Περί των καθαρισμών

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Για να "βιώσεις" το Πνεύμα σημαίνει ότι έχεις βουτήξει στα υπόγεια του εαυτού, έχεις αναζητήσει την αλήθεια του εαυτού σου, έχεις μείνει στην ακινησία της ύπαρξης και έχεις δει ολοκάθαρα τον εγωισμό, την αγάπη, τον φθόνο και όλα τα μη φωτισμένα συναισθήματα που έχεις βάλει στον εαυτό σου σαν χαρακτηρισμούς για να το οριοθετήσεις μέσα στο σύνολο των ανθρώπων. Εκεί μέσα στο "σκοτάδι" ανακαλύπτεις τα ψέμματα που έχεις αναγνωρίσει σαν αξίες, τα πρότυπα που λειτουργούν με μνήμες, τον ρόλο σου σαν ενσάρκωση, τον φόβο σου για τον Θεό και τους ανθρώπους, τους χειρισμούς και τις διεκδικήσεις που άφησες να σε οδηγήσουν σε αδιέξοδο. Μέσα στο σκοτάδι κάνεις το αδιέξοδο, γνώση και αρχίζεις σιγά-σιγά να φωτίζεις κάθε γωνιά του, κάθε μικρό ή μεγάλο εμπόδιο που σε σταματούσε στο να αντιληφθείς την αλήθεια.΄
Δεν συνεχίζω, γιατί θα χρειαστώ σελίδες για να περιγράψω αυτήν την διαδρομή, που σε μένα κράτησε πολλά χρόνια!
΄Οχι χωρίς πόνο, όχι χωρίς μάχη! Χρειάζεται "καθαρισμό και αέρα" ο εαυτός για να "δει". Χρειάζεται η "σκόνη" που κάλυπτε την αλήθεια, να τιναχτεί και να λάμψει ολοκάθαρα ο Εαυτός. Τότε μόνο τότε κατανοείς την ζωή, τον θεό, τον Εαυτό!
Τόσα πολλά σε λίγες μόνο γραμμές..Ευχαριστώ Βάσω :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33541
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και εγώ Ευχαριστώ Βάσω!!το είχα ανάγκη!!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Τις τελευταίες εικοσι μέρες, μου έκανε κλικ ότι έχω παραμελήσει πάρα πολύ στην καθημερινή μου αυτοθεραπεία τα κάτω τσάκρα μου, και ειδικοτερα τα γόνατα και τις πατούσες. Αρχισα λοιπόν αμέσως εντατική θεραπεία στρέφοντας όλη μου την αγάπη σε ότι ως τότε είχα παραμελήσει.
Αρχιζα μάλιστα από κάτω και κατέληγα πάνω για να είμαι σύγουρη ότι όλα πήγανε καλά!! Περιτό βέβαια να περιγράψω αυτό που ένιωθα τόσο κατά την διάρκεια όσο και μετά.....κατάλαβα τι σημαίνει αγάπη στο σώμα μου!!! Εδινα λοιπον ρέικι ακόμα και όταν ήμουν την δουλειά στα γόνατά μου στους μηρούς μου στις γάμπες μου και στις πατούσες μου..... Ε ! Σήμερα το πρωί με έπιασαν κάτι πόνοι στα πόδια αβάσταχτοι!! Δεν ή ξερα πως θα πάω στην δουλειά!! Εδωσα ρεικι και πήγα αλλά οι πόνοι συνεχίζονται ακόμα. ¨Δινω πάλι ρέικι ωστόσο ελπίζω να μην κρατήσει αυτό πολύ γιατι την Πέμπτη αρχιζουνε οι διακοπές μου !! Πάντως από κάπου άρχισα επίτελους κάτι πολύ πιο συνειδητό και τώρα ξέρω πως να προχωρήσω!! Νιώθω την ανάγκη για περισσότερη αγάπη από εμένα σε εμένα και είμαι πρόθυμη για πρώτη φορά στην ζωή μου να τη δώσω!!! Νιώθω την αγάπη αυτή μέσα στην ενέργεια και στα πρώτα στάδια μεταμορφωσης!! ΄Μπορεί να έχει αρχισει βέβαια να δουλεύει και το Αύρα΄Σώμα αλλά είναι κάτι πραγματικά υπέροχο!!!
Α!!! Και μια ερώτηση: Ξέρει κάτι κανείς σας για τους δίσκους ενθαλπίας; Μου είπαν ότι είναι πολυ αποτελεσματικοί στην ενδυνάμωση και την ισοροπια ενεργειών και ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων. Τους έχει δοκιμάσει κανείς;
:x :x :x @};- @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Πάντως από κάπου άρχισα επίτελους κάτι πολύ πιο συνειδητό και τώρα ξέρω πως να προχωρήσω!! Νιώθω την ανάγκη για περισσότερη αγάπη από εμένα σε εμένα και είμαι πρόθυμη για πρώτη φορά στην ζωή μου να τη δώσω!!!
Καλη αρχη Ναταλακι........ >:d< :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Eυχαριστώ Μαργαριταρένια!
Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο για τους δίσκους ενθαλπίας; Τους έχει ίσως δομάσει κανείς σας;
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Τι είναι τελικά αυτοι οι δίσκοι Ναταλία μου?? :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Νομίζω ότι αυτοί οι δίσκοι έχουν μέσα τους κομματάκια πολύ μικρά από κρυστάλλους, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρη. :-? :-?
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Danny έγραψε:Τι είναι τελικά αυτοι οι δίσκοι Ναταλία μου?? :-?
Δεν ξέρω ακριβώς τι δίσκοι είναι αλλά ρωτάω εδώ μέσα μήπως και ξέρει κανένας από εσάς!! Μου τους έκανε δώρο μια φιλη μου και μου είπε πως αρκεί να τους έχω κοντά μου να άκουμπώ πάνω πράγματα και αυτοί ενεργοποιούν, δυναμώνουν γειώνουν.... Μα αν ήταν τόσο εύκολη η γείωση πόσο καλά θα ήτανε τα πράγματα για όλους μας!! Τέλος πάντων μάλλον εδώ μέσα δεν ξέρετε να μου πείτε αλλά δεν ξέρω σε τι θα μου ήταν χρήσιμοι. Του ς έχω βάλει ανάμεσα σε πληκτρολόγιο και οθόνη για να μαζεύει τις βλαβερές ενέργειες.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Hλία μου, νιώθω ότι χρειάζεστε ακόμα εξηγήσεις???

Η ενέργεια διαφοροποιείται σε δονήσεις. ΄Οσο πιο πυκνές, τόσο πιο βαριές και έτσι αντιληπτές. ΄Οσο πιο "αραιές" τόσο πιο λεπτοφυείς και έτσι όχι άμεσα αντιληπτές.

΄Οταν λέμε ένας άνθρωπος έχει διευρύνει την συνειδητότητά του, σημαίνει ότι έχει "γειώσει" το θεϊκό και αυτό του δίνει την δυνατότητα να ανύψώσει τις δονήσεις των πεδίων του (και του φυσικού).

Η διεύρυνση της συνειδητότητας σου δίνει την δυνατότητα να πληροφορείσαι από τις πνευματικές διαστάσεις.

Σου δίνει την δυνατότητα να περνάς από την 4η διάσταση στις παραπάνω, που δεν μπορείς εύκολα χωρίς ανύψωση των δονήσεών σου.

Σου δίνει την δυνατότητα να "βιώνεις" το Πνεύμα και όχι να το φαντάζεσαι. Και εκεί έρχεται η διαφοροποίηση.

Το να "βιώνω" το Πνεύμα σημαίνει "δεν ταξιδεύω στις παραπάνω διαστάσεις για να αναζητήσω, αλλά φέρνω τις διαστάσέις εδώ στην 3η όπου ζω, για να βιώσω..." και έτσι δεν ψάχνεις πια, αλλά βρίσκεις.

Για να "βιώσεις" το Πνεύμα σημαίνει ότι έχεις βουτήξει στα υπόγεια του εαυτού, έχεις αναζητήσει την αλήθεια του εαυτού σου, έχεις μείνει στην ακινησία της ύπαρξης και έχεις δει ολοκάθαρα τον εγωισμό, την αγάπη, τον φθόνο και όλα τα μη φωτισμένα συναισθήματα που έχεις βάλει στον εαυτό σου σαν χαρακτηρισμούς για να το οριοθετήσεις μέσα στο σύνολο των ανθρώπων. Εκεί μέσα στο "σκοτάδι" ανακαλύπτεις τα ψέμματα που έχεις αναγνωρίσει σαν αξίες, τα πρότυπα που λειτουργούν με μνήμες, τον ρόλο σου σαν ενσάρκωση, τον φόβο σου για τον Θεό και τους ανθρώπους, τους χειρισμούς και τις διεκδικήσεις που άφησες να σε οδηγήσουν σε αδιέξοδο. Μέσα στο σκοτάδι κάνεις το αδιέξοδο, γνώση και αρχίζεις σιγά-σιγά να φωτίζεις κάθε γωνιά του, κάθε μικρό ή μεγάλο εμπόδιο που σε σταματούσε στο να αντιληφθείς την αλήθεια.΄
Δεν συνεχίζω, γιατί θα χρειαστώ σελίδες για να περιγράψω αυτήν την διαδρομή, που σε μένα κράτησε πολλά χρόνια!
΄Οχι χωρίς πόνο, όχι χωρίς μάχη! Χρειάζεται "καθαρισμό και αέρα" ο εαυτός για να "δει". Χρειάζεται η "σκόνη" που κάλυπτε την αλήθεια, να τιναχτεί και να λάμψει ολοκάθαρα ο Εαυτός. Τότε μόνο τότε κατανοείς την ζωή, τον θεό, τον Εαυτό!
Είναι μια περίοδος καθαρισμού για να έλθει η θεραπεία. Που κρατά όμως χρόνια. Γιατί μέσα στο σκοτάδι δεν "φαντάζεσαι" απλά, αλλά βιώνεις. Βιώνεις τον θυμό σου, τον φόβο σου, την πρόκληση!
Αλλά μετά...Δεν υπάρχει τίποτα που φοβάσαι, τίποτα που δεν αγαπάς, τίποτα που δεν γνωρίζεις... Γιατί βιώνεις επίσης την φωτεινή ένωση με ότι θεϊκό! Βιώνεις την ένωση με τον Ανώτερο Εαυτό σου, και πίστεψέ με είναι συγκλονιστική η στιγμή!
Η ένωση με τον Ανώτερο Εαυτό δεν είναι πια η φαντασίωση του διαλογισμού. Δεν τον γνωρίζεις από περιγραφές. Είσαι ΕΣΥ, και έτσι έρχεσαι στην αντίληψη του ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ!

Το "εγώ" υποχωρεί...γιατί πια γνωρίζει...όμως περιμένει, πάντα περιμένει να σε αποπροσανατολίσει...είναι ο ρόλος του αυτός! ΄Οσο και αν το έχεις ταπεινώσει, πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να σε παραπλανήσει. Γιατί η ελεύθερη βούληση είναι το κύριο γνώρισμα της ανθρώπινης συνείδησης. Χρειάζεται πάντα επιφυλακή και πάντα επιβεβαιώσεις για να σιγουρευτείς.

Το να ζεις στην 3η διάσταση, ενωμένος με το Πνεύμα είναι και ή ουσιαστική διαδρομή της εξέλιξής μας.

Με ποιόν τρόπο θα το κάνει κανείς, είναι η δική του διαδρομή. Αρκεί να βιώσει και να μην "φαντάζεται"... Εύκολα οι άνθρωποι μπερδευόμαστε. Θεωρούμε ότι μέσα από ένα σεμινάριο φωτιζόμαστε και γνωρίζουμε...Εκεί αρχίζει η παραπλάνηση...Πριν καλά καλά ανακαλύψουμε την βιωματική εμπειρία, ανακαλύπτουμε την γνώση, που είναι πια τόσο εύκολη και θεωρούμε ότι έχουμε ενωθεί με το Πνεύμα! Χωρίς να έχουμε φωτίσει τα μικρά ή μεγάλα μας σκοτάδια. Θεωρούμε ότι είμαστε το Πνεύμα και έχουμε απεριόριστη δύναμη. Και εκεί έρχεται...ο τυφώνας! Που αν δεν είσαι προετοιμασμένος να τον περάσεις, σε διαλύει...

Γι' αυτό σύνεση και ταπεινότητα! Αυτό οδηγεί στην ένωση με το Πνεύμα. Στην βιωματικη ένωση και όχι στην ένωση που φαντάζεσαι μέσα από έναν απλό διαλογισμό! Και θεωρείς ότι είσαι ενωμένος με το Πνεύμα χωρίς προηγουμένως να έχεις ανακαλύψει τον φόβο, τον πόνο, την χαρά, την αγάπη, τον διαχωρισμό, την ένωση, τον Θεό!

Η φαντασία της ένωσης σε κάνει και κρίνεις...γιατί έχεις νοερά φανταστεί ότι είσαι Πνεύμα!!! Και σαν Πνεύμα διαφοροποιείσαι από τους άλλους που είνα απλά άνθρωποι!

Καταλαβαίνεις τώρα όλες τις παρανοήσεις Ηλία μου???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΒΑΣΩ

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”