Ατύχημα...

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το έχω δεί.....

φρίκη...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ξερεις οτι το εγραψα και με "δαγκωσε" το κεφαλι και το στηθος μου;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Το θέμα των αυτοκινητικών ατυχημάτων ,που συζητάτε, θεώρω , ότι είναι πολύ σοβαρό και άπτεται πολλών πλευρών.Τολμώ να πω ότι είναι από τα σοβαρότερα της ελληνικής κοινωνίας , γιατί όπως όλοι γνωρίζετε η χώρα μας είναι πρωταθλήτρια στους θανάτους από τροχαία.Γιαυτή την απαράδεκτη κατάσταση , φταίει τόσο η πολιτεία , που δεν φροντίζει για τους δρόμους ,δεν μαθαίνει στα παιδιά από νωρίς κυκλοφοριακή αγωγή και άλλα πολλά, που όλοι τα ξέρουμε, όσο και οι πολίτες , που δεν ξέρουν να οδηγούν , δεν τηρούν τους κανόνες και δεν ενδιαφέρονται αν θα προκαλέσουν με την αμέλειά τους , πολλές φορές εγκληματική,πρόβλημα στους άλλους και στον εαυτό τους. Πιστεύω κατά πρώτο αν ο καθένας από εμάς καθίσει και σκεφτεί σοβαρά( πριν πάθει σοβαρό ατύχημα), ότι το αυτοκίνητο είναι ένα μέσο , που πρέπει να το χρησιμοποιούμε με σύνεση , για να κάνει την ζωή μας εύκολη και ότι δεν είναι ένα μέσο αυτοπροβολής ,επίδειξης και εκτόνωσης των ενστίκτων μας , ίσως κάτι να γίνει.Πολλοί διαμαρτύρονται για τις αυστηρές ποινές που επιβάλλονται τελευταία , όταν κάποιος συλληφθεί να οδηγεί σε κατάσταση μέθης Και λίγες είναι αν σκεφθεί κανείς τι γίνεται στο εξωτερικό.Και κάτι άλλο , μη διστάζετε, αν το αυτοκίνητό ή η μηχανή σας πέσει σε λακούβα του δρόμου ή σε κακοτεχνία και παθεί ζημιά το όχημα ή εσείς , να ζητήσετε αποζημίωση από τον Δήμο στον οποίο ανήκει ο δρόμος , είναι υποχρεωμένοι να σας αποζημιώσουν.Ισως έτσι αν αρχίσουν να πληρώνουν , ίσως λέω αναγκαστούν να συντηρούν τους δρόμους.
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

AXIA έγραψε:να ζητήσετε αποζημίωση από τον Δήμο στον οποίο ανήκει ο δρόμος , είναι υποχρεωμένοι να σας αποζημιώσουν.Ισως έτσι αν αρχίσουν να πληρώνουν , ίσως λέω αναγκαστούν να συντηρούν τους δρόμους.

Πόσο σωστό αυτό που λες ΑΞΙΑ...Το λέω συνέχεια, το κράτος είμαστε εμείς...
Συγχωρούμε τις λακούβες στους δρόμους, το ίδιο εύκολα που συγχωρούμε και τις "λακούβες" στον εαυτό μας.

Γιατί φοβόμαστε τελικά να τα βάλουμε με το "θεριό"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εδω στην Σκωτία ακόμα και αν σκοντάψεις και χτυπήσεις στο δρομο εξαιτίας κακοτεχνίας λακούβας ή κάτι παρόμοιο σε αποζημειώνουν.. το ίδιο ισχύει και σε εμας στην Ελλάδα αλλα κανείς δεν το κάνει...

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”