Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Βικούλα »

Καλώς ηρθες και πάλι Παναγιώτη @};- >:d< >:d<
Πολυ ωραια η συζήτηση και συμφωνω με την επίδραση που μπορεί να έχει μεσα μας ο δογματισμός και οι πεποιθήσεις γενικα.
Σημαντικό επίσης πολύ ειδικά στην αρχή αλλά και στην πορεία να αντιλαμβανομαστε τι δεν θέλουμε να είμαστε, τι δεν ταιριάζει με το μέσα μας και το ήθος μας. Αυτό με έχει βοηθήσει πολλές φορές σε φάσεις μπερδεματος ώσπου να ξεκαθαρίσει πάλι η θέληση.
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Annoula »

Θα συμφωνήσω με όσα γράφονται. Και θέλει επιμονή και παρατηρηση να σπάσεις όλες αυτές τις πεποιθήσεις. Γιατί κρύβονται εκεί που δεν το περιμένεις. Και ενώ στη θεωρία τα λέμε καλά στις πράξεις τελικά φαίνεται τι έχουμε κατακτήσει και τι ακόμα μας τραβά σαν πεποίθηση :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24612
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Παναγιώτη καλώς μας ήρθες και πάλι :) >:d< >:d< >:d<

Και γω στην αρχή διάβαζα βιβλία , έψαχνα πληροφορίες σε θέματα εσωτερισμού , είχα πολλές απορίες και ήθελα απαντήσεις. Κάποια στιγμή μαζεύτηκαν πολλά από διαφορετικές πηγές και υπήρχε μπέρδεμα .
Τότε βρέθηκα σαυτό εδώ το χώρο ,στο Φορουμ μας ,που έχει πληθώρα θεμάτων , αναλύσεων ,πληροφοριών και συζητήσεων , που εμένα μου ταίριαζαν πολύ και άρχισα να διαβάζω τα πάντα και μετά πάλι ξανά ,
ώστε να κατανοώ πιο βαθιά , να μην μένω μόνο στην γνώση , αλλά να εμβαθύνω και να βλέπω όχι μόνο τι γίνεται προς τα εξω , αλλά πιο πολύ τι συμβαίνει μέσα μου .
Για να καταλάβω , να πετάξω βαρη , δόγματα και άλλα πολλά και διάφορα , για να γνωρίσω πρώτα το δικό μου εσωτερικό κομμάτι και πήρα μεγάλη βοήθεια με τους διαλογισμούς, τις κατευθύνσεις ,τις συζητήσεις μας ,ψάχνοντας ,βαδίζοντας σαυτήν την διαδρομή προς τον Εαυτό .
Μέσα μας είναι όλα , εκεί θα τα βρούμε , προχωράμε συνεχίζοντας το ψάξιμο. :x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Συμφωνώ Αλεξούλα, χθες έφτασα σε νια υπέροχη κατάσταση Συνείδησης !!! Δεν μπορείς να φανταστείς. Την ώρα που δούλευα, ξαφνικά έγινα ο Παρατηρητής. Παρατηρούσα τα πάντα όχι μόνο το τι συνέβαινε έξω από μένα, αλλά ταυτόχρονα και μέσα μου !!! Τι σκεφτόμουν, το αισθανόμουν, τι ένιωθα, τα πάντα ! Ήταν πέρα για πέρα αληθινή εμπειρία, αφυπνιστική θα έλεγα. Το γράφω και πραγματικά ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι.

Λες και είχα δύο κέντρα Επίγνωσης, λες και η Προσοχή μου ήταν στραμμένη σε δύο κέντρα. Την Περιφέρεια του Κύκλου προς τα εξωτερικά γεγονότα και το Εσωτερικό του Κύκλου προς το Κέντρο που είναι η προσωπικότητά μας.
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24612
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πολύ όμορφα Παναγιώτη....και συνεχίζουμε :x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Ellaki »

Τι όμορφη εμπειρία Παναγιώτη!

Και κάπως έτσι, αρχίζει ο μετασχηματισμός μας και αντιλαμβανόμαστε το μεγαλείο μας.
Ο Εαυτός μας έχει τα πάντα σε αυτήν την ζωή, αρκεί να το πιστέψουμε βαθιά και να θελήσουμε να τον βρούμε.
Πολλοί μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους, άλλοι δημιούργησαν δόγματα, άλλοι θρησκείες και άλλοι θεωρείες................κλπ
Πιστεύω όμως ότι όλοι μας έχουμε γεννηθεί με την δυνατότητα να βρούμε τον προσωπικό μας δρόμο και είναι σημαντικό να διαλέξουμε και τους κατάλληλους συνοδοιπόρους και οδηγούς που δεν θα μας χαιδέψουν τα αυτιά, αλλά θα μας πουν αλήθειες, ακόμη κι αν δεν μας αρέσουν.

>:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλωσήλθες και πάλι Παναγιώτη! :x >:d< >:d<
Θα ήθελα να μου προτείνετε μεθόδους και τεχνικές για αρχάριους όσον αφορά τον διαλογισμό και τα τσάκρα.
Ο διαλογισμός που σου έβαλε η Βασούλα είναι πολύ ωραίος! :x

Να προσθέσω το εξής, ότι καμιά φορά μπορεί να ψάχνουμε κάτι ιδιαίτερο και περίεργο και πολύπλοκο για διαλογισμούς κλπ, όμως η "βάση" (που καμιά φορά μπορεί να... ξεχαστεί) είναι απλά να κάθεσαι στην σιωπή και να αφουγκράζεσαι το μέσα σου. Να νιώθεις. Και ίσως είναι δύσκολο, τουλάχιστον στην αρχή. Και αυτό γιατί έτσι όπως έχουμε μάθει, το "νιώθω" μένει στην απ'έξω. Πχ, να νιώσεις την αναπνοή σου, να νιώσεις την καρδιά σου, ακόμα και τα τσάκρα να τα αφουγκραστείς, να τα νιώσεις.

Καμιά φορά έρχονται οι σωρείες σκέψεων και "καπακώνουν" το "νιώθω". Ξεκινάνε τα σενάριά τους, τις θεωρίες τους, και μπορεί να "γράφουν βιβλία" μεν, αλλά εν τέλει να μην έχεις επαφή με το τι νιώθεις. Και αυτό το "νιώθω" μπορεί και ξεκλειδώνει ολόκληρους κόσμους καινούργιους! Θέλει απλά λίγη εξάσκηση, καλλιέργεια, υπομονή, αφοσίωση.

Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και απλά να μένεις στην σιωπή. Βαθιές και χαλαρές αναπνοές. Βοηθάει να εισπνέεις από την μύτη και να εκπνέεις λίγο πιο αργά από το στόμα. Να εστιάσεις στην καρδιά, ή στο εσωτερικό σου Φως, που ανέφερε και ο Κωνσταντίνος. Λίγη χαλαρωτική μουσική μπορεί επίσης να βοηθήσει.

:x :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

ALEXOULA έγραψε: 31 Ιούλ 2023 6:53 pm Πολύ όμορφα Παναγιώτη....και συνεχίζουμε :x @};-
Τι ήταν αυτό που αισθάνθηκα Αλεξούλα ; Λες να ήταν Εγώ, ο Ανώτερος Εαυτός που παρατηρούσα τι συνέβαινε ή αλλιώς το μετενσαρκούμενο Εγώ που τυφλώνεται από τον Κατώτερο Εαυτό ή Προσωπικότητα.

Λες να ήταν μια τέτοια στιγμή έκλαμψης του ;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Vasoula »

βρε συ Παναγιώτη μου, την Αλεξία ρωτάς τι να ήταν? :)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Εσύ τι λες να ήταν Βάσω ;

Θεωρώ ότι ήταν μια στιγμή έντονης Συνειδητότητας, ένα δώρο από τον Ανώτερο Εαυτό μου :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Vasoula »

Εσύ τι λες να ήταν Βάσω ;

α το συνεχίζεις ε? :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Vasoula »

Και τώρα σοβαρά Παναγιώτη μου

Ποιός μπορεί να έχέι άποψη σε μια δική σου πνευματική εμπειρία?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Εγώ πιστεύω ότι ήταν όντως μια στιγμή όπου η Συνείδηση ξύπνησε από τον λήθαργο.....

Ήταν μια υπέροχη εμπειρία πάντως !
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Vasoula »

Από εκεί να ξεκινήσεις...και να συνεχίσεις

Μην ζητάς επιβεβαιώσεις αλλού εκτός από μέσα σου

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Vasoula »

Ξέρεις Παναγιώτη μου
Οι γνώσεις που παίρνουμε απ' έξω μπορεί να είναι αληθινές, μπορεί να είναι φαντασιώσεις του κάποιου...Μπορούν να αμφισβητηθούν...

Οι γνώσεις που παίρνουμε από μέσα, διασταυρώνονται με την ίδια μας την Ζωή, έτσι ώστε να μην μπορείς να τις αμφισβητήσεις

Μείνε ανοιχτός στην εμπειρία...αυτό μπορώ να στο πω!
Να αξιολογήσω την εμπειρία σου, όχι δεν μπορώ
Κανείς δεν μπορεί

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”