Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλημέρα σε όλους και όλες μετά από μια μακρά απουσία στο φόρουμ λόγω σπουδών. Θα ήθελα να μου προτείνετε μεθόδους και τεχνικές για αρχάριους όσον αφορά τον διαλογισμό και τα τσάκρα. Επίσης ενδιαφέρομαι για ψυχικά φαινόμενα και αστρική προβολή (αν και υποθέτω ότι όλα αυτά είναι αρκετά προχωρημένα). Τέλος, θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τον σπουδαίο Δάσκαλο και Μύστη Νικόλαο Μαργιωρή καθώς και το αν θα μου προτείνατε τα βιβλία του.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους εκ των προτέρων :)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Vasoula »

καλημέρα Παναγιώτη μου <3
Καλώς ήρθες ξανά...

Το 2022 έκανες μια θεαματική είσοδο στο φόρουμ τούτο, περιγράφοντας την διαδρομή σου στον εσωτερικό κόσμο, την αναζήτηση σου, την μελέτη σε θρησκείες και βιβλία μεγάλων εσωτεριστών και μείναμε στο ότι περίμενες να πάρεις την μύηση σου στον Μαρτινισμό...

Ίσως εσύ έχεις να μας μοιραστείς πολλά, και πραγματικά μου κάνει εντύπωση αυτό που ζητάς
Θα ήθελα να μου προτείνετε μεθόδους και τεχνικές για αρχάριους όσον αφορά τον διαλογισμό και τα τσάκρα
όλον αυτόν τον καιρό της αναζήτησης σου και της μύησης σου δεν έχεις κάνει ποτέ διαλογισμό? γιατί ζητάς για αρχαρίους και αυτό μου έκανε εντύπωση

Να είσαι καλά :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Βασούλα μου, δεν μυήθηκα τελικά. Η αναζήτηση της Αλήθειας για μένα δεν επιδέχεται Τάγματα, τουλάχιστον για έναν σκεπτόμενο άνθρωπο όπως εγώ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-heartstiny:
συμφωνώ...

διαλογισμό για τα ενεργεικά κέντρα μπορείς να δεις εδώ έναν που είχα ετοιμάσει παλαιότερα, και να τον κάνεις, αν σου αρέσει και σε βοηθάει


https://www.youtube.com/watch?v=C1tfCC0 ... kolopoulou
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Βασούλα, για τον Νικόλαο Μαργιωρή όμως δεν είδα κάποια απάντηση, καθώς και το έργο του. Είναι αξιόλογο για αρχάριους ;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Vasoula »

Παναγιώτη μου, δεν έχω άποψη για κανέναν εσωτεριστή πια...
Οπότε τι να πω?

Θυμάμαι όταν ξεκίναγα κι εγώ, σε ιδιαίτερα μικρή ηλικία, τα διάβαζα όλα...όλα όμως...
Και ήταν μια περίεργη εποχή τότε...

Σήμερα δεν θυμάμαι τίποτα από όσα έχω διαβάσει...

Καλοί και άγιοι οι συγγραφείς του εσωτερισμού...Ανοίγουν δρόμους όντως...
Όμως αν μείνει κανείς σ' αυτό, δεν θα κάνει βήμα μόνος του

Γι' αυτό διάβασε με βάθος...και διάκριση βεβαίως.
Κάποια στιγμή και εσύ θα τα ξεχάσεις όσα διάβασες, γιατί θα έχεις φροντίσει να φτάσεις στην δική σου Σοφία

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλή δουλίτσα έχω βρει ότι κάνει και ο Σαμαέλ Αουν Βεορ με την Γνωστική του Κίνηση. Υποστηρίζει οτιε ζούμε ελεύθερη Ουσία που μπορεί να μετατραπεί σε Συνείδηση αν γίνεις ο Παρατηρητής σε αυτό που ταυτίζουμε τον Εαυτό μας στην καθημερινότητα - κοινώς γνωστό και ως "εγώ".
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Vasoula »

Γύρισε τον κόσμο, έμαθε, διευρύνθηκε...
και κατέληξε και εκείνος, όπου καταλήγουν όλοι όσοι βάζουν προτεραιότητα την Θεϊκή Ουσία και το Ήθος το Θεϊκό...
Την τελειοποίηση της Συνείδησης, μέσα από την "λείανση" των εγωιστικών ενστίκτων...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11715
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Παναγιώτη καλησπέρα και από μένα,

Θα σου μοιραστώ κάποια πράγματα από τη δική μου εμπειρία που ίσως σε βοηθήσουν στην αναζήτησή σου :x

Όταν ήμουν στην εφηβεία, έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο που πραγματευόταν τα αστρικά ταξίδια και το διαλογισμό, ούτε που θυμάμαι πως λεγόταν. Είχα ενθουσιαστεί και παρόλο που δεν το έψαξα πολύ ενεργά, ότι σχετικό έπεφτε στα χέρια μου το διάβαζα. Μετά ασχολήθηκα με τη ψυχολογία, ως θεραπευόμενος και τελικά ήρθε στο δρόμο μου αυτός εδώ ο χώρος, το ρέικι και η πνευματική αναζήτηση.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αυτό που αναφέρεις, το να μπορεί κάποιος να βγει έξω από το εγώ που καθορίζει την καθημερινότητά μας και να παρατηρήσει συναισθήματα και πράξεις, τα δικά του συναισθήματα και πράξεις, είναι το Α και το Ω της Αυτογνωσίας και κατ’ επέκταση του εσωτερικού δρόμου προς τον Εαυτό. Στο φόρουμ εδώ, σε διάφορες ενότητες, μπορείς να βρεις πολύτιμη γνώση που μπορεί να σε βοηθήσει στην αποδόμηση αυτή του μικρού εγώ. Υπάρχουν πολλά κείμενα και διάλογοι που οδηγούν ακριβώς σε αυτό.Και ότι απορία μπορεί να έχεις υπάρχει πάντα η δυνατότητα να ρωτήσεις :x

Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και ο διαλογισμός, το να μπορείς δηλαδή να απομονώσεις τις σκέψεις που τριβελίζουν συνέχεια το μυαλό μας και να αντιληφθείς το τι υπάρχει πιο βαθιά. Να αισθανθείς, χωρίς τους περιορισμούς των σκέψεων, το εσωτερικό σου Φως. Σε αυτό μπορεί να βοηθήσει πολύ ο διαλογισμός που έβαλε η Βασούλα.

Τώρα αναφορικά με τάγματα και άλλους εσωτερικούς αναζητητές δεν ξέρω να σε βοηθήσω, η δική μου η πορεία προς την Αλήθεια αφορούσε την αφομοίωση της Γνώσης που υπάρχει εδώ στη δική μου καθημερινότητα, στα συναισθήματα και τις σκέψεις μου και την αναζήτηση, μέσα από αυτή τη διαδρομή, του Εαυτού. Βέβαια αυτός είναι και ο δύσκολος δρόμος, γιατί με έφερε πολλές φορές αντιμέτωπο με αλήθειες άβολες που μπορεί να μην ήθελα να παραδεχτώ. Αλλά η πνευματική αναζήτηση είναι για μένα η αναζήτηση της Αλήθειας, με ότι μπορεί αυτό να περιέχει.

:x >:d< >:d< >:d<
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αγαπητέ Κωνσταντίνε.....


Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου 😀. Πράγματι, έτσι είναι η αναζήτηση του Εαυτού σου με το να είσαι ο εαυτός σου είναι ότι καλύτερο ! Κατ' εμέ, δεν χρειάζεται κάποιος να πιστεύει στον Θεό για αυτό ή όχι καθώς και ένας άθεος μπορεί να είναι αυθεντικά ο Εαυτός του. Έχω δει άθεους που είναι πολύ καλύτεροι και αληθινοί από μερικούς πιστούς.


Επίσης, είμαι αρκετά πολυσχιδής ως χαρακτήρας επειδή έχω ποικίλα ενδιαφέροντα 😁. Βλέπεις, πέρα από την διεύρυνση της Καρδιάς μας, καλό είναι να διευρύνουμε και τον Νου, την Διάνοια μας ώστε αυτά τα δύο να πορεύονται αρμονικά πιασμένα χέρι - χέρι 😊
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Vasoula »

άθεος και να είναι αυθεντικά ο Εαυτός του χλωμό...

Μήπως εννοείς άθρησκος!
Γιατί μόνο όσοι δεν έχουν θρησκεία βρίσκουν αυθεντικά τον Θεό...μέσα τους κυρίως

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Αυτό ρε Βασούλα βασικά, άθρησκος. Χίλιες φορές άθρησκος παρά δογματικός πιστός. Ο άθρησκος τουλάχιστον, έρευνα πιο αντικειμενικά δίχως πολλά υποκειμενικά πρίσματα σε αντίθεση με τον πιστό, είναι πολύ πιο ανοιχτόμυαλος.

Κάπου εδώ με κατατάσσω ως άθρησκο εξού και το παρατσούκλι μου "Αναζητητής και Ερευνητής της Αλήθειας" 😁 !
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11715
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Παναγιώτη συμφωνώ, ο δογματισμός δεν οφελεί καμία έρευνα :x :x :x

Και επίσης συμφωνώ και με αυτό
Παναγιώτης έγραψε: 30 Ιούλ 2023 8:17 pm Βλέπεις, πέρα από την διεύρυνση της Καρδιάς μας, καλό είναι να διευρύνουμε και τον Νου, την Διάνοια μας ώστε αυτά τα δύο να πορεύονται αρμονικά πιασμένα χέρι - χέρι
ειδικά επειδή μιλάς για νου και διάνοια, και όχι μυαλό και εφυία, που έχει μεγάλη διαφορά κατά τη γνώμη μου :x
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Συμφωνώ Κωνσταντίνε, υπάρχει τεράστια διαφορά. Κάποιος μπορεί να είναι έξυπνος αλλά όχι απαραίτητα και ευφυής και το αντίστροφο. Συνήθως όλοι μας τείνουμε προς την μια ή την άλλη πλευρά, αν και έχουμε και τις δύο δυνατότητες μέσα μας (Ευφυία, Εξυπνάδα)
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29986
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Πρώτα βήματα στον Εσωτερισμό

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Καλωσόρισες Παναγιώτη >:d< >:d< >:d<

Κι εγώ πιστεύω ότι έχουμε όλες τις δυνατότητες μέσα μας :) μόνο που έχουν θαφτεί σε πεποιθήσεις και πρότυπα ( θρησκευτικά και οικογενειακά) οπότε θέλει "σκάψιμο", αντικατάσταση, αλλά κυρίως Θέληση να μάθω την Αλήθεια.

Το άθεος, πιστεύω ότι είναι απλά μια επιφανειακή αντίδραση στην επιβολή της θρησκείας, οπότε πάλι αυτή σε ορίζει :)) :)) :))
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”