ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ερχόμαστε με Φως και κάποιοι μας το κλείνουν...
Και μαθαίνουμε το σκοτάδι σαν ζωή, χωρίς να κάνουμε τίποτα για να βρούμε αυτόν τον γαμημ@@@@ διακόπτη...

Εχει πολύ Φως η Ψυχή μας και το Πνεύμα μας μπορεί να φωτίσει ολόκληρον τον κόσμο μας

Όταν περιορίζεις κάτι, αυτό τείνει να γίνει αδρανές...
Πχ. αν δεν περπατάς, τα πόδια σου, κάποια στιγμή, θα ατροφήσουν
Αν δεν κουνάς τα χέρια σου, τα χέρια σου, κάποια στιγμη, θα ατροφήσουν

Αν δεν αγαπάς με όλη σου την Ψυχή, η καρδιά σου, κάποια στιγμή, θα ατροφήσει
Αν δεν χρησιμοποιείς την διάνοια σου, η διάνοια σου, κάποια στιγμή, θα ατροφήσει

Και μετά...έρχονται οι βάρβαροι...
Διεξόδος για χαρά
Διέξοδος για ευγνωμοσύνη
Διέξοδος για αγάπη
Διέξοδος για σοφία

Και αν δεν αγαπάς τον Εαυτό σου, είναι γιατί δεν βλέπεις αυτό το Θείο Ον που ζει μέσα σου μόνο από Αγάπη...

Η πιο σκοτεινή νύχτα ενός ανθρώπου είναι αυτή η στιγμή που αντιλαμβάνεται με πλήρη Συνείδηση, ότι προσπαθούσε να αγαπήσει κάτι ή κάποιον, ενόσω τον Εαυτό του τον είχε ξεγραμμένο
Γιατί είπε ο Θεός "φεύγετε με την Θέληση σας από τον παράδεισο και πηγαίνετε σε ένα άλλο μέρος που έχει δάση, μα έχει και ερήμους. Ο σκοπός σας είναι να κάνετε τις ερήμους γεμάτες από δάση και να επιστρέψετε σε εμένα σαν δημιουργοί"
Και εμείς τι κάναμε? Τα δάση τα κάναμε ερήμους...Γιατί έτσι...

Δεν αξίζει στους ανθρώπους η έρημος...
Φύτεψε τώρα ένα δέντρο μέσα σου...Και αυτό θα ανθίσει και θα καρποφορήσει και θα γεμίσει τον κόσμο σου με ευλογίες

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Και αν δεν αγαπάς τον Εαυτό σου, είναι γιατί δεν βλέπεις αυτό το Θείο Ον που ζει μέσα σου μόνο από Αγάπη...

Η πιο σκοτεινή νύχτα ενός ανθρώπου είναι αυτή η στιγμή που αντιλαμβάνεται με πλήρη Συνείδηση, ότι προσπαθούσε να αγαπήσει κάτι ή κάποιον, ενόσω τον Εαυτό του τον είχε ξεγραμμένο
Βιωμένες Αλήθειες!!!
Που χρόνος για να δούμε όμως αυτό το Θείο Ον μέσα μας Βασούλα μου...
Κάποιοι αγνοούν την υπαρξή του...
Κάποιοι μπορεί να κάνουν ότι το βλέπουν...
Κάποιοι μπορεί να μην το βλέπουν καν...
Μα εννοείται πως αγαπάω τον εαυτό μου, θα πει ο άλλος... Και αν τον ρωτήσεις περί Αγάπης, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!
...Και ποιός ξέρει τι είναι Αγάπη τελικά;
Η ζωή τρέχει και εμείς δεν έχουμε καιρό για τέτοια ψιλά γράμματα...
Δεν είδες αυτός; Πήρε καινούργιο αμάξι... Πήρε προαγωγή... Πήρε αύξηση..., Ανακαίνησε το σπίτι του...
Πρέπει κι εγώ...!!!
Αυτός είναι ο μόνος αγώνας που νοιάζει κυρίως τους ανθρώπους (δυστυχώς τους περισσότερους)...
Που χρόνος μετά για "φώτα και αηδίες", σου λέει...
:cry: :cry: :cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εχει πολύ Φως η Ψυχή μας και το Πνεύμα μας μπορεί να φωτίσει ολόκληρον τον κόσμο μας
Βασούλα μας αγαπημένη :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :x :x
Και αν δεν αγαπάς τον Εαυτό σου, είναι γιατί δεν βλέπεις αυτό το Θείο Ον που ζει μέσα σου μόνο από Αγάπη...
Το διαβάζω αυτό, και σκέφτομαι... εδώ θέλει Πίστη, θέλει Αγάπη, θέλει Ακεραιότητα...

Πολλές οι "ευκαιρίες" για να πάρεις το βλέμμα σου από αυτό το Θείο Ον, και να το στρέψεις αλλού... Ή μάλλον, να αρχίζεις και να του καταλογίζεις πράγματα, που δεν του αρμόζουν. Αστοχίες, αδυναμίες, λάθη, επικρίσεις, συγκρίσεις... Οι ίδιοι τρόποι δηλαδή αυτωνών που κάποτε μας έκλεισαν το Φως μας, και αν δεν τους "διώξουμε από μέσα μας", αν δεν σταματήσουμε να κάνουμε "αθέατα" τα πράγματα "έτσι όπως τα μάθαμε", συνεχίζουμε να το κάνουμε εμείς οι ίδιοι πια στον Εαυτό μας, χωρίς Λογική.

Αυτή η Αγάπη, αυτή η Πίστη, χρειάζεται να βαθύνει, να "απλώσει", να αγκαλιάσει αυτό το Θείο Ον. Να μάθουμε να το σεβόμαστε, να το εκτιμούμε, να το προστατεύουμε από τέτοιες "αυτο-μαχαιριές", να το δίνουμε χώρο να αναπτυχθεί, να ανασάνει.

Αλλιώς, θα κρύβεται από τα μάτια μας. Όχι επειδή σταμάτησε να βρίσκεται εκεί μέσα, αλλά επειδή εμείς επιμείναμε να κοιτάμε αλλού. Επειδή μας ξεγέλασαν τα σύννεφα, και ξεχάσαμε τον Ήλιο.
Ο σκοπός σας είναι να κάνετε τις ερήμους γεμάτες από δάση και να επιστρέψετε σε εμένα σαν δημιουργοί
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

:romance-grouphug:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ

Δημοσίευση από margaritarenia »

Vasoula έγραψε: 15 Αύγ 2023 1:46 pm
Εχει πολύ Φως η Ψυχή μας και το Πνεύμα μας μπορεί να φωτίσει ολόκληρον τον κόσμο μας
Και κανει τα παντα να μας ξεκουνησει απ το σκοταδι....για να περπατησουμε προς το Φως @};- :romance-heartbeating:
Αλλον Δρομο ...δεν εχει

Vasoula έγραψε: 15 Αύγ 2023 1:46 pm Και αν δεν αγαπάς τον Εαυτό σου, είναι γιατί δεν βλέπεις αυτό το Θείο Ον που ζει μέσα σου μόνο από Αγάπη...

Η πιο σκοτεινή νύχτα ενός ανθρώπου είναι αυτή η στιγμή που αντιλαμβάνεται με πλήρη Συνείδηση, ότι προσπαθούσε να αγαπήσει κάτι ή κάποιον, ενόσω τον Εαυτό του τον είχε ξεγραμμένο
Δεδομενος κ α-Χριστος ο εαυτος =((
Πολλες οι εντολες κ οι εγωισμοι.....
Θελει πολυ δουλεια ν ανοιξουμε ολα τα κουτακια και να καψουμε ολα τα σκουπιδια που μας φορτωθηκαν....ωστε τα χερια μας να αδειασουν και να μας Αγκαλιασουμε.....και η Καρδια μας ν ανοιξει για να μας Δωσει Ολη την Αγαπη που Μας κραταει Φυλαγμενη.......Ο πιο πολυτιμος Θησαυρος μας η Ουσια μας :cry: @};- :romance-heartbeating:
.
Vasoula έγραψε: 15 Αύγ 2023 1:46 pm Δεν αξίζει στους ανθρώπους η έρημος...
Φύτεψε τώρα ένα δέντρο μέσα σου...Και αυτό θα ανθίσει και θα καρποφορήσει και θα γεμίσει τον κόσμο σου με ευλογίες
Εγινε :romance-heartbeating: @};-

Αγαπημενη μου Βασουλα :romance-kisscheek: @};- :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ

Δημοσίευση από Ellaki »

Η πιο σκοτεινή νύχτα ενός ανθρώπου είναι αυτή η στιγμή που αντιλαμβάνεται με πλήρη Συνείδηση, ότι προσπαθούσε να αγαπήσει κάτι ή κάποιον, ενόσω τον Εαυτό του τον είχε ξεγραμμένο
Είναι πράγματι πολύ σκοτεινή αυτή η νύχτα και δύσκολη, μεσ' στους εφιάλτες.
Ένα σημαντικό γεγονός που δεν ξέρουμε είναι ότι αν βρούμε και ανοίξουμε αυτόν τον διακόπτη, το φως που θα απλωθεί μέσα μας φωτίζει και γύρω μας. Και το μόνο που έχει πλέον σημασία είναι να κρατήσουμε το φως αναμμένο γιατί είναι από μόνο του Αγάπη.

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Βασουλα μου @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: >:d< >:d<
Ποσο όμορφο Όραμα! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ

Δημοσίευση από Annoula »

Δεν αξίζει στους ανθρώπους η έρημος...
Φύτεψε τώρα ένα δέντρο μέσα σου...Και αυτό θα ανθίσει και θα καρποφορήσει και θα γεμίσει τον κόσμο σου με ευλογίες
Αυτό από μόνο του και αν είναι έμπνευση όπως και ολο το κείμενο. :romance-inlove:
Την είδαμε την έρημο, τη βιώσαμε και υπάρχουν και σημεία μέσα μας που ναι ακόμα είναι έρημος, αλλά ας επικεντρωθούμε στο να φυτέψουμε δέντρα, μέχρι να γεμίσει κάθε μας γωνιά με τη γλύκα της ευλογίας. :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”