Ρέικι και ναρκωτικά

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ναι, αυτό το εγώ ενοούσα Βάσω. Εξάλλου σ' αυτό το φόρουμ έχουμε μάθει ότι το άλλο είναι με κεφαλαίο :P

Μου μιλάς για δράση και για αντίδραση. Είχα μια κουβέντα χθες με μια φίλη (τί σου είναι η συγχρονικότητα που λέτε κι εσείς!). Ο άνθρωπος που πάντρεψε την έβαλε κάτω τις προάλλες μπροστά στην παρέα & οικογένεια και της την έλεγε για τις επιλογές της, επαγγελματικές και οικογενειακές. Η κοπέλα απάντησε αυτό που πίστευε όσο πιο ευγενικά μπορούσε γιατί σκεφτόταν την κουμπάρα και φίλη της, κάτι που αυτός ως άντρας της δεν σκέφτηκε. Ωστόσο είχε πρόβλημα μ' αυτό γιατί όσοι παρεβρέθηκαν την κοίταζαν σαν το κακόμοιρο.

Πρόσφατα το σκηνικό επαναλήφθηκε μ' αυτόν να της γκρινιάζει για την κατάστασή του, οπότε και η φίλη μου του είπε "πρόβλημά σου, ήταν επιλογές σου" (τις οποίες επιλογές αυτός κάποτε τις χρησιμοποίησε για σύγκριση).

Το θέμα που την απασχολούσε ήταν, πόσο αληθινός να είσαι όταν πρόκειται να στεναχωρήσεις έναν άνθρωπο που αγαπάς; Και αυτό δεν ξέρω να το απαντήσω.
Και από την άλλη πόσο να σωπάσεις όταν κάποιος σε μειώνει; Μπορεί οι άλλοι να άγονται και να φέρονται από τα κόλπα του κάθε ρήτορα, ωστόσο ζεις ανάμεσά τους κι αν πρόκειται μόλις ξαναανοίξεις το στόμα σου να σου λένε "αει μωρέ από κει" πριν μιλήσεις, ε σ' ενδιαφέρει.

Εμένα τώρα το θέμα μου είναι, όταν κάποιος σε μειώνει, ή σε διασύρει (δε με νοιάζει η σοβαρότητα) δεν κάνεις τίποτα; Κι αν κάνεις, γίνεται να μη σε παρακινεί το εγώ έτσι όπως το εννοούσα; Και πώς ξέρεις αν σε παρακινεί αυτό ή αν απλώς δρας -όπως είπες; Ποιά η διαφορά δρω-αντιδρώ στην πράξη & στο αποτέλεσμα;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι, θα σου πω τι σημαίνει δράση για μένα...

όταν κάνεις μια ενέργεια ολοκληρωμένη (δηλαδή περιέχει πνευματική, νοητική και συναισθηματική ωριμότητα), τότε γνωρίζεις και την δυναμική της και μπορείς να ελέγξεις την δύναμη της αντίδρασης.

Συνήθως οι άνθρωποι αντιδρούν, δηλαδή επικοινωνούν με συναισθηματική έλλειψη, ενώ αντίθετα υπέρέχει η νοητική δυναμική...έτσι σε κάθε τους έκφραση δεν μπορούν να υπολογίσουν την αλληλεπιδρώμενη δύναμη και τσακώνονται...

Στην τελευταία σου ερώτηση σου έχω ήδη απαντήσει νομίζω...

Πολλές φορές στην ζωή μας κάποιοι θα επιχειρήσουν να μας διασύρουν. Σ' εμένα τουλάχιστον το έχουν κάνει...Πίσω από αυτήν την αντίδραση κρύβεται η συναισθηματική τους έλλειψη και ανωριμότητα, οπότε η ενέργεια έχει πολύ λιγότερη δυναμική για να με κάνει να αντιδράσω κι εγώ με τον τρόπο που θέλουν...

Μην ξεχνάς ότι ολοκληρωμένη δράση μπορεί να είναι και η σιωπή...
΄Οχι αυτή που αναφέρεις, δηλαδή δεν μιλάω, αλλά αυτή που μέσα σου σού δίνει τα "όπλα" να μείνεις ακέραιος στην Αλήθεια.
΄Οταν ωριμάζεις, Μαράκι, ολικά, δεν έχεις ανάγκη να αποδείξεις ποιός είσαι, γιατί εσύ πρώτη δεν το αμφισβητείς...

΄Οσο για την φίλη σου,
Ο άνθρωπος που πάντρεψε την έβαλε κάτω τις προάλλες μπροστά στην παρέα & οικογένεια και της την έλεγε για τις επιλογές της, επαγγελματικές και οικογενειακές. Η κοπέλα απάντησε αυτό που πίστευε όσο πιο ευγενικά μπορούσε γιατί σκεφτόταν την κουμπάρα και φίλη της, κάτι που αυτός ως άντρας της δεν σκέφτηκε
απάντησε ε?
να η αναμενόμενη αντίδραση... Που δείχνει συναισθηματική ανωριμότητα, να εκφράζει τον Εαυτό της.

και η ερώτησή της
Το θέμα που την απασχολούσε ήταν, πόσο αληθινός να είσαι όταν πρόκειται να στεναχωρήσεις έναν άνθρωπο που αγαπάς
η ασάφεια μέσα μας αφορά ακριβώς αυτό που νομίζουμε ότι είναι αγάπη. Για τον ίδιο λόγο, γι' αυτήν την αγάπη, γίναμε ψεύτικοι και κοινωνικοί άνθρωποι μόνο και ξεχάσαμε τον αληθινό μας Εαυτό...
Ετσι, σε καμία περίπτωση, δεν μπορούμε να πούμε αλήθεια, γιατί ούτε εμείς την γνωρίζουμε σε βάθος.
Αυτό που μπορούμε να πούμε σαν κοινωνικοί άνθρωποι, είναι μόνο αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν αλήθεια μέσα από τα κοινωνικά και θρησκευτικά μας πρότυπα...που έχουν γίνει μέσα μας συμπαγής άποψη και σηματοδοτούν την οπτική μας για την ζωή, που είναι τόσο μονόπλευρη, που το 90% του πληθυσμού πάσχει (η θα πασχήσει στο μέλλον) από αυχενικό σύνδρομο...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ναι, είχα διαβάσει για το αυχενικό σύνδρομο, νομίζω από την Luise Hay. Νομίζω έχει να κάνει με την ισχυρογνωμοσύνη...

Στο θέμα μας τώρα, και, πραγματικά κλείνω εδώ (αυτό το χω ξαναπεί, αλλά όλο και κάτι μου πετάς για να απορήσω).

Συμφωνώ με τη σιωπή ότι είναι δράση. Πρακτικά όμως; Όταν γυρίζει και τη ρωτάει ευθέως μέσα σε μια παρέα; Εκείνη θα σιωπήσει; Και μετά θα τη ρωτήσει 'γιατί δε μιλάς, δε με άκουσες;'. Δε θα απαντήσει σ' αυτό κάτι; Ή ακόμα χειρότερα 'γιατί δε μιλάς, δε σε παίρνει;". Δε σε ρωτάω για τη φίλη μου τώρα, η κουβέντα μας δε γίνεται γι' αυτή, ούτε θα τη μάθει. Εγώ σε ρωτάω, για μένα.

Και τέλος. Το κλείνω εδώ O:-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και τέλος. Το κλείνω εδώ
:-D :-D :-D :-D

για να δούμε... :))


Ενας διάλογος μπορεί να είναι εποικοδομητικός, μόνο όταν τα δύο μέρη που συμμετέχουν έχουν τις ίδιες προθέσεις...πράγμα που είναι σπάνιο, μεταξύ ανθρώπων που δεν γνωρίζουν που βρίσκονται συναισθηματικά, αλλά γνωρίζουν μόνο τον εαυτό τους νοητικά!

Οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι είναι έξυπνοι και ότι μπορούν να διαχειριστούν τον λόγο τους, έτσι ώστε να φέρουν τον άλλον σε δύσκολη θέση, με απώτερο σκοπό να επιβληθούν ή να επικρατήσουν στην συζήτηση.

Γενικά οι άνθρωποι επικοινωνούν ελλειπτικά, θέλοντας αυτήν την έλλειψη να την αποδώσουν στον άλλον και τα καταφέρνουν συνήθως εκείνοι που είναι περισσότερο αγενείς και έχουν την άποψη ότι όλα τους επιτρέπονται.

Από εκεί θα ξεκινήσεις λοιπόν Μαράκι. Από το τι επιτρέπεις εσύ. Για να σου πει κάποιος την άποψή του για σένα, θα πρέπει να του το έχεις επιτρέψει, ή τουλάχιστον να του το έχεις ζητήσει…
Και στο «κάποιος» χωράνε όλοι! ΄Οχι μόνο οι γνωστοί και φίλοι και συγγενείς, αλλά και οι άγνωστοι.
Το λάθος που κάνουμε σε προσωπικές συζητήσεις, είναι ότι μπλέκουμε τα όρια μας μεταξύ γνωστών και αγνώστων και συμπεριφερόμαστε ανάλογα με το ποιόν έχουμε απέναντί μας.
Και ενώ ο Εαυτός μας θα έπρεπε να είναι πάντα ένας, εμείς τον τεμαχίζουμε σε πολλούς και αφήνουμε, κάθε φορά, να αντιδράσει ένα μέρος μας, ανάλογα με την περίσταση.

Αντίθετα θα έπρεπε να γίνεται όμως. Ο Εαυτός μας είναι πάντα ένας και αληθινός, αν έχουμε φτάσει σε αυτό το επίπεδο του αυτοσεβασμού και δρα πάντα κατά τον ίδιο τρόπο, όταν οι όποιοι άλλοι υπερβαίνουν τα επιτρεπτά όρια αυτού του αυτοσεβασμού.

Συνήθως όταν έρχεσαι σε δύσκολη θέση, το ανώριμο συναίσθημα δύο πράγματα μπορεί να κάνει μόνο. ΄Η να σε ακινητοποιήσει ή να σε ωθήσει να αντιδράσεις.
΄Ετσι ή σιωπάς από αμηχανία και ντροπή, ή επιτίθεσαι από θυμό.
Αν παρατηρήσεις το συναίσθημα σου εκείνη την στιγμή, θα γνωρίζεις περισσότερα για σένα. Γιατί και οι δύο παραπάνω καταστάσεις συνείδησης δεν αφορούν παρά δικές σου συναισθηματικές ελλείψεις και αυτό δεν είναι θέμα στο πως είναι ο άλλος, αλλά στο πως είσαι εσύ. Και ούτε έχει να κάνει με νοητικές διεργασίες, ο τρόπος που θα αντιδράσεις ή θα δράσεις, μια και νοητικά ξέρεις ποιό είναι το ωφέλιμο για σένα, αλλά δεν μπορείς να το πράξεις…Μεταξύ σκέψης και πράξης σου λείπει το συναίσθημα…

Το σημαντικό στην Ζωή μας είναι να γεφυρώνουμε τα πεδία μας, Μαράκι...Να γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή ποιός είμαστε, και να μην περιμένουμε από τους άλλους να μας το δείξουν.
Αν ξεκινήσουμε από την άποψη ότι εδώ στην φυσική μας ζωή παίρνουμε μαθήματα εξέλιξης, τότε οι "άλλοι" θα γίνουν για εμάς κίνητρο για να γνωρίσουμε καλύτερα εμάς, από το να γίνουν απλά σάκος του μποξ για να εκτονωθούμε συναισθηματικά...

Και ισχύει για όλες τις περιπτώσεις...

Αν ξεκινήσεις από την "ιδέα" ότι όλοι οι άνθρωποι, ανεξάρτητα σε ποιά ηλικία βρίσκονται, είναι συναισθηματικά και πνευματικά ανώριμοι, τότε θα έχεις κίνητρα να μην βασίζεσαι στην νοητική τους ωριμότητα, γιατί αυτό δεν τους κάνει παρά έξυπνους, αλλά όχι εφυείς...
Και φυσικά δεν θα εξαιρείς τον εαυτό σου από το σύνολο, μέχρι να καταφέρεις να μην είσαι σύνολο, αλλά άτομο!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ενδιαφερον θα λεγα @};-
Μαρακι συνεχισε :D
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Ετσι ή σιωπάς από αμηχανία και ντροπή, ή επιτίθεσαι από θυμό.
Αν παρατηρήσεις το συναίσθημα σου εκείνη την στιγμή, θα γνωρίζεις περισσότερα για σένα. Γιατί και οι δύο παραπάνω καταστάσεις συνείδησης δεν αφορούν παρά δικές σου συναισθηματικές ελλείψεις και αυτό δεν είναι θέμα στο πως είναι ο άλλος, αλλά στο πως είσαι εσύ.
Έστω Βασούλα, ότι σε μια περίπτωση σιωπάς από αμηχανία και ντροπή και σε μια άλλη επιτίθεσαι από θυμό.

Και στις δύο περιπτώσεις αυτό που κρύβεται από πίσω είναι ο φόβος!
Όμως τι είναι αυτό που στη μια περίπτωση θα σε κάνει να ντραπείς και στην άλλη να θυμώσεις?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και στις δύο περιπτώσεις αυτό που κρύβεται από πίσω είναι ο φόβος!
Όμως τι είναι αυτό που στη μια περίπτωση θα σε κάνει να ντραπείς και στην άλλη να θυμώσεις?
Θυμήσου τι σας είπα για το φόβο, Δημητρούλα...

εξαρτάται πάντα ποιό ασυνείδητο συναίσθημα "ερεθίζεται"...

αλλιώς τα ονομάζουμε όλα φόβο και τελειώνουμε!

αυτό όμως δεν βοηθά να βρούμε τις αιτίες...γιατί το συναίσθημα έχει συγκεκριμένες αιτίες, ενώ ο φόβος είναι ο άλλος πόλος της Αγάπης!

κάποιοι μόνό θυμώνουν, κάποιοι μόνο ντρέπονται...

και κάποιοι άλλοι παρατηρούν τον εαυτό τους, να δουν γιατί μπήκε σε δύσκολη θέση...

από εκει ξεκινάνε όλα...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

κάποιοι μόνό θυμώνουν, κάποιοι μόνο ντρέπονται...

και κάποιοι άλλοι παρατηρούν τον εαυτό τους, να δουν γιατί μπήκε σε δύσκολη θέση...

από εκει ξεκινάνε όλα...

:-D @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Vaso έγραψε:
Και τέλος. Το κλείνω εδώ
:-D :-D :-D :-D

για να δούμε... :))
Κανείς δεν είναι τέλειος. Δε θα εξαιρέσω ακόμα τον εαυτό μου από το σύνολο όπως είπες λοιπόν... οπότε...τελευταία ερώτηση :P :))
Vaso έγραψε:και τα καταφέρνουν συνήθως εκείνοι που είναι περισσότερο αγενείς και έχουν την άποψη ότι όλα τους επιτρέπονται
Αν είσαι ο εαυτός σου και θελήσεις να πεις τη γνώμη σου για τον άλλο ή το πώς πράττει κλπ η οποία είναι αρνητική, όσο ευγενικά κι αν προσπαθήσεις... αυτό σου επιτρέπεται; Γιατί κανονικά δε θα πρέπει να θεωρείται τότε αγένεια αλλά αυθεντικότητα. Αλλά, πώς καθορίζεται το τί είναι; Και για τους άλλους δε θα είναι αγένεια;
Vaso έγραψε: Από εκεί θα ξεκινήσεις λοιπόν Μαράκι. Από το τι επιτρέπεις εσύ. Για να σου πει κάποιος την άποψή του για σένα, θα πρέπει να του το έχεις επιτρέψει, ή τουλάχιστον να του το έχεις ζητήσει…
Να σου πω μια περίπτωση που μου έτυχε πριν κάνα δυο χρόνια; Ένα πρωί στρίβω και βλέπω το λεωφ. στη στάση με κόσμο απ' έξω. Είδα ότι είναι λίγο ασυνήθιστο σκηνικό, αλλά σκέφτηκα ότι αν έχει κολλήσει σε μποτιλιάρισμα το προλαβαίνω. Τρέχω και φτάνοντας στη στάση ξεκινάει μια άγνωστη και με κοροϊδεύει δυνατά μπροστά σε όλους για το πόσο νιώθω που δεν κατάλαβα ότι έχει χαλάσει. Εδώ τί δικαίωμα της έδωσα; Γιατί αν το δικαίωμα ήταν ότι έτρεξα, ξέρω γω, μήπως ενοχλώ που υπάρχω... Σκέψεις.. Δεν το λέω σε σένα.
Vaso έγραψε:Και ούτε έχει να κάνει με νοητικές διεργασίες, ο τρόπος που θα αντιδράσεις ή θα δράσεις, μια και νοητικά ξέρεις ποιό είναι το ωφέλιμο για σένα, αλλά δεν μπορείς να το πράξεις…Μεταξύ σκέψης και πράξης σου λείπει το συναίσθημα…
Μήπως ήθελες να πεις ...μεταξύ σκέψης και πράξης παρεμβάλλεται το συναίσθημα; Κάτι δεν κατάλαβα εδώ ε;
Vaso έγραψε: Αν ξεκινήσουμε από την άποψη ότι εδώ στην φυσική μας ζωή παίρνουμε μαθήματα εξέλιξης, τότε οι "άλλοι" θα γίνουν για εμάς κίνητρο για να γνωρίσουμε καλύτερα εμάς, από το να γίνουν απλά σάκος του μποξ για να εκτονωθούμε συναισθηματικά...
:x :x :x Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!

Τασούλη μου, σ' ευχαριστώ κι εσένα :x :x :x Συνεχίζω >:d< :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συνεχίζω
:shock:

ααα...μόλις θυμήθηκα πως έχω μια επείγουσα συνάντηση στην Αλάσκα...

:)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν είσαι ο εαυτός σου και θελήσεις να πεις τη γνώμη σου για τον άλλο ή το πώς πράττει κλπ η οποία είναι αρνητική, όσο ευγενικά κι αν προσπαθήσεις... αυτό σου επιτρέπεται; Γιατί κανονικά δε θα πρέπει να θεωρείται τότε αγένεια αλλά αυθεντικότητα. Αλλά, πώς καθορίζεται το τί είναι; Και για τους άλλους δε θα είναι αγένεια;
αν σε ενοχλεί σε προσωπικό επίπεδο, εξηγείς πως νιώθεις...Μπορεί να μην είναι η πράξη του αρνητική, αλλά η δική σου άποψη γι' αυτήν.
Αρνητική συμπεριφορά, θετική συμπεριφορά, είναι κάτι πολύ υποκειμενικό, που έχει αναφορά στον τρόπο που μεγάλωσες, στα βιώματα και στον διαμορφωμένο χαρακτήρα σου.
Και πιστεψε με, αν είσαι ο Εαυτός σου, με το βάθος της γνώσης που χρειάζεται μια τέτοια ενότητα, τότε θα σε ενοχλούν πολύ λίγα πράγματα...
Το να μοιράζεσαι τα συναισθήματα σου που προκύπτουν από ορισμένες πράξεις των άλλων, δεν είναι σε καμία περίπτωση επίκριση ή αγανάκτηση και έχει μεγάλη διαφορά στην έκβαση των σχέσεων μεταξύ μας.

Η αγένεια είναι να επικρίνεις τον άλλον για κάτι που εσένα δεν σου ταιριάζει. Αν σου ζητήσει μόνο την γνώμη σου, τότε την λες...
Σε καμία άλλη περίπτωση...
Αλλά αυτό Μαράκι για να το πετύχεις χρειάζεται να είσαι συνειδητή στην ζωή σου. Η παρέμβαση είναι ίδιον του ανθρώπου που θέλει να φτιάξει τον κοσμο στα μέτρα του.
Εδώ τί δικαίωμα της έδωσα; Γιατί αν το δικαίωμα ήταν ότι έτρεξα, ξέρω γω, μήπως ενοχλώ που υπάρχω... Σκέψεις.. Δεν το λέω σε σένα.


Α, ποιός σου είπε ότι το δικαίωμα το δίνεις λεκτικά? Και επισης ποιός σου είπε ότι ακόμα και αν δεν δίνεις δικαίωμα, ο άλλος δεν θα σε κρίνει?
Μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι, γιατί τότε θα συγκρίνεσαι συνεχώς!
Κοίτα τι κάνεις εσύ!

Και αυτό που λες, αν ενοχλείς δηλαδή, σου απαντάω ναι! Τους ανθρώπους τους ενοχλεί και ο αέρας που αναπνέουν οι άλλοι, γιατί νομίζουν ότι τους τον στερούν...
Δεν το λεω για πλάκα, αλλά είναι μια αλήθεια...
Δεν τους χωράει ο τόπος και γι' αυτό φταίνε μόνο οι άλλοι, που τον πιάνουν...
Μήπως ήθελες να πεις ...μεταξύ σκέψης και πράξης παρεμβάλλεται το συναίσθημα
έπρεπε να παρεμβάλλεται, αλλά ξέρω τι λέω...λείπει το συναίσθημα, γιατί κανείς δεν το υπολογίζει! Νοητική είναι η ζωή μας, Μαράκι, δεν το πήρες είδηση? Σκέψεις, σκέψεις, σκέψεις...σενάρια, έλεγχος...
Το συναίσθημα παγώνει ή κρύβεται...
Και επειδή δεν πάει στον γείτονα, πάει στο υποσυνείδητο για να γίνει ασυνείδητο κακό!

τόσο απλά... :D :D

Η επόμενη ερώτηση θα κοστίσει ε? πρόσεχε! >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

:)) Έλα βρε Βασούλα, δεν έχω άλλη ερώτηση. Παρόλο που όταν σου ανοίγεται ένας καινούργιος κόσμος, το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις άπειρες ερωτήσεις. Θέλω να ξέρεις πως είναι πολύ ωραία αυτά που μαθαίνω. Σ' ευχαριστώ >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έλα Μαράκι :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

πλάκα κάνω... >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Νομιζω πως οταν εχουμε μπει στον Δρομο προς τον Εαυτο μας οι περιπτωσεις που καποιος ερεθιζει τα ανωριμα κομματια μας ειναι συχνοτερες. Εδω και τεσσερις μηνες στο στρατο υπηρξαν παρα πολλες φορες που καποιος με εκανε να νιωσω αβολα με κατι που πεταξε.. καθε φορα ανακαλυπτω κατι που αφησα μισο γιατι απεφυγα να το δουλεψω την στιγμη που μου συνεβη. Δεν 'γλιτωνουμε' απο τον Εαυτο μας οταν εχουμε βαλει στοχο να ολοκληρωθουμε και να ενωθουμε ολικα μαζι Του.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Meinall

Σε ξενίζει το ότι εμφάνισε την συγκεκριμένη συμπεριφορά μια άγνωστη προς εσένα διότι δεν έχεις υπολογίσει τα εργαλεία, θα μπορούσαμε να πούμε, που έχει ο οργανισμός μας προς βοήθειά του στην επιβίωση.
Στον εγκέφαλο υπάρχουν οι λεγόμενοι νευρώνες κάτοπτρα που διεγείρονται κατά την συναισθηματική φόρτιση του συνανθρώπου μας και στην ουσία βιώνουμε εσωτερικά, κάτι σαν καθρέφτισμα, την συναισθηματική κατάσταση του άλλου. Απευθείας δίνουμε και την ερμηνεία, πάντα φιλτράροντας μέσα από την δική μας προσωπικότητα.

Θεωρώ ότι θα ήμασταν αρκετά ασφαλείς εάν λέγαμε πως η κυρία στην στάση βίωσε έντονα τα δικά σου συναισθήματα όταν κατάλαβες πως απλώς είχε χαλάσει το λεωφορείο, σκέφτηκε πως αυτή θα ένιωθε σαν χαζή εάν είχε παρουσιάσει την συγκεκριμένη συμπεριφορά (του τρεξίματος να το προλάβει) και εξωτερίκευσε άμεσα την δυσφορία που της προκάλεσε η σκέψη παραμορφωμένη από το συναίσθημα, με στόχο φυσικά εσένα, ώστε να μην αναγκαστεί να το απωθήσει στο υποσυνείδητο ως ένα ακόμα άλυτο ζήτημα. Αυτός ο μηχανισμός είναι ένα άλλο εργαλείο που υφίσταται εντός μας προς βοήθειά μας.

Βεβαίως θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι όλο αυτό είναι απλώς μια δική μου ερμηνεία βάσει της δικής μου εμπειρίας και της δικής μου κοσμοθεωρίας, μπορεί να ισχύει κάτι άλλο που δεν μου περνάει καθόλου από τον νου. Δεν έχει όμως σημασία τι ισχύει αλλά τι ισχύει για σένα, δηλ. τι θα σε κάνει να διευρύνεις την κατανόησή σου σχετικά με την ζωή σου.


Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να έχετε μια όμορφη Κυριακή. @};-

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”