Ομιλείτε Ελληνικά

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Η πληροφόρηση που κρύβεται μέσα από τις λέξεις του Ελληνικού Αλφάβητου υπήρξε για πολλά χρόνια κωδικοποιημένη και μόνο στους Υιούς και Θυγατέρες του Ήλιου ΄(έτσι λέγονταν οι Έλληνες) ήταν γνωστή....
Ο Γάλλος φυσικός Jean Pierre Mallet σε κάποια διάλεξη για την θεωρία του της διττότητας αναφέρει:

" .......Ο Δρ. Garnier Mallet γράφει : « Η εξισορρόπηση του καθενός μας συμβάλλει στην εξισορρόπηση των άλλων και του πλανήτη. Δεν είναι λοιπόν πια καιρός για κάτι τέτοιο, ιδίως στην χώρα όπου ζουν οι απόγονοι αυτών των καταπληκτικών γιων του Ηλίου, δημιουργών και μεταδοτών μιας θεμελιώδους συμπαντικής θεωρίας που η επιστήμη μας μόνο τώρα ξανά ανακαλύπτει ; »
Ο Γάλλος επιστήμονας αποδεικνύει αναμφίβολα τον πρωταρχικό ρόλο που έπαιξαν η αρχαία ελληνική γλώσσα και σκέψη στην κατανόηση από τον άνθρωπο για το πώς λειτουργούν το Σύμπαν και η Zωή μας. Πολλές χιλιάδες χρόνια αργότερα αυτές οι γνώσεις ξανάρχονται στην επιφάνεια σαν…... “καινούργιες’’ επαναστατικές ιδέες που αποδεικνύονται επιστημονικά. H καμπή στην κατανόηση των επιστημών θα είναι τεράστια στα επόμενα μερικά χρόνια. Eμείς οι Έλληνες μπορούμε να ξαναπαίξουμε ένα πολύ σημαντικό ρόλο, διότι έχουμε πάντα την γλώσσα μας και είμαστε διαποτισμένοι περισσότερο από κάθε άλλον από την αρχαία Eλληνική σκέψη. Oι επιστήμονές μας (φυσικοί, ιατροι, θεραπευτες, γλωσσολόγοι, λατρες του Ελληνισμου, κτλ) και οι λόγιοι μας, μπορούν, πέρα από την κατανόηση, να νοιώσουν επίσης πολύ βαθύτερα από άλλους την ουσία των πραγμάτων, για να προχωρήσουν ακόμη πιο μακριά.,,,,,"
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

AMALIA έγραψε:Γιαννακη.. @};-
κοριτσια θενκς... αλλα λογω του ξανθου να διευκρινισω οτι ... εννοειται οτι δεν τα εγραψα εγω ε?

Η αποκωδικοποιηση εγινε σύμφωνα με τις αρχές της Ερμητικής φιλοσοφίας!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

silver29 έγραψε:
κοριτσια θενκς... αλλα λογω του ξανθου να διευκρινισω οτι ... εννοειται οτι δεν τα εγραψα εγω ε?

!
Βρε Γιαννακη πλακα μου κανεις και εσυ?
ειμαστε ξανθες οκ αλλα οχι και τοσο..

Το λουλουδακι πηγαινε στην ευγενια σου να το μεταφερεις να το διαβασουμε..
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Γιαννακη..Χρυσουλα... @};-
Παντα ηθελα να μαθω Αρχαια Ελληνικα..να τα χρησιμοποιησω προς τη γνωση μου///αλλα δεν το εχω κανει ακομη......
πως να το κανω?..γιατι ειναι πολλα τα κειμενα/εγγραφα ν αρχισω να μαθαινω
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γιωργο τα αρχαια ελληνικα ειναι σαν τα μαθηματικα. Πρεπει να ξεκινησεις απο τα βασικα γιατι ολα μετα πανε αλυσιδα. Για αρχη προτεινω τα σχολικα βιβλια
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Τα σχολικα? :-? ..εισαι σιγουρος?...απλα εχω την αισθηση οτι εχουν ελλειπη γνωση...κατι πιο 'σφιχτο' θελω...να μη διαβαζω με τουσ μηνες
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βρε για ξεκινημα σου μιλαω για τα σχολικα βιβλια. Να παρεις τις απαραιτητες βασεις στην γραμματικη και στο συντακτικο γιατι δεν αρκει μονο η μεταφραση των λεξεων
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γιώργο πριν τρία χρόνια είχα τη φαϊνή ιδέα να ξαναδώσω πανελλαδικές εξετάσεις στη θεωριτική κατεύθυνση όπου τα Αρχαία ήταν το βασικό μάθημα και τα αγαπάω πολύ!!!το βιβλίο της γραμματικής των Αρχαίων είναι κατατοπιστικότατο και διαχρονικό όπως επίσης είναι πολύ ενδιαφέρον και το ανθολόγειο Αρχαίων κειμένων, εχει πολύ Πλάτωνα και Αριστοτέλη!!τι πιο όμορφο να ξεκινήσεις απο αυτά και άν χρειαζστείς και βοήθεια είμαι εδώ!!! @};- >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Και το παρακατω μου αρεσε πολυ.. :-D

Αρθρον Βασικον Γενναται

Δεδομενων Επεται Ζητουμενο

Ηγειται Θεμα Ικανο

Κανονας Λογικος Μεριζεται

Νοουμενων Ξυλον Ολουται

Πληρουται Ρημα Σοφον

Τοπος Υψηλος Φαινεται

Χρωννυμενων Ψαλλεται Ωδη
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

τα Αρχαια ήταν το αγαπημενο μου μαθημα και στις πανελληνιες και στην σχολή

άν τα προσεγγίσεις και μπεις μεσα ανακλύπτεις πραγματικά έναν μαγικό κόσμο

σκεφτομαι μαλιστα να αγοράσω και ένα βιβλίο για την ετυμολογία των λέξεων πιστευω ότι θα έιναι πολυ ενδιαφερον @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κι εμενα τα αγαπημενα μου μαθηματα ηταν τα αρχαια και τα μαθηματικα! ειμαι ανωμαλος ε? :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι, Γιαννάκη, αυτό περιμέναμε για να το καταλάβουμε... =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

όχι καθόλου ίσα ίσα

το συντακτικό των Αρχαιων και τα μαθηματικά βασίζονατι στην ίδια λογικη για να τα αναλύσεις ;)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:ναι, Γιαννάκη, αυτό περιμέναμε για να το καταλάβουμε... =)) =))

:)) :)) :)) :))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”