Τα μυστήρια του Ιησού Timothy Freke & Peter Gandy

Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Τα μυστήρια του Ιησού Timothy Freke & Peter Gandy

Δημοσίευση από dino »

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ

Επι χιλιάδες χρόνια πρίν τον χριστιανισμό, οι παγανιστές λάτρευαν έναν Υιό Θεού.
Ο Σωτήρας των παγανιστών γεννήθηκε κι αυτός από μια παρθένο στις 25 Δεκεμβρίου με μάρτυρες τρείς βοσκούς, μετέτρεψε το νερό σε οίνο, κρεμάστηκε επι ξύλου κι αναστήθηκε το Πάσχα, και προσέφερε το σώμα και το αίμα του ως Θεία Κοινωνία.
Δέν ήταν άλλος απο τον Διόνυσο τον Ζαγρέα.
Οι παγανιστικοί μύθοι ξαναγράφτηκαν αιώνες απγότερα σαν τα ευαγγέλια του Ιησού Χριστού.
Για την ύπαρξη του ιστορικού Ιησού δέν υπάρχουν αποδείξεις.
Οι πρώτοι χριστιανοί γνώριζαν οτι η ιστορία του Ιησού ήταν μόνο ένας μύθος.
Οι αλήθειες αυτές αποσιωπήθηκαν με αποτέλεσμα τη μεγαλύτερη παραχάραξη που έγινε ποτέ στην ιστορία.


Ο Τίμοθυ Φρίκι και ο Πήτερ Γκάντι μετά απο έρευνες χρόνων αποκαλύπτουν με τον πλέον εμπεριστατωμένο τρόπο τους παραχαράκτες της Ιστορίας (Ευσέβιο, Τερτυλλιανό, Ιππόλυτο, Ειρηναίο, Ιουστίνο το μάρτυρα κ.λ.π.) και μας δίνουν μια εντελώς διαφορετική εικόνα του χριστιανισμού των πρώτων αιώνων του γνωστικισμού.
EN 714
ΕΝΑΛΙΟΣ ISBN: 960-536-050-0
www.enalios.gr

Τί μπορώ να πώ εγώ για την ύπαρξη ή όχι του Ιησού ???.
Απο ότι καταλαβαίνω απο εσάς είναι η εμπειρία της διδασκαλίας του που μετράει.
Πάντως το βιβλίο αυτό με εντυπωσίασε και με έπιασε στον ύπνο γιατί ποτέ πρίν το διαβάσω δέν είχα αναρωτηθεί για το θέμα.
(Το βρήκα σε έναν πάγκο μικροπωλητή στην είσοδο του μετρό στην Λ. Αλεξάνδρας.)
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Απ'όσο ξέρω, ο Ιησούς ήταν ιστορικό πρόσωπο. Απλά, όλες αυτές οι ιστορίες που περιγράφονται ότι έζησε ήταν και από άλλους μήθους. Όσο για την διδασκαλία του, δεν ξέρω. Πιστεύω ότι ήταν αληθινή.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88509
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για την ύπαρξη του ιστορικού Ιησού δέν υπάρχουν αποδείξεις.
Οι πρώτοι χριστιανοί γνώριζαν οτι η ιστορία του Ιησού ήταν μόνο ένας μύθος.

O Ιησούς ο ίδιος δεν είναι μύθος!!!!

Αυτά που του απόδωσαν σαν ιδιότητες είναι μύθος!!!

Ακριβώς όπως έγινε και με τον Ουσούι!

Χριστιανό τον είπαν, απλά για να μπορέσουν να διαδώσουν το ρέικι στην Δύση...

θαύματα είπαν έκανε ο Ιησούς, απλά για να μπορέσουν να τον παρουσιάσουν σαν "υιό" του θεού...

Και εκείνος μας μίλησε για τις θεϊκές μας ιδιότητες...αλλά αυτό το αποσιώπησαν. Αμαρτωλός ο άνθρωπος μας είπαν και πρέπει να σταυρωθεί για να αγιάσει...Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Κατ' αρχήν, το βιβλίο έχει μία υπέρογκη βιβλιογραφία απο βιβλία και συγγράμματα όλα πρωτογενή και τα περισσότερα αρχαία ελληνικά ή αγγλόφωνα δοκίμια που σημαίνει ότ παραθέτει όλες τισ πηγές του. Μετά έχει πάνω απο 1000 παραπομπές μμέσα στο κείμενο, σε αυτήν την βιβλιογραφία, που το κάνει να μοιάζει έντονα με επιστημονική εργασία και όχι με μία φυλλάδα του τύπου "αποκαλύπτω".
Εχει ευρετήριο, παραπομπές σε site φωτός και πολλά άλλα, απο τις 500 σελίδες οι 350 είναι κείμενο και οι 150 literatur.
Εχω πιάσει στα χέρια μου βιβλία και μπορώ να πειστώ ότι είναι ένα σοβαρό βιβλίο εκτός και άν είναι τόσο πιά "μαϊμού" που με ξεγέλασε.

Βάσω, λέει ακριβώς το αντίθετο.
Ο Ιησούς ΕΙΝΑΙ μύθος.
Χοντρικά λέει ότι μισή ώρα δρόμο ή ακόμα και μιά μέρα απο το "σπίτι" του Ιησού υπήρχαν Ελληνιστικές ακμάζουσες πόλεις με Φιλοσοφικές σχολές και έντονη μυστηριακή και θρησκευτική ζωή (Σέπφωρις και Γάδαρα).
Υποστηρίζει ότι οι Ιουδαίοι πρίν αλλά και μετά την ολοκληρωτική τους καταστροφή, υιοθέτησαν τα εξαγνιστικά αρχαία μυστήρια τα οποία ανέμιξαν με τήν Μεσσιακή προσδοκία τους και κατά την συντέλεση της καταστροφής και διασποράς τους, μετέφεραν αυτήν την νέα μυστηριακή θρησκεία στην Μεσσόγειο. Αυτοί λοιπόν είχαν έναν λόγο επικοινωνίας και δεσμού μεταξύ των (την τέλεση των μυστηρίων). Αυτή η υποδομή χρησιμοποιήθηκε αργότερα για την δημιουργία εκκλησιών.
Τεκμηριώνει την μεγάλη συγγένεια του Ιησού με τον Οσιρι και τον Διόνυσο και ονομάζει τον Ιησού Οσιρι-Διόνυσο.
Τοποθετεί την απαρχή του Χριστιανισμού στην Αλεξάνδρεια και παραθέτει αρχαία κείμενα δίπλα απο κείμενα της Καινής Διαθήκης.
Διαχωρίζει τους Χριστιανούς (Γνωστικιστές) απο τους Εκκλησιαστικούς (Σχολαστικούς).
Μιλάει για τους Πατέρες της Εκκλησίας, τον Μέγα Κωνσταντίνο την Ορθόδοξη και την Καθολική εκκλησία, τον Βαλεντίνο και τήν Σύνοδο της Νίκαιας.
Εκεί που το βιβλίο είναι φοβερό, κατα την γνώμη μου είναι το ότι σε κάνει να πιστεύεις ότι η εσωτερική διδακαλία της αγάπης δέν είναι απο παρθενογένεση.
Παραθέτει Πλατωνικές και Σωκρατικές διδασκαλίες, παραθέτει μυστηριακά δρώμενα (όσα είναι γνωστά) του Διονύσου και τεκμηριώνει την συνέχεια των πνευματικών μυστηριακών εξαγνισμών απο το πάλαι ποτέ μέχρι τότε και τοποθετεί τα Ελληνιστικά μέσα στο γενικότερο θρησκευτικό πλαίσιο της εποχής (Πέρσες - Αιγύπτιοι - Ιουδαίοι - κ.τ.λ.) αποδυκνύοντας τελικά την σύγκλιση.

Εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση πάντως.
Βέβαια άν και το ύφος του βιβλίου δέν είναι Αντι-Χριστιανικό, καταλαβαίνεις διαβάζοντάς το ότι οι συγγραφείς δέν είναι και τόσο Χριστιανόφιλοι αλλά δέν είναι και φαύλοι κάτι που θα έκανε το βιβλίο φτηνό.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

dino , thnx για την πληροφορια..

αυτο ειναι ενα βιβλιο που θα ηθελα να εχω στην βιβλιοθηκη μου..
ειδικα αφου ασχολειται και με την συνδρομη του 'Βυζαντιου' στην εξαπλωση της συγκεκριμενης θρησκειας..

αν δεν σε βαζω σε κοπο, μηπως καποια στιγμη θα μπορουσες να παραθεσεις καποιο αποσπασμα της βιβλιογραφιας? ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88509
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντίνο μου δεν έχω διαβάσει το βιβλίο και δεν ξέρω αν θα το κάνω...

Διάβασα σε μικρότερη ηλικία τόσα πολλά για τον Ιησού, τον Χριστιανισμό, τους μύθους και τις μαγείες...
Τα έχω ξεχάσει όλα.

Τον Ιησού τον έχω "ζήσει" σαν πραγματικότητα, στην πραγματικότητά μου.
Γνωρίζω ότι τίποτα δεν έχει να κάνει με τους μύθους και την λατρεία του Χριστιανισμού.
Είναι εσωτερική η γνώση μου και η "γνωριμία" μου μαζί του!!!
Και σ' αυτήν μένω με σεβασμό!!

Η διδασκαλία της αγάπης έχει να κάνει με την αγνότητα του χώρου της θεότητας και καθόλου με όσα μας έχουν μεταβιβάσει για την αγάπη σαν συναίσθημα και ηθική αξία.

Και φυσικά καθόλου δεν έχει να κάνει με την παρθενογέννεση σαν υπαρκτή πραγματικότητα. Η αγνότητα της μήτρας του κόσμου, αυτή είναι το κρυφό μήνυμα της παρθενογέννεσης.

Πολλά ευρήματα για τον εσωτερικό Χριστό θα βρεις στην Αλίκη Μπέιλη...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Ειναι πολλές οι σελίδες άν θέλεις τις φωτογραφίζω και στις στέλνω με mail.
Μόνο στείλε μου το mail σου.
Χρησιμοποίησε το προφίλ μου για να το στείλης.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

α..οχι..μην μπαινεις σε κοπο!!:oops:
ετσι κι αλλιως θα βγω για βιβλιοεξορμηση συντομα και θα το δω με τα ματια μου!!!

ευχαριστω παρα πολυ παντως!! :D :D :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Υπάρχουν τοσα πολλά βιβλία και ντοκυμαντερ που ασχολούντε με την θρησκεία του χριστιανισμού και τον Ιησου που πλεον δεν ασχολούμε.. Δεν θα μου καταρίψει κανενας τα πιστευω μου επειδή έγραψε ένα βιβλίο με καλές πηγες και βιβλιογραφία.. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θελει και να εκφράζει την γνωμη του είτε προφορικά είτε γραπτα ..
Οσους τους εκφράζουν όσα λεει το βιβλίο θα το διαβάσουν όσους όχι .. απλα δεν θα το πάρουν..
Για κάποιους μύθοι είναι πολλά πράγματα.. που εγω πιστευω και άλλοι επισης.. Μυθος είναι και οι άγγελοι και τα ξωτικά .. μυθος είναι για κάποιους άκόμη και το πνεύμα.. ή η ένοια της απόλυτης ελευθερίας..
Για άλλους ομως δεν είναι..
Εξαρτάται απο το τι πιστεύει ο καθένας.. Αν πιστεύεις πραγματικά σε κάτι ότι θες να ξέρεις για αυτό και οι αποδείξεις για την υπαρξή του είναι μέσα σου..
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Καλά Βάσω,
Ο Ιησούς είναι ορόσημο και πνευματικός διδάσκαλος καί δικός μου αλλά καί των περισσοτέρων ανθρώπων πάνω στην γή.

Δέν παραθέτω κάποια πολεμική στην διδασκαλία του. Την ασπάζομαι ασυζητιτή. Δέν είχα την δικιά σου (τύχη) εμπειρία, στο έχω ξαναπή νομίζω, να μου αποκαλυφθεί αλλά αναμφίβολα θα υπάρχει κάποια αιτία, ίσως και να γίνει κάποτε, πιστεύω στην τελευταία στιγμή της ζωής, τότε ίσως και να μου αποκαλυφθεί.

Το Βιβλίο αυτό δέν αποδομεί τον Χριστό.

Εφ' όσον εσύ έχεις διαβάσει και έχεις γνώσεις τότε ίσως και να μήν σου είναι και τίποτα καινούργιο. Πόσο μάλλον όταν έχεις και την εμπειρία απο την διδασκαλία.
Φαντάσου όμως κι' εμένα, απο το πουθενά, βγαίνοντας απο το μετρό να "πέφτω" πάνω σε κάτι τέτοιο ???

Δέν ήξερα τίποτε αλλα ούτε και αναρωτιόμουν.
Πάντα πίστευα ότι ο Χριστός είναι ένας φωτισμένος δάσκαλος που ήρθε να μας διδάξει την αγάπη χωρίς όρους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 30 Νοέμ 2007 2:06 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88509
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σωστό κι αυτό Ηλία μου...

΄Ομως εγώ ήθελα να εξαντλήσω όλα τα δεδομένα, τις γνώσεις, τιις απόψεις, τα βιώματα πολλών ανθρώπων, την εσωτερική πλευρά του Χριστιανισμού, τους Γνωστικιστές, τους Εσσαίους και ότιδήποτε με έβαζε ολοένα και πιο βαθιά στην ύπαρξή του/ύπαρξή μου...

΄Ολα έχουν σβυστεί από την μνήμη μου...Γιατί ότι έμαθα εσωτερικά, έχουν και ωφέλιμο αντίκτυπο στους ανθρώπους γύρω μου...Και τώρα αυτό έχει σημασία για μένα πια!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

τα βιβλια που αγοραζεις και κατεχεις και διαβαζεις δεν ειναι μονο αυτα που εχουν θεματα που σε ενδιαφερουν..

παιρνεις και διαβαζεις κειμενα και βιβλια ανθρωπων των οποιων τις ιδεολογιες δεν ασπαζεσαι , για να καταλαβεις ακριβως πως σκεπτονται και τα επιχειρηματα τους..

για μενα ο Χριστος ηταν ενας μεγαλος δασκαλος και επαναστατης της εποχης , που ομως το ονομα του χρησιμοποιηθηκε στους αιωνες βλακωδως απο ανθρωπους που πανακεια τους δεν ειχαν την φωτιση αλλα την δυναμη και τον ελεγχο..

ομως το ιδιο φαινεται να συμβαινει με ολες τις μεγαλες θρησκειες.

οι δασκαλοι τα λεγανε μια χαρα..
οι ''μεταφραστες'' τα σκατωσανε στην πορεια.. (σορυ για το γαλλικο, αλλα πιο ταιριαστη λεξη δεν υπαρχει νομιζω :wink: )
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σιγουρα αλλα όπως είπα έχω διαβάσει και έχω ακούσει και έχω δεί για αυτό έπαψα να ασχολούμε με υλικο πάνω σε αυτό το θέμα.. δεν διάβαζα ή δεν ακουγα κάτι διαφορετικό...
Τις αλλές απόψεις τις ξέω πια.. τις έχω ακούσει και απο τον πατέρα μου.. και απο βιβλία και απο απόψεις ανθρωπων άλλων και απο ντοκυμντερ δεν νομίζω να΄με ενδιαφέρει να μάθω κάτι άλλο... για αυτό το είπα...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88509
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δέν είχα την δικιά σου τύχη, στο έχω ξαναπή νομίζω, να μου αποκαλυφθεί αλλά αναμφίβολα θα υπάρχει κάποια αιτία, ίσως και να γίνει κάποτε, πιστεύω στην τελευταία στιγμή της ζωής, τότε ίσως και να μου αποκαλυφθεί.
Σε παρακαλώ Ντίνο μου...μην το ξαναπείς αυτό!

Δεν είναι δική μου τύχη, αλλά δική μου "ανάγκη"...
Τα "συμβόλαια" μαζί του δεν είναι μονομερή...Αλήθεια στο λέω!!

Και τώρα "μαζεύονται" τα συμβόλαια, απλά σε προειδοποιώ!
Το γνωρίζω καλά και εγώ και όλοι!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Βάσω,
Είμαι παντελώς έξω και έτσι άν η λέξη "τύχη" που χρησιμοποίησα είναι κάποια που δέν ταιριάζει ή προσβάλλει, μήν με παρεξηγείς.
Αν θέλεις το διορθώνω αμέσως.

Επίσης δέν καταλαβαίνω τί εννοείται κάτω από την λέξη "συμβόλαιο" και, άν και όλοι ξέρουν εγώ αλήθεια όχι μόνο δέν ξέρω αλλά ούτε και μπορώ να to φανταστώ.

Τωρα, την Μπέϊλυ την έμαθα απο σένα σε μία συζήτηση που είχες με τον skapaneas, πολλές φορές κάτι που με ενδιαφέρει το κάνω copy-paste σε ένα αρχείο που έχω ονομάσει vaso.rtf και ανατρέχω μετά άν θέλω να δώ τί είχες πή για κάποιο θέμα χώρίς να είναι ανάγκη να ανατρέξω όλο το forum.
Δέν σε φακελώνω, μήν θυμώνεις απλά είναι time saving practices. ("καρτέλλες υπενθύμισης πνευματικής θεματολογίας" τα λέω)

" ...΄Οσα και να είχα διαβάσει πριν, για ακτίνες από την Μπέιλυ, για την διδασκαλία του από τον Λομπέρ, την Ντούντε ή τον Ζελτμαν, ήταν απλά αναγνώσεις ... ".

Ακόμα διαβάζω την Μπέϊλυ αλλά απο ότι καταλαβαίνω είναι μία αποκαλυπτική διαδασκαλία.

Η άποψή μου γενικά είναι ότι ό,τι διαβάζει ο άνθρωπος είναι καλό αρκεί στον ίδιο χρόνο να μήν μπορούσε να διαβάσει κάτι καλύτερο (αστείο). Το ίδιο ισχύει και για αυτό το βιβλίο (του Τίμοθυ Φρίκι εννοώ).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 30 Νοέμ 2007 5:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”