Ρέικι 1ος βαθμός

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαρία μου, για να δράσει το ρέικι βαθιά χρειάζονται το λιγότερο 4 συνεδρίες. Αυτό λέει η δική μου εμπειρία και αυτό προτείνω πάντα.
Από εκεί και πέρα ο καθένας συνεχίζει, αν νιώθει καλά με την θεραπεία του, ή σταματάει...΄Ομως λιγότερο από 4 ισοδυναμούν με τίποτα!

Το κόστος δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να υπερβαίνει τα 30 ευρώ...
Η συνεδρία διαρκεί μία ώρα περίπου και κάποια ώρα για να μοιραστείς, αν θέλεις, κάποια συναισθήματα, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο, γιατί υπάρχουν "θεραπευτές" ρέικι που αυτήν την διαδικασία δεν είναι σε θέση να την στηρίξουν, ούτε οφείλουν κιόλας...

Η συνεδρία ωφελεί στην χαλάρωση του νευρικού συστήματος, κατ' αρχήν, γιατί από εκεί προκύπτουν οι περισσότερες ασθένειες. ΄Ομως, από ότι έχω αντιληφθεί, τα αποτελέσματα της αγωγής ρέικι δεν είναι σε όλους αποτελεσματικά, γιατί τα συναισθήματα δουλεύουν υπόγεια και ο άνθρωπος ξαναγυρνάει στην αρχική του κατάσταση έντασης, που υπονομεύει την υγεία του σε σώμα και ψυχή.

Αρα, για όλους τους ανθρώπους έχει σημασία να ευεργετηθούν από την ενέργεια, μέσα από την ατομική τους αλλαγή, αλλιώς δεν έχέι νόημα, γιατί δεν ασθενεί μόνο το σώμα...

Αλλάζοντας οπτική για τον εαυτό σου, καθαρίζεις μπλοκαρίσματα...Το πόσο γρήγορα θα γίνει αυτό, εξαρτάται μόνο από εσένα και από την κατανόηση της ολότητάς σου...

Δεν μπορώ να σου συστήσω "θεραπευτή" ρέικι, γιατί ούτε εγώ έχω απεριόριστη εμπιστοσύνη, με αυτά που ακούω δεξιά και αριστερά.

Αφησε να λειτουργήσει η διαίσθησή σου, γιατί ότι και να σου πω εγώ, εσύ είσαι ο τελικός αποδέκτης και αυτός που θα εισπράξει το όφελος, οπότε η διάκριση ανήκει σε εσένα και μόνο.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, βοήθησαν. Ξεκαθάρισα κάποια πράγματα.

ps Κρίμα που δεν είναι αναγκαία η κουβέντα με το θεραπευτή. Το έχω τόση ανάγκη όσο το να τρέξει η ενέργεια μέσα μου.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Την κουβεντουλα μαρακι νομιζω την εχουμε ηδη εδω περα σε αυτην την ομορφη παρεουλα που ολοι ρωταμε τις αποριες μας. :x
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ευχαριστώ >:d<
Βέβαια δεν ήταν η σωστή απάντηση :P :P :P
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Οταν μου εκανε την πρωτη θεραπεια η Βασω πριν παρω τον πρωτο βαθμο η "κουβεντουλα " κρατησε 3 ωρες πριν κ 3 ωρες μετα :-D :-D :-D
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

silver29 έγραψε:Οταν μου εκανε την πρωτη θεραπεια η Βασω πριν παρω τον πρωτο βαθμο η "κουβεντουλα " κρατησε 3 ωρες πριν κ 3 ωρες μετα :-D :-D :-D
Εγω μετά τη θεραπεία που μου έκανε στην έκθεση εναλλακτικών θεραπειών, εριξα μαζι της έεεεενννννναααααα κλάμα, δεν είπαμε κουβέντα.... αλλά η ψυχη μου φώναζε: "ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ" >:\ >:\
@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

meinall έγραψε:Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, βοήθησαν. Ξεκαθάρισα κάποια πράγματα.

ps Κρίμα που δεν είναι αναγκαία η κουβέντα με το θεραπευτή. Το έχω τόση ανάγκη όσο το να τρέξει η ενέργεια μέσα μου.

Μαρία μου, για να στηρίξεις ένα συναισθηματικό "ξέσπασμα" χρειάζεται να είσαι ήδη θεραπευμένος εσύ, κατά ένα μεγάλο μέρος!

Το ρέικι, λοιπόν, δεν θεραπεύει όλους τους ανθρώπους (εννοώ συναισθηματικά, νοητικά, πνευματικά), είτε δάσκαλος λέγεται, είτε στρατηγός! Ανεξάρτητα από τον "ρόλο" που θέλει κάποιος να κουβαλήσει, η σημαντική εργασία είναι μόνο με τον εαυτό του. Αν αυτό το παραλείψει, θεωρώντας ότι έφτασε στον "δάσκαλο", τότε τι να σου πει εσένα και πως να σε βοηθήσει?

Και φυσικά, ξαναλέω, ότι η αγωγή ρέικι δεν έχει σχέση με ψυχολογία...

Αλλο, αν για μένα, η ψυχολογική εργασία είναι απαραίτητη, όπως λένε και σημαντικοί εσωτεριστές!

Το ρέικι είναι αυτοθεραπεία...Οπότε, αν το επιλέξεις, βαδίζεις μόνη σου!

Δύσκολο, το ξέρω, αλλά δεν θα βρεις εύκολα κάποιον που θα το κάνει διαφορετικά, απ' ότι το πήρε και ο ίδιος...Η παράδοση είναι αυτή!!


Ετσι για να ξέρεις κι εσύ τι γίνεται... :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ουφ ωραία! Δε φτάνει που ήμουν μπερδεμένη με τα δικά μου, τώρα προστέθηκε και το ρέικι...

Αυτό που με φοβίζει είναι όταν λέτε ότι βλέπετε πράγματα... το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να δω κανένα βραδυάτικο!!! :-o Και το χειρότερο να μην μπορώ να επιστρέψω στην κατάσταση που γνωρίζω. Σας έχω πει, πολλές φορές αισθάνομαι λες και είναι άλλος στο δωμάτιο, μια άλλη είδα και άκουσα ένα αντικείμενο που δεν μπορεί να κουνηθεί να κουνιέται γρήγορα... παλιότερα είχα ακούσει το όνομά μου.... είναι ενδιαφέρον να ξέρεις ότι αισθάνεσαι πράγματα, άλλα μέχρι ένα σημείο. Πολλές φορές όταν σκέφτομαι τέτοια πράγματα ή όταν ακούω ιστορίες με τέτοια περίεργα φοβάμαι να κοιμηθώ για νύχτες.
Κάπου διάβασα ότι μέσα στη μύηση ανοίγουν τα τσάκρας και μετά κάτι κάνουν να κλειδώσει η κατάσταση για πάντα. Αυτό το για πάντα με φοβίζει... θα πρέπει να υπάρχει η επιλογή για αλλαγή. Κι αν κάνεις λάθος; Δηλαδή αν μπορώ να δω κάτι αλλά συνεχίζει να με τρομάζει και θέλω να μην ξαναδώ, τί κάνουμε;

ps Danny, εσένα για κάποιο λόγο πρέπει να σε συμπαθώ ιδιαίτερα...

Και τους υπόλοιπους φυσικά @};- O:-)
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

meinall έγραψε:ps Danny, εσένα για κάποιο λόγο πρέπει να σε συμπαθώ ιδιαίτερα...

Και τους υπόλοιπους φυσικά @};- O:-)
Μάλλον γιατι οι υπόλοιποι είναι ...αντιπαθητικοί!!! O:-)

=)) =)) =)) =))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό που με φοβίζει είναι όταν λέτε ότι βλέπετε πράγματα... το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να δω κανένα βραδυάτικο!!!
γιατί άμα το δεις ημέρα, θα αλλάξει κάτι, Μαρία μου? :-?

Για το μόνο που μπορώ να σε διαβεβαιώσω, είναι ότι τίποτα δεν γίνεται και τίποτα δεν θα δεις, λόγω του ρέικι!!
Το να νιώθεις την ενέργεια αφορά μόνο μία ψυχική ευαισθησία, που υπάρχει εσωτερικά στον κάθε Ανθρωπο, αλλά στον φυσικό άνθρωπο είναι καλυμμένη και μπλοκαρισμένη με μπόλικο φόβο, λόγω της θρησκείας μας.

΄Ολα αυτά που αναφέρεις περί κλειδώματος και ανοίγματος των τσάκρας είναι ουτοπικά και δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

@Danny
Έλα μη με κοροϊδεύεις, δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν... :oops:
Όλοι είναι πολύ συμπαθητικοί. Δε θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς γιατί ο σεβασμός και η γλυκύτητα υπάρχει σε όλο το φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

@Vaso
Σίγουρα θα σκέφτεστε τί άσχετα πετάω... αλλά ακούω πολλές απόψεις και προσπαθώ να κατανοήσω. Και μόλις προσπαθώ, να σου κι άλλες, κι άλλες, κι άλλες πληροφορίες! Είναι ακόμα όλα πολύ 'φλου' και μπερδεμένα.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

meinall έγραψε:@Danny
Έλα μη με κοροϊδεύεις, δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν... :oops:
Όλοι είναι πολύ συμπαθητικοί. Δε θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς γιατί ο σεβασμός και η γλυκύτητα υπάρχει σε όλο το φόρουμ.
:D O:-) ;))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

meinall έγραψε:@Vaso
Σίγουρα θα σκέφτεστε τί άσχετα πετάω... αλλά ακούω πολλές απόψεις και προσπαθώ να κατανοήσω. Και μόλις προσπαθώ, να σου κι άλλες, κι άλλες, κι άλλες πληροφορίες! Είναι ακόμα όλα πολύ 'φλου' και μπερδεμένα.
΄Οχι Μαρία μου, δεν σκέφτομαι τίποτα, μόνο διαβάζω τις απορίες σου και νιώθω τον φόβο σου.

Καταλαβαίνω πολύ καλά την σύγχυση που επικρατεί στις διάφορες απαντήσεις που παίρνεις, από πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους. Υπάρχουν πολλές θεωρίες, απόψεις και τεχνικές, και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο ρέικι.

΄Ομως, για να σε βοηθήσω, θα σου πρότεινα να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις...Αυτό μου φαίνεται ασαφές άκόμα μέσα σου, γι' αυτό και δεν μπορείς να αναγνωρίζεις την πληροφορία που παίρνεις και την σημαντικότητά της για σένα, την δεδομένη στιγμή.

Δες τι δρόμο θέλεις να ακολουθήσεις, μάζεψε πληροφορίες γι' αυτόν και μετά άρχισε να απορρίπτεις και να τεκμηριώνεις, με βάση αυτό που θέλεις και όχι αυτό που σου λένε...

Με όλη μου την αγάπη :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Αυτό το "λόγω της θρησκείας μας" θα μπορούσες να μου εξηγήσεις πώς το εννοείς;
---Θες να πείς ότι η θρησκεία μας διδάσκει ότι υπάρχει το κακό (κακά πνεύματα πχ), ενώ στο ρέικι δεν υπάρχει;
---Θες να πεις ότι η θρησκεία μας πολεμάει οτιδήποτε υποψιάζεται ότι μπορεί να την απειλήσει;

Για το τελευταίο, οκ, είμαι υποψιασμένη (και αγριεμένη μη σου πω..). Σχετικά με το πρώτο;

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”