E F T taping

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

E F T taping

Δημοσίευση από Qisan »

Μου στηλανε αυτο ... πρωτη φορα που το ακουω - βλεπω και θα ηθελα να το μουραστω μαζι σας ......

http://www.youtube.com/watch?v=P6Z9gW4iOxY

http://www.youtube.com/watch?v=bKJdXrbPaUQ


Μου ακουγεται για ενας τροπος να δοθουν θετικες επιβεβαιωσεις με μια πρακτικη υποστηρηξη .......


http://www.youtube.com/watch?v=NmcQVchH5Lw


http://www.youtube.com/watch?v=7ZTHjjGtuDA

Παρακαλω τα σχολια σας ... :lol: :lol:

.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Qisan.........
έιναι ένα είδος συναισθηματικού βελονισμού χωρίς βελόνες.Το EFT έιναι μια μέθοδος διχείρησης συναισθημάτων.
Προσφέρει γρήγορη,μερική ή και ολική απαλλαγή απο συναισθηματικές εντασεις,αρνητκές πεποιθήσεις,αυτοματες αρνητικες επιδρασεις σε προσωπα και καταστασεις.
Θελει να εχεις πολλή καλή και σαφή επίγωνση των συναισθηματων σου και να είσαι συγκεκριμενος στον λογο σου.Επισης θελει να μπορεί να αναγωνρίζεις την ρίζα του συναισθηματος γιατι τοτε εχεις και σαφή απολέσματα.
Λειτουργέι ΄με την μεθοδο της ψυχολογικής αντιστροφής και γίνεται με απλά χτυπηματα απο τα δακτυλα σε συγκεκριμενα σημεια.Ακούγεται εύκολο και απλοϊκό αλλά πιστεύω ότι θελει να εχεις επίγνωση των συναισθημάτων σου και υποσυνείδητη επιθυμία για βελτίωση- θεραπεία.Αν το υποσυνέιδητο για διάφορους λογους αρνείται τότε θα παρουσιάσει κάθε δυνατή αντίσταση στο να ξεπεραστεί το πρόβλημα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα Καλλιόπη μου αν έχεις επίγνωση των συναισθημάτων σου γιατί να έχεις ανάγκη αυτήν την μέθοδο? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Bάσω πολύσωστή η ερώτηση.
Να σου πω γιατι και μιλαμε για τα αρνητικά συναισθηματα γιατιαυτα θες να ξεπερασεις.
Το ΕFT ασχολειται με το αίτιο αλλα με το συμπτωμα,και μπορει να εξαλειψει και το αίτιο αλλά απο αλλη διαδρομή.
Αρα για να μπορεσεις να το εξαλειψεις (αρνητικά συναισθηματα,πονοι,κακές συνηθειες,αυπνίες,σωματικές ενοχλήσεις,φόβοι και φοβίες,ενοχλητικές αναμνήσεις)θελει να μπορείς να μπεις συναισθηματικά στην κατασταση έστω και για λιγο και μετα να κανεις την αντιστροφή.
ΑΥτο όμως για του ανθρωπους δεν ειναι ευκολο.
Για μενα ας πουμε που μπορω να αντιληφθω ,κατα το δυνατόν ,και όχι παντα,την βαθυτερη αιτία,μπορει να με βοηθησει περισσοτερο και προσθετικά σε ότι μου συμβαινει.Επισης εχει άμεσο αποτέλεσμα αλλά και παλι για μενα,οταν μπορω να συγκεντρωθώ ,καινα γειωθω,πάλι ειναι δευτερεύον.
Για ανθρπους όμως που ουτε καν μπορουν να σκεφτουν και να λειτουργήσουν ετσι,είναι μεθοδος αποφόρτισης και απελευθέρωσης.
Εγω γαιπαραδιεγμα αν φτασω να δημιουργήσω πονοκέφαλο,ενω ξερω την αιτία αλλά ήδη εχω το συμπτωμα,κανω ΕFT αλλα ήδη ξερω τι μου συμβαίνει οποτε η αντιστροφή ειναι πολυ ευκολη.Σπανια ομολογω ότι το χρησιμοποιώ αλλά ξερω καλα ότι λειτουργεί!ΑΡΚΕΙ να θελεις και συ ,οπως γίνεται και στο ΡΕΙΚΙ.
Εγώ παντως προτιμώ να κανω Ρεικι ή γενικότερα να "ενεργοποιηθώ" ή να γειωθώ.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σ' ευχαριστώ για τις πληροφοριες Καλλιόπη μου...

Αν είναι να βοηθιούνται οι άνθρωποι, ας το κάνουν από όπου...

Το ρέικι σε φέρνει σε γαλήνη, ώστε να μπορείς πιο ώριμα να διαχειρίζεσαι τα συναισθήματα.

Αλλά αυτό δεν το μπορούν όλοι ε? ΄Η δεν το αποδέχονται όλοι, τι να πω?

Ο καθένας έχει τις αντοχές του και το "βάθος" χρειάζεται περίσσια αντοχή.

Εγώ ξέρεις τι θεωρώ σαν το πρώτο βήμα?
Την επίγνωση...

Το να γνωρίζεις, σημαίνει ότι το ψάχνεις και από αλλού...

Σκέψου όμως να μην το γνωρίζεις? Από που να το πιάσεις τότε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Nαί έτσι είναι Βάσω μου.
Θυμαμαι όταν πηγα στο σεμιναριο,αντιλαμβανόμενη τον τρόπο που λειτουργουσε,κατάλαβα ότι σε ολες τις μεθόδους ένα ειναι το μυστικό,Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ.Για μενα αυτο το σεμινάριο ήταν η αποδειξη των όσων ειχα καταφερει και φυσικά η επιβεβαιωση του ότι έπρεπε να συνεχίσω σε αυτην την διαδρομή.
Ολοι οι δρόμοι εκει οδηγουν ολοι το καταλαβαινουμε αλλοτε μπρος κι αλλοτε πισω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

"Κάθε ασθένεια, είναι το αποτέλεσμα του εγκλωβισμού της Ζωής της ψυχής. Αυτό αληθεύει για όλες τις μορφές και για όλα τα βασίλεια της φύσης. Η τέχνη του Θεραπευτή συνίσταται, στην απελευθέρωση της ψυχής ,ώστε η ζωή της να μπορεί να ρέει ελεύθερα μέσο του αθροίσματος των οργανισμών που συνιστούν κάθε ιδιαίτερη μορφή."
Εσωτέρα Θεραπευτική-Αλίκη Μπαίηλη
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18623
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: E F T taping

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το ρέικι σε φέρνει σε γαλήνη, ώστε να μπορείς πιο ώριμα να διαχειρίζεσαι τα συναισθήματα.
Βάσω έγραψε:Εγώ ξέρεις τι θεωρώ σαν το πρώτο βήμα?
Την επίγνωση...
ΕΠΙΓΝΩΣΗ λοιπόν...
:romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”