Απορια νεοεισερχομενου στο χωρο....

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

παρακαλώ Δημήτρη μου! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefi
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008 1:17 am

Δημοσίευση από zefi »

Γεια και από μένα... μάλλον χρειάζομαι κι εγώ λίγο βοήθεια. Σκοπεύω, όπως ίσως έχω ξαναπεί, να πάρω τον πρώτο βαθμό. Πέρα από μία εσωτερική ώθηση να ανακαλύψω το ρέικι, η μόνη μου πληροφόρηση είναι κάποια φίλη που είχε πάρει τον πρώτο βαθμό πριν χρόνια και όσα διαβάζω στο ίντερνετ και ιδιαίτερα στο σάιτ και το φόρουμ αυτό. Πιστεύετε ότι πριν από εκείνο το σαββατοκύριακο μύησης , θα ήταν καλύτερο να έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο ή κάτι τέτοιο; Ή μήπως πρέπει να κάνω κάποια διεργασία αντί να πάω έτσι άσχετη στη μύηση;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ζέφη μου, δεν χρειάζεται να γνωρίζεις τίποτα από πριν...
Το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις είναι, τι αντιπροσωπεύει για σένα το ρέικι και τι για τον άνθρωπο από τον οποίο θα το πάρεις...

Κοινά, σου λέω, ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να γνωρίσεις τον άνθρωπο που θα σου το δώσει και να νιώσεις την ταύτιση του σκοπού που θα το πάρεις... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefi
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008 1:17 am

Δημοσίευση από zefi »

Χμμ... ίσως χαζό το επόμενο σχόλιο μου... αλλά τι ακριβώς σημαίνει να τον "γνωρίζω";; Φαντάζομαι ότι θα τον γνωρίσω την ημέρα της μύησης και στην ουσία θα με παραπέμψει σε αυτό το πρόσωπο μία γλυκύτατη γυναίκα που έχω την τύχη να γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σ' αυτό δεν με βρίσκεις σύμφωνη...

Αλλά σαφώς είναι δικό σου θέμα, Ζέφη μου!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefi
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008 1:17 am

Δημοσίευση από zefi »

Ρωτώντας πας στην πόλη... λέει ο μπαμπάς μου...

Οπότε Βάσω μου, εσύ τι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνω;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να γνωρίζεις εσύ γιατί θέλεις το ρέικι και τι πιστεύεις ότι θα σου φέρει, και μετά να γνωρίσεις οπωσδήποτε τον άνθρωπο που θα σε μυήσει, για να δεις αν αυτά που θα πείτε, ανταποκρίνονται σ' αυτά που θέλεις...

Ξέρεις Ζέφη, και μπορουν και άλλοι να μιλήσουν γι' αυτό, μερικες φορές άλλα ονειρευόμαστε και άλλα αντιμετωπίζουμε...

Εδώ πρόκειται για την πνευματική σου ανάπτυξη, και νομίζω ότι έχεις δικαίωμα να επιλέξεις τον τρόπο...

Φαντάζεσαι να πας με προσδοκίες σε ένα σεμινάριο και να βρεθείς προ εκπλήξεως?

Η διδασκαλία στο ρέικι ξεκινά με απλότητα και μπορεί να μείνει εκεί, και μπορεί να ξεκινά με απλότητα και να πηγαίνει σε βάθος...

Εξαρτάται από το τι αναζητάς, και αν το ξέρεις, βλέπεις αν ο άνθρωπος που επέλεξες μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις αυτό το βάθος...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefi
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008 1:17 am

Δημοσίευση από zefi »

Συμφωνώ απόλυτα. (και συγνώμη αν σε κουράζω με τέτοιους είδους απλοϊκές ερωτήσεις και απορίες...) ΄

Πρακτικά, συνήθως λοιπόν ο Δάσκαλος συναντιέται με τους ενδιαφερόμενους από πιο πριν και συζητά; Πρέπει εγώ να επιδιώξω να τον γνωρίσω πριν από το σεμινάριο; Ή εκείνος πρέπει να το επιδιώξει αν είναι σωστός δάσκαλος;

Νομίζω ότι ξέρω τι ψάχνω μέσα από το ρέικι, είμαι όμως βέβαιη ότι θα μου ανοιχτούν κι άλλοι δρόμοι που ούτε καν τους έχω φανταστεί. Και επειδή δεν είμαι καθόλου άνθρωπος της επιφάνειας και του φαίνεσθαι, πιστεύω ότι θα καταφέρω να φτάσω πιο βαθιά. Φοβίες και ανασφάλειες δυστυχώς υπάρχουν. Ελπίζω, όμως, και θέλω να φανώ ικανή.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kατ' αρχήν Ζέφη μου, δεν με κουράζεις...! :)

Μετά, απέχω από το να λέω ποιό είναι σωστό και ποιό όχι, γιατί για μένα υπάρχουν πια μόνο επιλογές, που προωθούν την εξέλιξη, και μπορεί αρχικά να φαίνονται λάθος, όλο όμως και κάποιο μήνυμα φέρνουν...
Αρκεί οι επιλογές να είναι δικές μου και όχι να μου τις έχουν προβάλλει οι γύρω μου...

΄Ετσι, για μένα, δεν υπάρχουν "σωστοί" ή "λάθος" εκπαιδευτές ρέικι...Υπάρχουν αυτοί που βρίσκουν "θεραπεία" και εξελίσσονται μέσα από αυτήν, και αυτοί που απλά θεωρούν το ρέικι ένα σύστημα ευεξίας, χαλάρωσης και υγείας...

΄Οχι βέβαια ότι δεν είναι, αλλά για να τα βρεις όλα αυτά θα πρέπει να έχεις διερευνήσει και νιώσει την "ασθένεια"...

΄Ομως δεν ενδιαφέρει τι είναι ο εκπαιδευτής, αλλά ποιά είσαι εσύ όταν τον βρίσκεις.
Δεν ενδιαφέρει αν ο εκπαιδευτής είναι "θεραπευμένος, αλλά πόση εσύ αγάπη έχεις προς τον εαυτό σου, ώστε να θέλεις να τον βρεις μέσα από τον δρόμο της ενέργειας.

Αυτές οι προϋποθέσεις σε κάνουν να επιλέγεις, σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες και όχι σύμφωνα με τις ανάγκες των άλλων, που μπορει να είναι διαφορετικες.

Η "ώρα" που βρίσκουμε το ρέικι, είναι η ώρα που στεκόμαστε απέναντι από τον εαυτό μας, και αναγνωρίζουμε την "ασθένειά" μας! ΄Η μπορεί να είναι απλά η ανάγκη μας να βρούμε ασφάλεια μέσα σε ένα "εξωτερικό" σύστημα.
Καταργήσαμε τον "θεό" οι άνθρωποι, Ζεφάκι, γιατί η λογική μας λέει ότι δεν υπάρχει σαν μέρος του θρησκευτικού όλου...Δεν μας κάνόυν όσα μας λέει για τον θεό, η θρησκεία μας. Και έτσι απέχουμε από αυτόν ουσιαστικά...΄Εχω δει το ρέικι να γίνεται υποκατάστατο αυτού του θεού...Και έτσι οι άνθρωποι "βασίζονται" στο ρέικι για να τους πάνε όλα καλά, στην υλική πραγματικότητά τους.

΄Ομως δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα...Και στο λέω για να μην απογοητευτείς, όταν, παρ' όλο που κάνεις ρέικι, δεν βλέπεις και καμία ουσιαστική διαφορά, αν δεν γνωρίζεις σε τι βάθος βρίσκεται η ασθένειά σου, και δεν φροντίσεις συνειδητά να την "θεραπεύσεις" μέσα από το ρέικι...

Αλλιώς μπορεις να εξαρτηθείς από ένα σύστημα που υποκαθιστά τον θεό και θεωρείς ότι μαγικά όλα θα λυθούν από αυτό!!!

Η ασθένεια, να ξέρεις, προκύπτει στην "επιφάνεια", όταν έχει ασθενήσει το "εσωτερικό"...

Το ρέικι είναι η επανασύνδεσή μας με το φως, αλλά πρέπει εμείς αυτό να το αναγνωρίσουμε και να εμπιστευθούμε το δικό μας φως!

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα... :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Συγνωμη αν πεταγομαι και εγω αλλα νιωθω την αναγκη να πω στην zefi την γνωμη μου.. για μενα το Α και το Ω ειναι ο δασκαλος στο ξεκινημα του ρεικι και οπιο αλλο πνευματικο δρομο..
Εχω το 3Α και τον αλλο μηνα θα παρω το 3Β αλλα αυτο δεν με κανει να ειμαι και ετοιμη να το μεταδωσω οταν δουλλευω και θα δουλλευω με τον ευατο μου..το κανω για μενα.. Πιστευω λοιπον οτι ο δασκαλος θα πρεπει να ειναι ενα ατομο πληρες φωτισμενο με πολυ αγαπη και εμπειρεια ωστε να σε βαλει μεσα στην μαγεια του ρεικι και ολα τα καλα που φερνει αυτο αλλα οχι σαν παυσιπονο διοτι δεν ειναι παυσιπονο το ρεικι. το ατομο αυτο θα πρεπει να σου κανει κλικ να σου εμπνεει εμπυστοσυνη να εχεις μιλησει πριν μαζι του και να μην το βλεπεις πρωτη φορα στο σεμιναριο.. εγω και η φιλη μου η Ντανυ σταθηκαμε παρα πολυ τυχερες σε αυτο!!! διοτι ειχαμε και τις ανασφαλειες μας και τις αμφιβολιες μας αρχικα..αλλα εκει ερχεται ο δασκαλος και η εμπειρεια του και δεν σε αφηνει με κενα.
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΟΥ .
Άβαταρ μέλους
zefi
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 10 Ιαν 2008 1:17 am

Δημοσίευση από zefi »

Καλημέρα σας! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Σας είμαι ευγνώμων. Ελπίζω να βρω την άκρη του νήματος....
Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο

Δεν έχουμε ανάγκη από ναούς ούτε και από πολύπλοκες φιλοσοφίες. Ναοί μας, ο νους και η καρδιά μας
Hra
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 11 Μαρ 2008 9:03 pm

Δημοσίευση από Hra »

Εχω κι εγω δυο σημαντικες για μενα αποριες που θα ηθελα να τις λυσω.
Η πρωτη ειναι σχετικα με την διαισθηση κι αν επηρρεαζεται και πως
Η δευτερη αφορα τις μυησεις και το διαστημα μετα απο τις μυησεις.
Αυτο ακριβως που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.Επιδρα στην ψυχολογια μας καμμια φορα
τοσο ωστε σε καποιες δραστηριοτητες μας να μην ειμαστε οπως πριν για καποιο διαστημα?
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Kαλημέρα Ήρα και καλώς όρισες

Σχετικά με την διαίσθηση, επηρεάζεται απο την στιγμή που αυτό που διαισθάνθηκες έγινε! πχ χτυπά το τηλέφωνο και για μικροδευτερόλεπτα ένοιωσες ποιός ήταν, δεν πρόλαβες να το μεταφράσεις, αλλά πιθανών να έχεις πει και εσύ "τώρα σε σκεφτόμουν". ή είπες "φτού!!" το ξερα!
Ειναι μια μικρή ισχυρή στάλα στιγμής η διαίσθηση.

Σχετικά με τις μυήσεις, η ψυχολογία μας αλλάζει συνεχώς, ευτυχώς και πάντα η αλλαγή θεωρούμε πως είναι για το καλύτερο!. Μπορούμε να δούμε τα ίδια πράγματα απο διαφορετικό πρίσμα, να κάνουμε τα ίδια πράγματα με διαφορετικό τρόπο και να μιλήσουμε για τα ίδια πράγματα με διαφορετικά λόγια, με διαφορετικό ρυθμό, ένταση φωνής και στάση σώματος. Μπορείς να φτιάξεις το ίδιο ακριβώς φαγητό κατ'εξακολούθηση? η κεντρική του ιδέα θα είναι τα γεμιστά αλλά η γεύση πάντα ελαφρώς διαφορετική, γιατί και η έμπνευση στην ποσότητα των υλικών, στην ποιότητα του μείγματος αλλά και ο λόγος για τον οποίο τα μαγείρεψες είναι πάντα διαφορετικός! (τι λέω σήμερα!) Προσωπικά όταν είμαι ήρεμη κάνω τα πιο λαπαδιασμένα γεμιστά, όταν όμως είναι μες την τρελλή χαρά και την έμπνευση τότε γίνονται σαν πίνακας ζωγραφικής που τρώγεται κι όλας.
Για να φύγω απο την σπιτική κουζίνα και να πάω σε μια άλλη κουζίνα, την πνευματική.
Οτι υλικό χρησιμοποιείς για να δυναμώσεις τον εαυτό σου, την ψυχούλα σου, για να θεραπεύσεις μια δυσκολία στο σώμα ή σε μια κατάσταση, αυτό το υλικό όταν βγαίνεια μέσα απο το ράφι της καθαρής σου πρόθεσης μόνο οφελεί. Η μύηση, ή η εναρμόνηση αναδύεται μέσα απο το φως την αγάπη και την καθαρότητα ...είναι ικανό "τις κάποιες δραστηριότητες" να τις αναβαθμύσει σε συγκεκριμένες δραστηριότητες και να σου προσφέρει ένα γεύμα το οποίο ποτέ δεν τελειώνει, ποτέ δεν είναι ίδιο και ποτέ ..δεν καίγεται!

Ελπίζω να σε μπέρδεψα οφέλιμα!

:wink:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι όμορφα που "μαγειρεύεις" Λιλλιανάκι...μου άνοιξες την όρεξη...

μμμ.. :D

Ηρα μου οι μυήσεις λειτουργούν διαφορετικά σε κάθε άνθρωπο...

Σε άλλον αγγίζουν εσωτερικές πτυχές, σε άλλον παραμένουν στην επιφάνεια... Εξαρτάται πάντα από την απόφαση του καθενός...
Και πόσο ανοίγεται στην ευαισθησία του πνεύματος!!!

΄Εχω δει ανθρώπους να θεωρούν ότι "μαγικά" θα θεραπευτούν...αλλά έχω δει και ανθρώπους να αλλάζουν τόσο πολύ και βαθιά, που ούτε οι ίδιοι δεν αναγνωρίζουν τον εαυτό τους.

Η "θεραπεια" μας δεν γίνεται μαγικά! Αλλά με δική μας δραστηριοποιίηση για ότι θεωρούμε "ασθένεια"...

΄Ετσι οι μυήσεις στο ρέικι δεν έχουν κανόνες... τα ευρήματα του καθενός μας είναι μοναδικά και ιερά!!!! Ακόμα και το τίποτα για μένα, έχει πια αξία...

Θα σας εξηγήσω κάποια στιγμή γιατί...!!!!!

Η διαίσθηση δεν ακολουθεί απαραίτητα το ρέικι και τις μυήσεις...
Είναι ένας ακόμα μύθος του ρέικι, όπως μύθος είναι και η επικοινωνία με πνευματικούς δασκάλους, αγγέλους κλπ. μέσω του ρέικι.!!!! Η επικοινωνία έρχεται όταν είμαστε έτοιμοι να την απολαύσουμε σαν μία ακόμα δράση μας.
Η διάίσθηση ανήκει στην γείωσή μας και πόσο μπορούμε να εμπιστευθούμε την ζωή μας εδώ. Η εμπιστοσύνη στην πνευματική μας φύση, η δεκτικότητα στις ανάγκες της ψυχής μας, η αναζήτηση της εσωτερικής ομορφιάς είναι βασικοί παράμετροι της λειτουργίας των εσωτερικών μας αισθήσεων...Αρκεί να εμπιστεύεσαι την σιωπή... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Hra
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 11 Μαρ 2008 9:03 pm

Δημοσίευση από Hra »

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

Οσον αφορα την διαισθηση ρωταω λογω του οτι εχω αυξημενη διαισθηση απο μικρη και δεν θα ηθελα με τιποτα να περιοριστει!
Με καταλαβαινετε και το ξερω!
Η δευτερη ερωτηση εχει να κανει με το γεγονος οτι εχω ενα μικρο κοριτσακι να φροντισω και θελω να γνωριζω αν θα υπαρχει καμμια διαφορα στο μετα διαστημα που θα ειναι εμφανης στο παιδι.

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”