Η ΑΓΑΠΗ

Συντονιστής: Emmaki

ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ.ΝΟΜΙΖΩ,ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΜΠΝΕΕΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ!
ΤΟΤΕ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ,ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ.ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ Σ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ...ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ" ΞΕΚΟΥΜΠΩΣΕΙ" ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ,ΔΙΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΟΥΜΕ ΕΙΡΗΝΙΚΑ.
ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ..........ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ..........Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ,ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!!!!!!! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

’λλο όμως η συμπόνια για κάποιον που αντιμετωπίζει το πρόβλημα, και άλλο το να δίνομαι "άνευ όρων" προς φόρτωμα συναισθημάτων. Βέβαια όταν κάποιος είναι ερωτευμένος , αυτή η τάση να γίνεται χαλί, είναι πολύ εντονότερη.. Όσοι έχουν ερωτευθεί καταλαβαίνουν! :x @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί με βάση την εκπαίδευσή μας, Βασίλη μου, δεν θέλουμε να είμαστε αυτόνομοι, αλλά να ανήκουμε...
Είναι η πιο χαμηλή επιθυμία, που από μόνη της "ακυρώνει" τον έρωτα, για να μας οδηγήσει στην ασυνείδητη "πράξη" του!

Συνήθως γίνεται έντονα σε ανθρώπους που είναι έτοιμοι να φύγουν από το "ανήκω στην οικογένεια" και να πάρουν θεωρητικά την θέση τους στο κοινωνικό "στερέωμα"...

΄Ομως όλα κύκλους κάνουν και επανερχόμαστε από άλλη οπτική στα ίδια "οικογενειακά" στερεότυπα...Γιατί η επιφάνεια επιθυμεί και δεν βρίσκει τρόπους να εκτονώσει την επιθυμία αυτή, παρά μόνο μέσα από "μονοσήμαντες" πράξεις αγάπης!!! ΄Οπως το "χαλί" που ανέφερες...

Κανείς δεν μπορεί να υπερτιμήσει ή να υποτιμήσει τον εαυτό του, παρά μόνο αν δεν τον γνωρίζει σε όλα του τα επίπεδα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε: Να αναρωτηθείς ειλικρινά, αν το άτομο αυτό χρειάζεται την φιλία σου και να μην την επιβάλλεις. Η υποστήριξη καμιά φορά είναι μια άτυπη συμπόνια, που ο κεντρικός αποδέκτης, τελικά, θέλουμε να είμαστε μόνο εμείς.
Δεν είναι δίκαιο για τον εαυτό μας, να τον βάζουμε στην διαδικασία της αναμονής, για μια σχέση που δεν φροντίζεται και από τους δύο!

Για ποιόν λόγο άλλωστε?
Σχέση σε "ψυγείο", βασικά είναι "κατεψυγμένη"...Για να έρθει στην φυσική της "θερμοκρασία" χρειάζεται πολύ δυνατή θερμοκρασία, και υπάρχει κίνδυνος να "κάψει" τα πάντα!

:x :x
^:)^ ^:)^ ^:)^
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βάσω θα συμφωνήσω με το τελευταίο! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

fairytale...θα στο πω οσο απλα γινεται ..ΠΡΟΧΩΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ...

ενα παρελθον(εστω και αμεσα προσφατο) που δεν σε αναζωογονει στην πραγματικοτητα (αλλα μονο στη σκεψη πως θα μπορουσε να ειναι ομορφο)ειναι τελειωμενο..ζησε το ΣΗΜΕΡΑ με νεα πραγματα και κανε την καθε μερα σου ομορφη μονο οπως θελεις και θα εκπορευεται ΜΟΝΟ παο μεσα σου
καθως οι προλαλησαντες σου δωσανε τα επιχειρηματα στο ξαναλεω
ΠΡΟΧΩΡΑΑΑΑΑΑ...ενσωματωσε το παρελθον μεσα σου αλλα μη ζεις με αυτο @};-
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
fairytale
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2009 12:24 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από fairytale »

@};- @};- @};-

Καλημερα σε ολους,
σας ευχαριστω για τι τοσες συμβουλες.
Τα λογια σας με εβαλαν σε πιο βαθιες σκεψεις που ομως ακομα δεν ειναι νωρις να καταληξω σε μια σωστη απαντηση.

Ισως μεσα απο τετοιες καταστασεις προσπαθουμε να βρουμε τον πραγματικο μας εαυτο....Και προσπαθωντας να καταλαβουμε συμπονωντας καποιον αλλον, να θελουμε να καταβουμε το ΕΓΩ μας (οπως προαναφερατε στα παραπανω).

Δε με στεναχωρει να πληγωνομαι και να κανω λαθος επιλογες (που μπορει να ακουστει ρηχο και χωρις αυτοεκτιμηση...αλλα παντοτε στο τελος αυτο ειναι το συμπερασμα μου).
Χαιρομαι ομως που ετσι γνωριζω καλυτερα την ανθρωπινη συμπεριφορα, διαθεση, τις πραξεις και τα συναισθηματα.

Ο χρονος μοναχα θα δειξει τον λογο που συμβαινουν ολα αυτα...

:* :* >:d< :* :*
...accept yourself as you are...
..and then...become better every day..

http://www.youtube.com/watch?v=u6FwEJwwYcQ
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Δε με στεναχωρει να πληγωνομαι και να κανω λαθος επιλογες
Γιατι να ειναι λαθος οι επιλογες σου και να σε πληγωνουν?
Για σενα δεν το κανεις?Να του συμπαραστεκεσαι ?εννοω ..........
Τι σημαινει λαθος και σωστο?
Αν γουσταρεις εσυ για σενα καντο .....να εισαι εκει ........μην περιμενεις ομως ανταλλαγματα .....αμεσα απο κεινον .........θα ερθουν ισως απο καποιον αλλον που θα εχεις εσυ πληγωσει .........γιατι δεν θα του εχεις δωσει την ιδια αποδοχη που προσμενεις απ αυτον που εισαι τωρα .......... :-? :-? :-? Καταλαβες τιποτα :D :P 8)
Συγνωμη πλακιτσα ......και σου στελνω μια αγκαλιτσα >:d< >:d< >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
fairytale
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2009 12:24 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από fairytale »

margot έγραψε:
Δε με στεναχωρει να πληγωνομαι και να κανω λαθος επιλογες
Γιατι να ειναι λαθος οι επιλογες σου και να σε πληγωνουν?
Για σενα δεν το κανεις?Να του συμπαραστεκεσαι ?εννοω ..........
Τι σημαινει λαθος και σωστο?
Αν γουσταρεις εσυ για σενα καντο .....να εισαι εκει ........μην περιμενεις ομως ανταλλαγματα .....αμεσα απο κεινον .........θα ερθουν ισως απο καποιον αλλον που θα εχεις εσυ πληγωσει .........γιατι δεν θα του εχεις δωσει την ιδια αποδοχη που προσμενεις απ αυτον που εισαι τωρα .......... :-? :-? :-? Καταλαβες τιποτα :D :P 8)
Συγνωμη πλακιτσα ......και σου στελνω μια αγκαλιτσα >:d< >:d< >:d<

Καταλαβαινω...καταλαβαινω..
Οπως μου ειπε κι ενας πολυ καλος μου φιλος, το οτι νιωθω οτι 'πληγωνομαι πολες φορες δε σημαινει πως δεν εχω πληγωσει και εγω ανθρωπους που δεν ελαβαν απο μενα οσα μου προσεφεραν οι ιδιοι.. :-(

Παντως με εχετε βαλει σε πολλες σκεψεις... :?: :?: :?:
...accept yourself as you are...
..and then...become better every day..

http://www.youtube.com/watch?v=u6FwEJwwYcQ
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Καλώς ήρθες :D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

VasilisM έγραψε:Καλώς ήρθες :D
Βασιλη....... >:d< >:d< :*

Κοριτσακι αυτο ειναι το παιχνιδι .......την μια θυτης ,την αλλη θυμα ........
Κανε αυτο που εσενα κανει ευτυχισμενη.....για σενα και μονο για σενα ........και ολα θα παρουν τον δρομο τους .........
Αν σου αρεσει να σε πληγωνεις ..... :-( τοτε δεν σε αγαπας ......και ετσι δεν θα βρεις και καποιον να σε αγαπαει παρα μονο να σε πληγωνει ....... :-( :-( >:d< :*
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

margot έγραψε:
VasilisM έγραψε:Καλώς ήρθες :D
Βασιλη....... >:d< >:d< :*

Κοριτσακι αυτο ειναι το παιχνιδι .......την μια θυτης ,την αλλη θυμα ........
Κανε αυτο που εσενα κανει ευτυχισμενη.....για σενα και μονο για σενα ........και ολα θα παρουν τον δρομο τους .........
Αν σου αρεσει να σε πληγωνεις ..... :-( τοτε δεν σε αγαπας ......και ετσι δεν θα βρεις και καποιον να σε αγαπαει παρα μονο να σε πληγωνει ....... :-( :-( >:d< :*
AΧ Μαργαρίτα με τρόμαξε αυτό.......
πληγώνω τον εαυτό μου με πληγώνουν οι άλλοι???
ααααα......τζιζ καίει πολύ αυτό...... :oops: :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ναι Γιωτα .......Οπως μεσα ετσι και εξω ...... :-(
Οι αλλοι απλα αντικατροπτιζουν το μεσα μας και γμτ :mad: αυτο ειναι που μας την σπαει και μας φοβιζει ......ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ........ :? :? :? :? :?
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

Aυτό είναι καλή μου , αυτό ακριβώς....... :oops:
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

>:d< >:d< >:d< :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”