ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Σωστα μαλλον ηρθε η ωρα να παρεις τους δρομους οπως λεει και η Ελλισβετ μας!!

τουλαχιστον αξιζει τον κοπο!! ;)

>:d<
Άβαταρ μέλους
Spooky
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 15 Σεπ 2009 12:02 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Spooky »

Vaso έγραψε:Είδες Σπύρο μου πως δουλεύουν τα πρότυπά?

Και από ποιά ηλικία αρχίζει η "προσαρμογή" μας?
Συμφωνώ απόλυτα....

Όσο γλυκό κι αν μας ακούγεται το σχόλιο και η εξήγηση των παιδιών που δίνουν στον όρο "αγάπη",
είναι μία προσαρμογή τους με πρότυπα γονέων.

Γεμάτα αθωότητα, απλά αντιγράφουν.
Όταν θα μεγαλώσουν λοιπόν,
θα σχηματίσουν μία ολοκληρωμένη άποψη, που όμως θα υπάρχουν τα δείγματα της παιδικής τους ηλικίας
σαν υποκινητές και μηνύματα υποσυνείδητου.
Ήθελε λέει να 'ναι ελεύθερος...
Σκοτώστε τον !!


Ν. Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι, έτσι είναι Spooky...Το ξέρουμε εδώ μέσα καλά...

όσο γρήγορα εμφυτεύονται τα πρότυπα, τόσο δύσκολα απο-προγραμματίζονται...

Και η αγάπη φαίνεται να είναι το μεγαλύτερο πρότυπο της ανθρωπότητας που ωριμάζει ανώριμα... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Μμμμμ....ίσως.....αλλά μερικές φορές είναι προτιμότερο ένα πρότυπο αγάπης που μπορεί να αποπροσανατολίσει παρά η παντέλης έλειψη της η ακόμα και η αντίκατασταση με βία ή με μίσος!!! (σήμερα πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις παιδιά που οι γονείς τους είναι ακόμα μαζί και το ξέρω από πείρα μου με παιδάκια στην Κέρκυρα) Υπάρχουν και παιδάκια που βιώνουν καθημερινά αυτές τις καταστάσεις στην θεση των λανθασμένων προτύπων αγάπης.....Οσο και να πεις αυτά που έίπαν παραπάνω τα παιδάκια καθρεφτίζουνε υγιείς καταστάσεις φροντίδας αγάπης και έγνοιας του ενός γονιού προς τον άλλο...... Αν όλα αυτά δεν είχανε βιωθεί τι θεμέλια θα είχαν τα παιδάκια στην ενήλικη ζωή τους με τους συντρόφους τους; Διερωτήθηκε κανείς από που μπορεί να πηγάζει σε μια ψυχή η παγωμάρα, η ψυχρότητα ή η άρνηση να παντρευτεί και να κάνει οικογένεια;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Διερωτήθηκε κανείς από που μπορεί να πηγάζει σε μια ψυχή η παγωμάρα, η ψυχρότητα ή η άρνηση να παντρευτεί και να κάνει οικογένεια;
βρε Ναταλάκι...νοητικά ή συναισθηματικά θέλεις να λύσουμε το πρόβλημα?

Εγώ πάντως δεν βλέπω δισταγμό στο να κάνει κανείς οικογένεια.
Δισταγμό βλέπω στο να θέλει να την διατηρήσει υγιή...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ερχομαι! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μπα.....ο καθένας τα βλεπει κατα που μπορεί.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

μιλησα με τον διευθυντη και δε μπορει να κανει τιποτα απο την στιγμη που ο προεδρος του συλλογου γονεων δε θελει να υπαρχει 20χρονος μεσα στην ταξη...

δε θα το αφησω ετσι .Θα εξαντλησω καθε δικαιωμα που εχει το παιδι

Σας ευχαριστω για το σπρωξιμο.....δεν επαιρνε με τιποτα μπροστα το ατιμο >:d< >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Απλά διερωτάμαι γιατί θεωρούμε αρνητικό το να υπάρχουνε πρότυπα ακόμα και αυτά τα πρότυπα της οικογενειακής αγάπης που μπορεί να οριοθετούνε κάποιες καταστάσεις και ίσως ακόμα και να μπλοκάρουνε....δεν το αμφισβητώ, ενώ στην ουσία ξέρουμε όλοι μας ότι κάθε κοινωνία, ακόμα και μια κοινωνία από....ζουλού, έχει δικά της πρότυπα, και το να μην υπάρχουν σημαίνει οτι κάποιος έζησε στην ζούγκλα με τα θηρια!! Τα πρότυπα είναι φυσικό επακόλουθο κάθε κοινωνιας ανθρώπων δεν έχουν αυτά το φταίξιμο αλλά η αρνηση μας να τα προσαρμοσουμε στην ζωής μας με τρόπο που αντι να μας περιορίζουνε να μας ανοίγουν και να μας ξεμπλοκάρουνε!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τα πρότυπα είναι φυσικό επακόλουθο κάθε κοινωνιας ανθρώπων δεν έχουν αυτά το φταίξιμο αλλά η αρνηση μας να τα προσαρμοσουμε στην ζωής μας με τρόπο που αντι να μας περιορίζουνε να μας ανοίγουν και να μας ξεμπλοκάρουνε!!
Σωστά ομιλείς Ναταλι ...απορω κι εγω πως τα απλα πράγματα γίνονται δύσκολα βρε παιδι μου. :-?
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τα πρότυπα είναι φυσικό επακόλουθο κάθε κοινωνιας ανθρώπων δεν έχουν αυτά το φταίξιμο αλλά η αρνηση μας να τα προσαρμοσουμε στην ζωής μας με τρόπο που αντι να μας περιορίζουνε να μας ανοίγουν και να μας ξεμπλοκάρουνε!!
Ναταλί αυτό εγώ προσωπικά το βιώνω σαν μια διαδρομή που ξεκινάει, έχοντας στόχο την εξέλιξη της ψυχής, απο το να ερευνήσουμε τα πρότυπα στη ζωή μας και πρώτα από όλα να δούμε που μας μπλοκάρουν!!αν δεν ξεκινήσουμε απο εκεί, τότε αυτό που περιγράφεις, καθώς είναι το αποτέλεσμα μιας ολόκληρης διαδρομής, μου φαίνεται αδύνατον να βιωθεί!!

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα!!άν εγώ δεν κάτσω να ψάξω αρχικά σε ποια σημεία οι σχέσεις μου με τους γονείς μου με ώθησαν στο να απωθήσω κομμάτια του εαυτού μου και να διαστρεβλωθώ προκείμένου να γίνω αποδεκτή απο αυτούς, η δική μου οικογένεια στην πορεία θα δημιουργηθεί πάνω στα ίδια ακριβώς μπλοκαρίσματα, και τότε θα είμαι εγώ αυτη που θα θυμίζω τις συμπεριφορές της μητερας μου και θα ψάχνω έναν άντρα σαν τον πατέρα μου!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εποικοδομητικό το 2ο! :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

αμε :))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Φαίνεται έ;
>:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Συγνώμη....για ποιό....δεύτερο μιλάτε; :-?

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”