδέν, από την αρχή…
Και αυτό πέρα από την γαλήνη της ψυχής μου, του εσωτερικού μου κόσμου, ήρθε και στο σώμα μου…Την ιερή αυτή ύλη, που δεν υπάρχει μόνο για να έχει αντίσταση το πνεύμα μας, αλλά για να μπορεί να βιώνει…

΄Όλα τα άλλα, όσα μαθαίνουν σε σχολές και μη σχολές τα θεωρώ μόνο κίνητρα! Ευτυχώς δεν χρειάστηκα να πάω σε καμία σχολή εσωτερισμού…΄Εκανα τόσα σεμινάρια, όσα χρειαζόμουν, και μπήκα βαθύτερα σε ψυχοπνευματικά θέματα μόνη μου…ή σχεδόν μόνη μου!

Και λέω σχεδόν, γιατί όση «βοήθεια» κι αν είχα, το ξερό μου κεφάλι ήθελε την εμπειρία της γνώσης…και τώρα μόνο καταλαβαίνω την αξία της!!!!

Υπάρχουν πολλά που μπορώ να αναλύσω…αλλά τι νόημα έχει?
Ανακάλυψα ότι η γνώση των άλλων μου δείχνει κάποιες πόρτες, που πολλές φορές είναι οι δικές τους…Και εγώ ήθελα διακαώς να ανακαλύψω τις δικές μου.

Μπορεί να υπάρξει εφαρμογή της στην καθημερινότητα? Ρωτάω με απόλυτη ειλικρίνεια
Και εγώ με απόλυτη ειλικρίνεια απαντάω ναι…αλλιώς δεν θα έκανα τίποτα από όσα κάνω. Αν δεν υπήρχε εφαρμογή των αληθειών στην φυσική μου ζωή, αετέ, να είσαι σίγουρη, ότι ήμουν τόσο αφυπνισμένη, και τόσο δύσπιστη με το ονειρικό του νου, που δεν θα με έπειθε τίποτα άλλο, ότι είμαι σε σωστό δρόμο της αυτοπραγμάτωσής μου, εκτός από την ίδια μου την ζωή…

Εμεινα μακρυά από «πρέπει» και «κανόνες» εσωτερισμού, δασκάλων, γκουρού, φωτισμένων και μη ανθρώπων…΄Ημουν κοντά σε όλους με αγάπη και ευγνωμοσύνη, μα κανείς τους δεν μπόρεσε να με κάνει καλά και να με πείσει να βαδίσω έστω και ένα μικρό δρομάκι που ήταν δικό του… ΄Ημουν δύσπιστη και αξιολογούσα όλα με την ζωή που έβλεπα σαν παρατηρητής…περισσότερο την δική μου αρχικά και μετά των άλλων…

Και μέσα σ’ αυτήν την ζωή, αποκρυπτογράφησα την «ασθένεια» που ισοδυναμεί με έναν ατέλειωτο φόβο για να ζήσουν…Χρειάζονται το «γλυκό» για να αφοσιωθούν στην αυτοπραγμάτωση…Χρειάζονται το όνειρο και την «παρέα»…Εγώ δεν τα έδωσα σε κανέναν. Και ούτε θα το κάνω, γιατί τελικά δεν βοηθά, παρά μόνο «παραμυθιάζει»…Η εργασία είναι δική μας και εσωτερική και σ’ αυτό δεν έχει λογο κανένας!!!

Aυτό είναι κάτι, που απ' ότι νιώθω, το γνωρίζεις πολύ καλά... :wink:

Είδα στην ζωή μου πνευματικούς ανθρώπους με τόσες πολλές γνώσεις, μα τόσο άρρωστους υλικά, που έφριξα!
Είδα πιστούς, άπιστους, υλιστές, μηδενιστές, είδα και τι δεν είδα…

Αρκούσε ένα συναίσθημα, για να ακυρώσουν όλη την εργασία τους και να την ρίξουν στο ζωώδες ένστικτο της επιβίωσης… Στην ύλη σαν κτήνη, που ωραιοποιούσαν και μορφοποιούσαν, αυτό που έκανε την ψυχή τους να σφαδάζει από τους πόνους, χωρίς να το αντιλαμβάνονται…
Εφριξα και πήγα να πεθάνω…

Δεν θέλω πνεύμα-μαϊμού…φώναζα, ούρλιαζα…μέχρι να κατανοήσω ότι οι σπηλιές και τα ζώα ανήκουν στην διαδρομή του καθενός μας και πρέπει να τα φτάσει για να μπορέσει να γίνει άνθρωπος! Και μετά μόλις το καταφέρει, να μπορέσει να γίνει αγνά το πνεύμα…χωρίς ψέματα και αλήθειες…απλά να ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ…!!!

Το μεγαλύτερο ψέμα που λένε οι «δάσκαλοι» είναι "ισοπεδώστε το εγώ σας"!
Πόσο μακρυά από την αλήθεια είναι αυτό…Γιατί δεν μας λένε πως θα ζήσουμε μετά σ’ έναν φυσικό κόσμο χωρίς συνειδητό εγώ?
Τρόμαξα να το καταλάβω…
Αυτό είναι αδύνατον να γίνει για έναν άνθρωπο…
Και δεν είναι και το ζητούμενο από κανέναν…
Να απομοιώσουμε χρειάζεται το ανώτερο με το κατώτερο…ενώνοντας! Αυτή είναι η αλήθεια και το καταλαβαίνετε άλλωστε…Να ζήσουμε με τους νόμους της ύλης, αφού με το σώμα δεν μπορούμε να πετάξουμε λόγω βαρύτητας…αλλά μπορούμε με άλλους τρόπους…
Φυσικά και χρειάζεται η συνειδητότητα…Και μέσα εκεί είναι το απόλυτο εγώ…
Ο χαρακτήρας είναι ότι πιο ψεύτικο έχουμε σαν άνθρωποι…και αυτός χρειάζεται να συμβαδίσει με το θεϊκο…Οι ποιότητες μας είναι αληθινές, μα στην πορεία αλλοιώνονται… Δεν είδα πουθενά την ποιότητα της ψυχής μου που έχει την ονομασία «περιέργεια», να έχει αυτό το "τιποτένιο" σημείο του χαρακτήρα…
Δεν είδα πουθενα την ποιότητα της ψυχής μου που έχει την ονομασία «καλοσύνη», να έχει αυτό το "τιποτένιο" σημείο του χαρακτήρα…
΄Οπου σ’ αυτό το "τιποτένιο" σημείο (καταλαβαίνεις με ποιά έννοια το λέω...) περιέχονται οι διεκδικήσεις, οι ενοχές, οι φόβοι, της μοναξιάς και ότι άλλο, που μας κάνουν να ξεχνάμε ποιοι είμαστε, από πού ερχόμαστε και για πού οδεύουμε…
Το να μας το πουν οι άλλοι δεν έχει νόημα…Γιατί δεν μας αφορά, ή κι αν μας αφορά μέχρι ένα σημείο, έρχεται ο νους και δυσπιστεί, όπως πολύ σωστά λες, αετέ…
«είναι έτσι ή με παραμυθιάζουν πάλι με έναν ξεχασμένο παράδεισο, όπως κάνουμε στην θρησκεία?»
Διαρκώς αμφισβητεί, και καλά κάνει…Γιατί χρειάζεται εμείς και μόνο να οδηγήσουμε το καράβι…Και αν δεν μπορούμε, τότε χανόμαστε στην πληθώρα των πνευματικών «δασκάλων» που υποτιθεται πως το έχουν βρει, αλλά ίσως να μην μας έχουν πείσει γι’ αυτό!

Χρειαζόμαστε φωτεινούς ανθρώπους, αετέ, που να μπορούν να απορροφούν το δικό μας σκοτάδι και να το μετασχηματίζουν σε αγάπη…Χωρίς να μας λένε τι να κάνουμε…Να μας δείχνουν το φως και μόνο αυτό φτάνει…

Εγώ προσωπικά δεν προσδοκώ τίποτα από τους άλλους, αλλά από τον εαυτό μου. Τον σεβασμό δεν τον περιμένω από αυτούς, αλλά από εμένα…Και φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις την διαφορά. Γιατί τίποτα δεν επιβάλλω, απλά ΕΙΜΑΙ, και αυτό, όποιος δεν μπορεί να το αντέξει, απλά εξαφανίζεται από δίπλα μου… Αλήθεια, ως δια μαγείας…που τελικά δεν είναι μαγεία, αλλά τα όριά μιας φυσικής πραγματικότητας, που δεν χρειάζεται να επιβληθεί, αλλά να υπάρχει σαν αλήθεια.

Η αλτρουιστική αγάπη δεν ανήκει στην ενέργεια της αγάπης. Η θυσία είναι ακόμη ένας μύθος για να πιστέψουμε πόσα χρωστάμε σ’ αυτόν που την διετέλεσε για χάρη μας!

Κανείς δεν έκανε καμία θυσία…Το «μαρτύριο» στον χώρο, γίνεται μύηση, όταν του αποδοθεί το απεριόριστο…

Η λογική χρειάζεται για να επιβιώσεις, χωρίς αυτή δεν θα μπορούσαμε, αλήθεια...
Η συνειδητότητα ζει στον φυσικό κόσμο μέσω της λογικής, όπου έχει περάσει τα όρια του "συλλογικού ασυνείδητου" με απόλυτη γνώση βιωματική και γνωρίζει πια προς τα που οδεύει...΄Οχι γιατί της το είπαν, αλλά γιατί το ανακάλυψε...

΄Οπως λέω πάντα...το παραμύθιασμα φαίνεται στα 3΄πρώτα λεπτά που βιώνεις την αλήθεια της ζωής σου...Δεν γίνεται, δυστυχώς αλλιώς...
Μόλις πεις δεν φοβάμαι, έρχονται οι φόβοι και ζητάνε να πειραματιστούνε με το θάρρος σου...
Μόλις πεις αγάπη, έρχονται οι άνθρωποι και ζητάνε να πειραματιστούνε με την ελευθερία σου...
Δεν υπάρχει διαφυγή αετέ, ούτε παραμύθιασμα...συνειδητό τουλάχιστον!
Ελπίζω να εγινα κατανοήτη καθως και το τι θελω να τονίσω
εύχομαι από την ψυχή μου κι εγώ το ίδιο...! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν ξέρω πως θα θεωρηθεί αλλά πρέπει να το πω.

Εχουν δακρύσει τα μάτια μου και γράφω με δυσκολία...σαν τα χέρια μου να εχουν αποσυντονιστεί...

Ξέρεις είναι η δεύτερη φορά που αισθάνομαι έτσι μεσα σε αρκετά χρόνια και ευχαριστω τον Θεό γι αυτό. Η πρώτη ήταν με ενα σπάνιο άνθρωπο που θέλησε να δυναμώσει τα φτερά μου και που ποτέ δεν φεύγει απο την μνήμη μου...
Η δεύτερη είναι τώρα ....ισως δε το ξέρεις αλλα ανασηκώνεις μερικά απο τα .....πουπουλάκια μου....

Σταματώ εδω για να μην ....χειροτερέψει....

EYXAΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Emmanouela έγραψε:Εγώ ήθελα να πω μιας και είναι On topic..να μην έχετε εγωισμό στο να προσεγγίσετε έναν άνθρωπο, ερωτικά μιλάω....

Η πρώτη επαφή...

Ακόμα και να φάτε τα μούτρα σας, ή να σας αρνηθούν, μην φοβηθείτε να εξομολογηθείτε οτι αισθάνεστε...δώστε χώρο στον άλλον να νιώσει αυτά που νιώθετε!!

Είναι πολύ κρίμα να είσαι ερωτευμένος και να το κρατάς για τον εαυτό σου......

Ανοίξτε την καρδιά σας.....διώξτε μακριά τον εγωισμό....!!
Δεν είναι για τα πρώτα σκιρτήματα.....άξιος οδηγός!!!!!
εμμανουελα μου και εγω αυτησ τισ αποψησ ειμαι.....οτι πρεπει παντα ναεκφραζεισ αυτα που αισθανεσαι.....
και εγω προσωπικα το εκανα και δυστυχωσ αλλη μια φορα εφαγα τα μουτρα μου.........εκεινοσ εξαφανιστηκε χωρισ καμια εξηγηση...
:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α, βρε Ιωάννα μου τι ενότητα ανακάλυψες!!! :-(

Γιατί τίποτα δεν επιβάλλω, απλά ΕΙΜΑΙ, και αυτό, όποιος δεν μπορεί να το αντέξει, απλά εξαφανίζεται από δίπλα μου… Αλήθεια, ως δια μαγείας…που τελικά δεν είναι μαγεία, αλλά τα όριά μιας φυσικής πραγματικότητας, που δεν χρειάζεται να επιβληθεί, αλλά να υπάρχει σαν αλήθεια.

δεν έλεγα να κερδίσω το λαχείο! :D :D



Τα πολλά δάκρυα και η συγκίνηση κάνουν κακό στον βαθύτατο αυτοσεβασμό, που οι άνθρωποι ονομάζουν ευγνωμοσύνη! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

συγνωμη βασω μου αλλα πειραζει που δεν καταλαβα τιποτα.....
:-? :-? δεν θα ξαναβαψω τα μαλλια μου γιατι εχει ποτισει ο εγκεφαλοσ μου και τρωω κοληματα....
@};- @};- @};- @};- @};- @};-
:x :x :x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αααααααααααααααααααααα
το καψαμε το μυαλο πατριωτη.......

τωρα που το ξαναδιαβασα καταλαβα η ξανθια.....
βασω.... ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:α, βρε Ιωάννα μου τι ενότητα ανακάλυψες!!! :-(

Γιατί τίποτα δεν επιβάλλω, απλά ΕΙΜΑΙ, και αυτό, όποιος δεν μπορεί να το αντέξει, απλά εξαφανίζεται από δίπλα μου… Αλήθεια, ως δια μαγείας…που τελικά δεν είναι μαγεία, αλλά τα όριά μιας φυσικής πραγματικότητας, που δεν χρειάζεται να επιβληθεί, αλλά να υπάρχει σαν αλήθεια.

δεν έλεγα να κερδίσω το λαχείο! :D :D

:thumbsup:

Oυδεν σχολιο!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

@};- >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Vaso έγραψε:α, βρε Ιωάννα μου τι ενότητα ανακάλυψες!!! :-(
Oντως...! @};-
Αυτη την ενότητα δεν την είχα διαβάσει ποτέ. Διάβασα τώρα, λιγο βιαστικά αλλά διάβασα...
Αυτό που αποκόμησα και είναι πολυ σημαντικό, είναι πως μόλις 1 1/2 χρονο πριν (βλέπω ημερομηνίες Μαίος του 2008) οι περισσότεροι διάλογοι μεταξύ της Βάσως και του Επισκέπτη-Αετού θα μου ήταν ακόμη και δύσκολοι στην κατανόησή τους.
Τώρα κάποιες από τις ερωτήσεις του Αετού και απαντήσεις της Βάσως, όχι μόνο μου είναι απόλυτα κατανοητές αλλά ξέρω ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ, και ως ένα σημειο ακόμη και ενσωματωμένοι μέσω βιωματικών εμπειριών... @};-

Πολύ σημαντική διαδρομή....για να μην ξεχνιόμαστε και κάποια από τα παιδιά του φόρουμ...για το τί έχουμε καταφέρει έως τώρα..έτσι?? ;)
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

;) ;) :D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Αχ Μαρακι αθωο μου ποσο δικιο εχεις... @};-

>:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

για να ειμαι ειλικρινησ εγω δεν καταλαβαινω ολουσ τουσ διαλογουσ που διαβαζω στα διαφορα ποστ...

καμια φορα δεν καταλαβαινω τιποτα και καμια φορα τα μισα η και ολοκληρα ενειοτε......

να αρχιζω να ανυσυχω για την νοημοσινη μου? :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”