ΑΣΘΕΝΕΙΑ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις υπάρχουν και στο βιβλίο "Ρέικι για κοινές παθήσεις", της Mari Hall, από τις Εκδόσεις Αλκυών.
viewtopic.php?t=977
Αν και δεν αναλύει τόσες ασθένειες όσες "η Ιατρική της Ψυχής", ασχολείται κι αυτό με τα συναισθηματικά αίτια και επιπλέον προτείνει θεραπευτικές δηλώσεις, στάσεις για θεραπεία με ρέικι καθώς και συμπληρωματικές θεραπείες.

:x
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Με ρωταει ο γιός μου..(ειναι δίπλα μου τώρα)

Το μούδιασμα στο πίσω μέρος του κρανίου που μπορεί να ωφείλετε και το συχνό ανοιγμα μυτης???
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Η ρινορραγία είναι ένα συγκινησιακό στρες που ελευθερώνεται.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Καθε φορα που νιωθει πιεση στο κεφαλι ανοιγει και η μυτη και αυτο συμβαινει πολυ συχνα.Τοσο στρες πια :-? Αν πηγαινε και για ενα ιατρικο ελεγχο δε θα με χαλουσε αλλα εχει μουλαρωσει..

Ευχαριστω angela μου :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Συχνά και σε υπέρταση (από γνωστούς μου που γνωρίζω) ανοίγει η μύτη, κι ευτυχώς δλδ που γίνεται έτσι. Ο γιος σου βέβαια είναι πολύ μικρός για να χει τέτοιο θέμα, ένας ιατρικός έλεγχος όμως είναι χρήσιμος.
:x
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Γεια σας!
Επεσα τυχαια σε ενα θεμα σε ενα φορουμ οπου μιλαγε μια ασθενης με καρκινο πνευμονα και δηλωνε οτι ποτε δεν ειχε καπνίσει. Η απορία μου ειναι το τι μπορει να οδηγησε εκεί; Πως "συμπεριφεροταν";
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Τι "ενιωθε" καλύτερα... και μόνο αυτος μπορει να ξέρει , ποιά καταπιεμένα συναισθηματα συνετέλεσαν ωστε να δημιουργήσει καρκίνο στον πνευμονα. @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παρη >:d< καλως τον.... γιατι χαθηκες ? Μου ελειψες :x

Δεν υπάρχει ακομη πληρης απάντηση σε αυτο το ερωτημα.
Ξερουμε οτι το καθε κυτταρο εχει την δική του συνειδητότητα και οτι ολα μαζι λειτουργούν και ζουν σε συνολο και για το συνολο.

Οπως γινεται και με εμας σε αναλογία. Οι αιτίες που μπορει να το κανουν να αρρωστησει μπορει να ειναι εσωτερικες οπως λεει η Ντανυ αλλα και εξωτερικες οπως ας πουμε ενα ''ατυχημα''. Ως ατυχημα θα μπορουσαμε να σκεφτούμε τις βλαβες που εμεις εχουμε δημιουργησει στο περιβαλλον της γης.
Εμεις ειμαστε για την γη , οτι τα κυτταρα μας για εμας.
Αν καταστραφει η επιδεμιδα μας [ εγκαυματα] η ο εγκεφαλος μας η η καρδια μας κλπ πεθαινουμε.
Ετσι και αν καταστρεφεται η επιφανεια της γης και η ατμοσφαιρα της , αρρωσταινουμε και πεθαινουμε εμεις ως δικα της κυτταρα.
Η βλάβη θα παει στο πιο ευαισθητο .....

Να ερχεσαι πιο συχνα τωρα ε.... :-D
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Εδώ είμαι! Ελπίζω να ηρθα κ για να μεινω:P..
Καθώς κοιτούσα το κηπο μας μου γεννήθηκε μια απορία.
Τα δεντρα κ τα φυτά γιατι αρρωστένουν;Εχουν ψυχή; Απλα σκεφτομε σε αναλογια οτι μπορει και εμεις να εχουμε ασθενεις που δεν οφειλονται με τη ψυχή ή να συμβαίνει κάτι αλλο. Να υπαρχει καποιο βαθυτερο νοημα...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πάρη μου καλέ,
καλως τοκαι καλως το!
Πάρε μια αγκαλια!! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τα δενδρα κα τα φυτα εχουν συλλογικη ψυχή. Με την εξελιξη ομως μπορει να ατομικοποιηθει [ βαση, των γραφων.....μη ρωτησεις πως τι ξερω.. :P ]
Εχουν ζωικη ζωτικη ενεργεια , οπως ολοι μας ..το κι που λεει και το ρεικι...και οταν αυτη διαταραχθεί αρρωσταινουν...
Εχουν πνευμα επισης οπως καθε τι στο συμπαν...αφου ολα απο πνευμα σε κινηση εγιναν....και με αυτο τα νιωθουμε οπως νιωθουμε και τους λιθους...παρεπιπτόντως..[ εχω ενα μικρουλι λαπι στο χερι μου που σχεδον μιλαει και ειναι απιστευτα τρυφερός και γλυκουλης]...δεν το περιμενα αν σκεφτει κανεις οτι με απωθουσε και με φοβιζε παλια...
Παρη να μεινεις .... >:d<
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Εντόπισα και ενα παρόμοιο βιβλίο που εχει γυρω στις 5000 ασθένειες και πως σχετιζονται με την ζωη του ανθρώπου-συμπεριφορα-βιωματα -ψυχη.Ειναι λιγο γενικό αλλα κατατοπιστικό..
Συγγραφέας εχει περιεργο ονομα καπως Nayasha Singh κατι τετοιο!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Deukalion έγραψε:Εδώ είμαι! Ελπίζω να ηρθα κ για να μεινω:P..
Καθώς κοιτούσα το κηπο μας μου γεννήθηκε μια απορία.
Τα δεντρα κ τα φυτά γιατι αρρωστένουν;Εχουν ψυχή; Απλα σκεφτομε σε αναλογια οτι μπορει και εμεις να εχουμε ασθενεις που δεν οφειλονται με τη ψυχή ή να συμβαίνει κάτι αλλο. Να υπαρχει καποιο βαθυτερο νοημα...
Πάρη μου, υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται : Ο αδελφός μου το δέντρο, του Ολιβιέ Μανιταρά , Εκδοσεις Εσσαίων. Αν μένεις Αθήνα το βρίσκεις άνετα στον Πύρινο Κόσμο. Εγώ προσωπικά το βρήκα υπέροχο και άνοιξε πραγματικά μια πύλη για μένα προς τη φύση γενικότερα χωρίς οικολογικούς συναισθηματισμούς αλλά με την επίγνωση του τι σημαίνουνε τα δέντρα για τους ανθρώπους. Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτό το βιβλίο!!
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Σε ευχαριστώ! Θα το κοιτάξω..
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Νομίζω πως εδώ είναι το κατάλληλο μέρος για να ρωτήσω...

Όταν κάποιος έχει προβλήματα με τα ιγμόρεια (μύτη - αυτιά - λαιμό), από άποψη εναλλακτικών θεραπειών σαν το Ρείκι τι σημαίνει?

Πάντα είχα ευαισθησία εκεί και μια χρόνια ενόχληση. Αυτές τις μέρες όμως πάει από το κακό στο χειρότερο. Όσο περισσότερο Ρείκι κάνω τόσο πιο έντονα συμπτώματα έχω. :?
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”