Σοφά λόγια!!!

Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

ΠΑΛΙ ΕΓΡΑΨΕΣ Elissavet!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Μην κάνετε έτσι ρε παιδιά .............

η καρδιά μου είναι μόνο :wink:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

τοσο μεγαλη? ο καρδιολογος σου πρεπει να σου παιρνει διπλη αμοιβη! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Είναι σε μεγέθυνση :roll:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Το έχουμε καταλάβει κουκλάκι!!! :D :wink:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται ,

διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας,

διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα,

την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα

και την αναρχία ως ευδαιμονία."
Ισοκράτης (436 π.Χ-338 π.Χ.)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Είμαστε ένα υπερβολικά περίπλοκο σύμπαν. Το εγώ είναι ένας μικρός μοχλός, δεν έχει κατασκευάσει την μηχανή, αλλά την κυβερνά. Οι φυσικές, ψυχικές, ηθικές και διανοητικές ικανότητές μας δεν μας ανήκουν. Είναι μονάχα εργαλεία, ένα παροδικό δάνειο που μας εκχώρησε η Φύση, για το οποίο είμαστε υπεύθυνοι.

Το άτομο θα έπρεπε να εκτελεί υπεύθυνα το καθήκον του εντός του συμπαντικού κονσέρτου. 'Ομως, δεν έχει παρά μόνο μια έγνοια:
Να παίζει λίγο πιο δυνατά από τον γείτονα, προκειμένου να τον παρατηρούν οι άλλοι, ή να έχει ένα πρόσχημα προκειμένου να χειροκροτήσει μόνος του τον εαυτό του.

Εάν, λοιπόν, βρίσκω στον πλησίον μου ελαττώματα, χοντροκοπιές, ασκήμιες, τούτο σημαίνει πως αυτά τα ελαττώματα βρίσκονται μέσα μου, γιατί πώς θα μπορούσα να προσλάβω κάτι, αν δεν περιείχα εντός μου την μυστική αντιστοιχία του;
Απ' αυτή την άποψη, το σύμπαν είναι ένας καθρέφτης που μου εκπέμπει την ακριβή μου εικόνα. Η μελέτη αυτής της εικόνας είναι η πρώτη αναγκαιότητα για την βελτίωσή μου.

Sedir, Σύνοψις Μυστικών, Εκδόσεις Κυβέλη
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Από τα δαιμονικά των συναισθημάτων μας που δεν έχουμε κατανοήσει και της παρεξηγημένης επιθετικότητάς μας,

από τα στοιχειά των ξεπερασμένων ιδεών μας, στις οποίες μένουμε προσκολλημένοι, και των ψευδαισθήσεων της σοφίας και της ικανότητάς μας,

από τα μακρυπόδαρα τέρατα της άγνοιας, της εγωπάθειας και των προκαταλήψεών μας,

κι από όλα τα πράγματα, που δεν γνωρίζουμε καν αρκετά γι αυτά ώστε να τα φοβόμαστε, και που υπάρχουν στην μυστηριώδη νύχτα πέρα από την περιορισμένη όρασή μας,

είθε ο καλός Θεός να μας φυλά - να φυλά εσάς, εμένα, και ολόκληρη την ανθρωπότητα που βρίσκεται στο στάδιο του νηπίου και που τόσο αγωνίζεται κι αγωνιά.

Σκοτ Πεκ

:-D
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

@};- @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Δεν θα τιμωρηθείς για το θυμό σου, θα τιμωρηθείς από το θυμό σου.(Βούδας)

Το να ξέρεις τους άλλους είναι ευφυΐα. Το να ξέρεις τον εαυτό σου είναι σοφία. Το να κυριαρχείς στους άλλους είναι ισχύς. Το να κυριαρχείς στον εαυτό σου είναι η πραγματική δύναμη.(Λαο Τσε)


@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

@};- @};- @};- Ελλι!
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

^:)^ @};- @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εάν, λοιπόν, βρίσκω στον πλησίον μου ελαττώματα, χοντροκοπιές, ασκήμιες, τούτο σημαίνει πως αυτά τα ελαττώματα βρίσκονται μέσα μου, γιατί πώς θα μπορούσα να προσλάβω κάτι, αν δεν περιείχα εντός μου την μυστική αντιστοιχία του;
Απ' αυτή την άποψη, το σύμπαν είναι ένας καθρέφτης που μου εκπέμπει την ακριβή μου εικόνα. Η μελέτη αυτής της εικόνας είναι η πρώτη αναγκαιότητα για την βελτίωσή μου.

@};- >:d< @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Καμιά προσευχή δεν μένει αναπάντητη


Όταν λέγεται πως μια προσευχή δεν έχει απαντηθεί, τότε αυτό που έχει συμβεί στην πραγματικότητα είναι ότι έχει ενεργήσει και εκδηλωθεί μια πιο ένθερμη σκέψη, λόγος ή συναίσθημα. Εκείνο που πρέπει να ξέρεις - κι εδώ είναι το μυστικό - είναι ότι πάντα η σκέψη που είναι πίσω από τη σκέψη, αυτό που θα μπορούσε να ονομαστεί η Πρωταρχική Σκέψη, είναι η ελέγχουσα σκέψη.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”