ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

πόσο αλήθεια :-(
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δηλαδή γεννιούνται σοφά αυτά τα παιδιά; Έχω τις επιφυλάξεις μου, και κυρίως για θέματα που παρουσιάζονται στον Χαρδαβέλα. :-D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Δηλαδή γεννιούνται σοφά αυτά τα παιδιά;
Βασίλη μου όπως έγραψα και παραπάνω οι γενιές εξελίσσονται και διαφοροποιούνται ανάλογα και με την περίοδο που διανύει η ανθρωπότητα!!πάντα γεννιόντουσαν σοφά παιδιά, αν και αυτό είναι κάπως σχετικό!!η ψυχή γίνεται σοφή καθώς συλλέγει εμπειρίες απο τις ενσαρκώσεις της, το θέμα είναι οι στρώσεις που αρχίζουν και τιλίγουν αυτή τη σοφία κατα τη διάρκεια που ένα παιδί μεγαλώνει και αρχίζει να διαπλάθει την προσωπικότητά του. Εξαρτάται απο την ελέυθερη βούληση του καθένα να αρχίσει να τις ξεφλουδίζει για να αφυπνιστεί όλη αυτή η σοφία που υπάρχει στα κύταρα του !!τουλάχιστον έτσι το νιώθω εγώ!!
Έχω τις επιφυλάξεις μου, και κυρίως για θέματα που παρουσιάζονται στον Χαρδαβέλα.
Και πολύ καλά κάνεις!!το θέμα με τα ίντιγκο και τα κρυστάλλινα έχει πάρει διαστάσεις εμπορικότητας θα έλεγα, και το εκμεταλεύονται πολλοί, όσο υπάρχουν και οι αντίστιχοι ακροατές και δέκτες!! @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είναι τραγικό αυτό που γίνεται στις παιδικές συνειδήσεις, από γονείς που παίρνουν τον ρόλο του πνευματικού πατέρα και της πνευματικής μητέρας, σαν σύγχρονοι Ιωσήφ και Μαρία! :?

Αν μπορούσαν οι γονείς να κατανοήσουν έστω και μια στάλα της πνευματικής μας δομής, θα άφηναν τα παιδιά να μεγαλώσουν σύμφωνα με τους χρόνους τους και σύμφωνα με την ουσία τους!

Ο βιασμός δεν γινεται μόνο σωματικά το έχω ξαναπεί! Αυτό που βιάζεται κυριολεκτικά είναι η νόηση των παιδιών που αρχίζει να δομείται στην ηλικία περίπου των 6 ετών. Και τότε, αλλίμονο...

Ο προχαραγμένος δρόμος από τους γονείς, αφήνει το σκοτάδι του μυαλού του ενήλικα "ίντιγκο" να αλωνίζει...

Αν το αφήσουν να μεγαλώσει φυσιολογικά, μέσα στην αγάπη και την κατανόηση, ενθαρρύνοντας το να εξασκεί την νόησή του μέσα από την έμπνευση και την φαντασία, τότε ο δρόμος του ίντιγκο θα είναι απλά πιο εύκολος από εξωτερικούς παράγοντες, να διεκπεραιωθεί...Οι προσωπικές του δυσκολίες όμως δεν μπορούν να αποφευχθούν στον ατομικό του δρόμο.

Δεν έρχονται όλοι οι άνθρωποι σε ενσάρκωση με τον ίδιο στόχο...Και αυτή είναι η μοναδική διαφοροποίηση μεταξύ μας, που βασίζεται και στην εξελικτική πορεία της ψυχής μας.

Εύχομαι κάποια στιγμή η πνευματικότητα να μην βγαίνει πρωτοσέλιδο! :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εύχομαι κάποια στιγμή η πνευματικότητα να μην βγαίνει πρωτοσέλιδο!
Και εγώ!! @};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Εγω τι κανω τωρα??? :-(

βλεπω τον μεγαλο μου γιο να υποφερει..

πριν λιγο καιρο χαλασε η σχεση που ειχε με μια κοπελα,επεσε με τα μουτρα στην δουλεια ,εργασιοθεραπεια ελεγε..υπερκοπωση επαθε.... και τα κιλα του επεσαν κατακορυφα :-(
Αρχισε η ανορεξια ,η ατονια .
Γυμναστηριο εντατικο και η διατροφη του χαλια.Πρωτεινες για συμπληρωμα

Τωρα λιγο καιρο αρχισε να σκεφτεται αρνητικα,με φοβο για τον πονο στο στηθος που του παρουσιαστηκε και τις ταχυπαλμιες..
Επεσε στην αγκαλια μου και εκλαψε....
Δε ξερω τι να κανω..Δε θελω να ειμαι θεατης...
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι σε καταλαβαίνω...

Αλλά σκέψου...
Ούτε εκείνος θέλει να είναι θεατής της δικής σου ζωής, όμως το κάνει...

Ο κάθε άνθρωπος γίνεται παράδειγμα για τον άλλον. Η ενότητα, είτε μέσα στην οικογένεια, είστε στο ευρύτερο περιβάλλον, για να γίνεται με αγάπη, χρειάζεται σεβασμό στις επιλογές που κάνουν οι άνθρωποι για την ζωή τους, κάθε συγκεκριμένη στιγμή.

Πίστεψέ με, ότι εκτός από την τρυφερή αγκαλιά και το στήριγμα που θα του προσφέρεις με την αγάπη σου, τίποτα άλλο δεν μπορείς να κάνεις εσύ γι' αυτόν, όπως δεν μπορώ να κάνω εγώ για σένα! >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Το ξερω κουκλα μου!!!
Ειδα στον γιο μου τον εαυτο μου και αυτο με πονεσε..

φαντασου ποσα χρονια πονανε αυτα ,που με βλεπουν ετσι...

Πολλες φορες οταν ζηταγα απο το θεο να μου δωσει δυναμη και θαρρος δε φανταζομουν οτι συχρονως του ζητουσα και το εποδιο... @};-
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ο μικρος μου γιος αποφασησε να τελειωσει το σχολειο .Το ειχε αφησει στην τριτη γυμνασιου.Εκανε αιτηση και τον δεχτηκαν .
Σημερα μπηκε στην ταξη και πριν προλαβει να καθησει του ειπαν να παει στο γραφειο
Ο συλλογος γονεων αποφασησε να μη τον δεχτουν λογο διαφορας ηλικιας απο τα υπολοιπα παιδια και του ειπαν να παει στο σχολειο δευτερης ευκαιριας,κατι που δεν ειναι δυνατον επειδη το παιδι δουλευει βραδινο .

Μου ζητησε να παρω τηλεφωνο στο γυμνασιο και να επεμβω αλλα ειμαι μπερδεμενη.. :-?

Μηπως οντος δε κανει καλο στα μικρα παιδια ηλικιας 15-16 να εχουν στην ταξη τους ενα νεαρο 20χρονων????
Θελω να ειμαι αντικειμενικη και πανω απο ολα να δω το καλυτερο για ολα τα παιδια..αλλα πως να υποστηριξω και το παιδι μου που θελει να δωσει μια δευτερη ευκαιρια στον εαυτο του???
Το να σταματησει την δουλεια του ,δε γινετε και ιδικα τωρα με την κριση..

Τι κανουμε τωρα λοιπον?????
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ksan8oula έγραψε: Μηπως οντος δε κανει καλο στα μικρα παιδια ηλικιας 15-16 να εχουν στην ταξη τους ενα νεαρο 20χρονων????
Σε τι θα μπορούσε να τα βλάψει?? :-?
(Σιγά και τη διαφορά ηλικίας) :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ελα μου ντε σιγα την διαφορα

:-?
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Μαρία μου για να δεχτεί το σχολείο την αίτηση
σημαίνει ότι ο γιος σου έχει αυτό το δικαίωμα .
Πιστεύω οτι παιδί , εφόσον θέλει να συνεχίσει τις σπουδές του
και επειδή δουλεύει το βράδυ και δεν μπορεί να πάει σε νυχτερινό σχολείο , έχει όλο το δικαίωμα και δεν μπορεί ο σύλλογος
γονέων να το εμποδίσει.
Καλό όμως θα ήταν να πάτε στο σχολείο να ζητήσεις να σου εξηγήσουν τι συνέβη και για ποιό λόγο πάρθηκε αυτή η απόφαση,
και να τους δηλώσεις ότι δεν συμφωνείς και θα κινηθείτε νομικά
αν σου φέρουν αντιρρήσεις .
Μπορεί το παιδί να τα κάνει από μόνο του , επειδή ήδη είναι ενήλικος ,
αλλά πήγαινε και εσύ , να είσαι μαζί του για συμπαράσταση.
Φιλιά
:* :* :*
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μαρία μου για να δεχτεί το σχολείο την αίτηση
σημαίνει ότι ο γιος σου έχει αυτό το δικαίωμα .
Ξανθούλα μου κι εγώ αυτό πιστεύω. Μη το αφήσεις έτσι λοιπόν! Είναι κρίμα..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο συλλογος γονεων αποφασησε να μη τον δεχτουν λογο διαφορας ηλικιας απο τα υπολοιπα παιδια


πήγα να σε ρωτήσω αν ο σύλλογος έχει τέτοιο δικαίωμα, αλλά με πρόλαβε η Αλεξία, η δικηγορίνα μας!

Πες το παιδί σου να μην μασάει...

Το δικαίωμα που του δίνει ο νόμος να μαθητεύσει, κανένας σύλλογος δεν μπορεί να του το αφαιρέσει...

Ασε λοιπόν τις αμφιβολίες και δράστε!!!!!!!! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο σύλλογος γονέων δεν έχει το δικαίωμα να αποφασίσει.
Μπορεί όμως να απευθυνθεί στον προιστάμενο ή στον διευθυντή του σχολείου και να θέσει το αίτημά του.

Ίσως είναι προτιμώτερο να πας στον διευθυντή και να τον ρωτήσεις ξεκάθαρα εαν ο ίδιος επέλεξε να μη δεχτεί το παιδί.
Στην συνέχεια (σε περίπτωση που ο διευθυντής είναι αρνητικός) πρέπει να απευθυνθείς στον προιστάμενο εκπαίδευσης της περιοχής σου.

Μαρία ήρθε η ώρα να πάρεις τους δρόμους :-?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”