Η ΑΓΑΠΗ

Συντονιστής: Emmaki

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Οι σχέσεις είναι επιφανειακές, όταν ο ένας επιβάλλεται και ο άλλος υποχωρεί...
και ουσιαστικές όταν και οι δύο σέβονται βαθύτερα τις ανάγκες τους και βιώνουν μαζί με τον άλλον τα συναισθήματα που αναγκαστικά αναδύονται από μια σχέση, ακόμα και αν προς στιγμή θεωρούνται "αρνητικά"...
΄Ομως η διάθεση γι' αυτό πρέπει να υπάρχει και από τους δύο.
Η αγάπη από μόνη της δεν φτάνει...Χρειάζεται και οι δύο να βιώνουν με συνέπεια τις αλήθειες τους! Που δυστυχώς δεν βρίσκονται στην επιφάνεια...
Θα ήθελα να προσθέσω οτι αυτη η άποψη μπορεί να ακούγεται εύκολη αλλά κατα την γνωμη μου είναι ισως η πιο δύσκολη στην εφαρμογή επειδή αυτά που θεωρουνται ως << αρνητικά >> είναι αυτά που μας αποσυντονίζουν παροδικά απο μια σχέση αν ταυτιστούμε μαζί τους και τότε δημιουργηθεί ρήγμα και ως προς τον εαυτό μας.
Επίσης η διάθεση για να υπάρξει , πρέπει να υπάρχει ενέργεια και παραδοχή της αλήθειας.

Οπως φαίνεται για να μπορούμε να είμαστε αρμονικά σε οποιαδήποτε σχέση πρέπει πρώτα να εχουμε ισορροπίσει τον εσωτερικό μας κόσμο και να τον εχουμε γνωρίσει όσο γίνεται.

Και βέβαια πάντα είμαστε μαθητές της ζωής :D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Nick, οι γνώμες στην δική σου περίπτωση οπως και σε κάθε παρεμφερή νομίζω οτι είναι λίγο επιπόλαιες , επειδή ακούγεται μόνο η μια άποψη και αυτή σε φάση οργής και απογοήτευσης.
Εσύ μόνο μπορεί να δώσεις τις απαντήσεις σε εσένα.

Οταν είμαστε μεσα σε ενα πρόβλημα δεν μπορούμε να το δούμε απο επάνω, μέχρι να το υπερβούμε.

Ισως αν μπορούσες να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με τα δικά σου ενδόμηχα αληθινά θέλω οπως κι αν είναι αυτά, χωρίς το πρίσμα της αμφισβήτησης και της ενοχής η του ελέγχου, να ανακαλύψεις τι είναι κρυμμένο για σένα και τότε θα την βρείς κι εκείνη κάπου εκεί.

:)

Με αγάπη
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

αετος έγραψε:Nick, οι γνώμες στην δική σου περίπτωση οπως και σε κάθε παρεμφερή νομίζω οτι είναι λίγο επιπόλαιες , επειδή ακούγεται μόνο η μια άποψη και αυτή σε φάση οργής και απογοήτευσης.
Εσύ μόνο μπορεί να δώσεις τις απαντήσεις σε εσένα.
Δεν θα έλεγα επιπόλαιες... απλα επηρεασμένες απο τα γεγονότα... και είναι πολύ λογικό αφού κάτι τετοιο είναι πολύ λογικό...
Οταν είμαστε μεσα σε ενα πρόβλημα δεν μπορούμε να το δούμε απο επάνω, μέχρι να το υπερβούμε.
Συμφωνω ότι όταν είμαστε μέσα σε μία τετοια κατασταση είναι πολύ δύσκολο να την δούμε απο μια εξωτερική και ανεπηρεαστη σκοπιά..
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Nick, οι γνώμες στην δική σου περίπτωση οπως και σε κάθε παρεμφερή νομίζω οτι είναι λίγο επιπόλαιες , επειδή ακούγεται μόνο η μια άποψη και αυτή σε φάση οργής και απογοήτευσης.
Εσύ μόνο μπορεί να δώσεις τις απαντήσεις σε εσένα.

Οταν είμαστε μεσα σε ενα πρόβλημα δεν μπορούμε να το δούμε απο επάνω, μέχρι να το υπερβούμε.

Ισως αν μπορούσες να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με τα δικά σου ενδόμηχα αληθινά θέλω οπως κι αν είναι αυτά, χωρίς το πρίσμα της αμφισβήτησης και της ενοχής η του ελέγχου, να ανακαλύψεις τι είναι κρυμμένο για σένα και τότε θα την βρείς κι εκείνη κάπου εκεί.

Βεβαια, ειναι σχεδον απιθανο να μου πει κατι καποιος που δεν ηταν 'μεσα' μου η αρκετα κοντα μου.
Εχω καταλαβη τι εχει γινει δεν ειναι το προβλημα μου αυτο. Και ξερω επισις τι δεν εκανα εγω για τον δικο μου κοσμο. Αυτο που με εκπλησει ειναι πως μπορει ενας ανθρωπος να δρα ετσι.
Πρωτη φορα βλεπω τετοια συμπεριφορα μεσα σε μια σχεση. Τωρα θα σκεφτεσαι οτι ετσι τα βλεπω τωρα. Αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ σπανιο αυτο που αντιμετωπισα.
Και παλι σου μιλαω με μισα λογια αφου δεν ξερεις τι εγινε.

Μπορει να νομιζετε οτι ειμαι σε φαση εντονου θυμου, αλλα η αληθεια ειναι οτι το εχω ψιλο περασει και ειμαι στην φαση που κουναω το κεφαλη μου για το πως γινανε ολα.

:?
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Nick έγραψε:
Αυτο που με εκπλησει ειναι πως μπορει ενας ανθρωπος να δρα ετσι.
Πρωτη φορα βλεπω τετοια συμπεριφορα μεσα σε μια σχεση. Τωρα θα σκεφτεσαι οτι ετσι τα βλεπω τωρα. Αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ σπανιο αυτο που αντιμετωπισα.
Και παλι σου μιλαω με μισα λογια αφου δεν ξερεις τι εγινε.
Δεν ξέρω ότι ακριβως πέρασες... αλλα αυτό που ξέρω είναι ότι οι χωρισμοι έχουν πολλές φορές.. τετοιες περίεργες καταστασεις... είναι μια αντίδραση του Εγω μας για να "κυριαρχήσει" και να βγεί απο πάνω....
Μπορει να νομιζετε οτι ειμαι σε φαση εντονου θυμου, αλλα η αληθεια ειναι οτι το εχω ψιλο περασει και ειμαι στην φαση που κουναω το κεφαλη μου για το πως γινανε ολα.
:D τΤο έχω καταλάβει αλλα πολύ χαίρομαι και που σε ακούω να το λές :wink:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Nick την περίπτωσή μου την ξέρεις και συνεχίζει μέχρι τώρα που μιλάμε και θα συνεχίσει για καιρό, λόγω διαδικαστικών τα οποία δεν μπορώ να αποφύγω όσο και αν θέλω!Είναι και εκεί και μου τρίβονται στη μούρη καθημερινά!Και το δικό μου κεφάλι κοντεύει να ξεχαρβαλωθεί απο το πολύ κούνημα σε όλη αυτην την κατάσταση που αντιμετωπίζω αλλά έτσι είναι όταν στο όνομα μιας υποτειθέμενης αγάπης, βάζουμε έναν αλλο άνθρωπο πάνω απο τον ίδιο μας τον εαυτό!Δεν είναι αυτό αγάπη, αυτό είναι εξάρτηση και τοξικότητα, όταν έστω και μισή φορά η δική μας χαρά έχει παρακαμφθεί για να την αντικαταστήση ο συμβιβασμός!Πως θα αγαπήσουμε τον άλλο όταν δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας???Εκεί είναι η μυστική συνταγή....... :D :wink:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πως θα αγαπήσουμε τον άλλο όταν δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας

Kαι πως σεβόμαστε τον εαυτό μας? Τι σημαίνει η λέξη «σεβασμός» για την εσωτερική μας διαδρομή? Ποιόν εαυτό σεβόμαστε?
Τον ιδεατό? Αυτόν που έχουμε σαν θεσμό? Σαν αξία?

Εγώ έχω κατανοήσει άλλα πράγματα για τις σχέσεις των ανθρώπων, συνδέοντας τες ενεργειακά, αφού η ενέργεια για μένα πια είναι μέρος της ζωής μου…

Σε μια σχέση υπάρχει πάντα μια κατάσταση, την οποία και οι δύο τροφοδοτούν με ενέργεια…Αφιερώνουν χρόνο ο ένας στον άλλον, μοιράζονται δραστηριότητες και συναισθήματα. Ποτέ αυτά δεν μπορούν να «ζυγιστούν» ισόποσα…Πόση ενέργεια βάζει ο ένας, πόση ο άλλος! Και από εκεί ξεκινά το λάθος στην σχέση, γιατί ξαφνικά βρίσκεται ο ένας να τροφοδοτεί την σχέση με τόση ενέργεια, ώστε ο άλλος να χρειάζεται να επαναπαυτεί, και να δώσει την ενέργεια του ( που δεν χρειάζεται να δώσέι στην σχέση, λόγω υπερτροφοδότητσης από τον άλλον), αλλού…
Μοιραία ο ένας αισθάνεται αδικημένος από την υπερβολική προσπάθεια, και ο άλλος δεν μπορεί να το αντιληφθεί, αφού δεν νιώθει έλλειψη ενέργειας στην σχέση και δεν μπορεί να κατανοήσει την υπερβολική προσπάθεια του άλλου…

Στην έννοια «σεβασμός στον εαυτό μας» λοιπόν, εγώ καταλαβαίνω την υπερβολική προσπάθεια του ενός, που δεν βρίσκει ανταπόκριση στον άλλον, ακριβώς λόγω αυτής.
Και από εκεί αρχίζουν οι μάχες, με αποτέλεσμα και τα δύο μέρη να νιώθουν ψέμα την όλη διαδικασία. Ο μεν γιατί αισθάνεται «κουρασμένος» από την προσπάθεια και απογοητευμένος, και ο δε γιατί δεν μπορεί να κατανοήσει αυτήν την υπέρμετρη προσπάθεια και έχει κουραστεί από την ίδια του την αδράνεια.

H διεκδίκηση δεν αφορά πάντα κάτι συγκεκριμένο σαν ανταπόκριση. Διεκδίκηση είναι όταν απαιτείς ο άλλος να είναι εκεί, την στιγμή που εσύ δεν του το επιτρέπεις, δίνοντας ενέργεια και για τον ίδιο…

Ο σεβασμός ξεκινά όταν αυτό το αναγνωρίζεις και το αλλάζεις…
Αυτό ο άλλος δεν το θέλει, γιατί ξεβολεύεται…
Και εκεί η σχέση διαλύεται, αν δεν υπάρξει η ωριμότητα της κατανόησης της ενεργειακά…

Η ωριμότητα σε μια σχέση ολοκληρώνεται, όταν και οι δυό μπορούν να την διαχειριστούν ενεργειακά, κατανοώντας την συμμετοχή τους σ’ αυτήν.
Ενεργητικά και παθητικά, σε συντονισμό και συνταύτιση, για να είναι αληθινή.

Μόνον έτσι έχουν αξία οι υποχωρήσεις και η κατανόηση.
΄Όμως για να γίνει αυτό, πρέπει να είναι ξεκάθαρες οι εσωτερικές αξίες του ενός, στον άλλον. Μέχρι του σημείου που εκείνες είναι γνωστές στον καθένα ξεχωριστά.
Στην πορεία της εξέλιξής μας, οι αξίες διαρκώς μεταβάλλονται και παραμένουν μόνον εκείνες που μας δείχνουν τα φυσικά μας όρια, ώστε η ελευθερία του ενός να μην γίνεται δέσμευση για τον άλλον.

Προδομένος θα αισθάνεται ο ένας, που «φούσκωσε σχεδόν μόνός του το «μπαλόνι» της σχέσης. Και ο άλλος θα αισθάνεται άβολα, γιατί νιώθει «ξεκούραστος» σ’ αυτήν την σχέση, ενώ και οι δυο θα έπρεπε να νιώθουν το ίδιο «ενεργειακό βάρος», που στην φυσική ζωή μας σημαίνει συντροφικότητα…και αγάπη!

Απλά μια ακόμα άποψη…
την οποία αντιλήφθηκα με πολύ θλίψη, ομολογώ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ωραία τα λες!Και αυτή σου η συγχρονικότητα είναι το κάτι άλλο...............!Ευχαριστώ! :D :cry: :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

συγχρονικότητα ε? :wink:

χμ...τι να πω? Τουλάχιστον ας έχουμε μια ιδέα και γι' αυτό...

Μπορεί να μην είναι αληθινό για σένα, για μένα όμως υπήρξε συγκλονιστικό...οπότε ας προσέξουμε, για να έχουμε, λέω εγώ!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και για μενα Βάσω υπήρξε αλλά και υφίστατε συγκλονιστικό!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Και νόμιζα οτι μόνο εγω ''συγκλονίζομαι'' ...ομαδικό το σπόρ..
Μπορεί να μην είναι αληθινό για σένα, για μένα όμως υπήρξε συγκλονιστικό...οπότε ας προσέξουμε, για να έχουμε, λέω εγώ!
Ελα, όμως που ολα αυτά τα θυμόμαστε μετα την απομάκρυνση απο το ταμείο ? :?

ουφ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελα, όμως που ολα αυτά τα θυμόμαστε μετα την απομάκρυνση απο το ταμείο ?
αετέ...που είναι η Καλλιόπη να σου πει...

πάρτο και κόλλα το στο ψυγείο! :D :D :D


έχε το κατά νου, σε κάθε σχέση...
είναι μια αλήθεια, που κανείς δεν αντιλαμβάνεται, αν δεν νιώσει σε κάθε τι την ενέργεια του...

Για μένα η σχέση, δεν είναι αόριστη...΄Εχει "όγκο" και "βάρος"... Είναι οντότητα που χρειάζεται, όπως όλες, φροντίδα και από τους δύο...Αλλιώς είναι ένα ένα ψέμα, όσο αγάπη κι αν περιέχει...

΄Ενα ψέμα της φαντασίας του ενός!

ξανά ουφ! :cry: :D :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Και νόμιζα οτι μόνο εγω ''συγκλονίζομαι'' ...ομαδικό το σπόρ..

μπα.....και αλλος συναδερφος... :cry:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δωρααααααααααααααααα
Εδω η καλη συγχρονικότητα.
Παιδια ισως να εχω κάνει ενα μπαχαλο ολα τα θεματα αλλα.....
Ολα μου συμβαίνουν ολα τα ζω ειμαι μεσα στο καθε τι.
Κι απλά ηλθα σημερα και με διαβαζω.
Κάνω ερωτικές εξομολογήσεις,αγαπησιαρικες.
Με πιάνει τρέλα γλυκεια για οσα ζω στα Σκοτάδια,τα Αληθινά.Για οσα ζω στο Φως το αληθινό.

Α και δεν το συζηταμε φυσικά και στο ψυγειο.Μονο αυτό κάνει την ζωή ολάκερη.
Μητε τον Βουδα ψαχνω μητε τον Χριστό. :D
Την ζωη μου απλά για να την ζω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ενα ψέμα της φαντασίας του ενός
Ποση αληθεια στο σκοτάδι!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”