Μια ωραία ιστορία αγάπης και κατανόησης.......

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Συμφωνώ όλα εκει τα φερνουμε γιατι δεν αντεχουμε την διαφορετικοτητα και την ανεξαρτησια του αλλου

Αν το ψαξουμε καλα κατα βαθος δυσκολευομαστε εμεις να ειμαστε διαφορετκοι και ανεξαρτητοι απο τους αλλους και να ακολουθησουμε ενα δρομο προτοτυπο, ισως και απατητο στο μεχρι τοτε νοητικο μας περιβαλλον
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Συμφωνώ όλα εκει τα φερνουμε γιατι δεν αντεχουμε την διαφορετικοτητα και την ανεξαρτησια του αλλου

Αν το ψαξουμε καλα κατα βαθος δυσκολευομαστε εμεις να ειμαστε διαφορετκοι και ανεξαρτητοι απο τους αλλους και να ακολουθησουμε ενα δρομο προτοτυπο, ισως και απατητο στο μεχρι τοτε νοητικο μας περιβαλλον
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos την 11 Δεκ 2007 4:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Σκέφτηκα να ανοίξω ένα καινούργιο topic με όμορφες ή δυσάρεστες ιστορίες....

Είτε πραγματικές δικές μας, είτε άλλων, είτε φανταστικές....

Αλλά εδώ είναι ένας καλός χώρος...!!!!!!!!!



Από μικρή, έχοντας μια ελευθερία, έζησα πολλά, άκουσα πολλά και είδα πολλά......
Το αυτοκίνητο που αγόρασα με ξενάγησε σε κάθε κρυμμένη γωνιά της Αθήνας.....μου πρόσφερε βόλτες, φόβο, γνωριμίες..

Με τις παρέες που έκανα γενικά άνοιξα τα φτερά μου…κάθε βράδυ στα μπουζούκια, μικρά ταξιδάκια....εκδρομές στη Μύκονο...ξενύχτια...

Κάθε βράδυ-πρωί γυρνούσα στις μύτες για να μην ξυπνήσω κανέναν....από κάποιο σημείο και μετά βρισκόμουν το πρωί να πίνω καφέ με τη μαμά μου.....(τι έχει τραβήξει κι αυτή....)..και μετά να πηγαίνω εγώ στο κρεβάτι και εκείνη στη δουλειά της..!!!

Κάποια στιγμή δούλεψα σαν PR σε ένα μαγαζί στο Μικρολίμανο… Τότε έκανα παρέα με έναν τύπο που ήμουν πολύ ερωτευμένη!
Εκείνος, ο Γιάννης, ήταν αφιερωμένος στη νύχτα με ότι περιλαμβάνει αυτό (!), αλλά πολύ γλυκός και με ιδιαίτερο χάρισμα στο λόγο..
Είχαμε δεθεί πάρα πολύ….

Με έναν καβγά ξεκίνησαν όλα………

Μια όμορφη ιστορία αγάπης και ένα τραγικό τέλος….


Μια μέρα αφού τσακώθηκα με τον Γιάννη, μου εξομολογήθηκε ότι είναι πάρα πολύ ερωτευμένος μαζί μου από πολύ καιρό και ότι ήταν η πρώτη φορά που αισθανόταν κάτι τέτοιο για κάποια….και αποφασίσαμε να είμαστε μαζί…
Η χαρά μου ήταν ολοφάνερη…έλαμπα κι εγώ και αυτός….

Αποχωρίστηκε τη νύχτα, βγαίναμε, πηγαίναμε εκδρομές... ανταλλάσαμε όρκους αιώνιας αγάπης…κάναμε όνειρα… και κάπου εδώ αρχίζει το τέλος…

Ο Γιάννης άρχισε να τρελαίνεται, να με ζηλεύει…να με απειλεί…να φέρεται περίεργα…

Μετά από κλάμα, φωνές και υστερία τα ξαναβρίσκουμε… αυτό έγινε αρκετές φορές…Πάμε διακοπές, γινόμαστε άνω κάτω…Κάνουμε διακοπές χώρια στο ίδιο νησί.

Τα ξαναβρίσκουμε...
Κάποια στιγμή πριν φύγω για ένα ταξίδι στο εξωτερικό, μου έδωσε ένα δαχτυλίδι κάνοντάς μου πρόταση……(Πρόταση θανάτου θα την έλεγα εγώ)!

Δεν είπα τίποτα….απλά ήμουν πολύ χαρούμενη…
Στο ταξίδι που ήμουν προέκυψε ένας ακόμα καβγάς και μια απειλή αρκετά ισχυρή για να με κάνει να σκεφτώ καθαρά…
Μου είχε πει ότι όταν επιστρέψω θα με σκοτώσει…..

Στην αρχή δεν έδωσα σημασία, αλλά ήξερα ότι ο Γιάννης είναι τρελός με όλη τη σημασία της λέξης και δεν θα είχε κανέναν ενδοιασμό να το κάνει.!

Γύρισα και ένα όπλο στο κεφάλι με βοήθησε να αναθεωρήσω πολλά για τη ζωή….

Πολλά μαθήματα έχουν βρει το σκοπό τους στη ζωή μου και εγώ αντίστοιχα έχω βρει το σκοπό μου μέσα από αυτά τα μαθήματα…μέσα από αυτές τις εμπειρίες που ίσως να φαίνονται απειλητικές, αλλά είναι γεμάτες ουσία και νόημα!!

Όλοι οι άνθρωποι έχουν ένα λόγο ύπαρξης στη ζωή μας, ακόμα κι αν αναρωτιόμαστε γιατί έρχονται ή γιατί φεύγουν….

Απλά είναι εκεί για να μας θυμίζουν το σχέδιο μας…

Μια ιστορία έφτασε στο τέλος της……. :D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εμμανουέλα είμαι σίγουρη ότι η "υπογραφή" σου είναι και η απόφασή σου...

Ζω για να ζω...

Ποιός λοιπόν μπορεί να σε απειλήσει στην υλική σου πραγματικότητα??? Εσύ έχεις ήδη επιλέξει...!!! Η μητέρα σου προφανώς το ξέρει...

:D :D :D :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
φοβερή ιστορία...!!!
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Αδεια ζητω το καλυτερο σχολιο που μπορω να κανω Εμμανουελα ειναι ... " Μασαει η κατσικα ταραμα " ? ? ?
με ενα τραγουδακι . . .

http://uk.youtube.com/watch?v=PVJGGahdd ... re=related


χι χι χι χι χι χι


Οχι δεν μασαει ......... :lol: :lol:
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μα φυσικά Βάσω.....

Ετσι είναι και τώρα πια είναι κατανοητό....

Κάποτε το θεωρούσα δεδομένο...!

Θα επανέρθω και με άλλες ιστορίες...
Και να ξέρετε οτι όλες οι ιστορίες θα είναι βγαλμένες απο τη ζωή.....μου, μας, τους....δεν έχει σημασία!!!!!!!!! :wink:

Οχι Qisan..δεν μασάει πια..τον έφτυσε τον ταραμά.... :wink:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μια καινούργια ιστορία ξεκινάει….


Ο Μιχάλης, ένα παιδί χαρούμενο και ευτυχισμένο…..Μεγάλωσε σε μια καλή οικογένεια.

Σαν παιδί δεν στερήθηκε. Οι γονείς του ήταν εκεί με τον ικανοποιητικό μισθό τους να παρέχουν στα παιδιά ότι μπορούσαν.!

Παρέα με τα παιδιά της περιοχής, βόλτες, γήπεδα…
Ένα πολύ όμορφο παιδί με αρκετές κατακτήσεις….Οι κακές παρέες όμως τον έφεραν σε δίλλημα με τη ζωή του.

Στα 16 του χρόνια ξεκίνησε το χασίς… Θα έλεγε κανείς ότι ήταν μια συνηθισμένη κίνηση της εφηβείας.

Πέρασαν τα χρόνια και το «μικρό» αυτό ναρκωτικό δεν του έφτανε…αναζητούσε κάτι πιο ισχυρό…κάτι που θα τον έβγαζε από τα άσχημα βιώματά του…κάτι που θα ενεργοποιούσε την παραίτηση του από τη ζωή..!

Έτσι μπήκε στον κόσμο της λεγόμενης «πρέζας»…


Πριν τρεις μέρες πήγα στο ευτυχισμένο σπίτι του….στον δικό του παράδεισο…στη δική του ελευθερία….

Αν ζούσε σήμερα θα ήταν 25 χρονών…
Το μόνο που απέμεινε είναι μια φωτογραφία με αυτά τα υπέροχα ξανθά μαλλιά και τα πράσινα μάτια του να κοιτούν τον κόσμο που του αφήνει λουλούδια για τον ένα χρόνο που πέρασε από το χαμό του…

Το μάθημα του καθενός μπορεί να αποβεί μοιραίο ή να έχει ένα ευτυχισμένο τέλος…
Είναι στο σχέδιο του καθενός…

’λλη μια ιστορία έφτασε στο τέλος της…
Ελπίζω από κάθε ιστορία που γράφεται, να περνάει σε όλους μας κι ένα μήνυμα…

:D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλλη μια απόδειξη...

Μπορεί να τροφοδοτούμε το πνεύμα μας με εμπειρίες ζωής, αλλά αν ο δρόμος δεν γίνει αμφίδρομος...θα παραμένουμε απλοί άνθρωποι με τις ανθρώπινες εμπειρίες μας...που είναι μια ζωή γεμάτη "θάνατο"!!!

Μπορεί η επιλογή της εμπειρίας της ζωής να είναι δική μας, αλλά τελικά στην πορεία την λήθης, είναι?????????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

θα παραμένουμε απλοί άνθρωποι με τις ανθρώπινες εμπειρίες μας...που είναι μια ζωή γεμάτη "θάνατο
Ωωωωωω ναι!!!!!! :D
Πόσο δίκιο όμως!!!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Μια ωραία ιστορία αγάπης και κατανόησης.......

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Μπορεί να τροφοδοτούμε το πνεύμα μας με εμπειρίες ζωής, αλλά αν ο δρόμος δεν γίνει αμφίδρομος...θα παραμένουμε απλοί άνθρωποι με τις ανθρώπινες εμπειρίες μας...που είναι μια ζωή γεμάτη "θάνατο"!!!
^:)^ ^:)^ ^:)^
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”