ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΡΑΓΕ?

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΡΑΓΕ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπορούμε άραγε να συμφωνήσουμε όλοι μαζί σε κάτι?
Μπορουμε άραγε να δείξουμε την δύναμή μας?

Γιατί που να πάρει...την έχουμε!!!

Δεν με ενδιαφέρει σαν konzept, εναντίον των δύο εταιριών...με ενδιαφέρει περισσότερο να δω, αν μπορούμε να αποφασίσουμε κάτι όλοι μαζί για το καλό μας επιτέλους!!!

μου ήρθε αυτό το e-mail...και το βάζω εδώ!
Για να δούμε... :wink:

στείλτε και εσείς με την σειρά σας σε όλους όσους γνωρίζετε!!!!


-------------------------------------------------------------------------------------

Πρωτοβουλία του Beppe Grillo

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!
Από την ομάδα του Beppe Grillo ξεκινάει μία καινούρια πρωτοβουλία..(η προηγούμενη
ήταν για το κόστος των επαναφορτιζόμενων τηλεφωνικών καρτών...με καταπληκτικά
αποτελέσματα !!!!!!!!!!) η δοκιμή δεν κοστίζει τίποτα...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΗ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ;
Και στην περίπτωση που δεν έχεις αυτοκίνητο, σε παρακαλούμε να προωθήσεις το μήνυμα
σε φίλους σου.
Βενζίνη στη μισή τιμή; Ας κάνουμε κάτι.
Μάθαμε για μία κοινή ενέργεια που μπορούμε να ασκήσουμε πίεση στις μεγάλες εταιρείες
πετρελαίου.
Ακούμε τον τελευταίο καιρό ότι η βενζίνη θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο και θα φτάσει
έως 1,50 ευρώ το λίτρο.
ΜΑΖΙ μπορούμε να μειώσουμε την τιμή κινούμενοι μαζί με εξυπνάδα και αλληλεγγύη.
Μα πως;
Το σύνθημα είναι: «Χτυπήστε το πορτοφόλι των εταιρειών βενζίνης και αφήστε τους
μόνους τους».
Σκεφτήκαμε να ορίσουμε μία συγκεκριμένη μέρα που δεν θα αγοράζαμε βενζίνη, πράγμα
που έκανε τις εταιρείες να γελάσουν, γιατί ξέρουν πολύ καλά ότι τα ρεζερβουάρ θα
ήταν γεμάτα από την προηγούμενη ημέρα.
Η επόμενη σκέψη δεν νομίζω να τους κάνει να γελάσουν τόσο..!
Οι ιδιοκτήτες πετρελαιοπηγών και ο OPEC μας έκανε να πιστέψουμε ότι η τιμή του 0,95
και 1 ευρώ για κάθε λίτρο είναι μία καλή τιμή, μα εμείς θα τους πείσουμε ότι
υπάρχουν και τιμές πιο λογικές.
Οι καταναλωτές μπορούνε να επηρεάσουν σημαντικά τις πολιτικές των εταιρειών:
Πρέπει απλώς να χρησιμοποιήσουμε την δύναμη που έχουμε.
Η πρόταση είναι να μην καταναλώσουμε βενζίνη από τις δύο μεγαλύτερες εταιρείες του
κόσμου την SHELL και την ESSO μέχρι το τέλος του χρόνου, που ούτως ή άλλως είναι μία
εταιρεία.
Εάν δεν πουλήσουν καθόλου βενζίνη (ή πουλήσουν πολύ λιγότερη) θα αναγκαστούν να
μειώσουν τις τιμές.
Και όταν αυτές οι δύο εταιρείες μειώσουν τις τιμές οι υπόλοιπες θα προσαρμοστούν.
Για να τα καταφέρουμε πρέπει να είμαστε εκατομμύρια οι ΟΧΙ πελάτες της SHELL και της
ESSO σε όλο τον κόσμο.
Αυτό το μήνυμα προέρχεται από την Γαλλία και στάλθηκε από περίπου τριάντα άτομα, αν
αυτοί το προωθήσουν σε δέκα φίλους αμέσως γίνονται τριακόσια και αν αυτοί κάνουν το
ίδιο θα γίνουν τρεις χιλιάδες, κ.ο.κ.
Αν κινηθούμε γρήγορα θα καταφέρουμε να φτάσουμε αριθμούς πολύ μεγάλους και
ικανοποιητικούς, γι' αυτό στείλε το μήνυμα σε δέκα φίλους σου ζητώντας τους να το
προωθήσουν με τον ίδιο τρόπο.
Κάνοντας το αυτό, το βέβαιο είναι ότι δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε, δεν είναι έτσι?
Ποιος ενδιαφέρεται για τα κουπόνια και τα μικρό δωράκια που κατά καιρούς μας κάνουν
αυτές οι εταιρείες;
Κουράγιο, ας κινηθούμε.!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βάσω μου δεν ξέρω άν το γνωρίζεις αλλά ήδη υπάρχει κόσμος που κάνει εμπάργκο στη Shell, ακούστηκε εδώ και πολύ καιρό ότι η συγκεκριμένη εταιρεία κατέστρεψε επανειλλημένα θαλάσσιους βυθούς κάνοντας πειράματα και ρίχνοντας λείματαμεγάλων ποσοτήτων!Και η ΗΡΩΝΙΑ?SHELL σημαίνει κοχύλι!Απο τότε που το έμαθα δεν υπήρξε φορά που να ξαναέβαλλα βενζίνη στα συγκεκριμένα πρατήρια!’ρα πολύ κόσμο θα τον βρεις ήδη δραστηριοποιημένο κατα το ήμισι σε αυτή την προσπάθεια!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Eγώ Δωρούλα δεν παρακολουθώ τηλεόραση, αλλά έχω πολυ και μεγάλη ενημέρωση μέσω e-mail

Τις συγκεκριμένες εταιρίες τις έχω αποκλείσει...

Μπορούμαι άραγε όλοι μας? Το έχω στείλει και με e-mail σε όσους γνωρίζω ότι δεν μπαίνουν στο φόρουμ...Για να δούμε...

Χαίρομαι για τις δράσεις του "αδύναμου" όχλου!!!! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

να προσθέσουμε την ΒP στη λίστα;;;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι γιατί όχι?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω. Η ESSO ποιούς προμηθεύει στην Ελλάδα;;;
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Θα το ψάξω και θα σας πώ...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία η ερώτηση της Αννούλας, μου έκανε τους εξής συνειρμούς...

Μόνο αυτές οι δύο εταιρίες? ΄Η και η ΒP?

Oι άλλες εταιρίες από που προμηθεύονται?

Μήπως είναι θυγατρικές?

Μπορείς να βρεις τίποτα, ειλικρινά δεν ξέρω...

Αλλά σκέφτηκα, μήπως βάζουμε από τις υπόλοιπες που απόμειναν, και απλά αλλάζει ο Μανολιός τα ρούχα του?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αρα δηλαδή Avin, Jet Oil, Revoil, EKO, TEXACO(???? έτσι τη λένε);;;;;;

Πείτε καμιά άλλη....γιατί Η Shell και η ΒΡ έχουν παντού βενζινάδικα.......έχουν κάνει φωλιά!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Λοιπόν.. δεν θα μπορούμε να βάζουμε πουθενά βενζίνη έτσι όπως το βλέπω το θέμα...

ΕΚΟ η υπόθεση ξεκινα με την εταιρία.. EXXON (ΜΕΓ’ΛΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΚΗ ΕΤΑΙΡΊΑ..) η οποία φεύγει απο την ελλάδα πλήρως...
Τότε με τη βοήθεια του ΔΗΜΟΣΙΟΥ ... η ΕΚΟ αγοράζει μεγάλο κομάτι μετοχών της ESSO ..Και τώρα ο πανικός.....
Από τον Απρίλιο 1998 μετονομάζεται σε ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε., απορροφά την ΕΚΟ-ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΙΥΛΙΣΤΗΡΙΑ & ΧΗΜΙΚΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΑΒΕΕ, το βιομηχανικό κλάδο της ΕΚΟ ΑΒΕΕ, τα ΕΛΔΑ Α.Ε....
Βεβαια η ΕΚΟ έχει σχετικά χαμηλη τιμή στη βενζίνη της...

Η AVIN Φαίνεται να είναι ο ανταγωνιστης.. και μάλον απο αυτούς θα βάζουμε αφου και η SHELL με την TEXACO είναι μαζί και συνεργάζονται με την EXXON και την ESSO

Την BP (british petroleum) εκτός του ότι είναι απο τις πιο ακριβές το 25 % υων πηγών της είναι στην αλάσκα.. ασχετα αν λένε προστασια του περιβαλοντος και τέτοια.. κάνουν ζημια...σε χλωρίδα και πανίδα... αρα εγω τουλάχιστον από εκεί δεν βάζω...συν συνεργάζεται με την EXXON

TEXACO αδερφη εταιρια της ESSO συνεργαζεται με την SHELL

SHELL συνεργαζεται με την ESSO

Η JET OIL δεν φαίνεται να συνεργάζεται με καμία από αυτές αλλα είναι μια σχετικα ακριβούτσικη εταιρία..

Η DRACOIL φαίνεται να είναι εντάξει.. αλλα έχει λίγα πρατήρια...

Η REVOIL συνεργάζεται με τα Ελληνικά πετρέλαια.. αρα ξεχάστε την...

Η CYCLON φαίνεται ενταξει..καθώς δεν βρήκα στοιχεία συνεργασίας με τις υπόλοιπες...

Και η AEGEAN φαίνεται εντάξει...

ΑΡΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΕ AVIN , DRACOIL, CYCLON AEGEAN...

ΣΊΓΟΥΡΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΑ ΕΊΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΊ ΚΑΠΟΙΕς ΦΟΡΕς ΚΡΥΒΟΥΝ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ 90% ΣΙΓΟΥΡΟς ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ σε AVIN βάζω...από διαίσθηση (δεν κοιτάω τις τιμές, κακώς!!)
:D :D :D :D

πρόβλημα λίγο στα νησιά :wink:

Ηλία μου σε ευχαριστούμε για τον κοπο σου...΄Ομως άξιζε για να μην κάνουμε "ο Μανολιός τα ρούχα του αλλιώς"

Να στείλω άραγε πίσω το μέιλ που μου ήρθε με αυτές τις επεξηγήσεις? Μήπως χρειάζεται περισσότερη και βαθύτερη ενημέρωση, προτού δράσει κανείς?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οπως θες απλά θα πρέπει να αναφέρεις ότι θέλει κι άλλο ψάξιμο όπως και το ότι αυτές οι πληροφορίες δεν είναι επιβεβαιωμένες..
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Από ένα άρθρο:
1948-Εύρεση των τεράστιων αραβικών κοιτασμάτων
1953-ΗΠΑ & Βρετανία ανατρέπουν την Ιρανική κυβέρνηση που εθνικοποίησε τα πετρέλαια και επαναφέρουν τη μοναρχία Παχλεβί. Τα υπόλοιπα αραβικά κράτη ακολουθούν το δυτικό "άρμα".
1960-Δημιουργία OPEC(Organization of Petroleum Exporting Countries) καθώς οι αραβικές χώρες θεωρούν ότι η δύση τους εκμεταλλεύεται.Μέλη:Σ.Αραβία, Ιράν, Ιράκ, ουβέιτ, Βενεζουέλα.
1970-Ο OPEC μεγαλώνει, ελέγχει το 55% του πετρελαίου, εδραιώνει εσωτερική συνεργασία για να μην υπάρχει ανταγωνισμός. Αφορμή για τις πρώτες αυξήσεις τιμών: οι ΗΠΑ καταργούν "χρυσό κανόνα" για μετατροπή δολαρίων σε χρυσό, η ισοτιμία του δολαρίου πλέον εξαρτάται από αξιοπιστία οικονομίας, νευρικότητα στις αγορές. Από 1.8$/β το 1970 πάει σε 3.3$/β το 1973.

Και πάει λέγοντας...

"Οι 7 αδελφές":
Οι 2 παλαιότερες και μεγαλύτερες δημιουργήθηκαν στα τέλη του 19ου αιώνα, η αμερικάνικη Standard Oil των Ροκφέλερ, και η αγγλο-ολλανδική Royal-Dutch (μελλοντική Royal-Dutch/Shell). To 1911 η Standard Oil έχει αποκτήσει τόση δύναμη που το αμερικάνικο Κογκρέσο θεσπίζει τον αντιμονοπωλιακό νόμο που σπάει τη Standard Oil στα 3, Standard Oil of New Jersey (μελλοντική EXXON), Standard Oil of New York (μελλοντική Mobil), και Standard Oil of California (μελλοντική Socal).
Οι 3 αυτές μαζί με τις αμερικάνικες Gulf Oil και Texaco, την Royal-Dutch/Shell, και την βρετανική Anglo Persian Oil Company (μελλοντική BP), σχημάτισαν ένα καρτέλ, μένοντας γνωστές ως "Επτά Αδελφές". Αυτό προσδιόριζε τις τιμές που ήταν ίδιες για όλους. Συνήθως με αυτές συγκαταλεγόταν και η Compagnie Francaise des Petroles (μελλοντική Total).
Σήμερα μετά από συγχωνεύσεις υπάρχουν, η Shell, η Exxon/Mobil, η BP, η Chevron/Texaco, και η Total. To 2006 χρηματιστηριακή αξία τους ήταν 1108 δισ.δολάρια, οι πωλήσεις 1257 δισ.δολάρια, και τα κέρδη 119 δισ.δολάρια.
Πολλοί και δυνατοί οι νέοι "παίκτες" (καθώς έχουν το 1/3 των παγκοσμίων αποθεμάτων και οι περισσότερες είναι κρατικές). Η σαουδαραβική Aramco, η ρωρική Gazprom, η κινεζική CNPC, η ιρανική NIOC, η PdVSA από Βενεζουέλα, η Petrobras από Βραζιλία, και η Μαλαισιανή Petronas.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σπύρο μου μεγάλη πληροφόρηση και σ' ευχαριστούμε...

Στην ουσία...

Αυτές που αναφέρουμε, είναι οι ίδιες τσέπες?
Γιατί αν ναι, τότε δεν έχει νόημα καμία δράση...
Λέω τώρα... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Είναι πολύ δύσκολο να τους κάνουμε κάτι, καθώς πέρα από τα καρτέλ, αγνοούμε τις μεταξύ τους συμφωνίες... :evil:

Αιολική και ηλιακή ενέργεια θα μας σώσουν, αν μας άφηνε ήσυχους το καρτέλ και τα συμφέροντα... :evil:

Και οι αντιδραστήρες πυρηνικής σύντηξης (όχι διάσπασης όπως σήμερα) αργούνε πολυ... :evil:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”