Τεχνητή νοημοσύνη

Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4576
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Η τεχνητή νοημοσύνη θα επίδρασει στις εργασιακές σχέσεις και στις θεσεις εργασίας. Η τεχνιτη νοημοσύνη θα επιδρασει στην τεχνη και στις σχέσεις των ανθρωπων. Καλο ειναι οι κοινωνιες να ειναι ενημερες απο νωρις και να και να συζητηθουν οι επιδρασεις αυτες ωστε να ειναι προς οφελος των ανθρωπων. Διαβαστε τι ζητησαν απο τους ηθοποιούς του Χολυγουντ...
https://tvxs.gr/politismos/sinema/choli ... paragogis/
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι κι αλλιώς κυριαρχεί η ανοησία στους ανθρώπους

Είδε και αποείδε ο Θεός και σου λέει κάτσε να βοηθήσω, γιατί αυτοί θα καταστρέψουν το Σύμπαν...

Πέρα από την πλάκα όμως, δεν μας αξίζει τίποτα καλύτερο σαν ανθρωπότητα...θεωρώ! :-(

Σαν Έλληνες δε, ας μην μιλήσω καλύτερα...Οι απόλυτοι παρτάκηδες

Οπότε τι λυπάσαι Παναγιωτάκο μου? Οι κοινωνίες και να είναι ενήμερες, βουλιαγμένες στην αδιαφορία είναι...Θα τα δεχτούν όλα...

Θα έρθει ο Τούρκος στην πόρτα και εκείνοι θα βλέπουν Σερβάιβορ ή θα ακούνε Ευαγγελάτο να λέει "οι Τούρκοι είναι φίλοι μας παιδιά, για τυπική επίσκεψη ήρθαν"....

X(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giorgos
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 18 Σεπ 2017 6:58 pm

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Giorgos »

Διαβάζω και βλέπω συνεχώς τι αναφέρουν για την AI…


Υπάρχουν 3 πλευρές όπως σε όλα.

1) Θα μας καταστρέψει η τεχνητή νοημοσύνη

2) οι αδιάφοροι (καλή ώρα σαν αυτό που είπες Βασούλα, καλώς ήρθατε, περάστε να σας κεράσουμε ένα πτι φούρ)

3) Ότι δεν μπορεί να αντικαταστήσει κανέναν ανθρώπινο νου.
Απλά είναι βοηθητικά εργαλεία για να κάνουμε πιο εύκολη την δουλειά μας σε κάποιες περιπτώσεις.


Δεν θα σας κρύψω πως στην δουλειά μου, χρησιμοποιώ εργαλεία κι εγώ προσωπικά για εξοικονόμηση κυρίως χρόνου ή για tips.
Μέχρι εκεί όμως. Σε κάποιες περιπτώσεις έχει φανεί χρήσιμη έως τώρα.

Δεν ξέρω ίσως να είμαι λάθος ή πολύ ονειροπόλος…
Πιστεύω πως αν το πάρει ο κόσμος απλά ως ένα βοηθητικό εργαλείο θα είναι απλά ένα βοηθητικό εργαλείο και τίποτα παραπάνω.
Όπως πχ η ανάπτυξη των Η/Υ.

Βασούλα μου τι λες;
------------------------------------------
Μην σταματάς πότε να μαθαίνεις, γιατί η ζωή δεν σταματά ποτέ να σε διδάσκει...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Ellaki »

Είναι θλιβερό να στρέφει ο άνθρωπος τις δημιουργίες του εναντίον του, καταστροφικό για τον ίδιο, για το παρόν και το μέλλον. Καταστροφικό για την εξέλιξη μας αλλά και για τον πλανήτη μας.

Η τεχνητή νοημοσύνη θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ωφέλιμα συμπληρώνοντας την ανθρώπινη, για παράδειγμα στην έρευνα. Παρόλα αυτά επιλέγουμε να την χρησιμοποιήσουμε για το προσωπικό μας όφελος. Ξεχνάμε ότι η τεχνητή νοημοσύνη δεν έχει συναίσθημα, ηθική ή αξίες. Το αντίθετο, τρέφεται, εξελίσσεται και θεριεύει από εμάς, από αυτά που την τροφοδοτούμε. Άρα μεγαλώνουμε ένα θηρίο χωρίς ενδοιασμούς και όρια.
Κάθε εφαρμογή που εκτελείται μέσω τεχνητής νοημοσύνης αυξάνει την βάση των δεδομένων της και δημιουργεί περισσότερες συνδέσεις και αποκτά μεγαλύτερο εύρος γνώσεων. Βάζουμε δηλαδή μια μηχανή να λειτουργεί αντί για εμάς και την εμπιστευόμαστε περισσότερο από τον εαυτό μας γιατί έχει συσσωρεύσει διάφορες γνώσεις και ............... οι άλλοι ξέρουν καλύτερα, ή γιατί να προσπαθήσω?????

Φαίνεται ότι τα πρόβατα πήγαν να υψώσουν φωνή και τους πρόσφεραν το καρώτο της σιωπής.
Και είμαι υπέρ του να χρησιμοποιεί ο άνθρωπος την τεχνητή νοημοσύνη αλλά με σύνεση και σκέψη και όχι για να βλάψει τους άλλους. Εν ολίγοις να συμπληρώνει το κενό της τεχνητής νοημοσύνης με την δική του κρίση και ηθική.

:x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giorgos
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 18 Σεπ 2017 6:58 pm

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Giorgos »

Και είμαι υπέρ του να χρησιμοποιεί ο άνθρωπος την τεχνητή νοημοσύνη αλλά με σύνεση και σκέψη και όχι για να βλάψει τους άλλους. Εν ολίγοις να συμπληρώνει το κενό της τεχνητής νοημοσύνης με την δική του κρίση και ηθική.


Ελλακι μου αυτό που είπα παραπάνω έρχεσαι και το επαληθεύεις με αυτό.
Μια αρκετά μεγάλη μερίδα επαγγελματιών πιστεύουν στην αλληλοσυμπλήρωση. Και μπορεί να φανεί χρήσιμη όταν χρησιμοποιείται με σύνεση και ως εργαλείο επιπρόσθετο και όχι ως αποκούμπι της ανικανότητας κάποιων.

Φυσικά υπάρχει κ η μερίδα των φυγόπονων που επειδή δεν θέλουν να διαβάσουν, εξελιχθούν, δουλέψουν την χρησιμοποιούν ως μόνο εργαλείο καλύπτοντας την ανικανότητα τους.

Θαρρω πως αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι και αυτοί που θρέφουν το θηρίο
------------------------------------------
Μην σταματάς πότε να μαθαίνεις, γιατί η ζωή δεν σταματά ποτέ να σε διδάσκει...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Ellaki »

Φυσικά υπάρχει κ η μερίδα των φυγόπονων που επειδή δεν θέλουν να διαβάσουν, εξελιχθούν, δουλέψουν την χρησιμοποιούν ως μόνο εργαλείο καλύπτοντας την ανικανότητα τους.

Θαρρω πως αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι και αυτοί που θρέφουν το θηρίο
Συμφωνώ απόλυτα και στην ομάδα θα συμπληρώσω και αυτούς που ψάχνουν το εύκολο χρήμα, την εξουσία, την αναγνώριση ..........
Επίσης δεν μπορώ να μην παραλληρίσω την τεχνητή νοημοσύνη με τους life coaches. Μου φαίνεται ότι πρόκειται για παράλληλες συνταγές εξόντωσης του ανθρώπινου πνεύματος.

:romance-inlove:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giorgos
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 18 Σεπ 2017 6:58 pm

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Giorgos »

Σαφώς! Είναι στην μερίδα που ζητούν tips από την AI για τα όσα ξεφουρνίζουν σε κάθε στιγμή τους ή απλά
Κάνουν ένα clopy paste με παράφραση από άλλους που έχουν πει κάτι ίσως ωραίο στην ζωή τους.

Αυτη η μαζα είναι που η ηλιθιότητα τους οδηγεί τους άλλους στον γκρεμό.
Αυτοί οι ίδιοι οι καλοί και σοφοί σαμαριτες λίγο πριν την ελεύθερη πτώση, θα κάνουν αναστροφή και θα επιβιώσουν σαν τις κατσαρίδες
------------------------------------------
Μην σταματάς πότε να μαθαίνεις, γιατί η ζωή δεν σταματά ποτέ να σε διδάσκει...
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4576
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Vasoula έγραψε: 16 Ιούλ 2023 5:06 pm

Σαν Έλληνες δε, ας μην μιλήσω καλύτερα...Οι απόλυτοι παρτάκηδες

Οπότε τι λυπάσαι Παναγιωτάκο μου? Οι κοινωνίες και να είναι ενήμερες, βουλιαγμένες στην αδιαφορία είναι...Θα τα δεχτούν όλα...

Θα έρθει ο Τούρκος στην πόρτα και εκείνοι θα βλέπουν Σερβάιβορ ή θα ακούνε Ευαγγελάτο να λέει "οι Τούρκοι είναι φίλοι μας παιδιά, για τυπική επίσκεψη ήρθαν"....

X(
Mα πως να μην λυπάμαι Βασούλα μου; Λυπάμαι για την κοινωνία που βλέπω να βυθίζεται, ανησυχώ για τον εαυτό μου μεσα σε αυτή την κοινωνία. Νομίζω καλώς λυπάμαι. Το πρόβλημα είναι αν αυτή η λύπη/θλίψη φωλιάσει μόνιμα...

Ο Γιωργάκος και η Ελλη πολύ ωραία τα λένε. Με τον δικό του τρόπο ο καθένας λένε το ίδιο πράγμα. Ότι πρέπει να υπάρχει σοφία στην χρήση της τεχνολογίας. Ομως χωρίς αυτήν τα πραγματα θα γίνουν πολύ δυσκολα για τους ανθρώπους @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εγώ θα σχολιάσω λίγο επί του άρθρου.
«Αυτή η “πρωτοποριακή” πρόταση τεχνητής νοημοσύνης που μας έδωσαν ήταν ότι οι ερμηνευτές που εργάζονται ως κομπάρσοι θα πρέπει να σαρώνονται από υπολογιστή, θα λαμβάνουν αμοιβή μιας ημέρας και οι εταιρείες θα κατέχουν το ψηφιακό τους αντίγραφο και θα μπορούν να το χρησιμοποιούν για το υπόλοιπο της αιωνιότητας σε οποιοδήποτε έργο θέλουν, χωρίς συγκατάθεση και χωρίς αποζημίωση των ηθοποιών» σημείωσε ο Duncan Crabtree-Ireland τονίζοντας πως «Επομένως, εάν πιστεύετε ότι αυτή είναι μια πρωτοποριακή πρόταση, σας προτείνω να το ξανασκεφτείτε».

Σε απάντηση, ο εκπρόσωπος του AMPTP Scott Rowe έστειλε μια δήλωση αρνούμενος τους ισχυρισμούς που έγιναν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου της SAG-AFTRA.

«Ο ισχυρισμός που διατυπώθηκε από την ηγεσία της SAG-AFTRA ότι τα ψηφιακά αντίγραφα των ηθοποιών που εργάζονται ως κομπάρσοι μπορούν να χρησιμοποιούνται στο διηνεκές χωρίς συναίνεση ή αποζημίωση είναι ψευδής. Στην πραγματικότητα, η τρέχουσα πρόταση της AMPTP επιτρέπει μόνο σε μια εταιρεία να χρησιμοποιεί το ψηφιακό αντίγραφο ενός ηθοποιού στην ταινία για την οποία απασχολείται. Οποιαδήποτε άλλη χρήση απαιτεί τη συγκατάθεση του ηθοποιού και τη διαπραγμάτευση για τη χρήση, με την επιφύλαξη μιας ελάχιστης πληρωμής».
Οι κομπάρσοι πληρώνονται με την ημέρα. Και για την δημιουργία μίας ταινίας, χρειάζονται πολλές ημέρες γυρισμάτων (ακόμα και μήνες). Το να δημιουργείται ψηφιακό αντίγραφο του ηθοποιού, να τον πληρώνουν για μία ημέρα, και μετά να το χρησιμοποιούν αυτό για την ταινία (ακόμα και εάν αφορά μόνο αυτήν την ταινία) αυτομάτως σημαίνει ότι η αμοιβή των κομπάρσων μειώνεται στο ελάχιστο. Εκεί που μία ταινία θα σήμαινε πχ 10 μεροκάματα, τώρα θα σημαίνει μόνο ένα. Θα μου πεις, ναι, αλλά δεν θα δουλεύει δέκα μέρες. Ναι, αλλά τι, θα έχει τις υπόλοιπες 9 να δουλέψει που; Αφού δεν είναι ότι γυρίζονται ταινίες κάθε τρεις και λίγο.

Με άλλα λόγια μειώνονται θέσεις εργασίας και εργατοώρες ήδη με αυτόν τον τρόπο.

Ένα άλλο που αφορά και την τεχνητή νοημοσύνη, αλλά δεν αναφέρεται στο άρθρο, έχει να κάνει με τα σενάρια (script) που παράγονται από αυτήν, και τι σημαίνει αυτό για τους σεναριογράφους.

(Σε παρόμοιο κλήμα, και η μήνυση μιας συγγραφέως, όταν είδε ότι τα έργα της χρησιμοποιούνται ως "πηγή πληροφορίας" χωρίς την συγκατάθεσή της.)

Το ζήτημα για τις εταιρίες streaming (που το αναφέρει λίγο στο άρθρο) έχει έρθει στο προσκήνιο τα τελευταία χρόνια, το έχω συναντήσει και στην δουλειά. Στο hollywood πολλά συμβόλαια ηθοποιών προβλέπουν και μερίδιο επί των κερδών από τα εισιτήρια. Αυτό που ζητάνε είναι κάτι αντίστοιχο και όταν προβάλλεται μέσω steaming. Σε περιπτώσεις ζωντανών θεαμάτων (όπως στην όπερα), πάρα πολλοί συντελεστές πληρώνονται με βάση την παράσταση. Ο θεατής πληρώνει στο θέατρο εισιτήριο για κάθε μεμονωμένη παράσταση, το θέατρο πληρώνει τον συντελεστή αμοιβή για κάθε μεμονωμένη παράσταση. Όταν όμως αυτό γίνεται μέσω πλατφόρμας steaming, ο θεατής πληρώνει "εισιτήριο" στο θέατρο για πρόσβαση στην "παράσταση" στην πλατφόρμα, αλλά μετά τι γίνεται με την αμοιβή του συντελεστή;

Αυτά είναι τα προβλήματα που φέρνει το διαδίκτυο. Ήδη η μουσική δισκογραφία ουσιαστικά πέθανε με την έλευσή του. Την θέση της πήραν (?) οι ζωντανές συναυλίες. Ίσως γίνει κάτι αντίστοιχο και με τις ταινίες; Θα δείξει...

Και ναι, είναι παράλογο, όπως αναφέρει το άρθρο, για όλα αυτά η πρώτη "δικαιολογία" να είναι τύπου "ζούμε δύσκολες εποχές, πρέπει να μειώσουμε τα έξοδα, δεν βγαίνουμε, κλπ", και ταυτόχρονα οι CEO να παίρνουν μπόνους εκατομμύρια.

Ξέφυγα λίγο από το θέμα της τεχνητής νοημοσύνης, οκ. Επί αυτής, να μοιραστώ κάτι που άκουσα νομίζω στο ραδιόφωνο, που έλεγε "δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντί να βάζουμε την τεχνητή νοημοσύνη να ασχολείται με εργασίες τύπου αγκαρίες, καθόμαστε και την βάζουμε να φτιάχνει τέχνη". Όπως το καταλαβαίνω, είναι στα πλαίσια του "με τόση τεχνολογία, γιατί υπάρχουν ακόμα εξαντλητικές εργατικές συνθήκες;".

Όσο υπάρχουν "τέρατα" να τραφούνε (πχ απληστία), ό,τι τεχνολογία και να βγαίνει θα χρησιμοποιείται για τέτοιους σκοπούς. Κάπου διάβαζα πρόταση να χρησιμοποιηθεί η τεχνητή νοημοσύνη από την εφορία για να διασταυρώνει ποστ στα σόσιαλ με φορολογικές δηλώσεις, για εύρεση φοροδιαφυγής, λες και αυτό είναι το πρόβλημα, και δεν υπάρχουν άλλοι "ελέφαντες στο δωμάτιο". Αλλά ας μην επεκταθώ σε τέτοια, τώρα...

Ναι, υπάρχουν τεχνολογίες ήδη, που θα μπορούσαμε να "ζούσαμε άρχοντες" - όμως υπάρχουν όλα αυτά τα "πιο μέσα" που το εμποδίζουν. Εδώ σε μεμονωμένο επίπεδο πιο πολύ φαίνεται να νοιάζονται οι άνθρωποι για θέματα "τι κάνει ο γείτονας" ή "ποιος έχει δίκαιο" κλπ, από το να νοιαστούν για την προσωπική τους ευημερία σε όλα τα επίπεδα - πως να μην αντανακλάται αυτό και στο συνολικό;
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4076
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

Εμένα γενικά μου αρέσει πολύ η εξέλιξη της τεχνολογία οσο μας βοηθάει και εμάς εξυπηρετεί στην καθημερινότητα μας και πιστεύω πώς ο άνθρωπος είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για τη σωστή της χρήση.

Στην περίπτωση βέβαια της ΤΝ μπορεί να ξεφύγει πολύ το πράγμα και ο χρήστης να γίνει ένα απλο υποχείριο της και αντικείμενο εκμετάλλευσης χωρίς να το πάρει είδηση από συγκεκριμένες ομάδες και εταιρίες καθώς και αντικείμενο μαζικού ελέγχου.

Έτσι πιστεύω οτι από τώρα που είμαστε στην αρχή ακόμα χρειάζεται να απαιτηθούν και να δημιουργηθούν κανονισμοί και πολιτικές ώστε ο πολίτης να προστατεύεται από τη χρήση αυτών των αλγορίθμων της ΤΝ :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασούλα μου τι λες;
Εγώ δεν θα πω, θα ρωτήσω...
Πότε ο άνθρωπος χρησιμοποίησε για το καλό, την τεχνογνωσία?

Τα εμβόλια ίσως κάποια στιγμή στο παρελθόν έσωσαν ζωές...Και τώρα? τις παίρνουν πίσω

Το κινητό...μας διευκολύνει σαφώς...
Είναι για το καλό της κοινωνίας όμως? Ή αντικατέστησε την ζεστή επικοινωνία μεταξύ μας?

Η πυρηνική ενέργεια?

Γενικά την όποια εξέλιξη ο άνθρωπος την χρησιμοποίησε και την χρησιμοποιεί για να βλάψει τον Εαυτό του, τον άλλον και τον Πλανήτη μας...

Οπότε δεν θα βγει σε καλό και αυτή η εξέλιξη...

Γι' αυτό ας πηγαίνουμε βήμα βήμα προς το μέλλον...Αν δεν επέμβει ο Θεός, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Γενικά την όποια εξέλιξη ο άνθρωπος την χρησιμοποίησε και την χρησιμοποιεί για να βλάψει τον Εαυτό του, τον άλλον και τον Πλανήτη μας...

Οπότε δεν θα βγει σε καλό και αυτή η εξέλιξη...

Γι' αυτό ας πηγαίνουμε βήμα βήμα προς το μέλλον...Αν δεν επέμβει ο Θεός, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα
:x :x

Η εξέλιξη και η τεχνολογία ,που τα τελευταία χρόνια έχει τεράστια ανάπτυξη ,γίνεται ανεξέλεγκτα και δυστυχώς πράγμα που συμβαίνει από πολύ παλιά , το ξέρουμε πολύ καλά και το έχουμε βιώσει , χρησιμοποιείται στην πλειοψηφία της για να βλάψει και όχι για να βοηθήσει τους ανθρώπους σε όλα τα επίπεδα , το οικοσύστημα και ολόκληρο τον πλανήτη μας.

Δεν είναι τυχαίο ότι το τελευταίο διάστημα η Τεχνητή Νοημοσύνη βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της παγκόσμιας επικαιρότητας και γίνονται πολλές συζητήσεις για αυτό το εξελισσόμενο ταχύτατα φαινόμενο για τα θετικά , τα αρνητικά, τις επιπτώσεις , τους κινδύνους , για την δημιουργία κανόνων και νομοθεσίας και ακόμη για περιορισμούς στο ρυθμό με τον οποίο προχωρά η έρευνα για τις εφαρμογές τεχνητής νοημοσύνης.

Πολλές συζητήσεις γίνονται σε όλο τον κόσμο "τον ανεπτυγμένο " ότι θα πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να θέσουμε κανόνες σε πολλά και ειδικά όσον αφορά και στην αξιοποίηση της ΑΙ.
Ναι είναι εντελώς απαραίτητο να μπουν κανόνες , προστασία , νομοθεσία και ότι άλλο χρειαστεί , όμως ο, τι και να γίνει , τόχουμε δει και το γνωρίζουμε καλά , η εξέλιξη δεν σταματά , το σημαντικό είναι με ποιον τρόπο και πως θα χρησιμοποιηθεί .Πως ......... έχουμε επιλογές - γνώση, αρετή , αξίες , φροντίδα , προστασία και πολλά άλλα και όχι αλαζονεία ,απληστία , αδιαφορία , παρτακισμός, κέρδος και άλλα γνωστά.
Αξίζει και είναι το πλέον σημαντικό σαυτή την περίοδο που διανύουμε να σταματήσουμε , να εστιάσουμε λίγο και να φροντίσουμε για την πρόοδο ,την στήριξη ,την βοήθεια , την προστασία , όχι μόνο για τους ανθρώπους αλλά και όλου του συστήματος αυτού που ζούμε και για την μετέπειτα διατήρηση και προστασία του . :x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18615
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Μάνος »

«Βασούλα» έγραψε:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18615
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευση από Μάνος »

«Βασούλα» έγραψε:Πότε ο άνθρωπος χρησιμοποίησε για το καλό, την τεχνολογία
Θα συμφωνήσω σε αυτό… Μια ανελέητη ασυδοσία, όχι μόνο στα παραδείγματα που ανέφερε η Βασούλα, αλλά σε πολλά περισσότερα!!! Δεν έχει τέλος η λίστα…
…Και φτάνουμε στο σημείο να μας καλύπτουνε ανάγκες που δεν είναι πραγματικές ανάγκες. Πχ το κινητό, ναι να σε καλέσω σε μια ώρα ανάγκης, να σε καλέσω που θέλω να σε ρωτήσω ή να συννενοηθούμε για κάτι, όταν είσαι εκτός σπιτιού, το καταλαβαίνω…
…Μέσα όμως από το κινητό έχουν δημιουργηθεί και κάποιες φορετές ανάγκες που στην πραγματικότητα μόνο ανάγκες δεν είναι (πχ Instagram, fb κλπ)

Άρα δεν έχει πάτο αυτός ο κάδος…
Όσο για τον Θεό, τι να πρωτοκάνει ο δόλιος…


Υγ:Τσίου μου έκλαψα με το πτι φουρ!!!!!!
=)) =)) =))
…το οποίο δεν είχα ξανακούσει!


:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”