Ρέικι 1ος βαθμός

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ρέικι 1ος βαθμός

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια σημερινη εμπειρία που με στενοχώρησε...

΄Εκανα συνάντηση με μία κυρία, η οποία ζήταγε διευκρινήσεις για το ρέικι και είχε εύλογες απορίες, τις οποίες η δασκάλα της δεν "είχε χρόνο" να της τις δώσει.
Μου εξήγησε ότι πήρε τον 1ο βαθμό ρέικι μέσα σε 3 ώρες!!!

Θεωρώ ότι η ευθύνη του κάθε "δασκάλου" είναι ισόποσα μεγάλη με του κάθε ενδιαφερόμενου.

Σήμερα υπάρχει ενημέρωση. Παλαιότερα δεν υπήρχαν πολλοί "δάσκαλοι" ρέικι. Σήμερα υπάρχει μεγάλη προσφορά...Και γι' αυτό τον λόγο ζητάμε ενημέρωση πριν. Δεν πάμε να πάρουμε ρέικι, χωρίς να γνωρίζουμε από λίγα βασικά πράγματα για το ρέικι, και, το κυριότερο, χωρίς να μιλησουμε με τον άνθρωπο που θα μας μυήσει..

Ενημερώνω λοιπόν:
Το σεμινάριο ρέικι διαρκεί ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο και εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι και λίγο!
Οι μυήσεις που δίνονται είναι τέσσερις και όχι μία.
Υπάρχει πάντα και η βιωματική εμπειρία...

Μην δεχθείτε ποτέ κάτι λιγότερο!!!

Η πνευματική μας ισορροπία και η "θεραπεία" μας είναι αποκλειστικά δική μας ευθύνη...

Και όπως δεν θα εμπιστευόμαστε την υγεία μας σε έναν "κομπογιαννίτη", έτσι δεν πρέπει να εμπιστευθούμε και την πνευματική μας ισορροπία σε έναν αντίστοιχο "κομπογιαννίτη"...

"Κομπογιαννίτες" υπάρχουν παντού...Γιατί να διαφέρει και το ρέικι?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

"Κομπογιαννίτες" υπάρχουν παντού...Γιατί να διαφέρει και το ρέικι?
Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν τον "Δάσκαλο" απλα και μόνο για τα λεφτα ή για προσωπική ικανοποίηση του Εγώ τους..Ανέφερα σε άλλο θέμα ότι ακόμα και στο εξωτερικό υπάρχουν πολλα τέτοια περιστατικα...

εδώ "πουλάνε" το Ρεικι μέσω site με δημοπρασίες και μέσω διαφημήσεων για Ρέικι απο απόσταση.. και για συνεδρία και για μύηση.. ούτε βιβλίο ούτε σεμινάριο τίποτα.. αυτοί οι άνθρωποι δυστυχώς το κάνουν για το χρήμα
ΠΟΥΛ’ΝΕ ΤΑ ΣΎΜΒΟΛΑ ΤΟΥ ΡΕΙΚΙ ΣΤΟ EBAY... (SITE ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΩΝ...!!) ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ..
http://cgi.ebay.co.uk/Reiki-Symbols-sml ... dZViewItem

ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ 6.50 ΛΙΡΕΣ 10 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ...
ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ...

Υπάρχει παραπληροφόρηση.. παντου...δυστυχώς όταν κάποιος δεν έχει ξαναέρθει σε επαφή με το ρέικι δεν ξέρει τι να περιμένει.. είτε του πούν 2 ωρες ή του πούν 4 μέρες δεν ξέρει πόσο θα έπρεπε να είναι... δεν ξέρει αν θα πάρει μυήσεις ή απλά θα του μιλήσουν.. ή αν θα του δείξουν την τεχνική..

Στην Αγγλία- Σκωτία υπάρχει μέχρι και "αστυνόμευση" για το Ρείκι.. και ονομάζεται Reiki Federation UK είναι μια ομάδα απο ανθρώπους που έχουν απο δευτερο βαθμό και πάνω με "διαπιστευτήρια" και για να μπούν υπογράφουν τον κώδικα ηθικής του "σωματείου" αν κάποιος δεν τον τηρήσει φευγει απο το σωματίο και υπάρχουν καποιες κυρώσεις...
Αλλα ούτε αυτό θεωρώ εγω λύση.. Το Ρέικι είναι Ελευθερία.. είναι Αγάπη.. Δεν είναι Πρέπει και Δεν πρέπει.. είναι σεβασμός.. είναι για μένα κάτι ιερό..
Ακόμα και αυτοί που το κάνουν για τα χρήματα απλά έχουν ξεφύγει από το μονοπάτι τους... Απλά δεν έχουν βρεί ή μάλον δεν έχουν συνηδητοποιήσει τον λόγο για τον οποίο έχουν έρθει σε αυτή τη διάσταση και σε επαφή με την ενέργεια..

Απλά χρειάζεται Ενημέρωση .. σίγουρα δεν είναι τα πράγματα όπως παλιότερα.. ναι υπάρχουν περισσότεροι που κάνουν Ρέικι και που μυούν άλλους στο ρέικι και περισσότερη πληροφόρηση.. αλλα χρειάζεται κι άλλη.. πράγματι Βάσω στεναχωρεί όλους μας αυτό το γεγονός.. τουλάχιστον πολοί είναι αυτοί που βρίσκουν τον τρόπο να μάθουν .. που καταλαβαίνουν ότι αυτό που τους δώθηκε δεν ήταν αρκετό που νιώθουν ότι υπάρχουν κι άλλα στο ρέικι όχι μόνο θεραπία των άλλων και πληρωμή.. τρείς ωρες σεμινάριο και τέλος..
Υπάρχουν τόσα πολλά παραπάνω...

Αυτό που πρέπει να κάνουμε δεν είναι άλλο απο αυτό που ήδη κάνουμε.. Να μιλάμε και να λύνουμε μέσα απο δικούς μας προβληματισμούς τις ερωτήσεις των άλλων.. να ενημερώνουμε τον κόσμο για το Ρέικι την ενέργεια την αλήθεια το φώς την αγάπη..

Δεν κρίνω κανένα αλλα το ότι υπάρχει εκμετάλευση σε τέτοια θέματα δεν μου αρέσει καθόλου..
Εγώ έστειλα email στον χρήστη του EBAY που πουλάει τις κάρτες να δω αν έχει μυηθεί στο ρέικι.. και να του πω ότι κατα τη δική μου άποψη θα έπρεπε τα συμβολα αυτά να τα χειρίζεται με περισσότερο σεβασμό αλλα απο εκεί και πέρα το τι θα κάνει είναι δικό του θέμα..
Θα περιμένω να δω αν και τι θα απαντήσει..
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Κοιτάξτε.. πάλι στο ebay βιβλίο για να πάρεις τον πρώτο δευτερο και τρίτο βαθμο του ρέικι μόνος σου...

http://cgi.ebay.co.uk/REIKI-LEVEL-I-II- ... dZViewItem

Για ναπάρεις τον πρώτο και δεύτερο βαθμό απο απόσταση...

http://cgi.ebay.co.uk/USUI-REIKI-1-2-MA ... dZViewItem


Για να παραγγείλεις πτυχίο ρέικι στο οποίο μπορείς να γράψεις ότι θέλεις...


http://cgi.ebay.co.uk/REIKI-CERTIFICATE ... dZViewItem


Μερικά παραδείγματα του τι γίνεται εδω.. σε αγγλία και σκωτία...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλετω
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kανείς δεν ρίχνει πέτρα, Σκαπανέα, και γι' αυτό είπα και στην κυρία, ότι αν αισθάνεται "προδομένη" από το ρέικι, να ψάξει για την δική της ευθύνη...

Δεν είπα τίποτα για τον "δάσκαλο", ούτε κουβέντα, παρ' όλο που εκείνη περίμενε άλλο από μένα...

΄Ομως, ακριβώς η κυρία έπαθε ότι ακριβώς περιγράφει ο Ηλίας παραπάνω. Δεν ήξερε...

Αυτό είναι το ρέικι, της είπαν...και εκείνη είπε "για να μου το λέει η "δασκάλα" έτσι θα είναι...

Ενημέρωση υπάρχει αυτή τη στιγμή μεγάλη...

Ο καθένας μας ξέρει ότι θέλει και γιατί το θέλει...Και κάνει την έρευνά του...

Δεν γίνεται κριτική στον κάθε "δάσκαλο", γιατί δεν με αφορά...

Γίνεται ενημέρωση για την minimum εκπαίδευση που χρειάζεται κανείς...Τουλάχιστον να ξέρει
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Έχω την αίσθηση ότι οι άνθρωποι έχουν αρχίσει και αφυπνίζονται σιγά σιγά!Είναι καλό βέβαια να ενημερώνουμε και εμείς απο την πλευρά μας αλλά έχουν αρχίσει και καταλαβαίνουν...!Είναι πολλοί αυτοί που κατανοούν ότι για πολλούς "δασκάλους" το Ρέικι είναι μέσω για να βάλουν λεφτά στην τσέπη τους!Το κακό είναι ότι παθαίνουν φοβία για όλους τους εκφραστες του, βέβαια και την διαφορά την αντιλαμβάνονται αρκεί να δώσουμε λίγο χρόνο!Ποιος νοήμων άνθρωπος άλλωστε θα πίστευε ότι μπορεί να θεραπευτεί και να θεραπεύσει έτσι απλά μεσα σε ένα 24ωρο!Εδώ δυο και δεν φτάνουν για να κατανοήσει κανείς τη βασική ουσία του θέματος που δεν είναι καθόλου η θεραπεία!Πάντως ένα ξέρω όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά βρίσκει συγχρονικά τον άνθρωπο που θα τον ενημερώσει κατάλληλα!Στη Θεσσαλονίκη να φανταστείτε είναι δυσεύρετοι αυτοί που θα πουν την αλήθεια και θα είναι συνεπείς!Όταν όμως η αλήθεια φανερωθεί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τότε ο κόσμος ξέρει και υπερβάσεις να κάνει και πολλά άλλα γιατί στιρίζεται στην συνέπεια του λόγου και την νιώθει!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και εγώ έχω αυτην την αίσθηση, αλλά δεν ξέρω αν είναι η επιθυμία μου, ή αν όντως συμβαίνει...

Θεωρώ όμως υποχρέωση του καθενός να νοιάζεται για την δική του ατομική "αφύπνιση"...

Δεν με νοιάζουν οι άλλοι, αλλά εγώ και τι θέλω...

Αν είμαι ικανοποιημένη να αισθάνομαι σαν "πρόβατο" και να με κατευθύνουν οι άλλοι, τότε θα βρω και τον αντίστοιχο "δάσκαλο"...

Αν θέλω με ευθύνη να οριοθετήσω τον Εαυτό μου και να τον διευρύνω, τότε θα κάνω και τις "προσεκτικές" μου επιλογές...

Αυτό είπα εχτές και αυτό λέω και σήμερα...

Καμία παραπάνω κριτική!!! Απολύτως καμία...

Κάποιοι θεωρούν ότι η μύηση από μόνη της σε κάνει "κανάλι" και σου προκαλεί "αφύπνιση"...Εγώ, προσωπικά έχω και μερικές επιπλέον "εξηγήσεις" για την "θεραπεία" και γενικότερα για το ρέικι! Και αυτό το "από μόνή της" απλά δεν το πιστεύω.

Δεν λέω ότι κάποιος δίνει κάτι λιγότερο ή κάποιος κάτι περισσότερο, όσον αφορά την μύηση...,
Το περισσότερο είναι η φροντίδα που δίνει κάποιος, να κάνει κατανοητή την έννοια "θεραπεία" και την έννοια "ανθρώπινος" και αυτό αφορά αποκλειστικά και μόνο την διδασκαλία που εντάσσεται μέσα στην παραδοσιακή του ρέικι, γιατί απλά θέλει να βοηθήσει την νόηση των ανθρώπων να ακολουθήσει την ομορφιά και την αγάπη του ρέικι...Και μόνο αυτό!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

υπάρχει ομάδα για αυτούς που έχουν πάρει 1ο βαθμό??
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οι Ομάδες αποστολής ενέργειας δεν εχουν σχηματιστεί με βάση τους βαθμούς...

Αλλα παρόλο που στον πρώτο βαθμό δεν έχεις τα σύμβολα να στείλεις ενέργεια υπάρχει τρόπος να στείλεις ενέργεια και χωρίς αυτά .. οπότε το μόνο που μένει είναι να σου βρούμε μια θέση είτε στις ήδη υπάρχουσες ομάδες είτε να δημιουργήσουμε μια καινούρια αν εχουν "κλείσει" οι 4 ομάδες...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:D ευχαριστώ Ηλία !!!

τι κάνεις όλα καλά ,με τα μαθήματα???
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ακόμα δεν έχει ξεκινήσει το 2 εξάμηνο... την δευτέρα ξεκινάει...

αλλα όλα μια χαρα...!!
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από panos »

βρε καλα μου παιδια εγω πως μπωρο να παρω τον 1ο βαθμο
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

panos έγραψε:βρε καλα μου παιδια εγω πως μπωρο να παρω τον 1ο βαθμο
Βασικό είναι να αφήσεις την ψυχή σου να διαλέξει τον δάσκαλο.....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Nαταλία-Νεφέλη

Re: Ρέικι 1ος βαθμός

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια σημερινη εμπειρία που με στενοχώρησε...

΄Εκανα συνάντηση με μία κυρία, η οποία ζήταγε διευκρινήσεις για το ρέικι και είχε εύλογες απορίες, τις οποίες η δασκάλα της δεν "είχε χρόνο" να της τις δώσει.
Μου εξήγησε ότι πήρε τον 1ο βαθμό ρέικι μέσα σε 3 ώρες!!!

Θεωρώ ότι η ευθύνη του κάθε "δασκάλου" είναι ισόποσα μεγάλη με του κάθε ενδιαφερόμενου.

Σήμερα υπάρχει ενημέρωση. Παλαιότερα δεν υπήρχαν πολλοί "δάσκαλοι" ρέικι. Σήμερα υπάρχει μεγάλη προσφορά...Και γι' αυτό τον λόγο ζητάμε ενημέρωση πριν. Δεν πάμε να πάρουμε ρέικι, χωρίς να γνωρίζουμε από λίγα βασικά πράγματα για το ρέικι, και, το κυριότερο, χωρίς να μιλησουμε με τον άνθρωπο που θα μας μυήσει..

Ενημερώνω λοιπόν:
Το σεμινάριο ρέικι διαρκεί ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο και εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είναι και λίγο!
Οι μυήσεις που δίνονται είναι τέσσερις και όχι μία.
Υπάρχει πάντα και η βιωματική εμπειρία...

Μην δεχθείτε ποτέ κάτι λιγότερο!!!

Η πνευματική μας ισορροπία και η "θεραπεία" μας είναι αποκλειστικά δική μας ευθύνη...

Και όπως δεν θα εμπιστευόμαστε την υγεία μας σε έναν "κομπογιαννίτη", έτσι δεν πρέπει να εμπιστευθούμε και την πνευματική μας ισορροπία σε έναν αντίστοιχο "κομπογιαννίτη"...

"Κομπογιαννίτες" υπάρχουν παντού...Γιατί να διαφέρει και το ρέικι?
Ναι βρε Βάσω μου, αλλά όταν πας για πρώτο βαθμό και έχεις μαλιστα πάρει και δύο μέρες άδεια από την δουλεια, (δουλευά σε μια γιαγιά και τις Κυριακές) Και όταν πας σου σκάει το μυστικό ότι θα είναι μια μέρα γιατί τάχα μου είστε λίγοι, στον δεύτερο βαθμο τα ιδια και γιατί μόνο μια μύηση είναι.... δεν είναι και τόσο εύκολο να πονηρευτείς......Κι εμένα άλλα με πονηρέψανε και μετά οδηγήθηκα σιγά-σιγά και σ' αυτό και φυσικά ήταν αργά. Εχω μεγάλο μέρος ευθύνης κι εγώ όμως. Τον ΄τρίτο ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ!!!!Οσο κάνω πλοήγηση μέσα στο φόρουμ αντιλαμβάνομαι ότι με εσένα θα είναι κάτι μοναδικό και μετρώ τους μήνες μέχρι τον Οκτώβρη!! :x @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι, δεν είμαι μόνο εγώ, που αγαπώ την ενέργεια και σέβομαι τον εαυτό μου...
Υπάρχουν κι άλλοι...Αν ψάξει κανείς περισσότερο, θα τους βρει...είμαι σίγουρη.

Αλλά, Ναταλί μου, αυτό που είπες πιο πάνω είναι σημαντικό...

ο χρόνος!!!

οι άνθρωποι θεωρούν ότι δεν χρειάζεται να χασουν ένα σαββατοκυριακο, αφού το ίδιο πράγμα μπορούν να το κάνουν και σε λίγες ώρες...

Μα όμως να σου τονίσω...ότι ούτε ο χρόνος είναι η μοναδική παράμετρος για το ρέικι τελικά...

Παράμετροι είναι η ταπεινότητα, η αγάπη, η γνώση...

Να κάτσεις λίγη ώρα απέναντι από αυτόν που θα σε μυήσει και να τον γνωρίσεις, να τον ακούσεις, να τον νιώσεις...
Η πρωταρχική συνάντηση γνωριμίας, θεωρώ, ότι είναι απαραίτητη, γιατί εκεί συντελείται η αρχική κατανόηση...Εκεί σου δίνεται και η δυνατότητα επιλογής του εκπαιδευτή σου στο ρέικι...
Μυήσεις μπορούν να δώσουν όλοι...Να βάλουν όμως την ψυχή τους μέσα σ' αυτό που κάνουν, λίγοι...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”