Περί των "πνευματικών" ανθρώπων

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Νομίζω οτι η λογική για να λειτουργήσει ακόμη και στεγνά , πρέπει να εχει προηγηθει αναγνώριση του συναισθήματος ....αφομοίωση.


Δεν μιλας για το πως θα αποφασίσεις αλλά ...απομονώνεις την λογική και λες ότι ΑΚΟΜΑ κι αυτη για να λειτουργήσει πρέπει να αναγνωριστέι το συναισθημα.Το συναίσθημα δηλαδή εκ των πραγματων ειναι απαράιτητο να το δουμε,όχι για να το αξιολογήσουμε αλλα για να το παγωσουμε και να λειτουργησει η λογική.
Καλά κατάλαβα;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88559
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τώρα που ξεχωρίσαμε τις παραθέσεις Ελενάκι :lol: :lol: :lol:
μπορώ να σου απαντήσω σ' αυτό
Για να σου απαντήσω στα ερωτήματά σου καλέ μου αετέ, κατώτερα εννοώ τα συναισθήματα της ζήλιας, τους φόβου και της πολύ αναλυτικής σκέψης με βάση τη λογική. Δεν τα κρίνω με την λογική αλλά απλά μου χαλάνε τις όμορφες δονήσεις που με κάνουν να νοιώθω ευφορία και χαρά. Μόνο έτσι τα ξεχωρίζω!
Φυσικά και τα ξεχωρίζεις από την δόνηση που δεν είναι όμορφη ή άσχημη, αλλά απλά διαφορετική.

Αυτά που ορίζεις σαν "αρνητικά" συναισθήματα έχουν μια βαρύτερη δόνηση, γι' αυτό είναι και πιο "ακίνητα" και "δύσκαμπτα", σε σχέση με τα "θετικά" που έχουν πιο ελαφριά δόνηση και είναι πιο ευέλικτα...

Μετά από την προσωπική διρεύνηση γνώρισα την χησιμότητα και των δύο που κεντράριζαν στην ισορροπία μου.

Το ανώτο νοητικό επίπεδο εκπέμπει στο μήκος κύματος του πνευματος και όποιος φτάσει να επεξεργάζεται τα συναισθήματά του με αυτήν την δόνηση, έχει σίγουρα διεργαστει τις συναισθηματικές του εμμονές και τις έχει σε μεγάλο βαθμό ξεδιαλύνει.

Αυτό σημαίνει ότι το συναισθηματικό του πεδίο δεν "πηγαινοέρχεται" σύμφωνα με την παρατήρηση, από το αρνητικο στο θετικό και τούμπαλιν, αλλά περνάει δονητικά στο νοητικο, όπου εκεί επεξεργάζεται τα συναισθήματα με την ανώτερη διάνοια, έχοντας επιγνωση του ψυχοπνευματιού του πεδίου και της επίδρασης του στο φυσικό του γίγνεσθαι...

Οι αλλαγές της συμπεριφοράς μας δεν γίνονται γιατί έτσι "πρέπει"...γίνονται γιατί η συνειδητότητα μας αλλάζει και περνάει σε ένα ευρύτερο φάσμα Εαυτού, που, αν μη τι άλλο, ειναι η αρχή της αυτοπραγμάτωσης μας!

Η λογική του νοητικού επιπέδου φεύγει από τα περιοριστικά όρια του φυσικού νου και γίνεται η πνευματική λογική, που είναι χρήσιμη για το φυσικό πεδίο και είναι το ίδιο σημαντική στην εξερεύνηση των λεπτοφυέτερων πεδιων του ανθρώπου, για να μην "χανεται" σε πλασματικά φωτεινα δρώμενα εντός του...

Σε κρίσιμες καταστάσεις που παρουσιάστηκαν στην φυσική μου πραγματικότητα, επεξεργαζόμουν τις αποφάσεις με τον μόνο "βαρόμετρο" που διέθετα...τον φόβο!
Πίσω από κάθε απόφαση, κρυβόταν αυτό το συναίσθημα και παρ' όλο που "έδιωχνα" (τρόπος του λέγειν, που είναι σαν το πάγωμα που αναφέρεις αετούλι) άλλα συναισθήματα, όπως ανησυχία, αγάπη, ενοχή, κατοχή, κτητικότητα, τελικά η απόφαση που έπαιρνα με την λογική περιείχε πάντα φόβο!!!
Οι "σωστές" (για την στιγμή που προέκυψαν διλήμματα) αποφάσεις πάρθηκαν μόνο όταν γινόμουν ένα με τον φόβο μου και έτσι δεν είχα κανένα συναίσθημα εναντίον μου...
αφού αυτός ο "μηχανισμός" τα έφερνε όλα στην επιφάνεια.

Δεν λέω ότι ήταν εύκολος (και σίγουρα δεν θα πω καλύτερος) ο τρόπος που εγώ επεξεργαζόμουν τα συναισθήματά μου και τις αποφάσεις μου, απλά μοιράζομαι μαζί σας ίσως και έναν ακόμα, διαφορετικό! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γαλάζια η Βάσω εχει απαντήσει πολύ ωραία στην ερωτηση σου

<<Σε κρίσιμες καταστάσεις που παρουσιάστηκαν στην φυσική μου πραγματικότητα, επεξεργαζόμουν τις αποφάσεις με τον μόνο "βαρόμετρο" που διέθετα...τον φόβο!
Πίσω από κάθε απόφαση, κρυβόταν αυτό το συναίσθημα και παρ' όλο που "έδιωχνα" (τρόπος του λέγειν, που είναι σαν το πάγωμα που αναφέρεις αετούλι) άλλα συναισθήματα, όπως ανησυχία, αγάπη, ενοχή, κατοχή, κτητικότητα, τελικά η απόφαση που έπαιρνα με την λογική περιείχε πάντα φόβο!!!
Οι "σωστές" (για την στιγμή που προέκυψαν διλήμματα) αποφάσεις πάρθηκαν μόνο όταν γινόμουν ένα με τον φόβο μου και έτσι δεν είχα κανένα συναίσθημα εναντίον μου...
αφού αυτός ο "μηχανισμός" τα έφερνε όλα στην επιφάνεια. >>

Οταν το βρούμε το συναίσθημα και το αναγνωρίσουμε , τότε αν και υπάρχει δεν μας επηρεάζει.

Δεν τα καταφέρνω πάντα γρήγορα. Υπάρχουν φορές που το αντιλαμβάνομαι αμέσως και άλλες που θέλει πολύ ωρα για να βρω τι είναι η και ημέρες και να το παραδεχθώ. Ανάλογα της προσκόλλησης στην ιδέα η στο άτομο.
Εμένα δεν μου ερχόταν άλλα συναισθήματα μετα το ''πάγωμα'' γιατί προφανως είχα εξασκηθεί σε τέτοιο βαθμό που σχεδόν τα εξαφάνιζα.
Στην ψυχολογία λέγεται επιλεκτική μνήμη...εγω το έλεγα επιλεκτική αμνησία...χιχι...
Το κατάλαβα οταν σε μια περίπτωση που δεν υπολόγισα σωστά την θερμοκρασία ΄του 'εγκεφαλικού ''ψυγείου μου'' , άνοιξαν οι ασκοί του αιόλου και φύσηξε τυφώνας....αυτή ηταν και η αρχή.....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88559
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η επιλεκτική μνήμη είναι η μόνη συνεργασία συνειδητού και υποσυνείδητου...΄Εχουν κάνει συμφωνία, λες... :D

και είναι και η μόνη συνεργασία που τελικά δεν βοηθάει...

γι' αυτό ακριβώς που αναφέρεις αετούλι..."άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλου"...

΄Οταν κατανοήσεις αυτήν την συνεργασία, την διαλύεις με την πρώτη...Γιατί αλλιώς "βολεύεσαι" και επαναλαμβάνεις συμπεριφορές που σε "βολευουν" περιστασιακά...

Βάζει "παγίδες" η συνειδηση, μην νομίζεις...αλλά η ψυχή μας καταγράφει!!! :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Φοβος και προσωπικότητα πάνε αγκαλιτσα ναι; :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν ξέρω Γαλάζια...
Μπορούμε χωρίς την προσωπικότητα? Και απο την άλλη σκέφτομαι οτι και ο φόβος του φόβου πάλι το ίδιο είναι..
Τι πειράζει αν φοβόμαστε μερικές φορές?

Προφανώς η άποφυγή προσκόλλησης η εξάρτησης απο κάτι , ελαττώνει τον φόβο. Παρατηρώντας όμως ''φοβάμαι,'' οτι άλλες εξαρτήσεις τις καταργούμε αντικαθιστώντας τες με άλλες και κάποιες, τις μετατρέπουμε ....η ελευθερία στην απόλυτη εννοια της δεν μπορεί να υπάρξει όσο είμαστε στην ύλη και στις ''χάρες'' της.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88559
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μμμ...μπορούμε αετούλι, θα έλεγα, αν αφήσουμε στον καθένα την ευθύνη της ζωής του, και δεν ανησυχούμε για την δική μας, βασιζόμενοι στις μνήμες ενός "δύσκολου" παρελθόντος!

Συνήθως αυτό "σέρνουμε" και φοβόμαστε να ανοιχτούμε στην ζωή με εμπιστοσύνη...

Κοινά, οι γονείς μας, μας δημιούργησαν ανασφάλεια και φόβο μέσα από την αγάπη τους, που ούτε οι ίδιοι δεν μπορούν να αξιολογήσουν...

Η "προσωρινή" θεώρηση της ζωής ειναι και ο μεγαλύτερος φόβος!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΝΑΙ , το τι χρειαζεται το βλέπω κι εγω. Το πως γίνεται είναι που δεν ξέρω...γιατί όλο και κάτι ξεφυτρώνει και φουντώνει ΄....κάποιο άγχος αν όχι στηριγμένο στο παρελθόν, αγνατεύόντας το μέλλον.

Που θα μου πάει...κάποια στιγμή θα το σταθεροποίησω... :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88559
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Που θα μου πάει...κάποια στιγμή θα το σταθεροποίησω... :D


είμαι απόλυτα σίγουρη γι' αυτό, αετούλι!!! :D

όσο γι' αυτό...
κάποιο άγχος αν όχι στηριγμένο στο παρελθόν, αγνατεύόντας το μέλλον
θα μοιραστώ την δική μου εμπειρία, που λέει ότι καμία απολύτως πράξη της ζωής μας δεν στηρίζεται στο μέλλον...
Η ανησυχία γι' αυτό που θα έρθει, έχει πάντα ρίζες στο "παρελθόν" της ανθρωπότητας και δεν δημιουργείται από το παρόν!!!

Και το παρελθόν της ανθρωπότητας, δυστυχώς, εκτός από μερικές ίσως εξαιρέσεις ανθρώπων, περιέχει μόνο "θάνατο" και "φόβο"...

Αυτή, νιώθω εγώ, είναι η στιγμή που το παρελθόν θα μείνει έξω από τα κύτταρα μας, ώστε να ζήσουμε την νέα μας δομή, που στηρίζεται στην ελευθερία και την αγάπη!

Γι' αυτό εργαζόμαστε άλλωστε ε? :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

μμμ...μπορούμε αετούλι, θα έλεγα, αν αφήσουμε στον καθένα την ευθύνη της ζωής του, και δεν ανησυχούμε για την δική μας, βασιζόμενοι στις μνήμες ενός "δύσκολου" παρελθόντος!
Αυτο ειναι το μυστικό Λενιώ μου.Θυμόμαστε και φοβόμαστε.Και καποια στιγμη ξεχναμε τι φοβομαστε και ο φοβος απγιώνεται.
Ειχα εν αυπεροχο βιντεακι με μαϊμουδιτσες που εδειχνε με ποιο τρόπο ο φοβος γινεται κατασταση.Μακαρι να το βρω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συμφωνώ ....που ειναι το βίντεο με τις μαιμούδες ????
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88559
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν σου φτάνει αυτό που βλέπεις γύρω σου αετούλι, θέλεις και βίντεο?

Λες η μαϊμού να κάνει την διαφορά??

ααα...καλά κλαίωωωω!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

χα χα χα , μου φτάνουν.....στην πραγματικότητα μου φτάνουν και μονο όσα βρίσκω ξετυλίγοντας εμένα...αλλα μου αρέσει εδω και θέλω να πειράξω το μαμαδίστικο της φιλενάδας μου....] οχι οτι δεν με πιάνει και μένα το ίδιο κατα καιρούς]

Καλλιόπη ...μαιμουδάκια γρήγορα......
φιλάκια
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Το μεσημερι πέθανε μια συνάδελφός μου από ανακοπή. Τρία χρόνια πριν πέθανε ο άντρας της από καρκίνο...άφησαν δυο μικρά παιδιά..

Υπάρχει απάντηση στο ΓΙΑΤΙ μου?
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Γλυκειά μου Τζίλντα, σίγουρα υπάρχει, μόνο που δεν είμαι εγώ αυτή που

θα σου τη δώσω. Απλά νιώθω την συντριβή σου και ήθελα να σου

πω πως είμαι εδώ. :cry: :cry: :cry: :cry:
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”