ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι όμορφη εμπειρία Νirava!

Και πόσο σοφία περικλείεται στην ενέργεια!

Αλλη μια φορά το διαπιστώνουμε...


Σ' ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας!



Με αγάπη
Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Εδώ πρωτάκι, εδώ πρωτάκι.....

Πήρα επιτέλους τον 1ο Βαθμό .....! Ευλογία.

......... σημβαίνουν θαύματα..................! Ευλογία.

Τι να περιγράψω...? Περίμενα βέβαια κάποιες αλλαγές, το ένοιωθα ότι κάτι θα γινόταν στην ατμόσφαιρα, στο πεδίο μου, στην αύρα μου..... όμως αυτό είναι πέρα από τη φαντασία μου. Ευλογία.

Δεν είχα ουσιαστικά προβλήματα (τουλάχιστον έτσι νόμιζα). Μια χαρά πίστευα ότι κυλούσε η ζωή μου, με τις γκρινίτσες μας, τα καβγαδάκια μας, την ασυνεννοησία μας, οκ, όλα καλά..... άλλωστε υπάρχουν και χειρότερα.....! :) Ευλογία έτσι κι αλλιώς.


Και ξαφνικά ένας στρόβιλος τα σαρώνει όλα..... τα καθαρίζει....!

Από την γαλήνη της ψυχής μου, το μέγεθος της οποίας δεν είχα αντιληφθεί πριν.... και η οποία έτσι απλά ξεχύθηκε στη ζωή μου...

Από τη μητέρα μου που δεν θύμωσε που έλειπα 2 μέρες.... και σήκωνε τα χαλιά μόνη της.... (άλλες εποχές θα γινόταν Βατερλώ...)
:?
Από τα παιδιά που και έγραψαν πολύ καλά... (Της μεγάλης έπεσε το 1 από τα 3 κείμενα που είχε διαβάσει...)
και έχουν μια ηρεμία...... (μα πως τη βρήκαν...?)

Από τον καλό μου....που ενώ ήταν μέσα στα νεύρα....δρά....!
ξεχειλίζει από αγάπη και έχει γίνει χείμαρος....?


ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ.....!

ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ...!


έμαθα τόοοοοσα πολλά......
για την ακρίβεια ένοιωσα .....!


Μα το Θεό, δεν μπορώ να το περιγράψω..... και πρώτα από όλα δεν μπορώ να περιγράψω τον εαυτό μου....! Τι παιδί όλο κάτι βρίσκει και με εκπλήσει.... τι δύναμη έκρυβε... ?

Μα γιατί άργησα να τον βρω...? Γιατί άργησα να τον αναζητήσω...?

Με αγάπη,
Ευχαριστώ το Αρχάγγελο.
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τα καλα έρχονται!!!!!!!!
ΑΠο δω και περα ολα θα ειναι ευλογία :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το θέμα είναι τώρα που άρχισες Πέννη μου να μην σταματήσεις...
η διαδρομή αυτή είναι και δύσκολη.. μην σε ξεγελάει.. όσο προχωράς θα υπάρχουν όμορφες στιγμές αλλα θα χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να μην πισωγυρίζεις..

θέλει αγάπη και πίστη και προσπάθεια αυτός ο δρόμος που όδηγεί στο να γνωρίσεις τον Εαυτό σου..
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ναι Ηλία μου,

και έχω βαθιά τη σιγουριά ότι στην Ομάδα, υπάρχει η ουσία που θα μου κρατάει το χέρι όταν θα νοιώθω τη ρουφήχτρα........! :wink: :wink:

Σας ευχαριστώ, :) :)
:) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η "Ομάδα", η "Παρέα", οι φίλοι... που γνωρίζεις και γνώρισες θα είναι δίπλα σου όταν τους χρειαστείς.. όλοι μας.. αλληλοστηριζόμαστε.. και βοηθάμε ο ένας τον άλλο..στη διαδρομή που έχει διαλέξει..
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Iexor έγραψε:Ναι Ηλία μου,

και έχω βαθιά τη σιγουριά ότι στην Ομάδα, υπάρχει η ουσία που θα μου κρατάει το χέρι όταν θα νοιώθω τη ρουφήχτρα........! :wink: :wink:

Σας ευχαριστώ, :) :)
:) :) :)
ΠΟΣΟ Μ ΑΓΓΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΗ ΜΟΥ IEXOR :wink:
ΠΟΣΟ ΑΝΑΓΚΗ ΕΙΧΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΘΥΜΗΘΩ ΑΥΤΟ?
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΜΟΝΗ ΜΑ ΤΟΣΟ ΜΟΝΗ(ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΗΝΥΜΑ) ΠΟΥ ΟΛΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΜΑΤΑΙΑ,ΠΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ , ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ....
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ..ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ...


ΜΟΛΙΣ ΡΙΞΩ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ
ΜΟΛΙΣ ΖΗΤΗΣΩ ...ΛΑΜΒΑΝΩ

ΕΥΛΟΓΙΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!ΕΥΛΟΓΙΑ
ΑΓΑΠΗ ,ΑΓΚΑΛΙΑ,ΦΙΛΙΑ, ΕΛΠΙΔΑ,ΚΑΙ ΕΝΘΥΜΗΣΗ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ!!
ΤΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΟΥ!!!
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ξέρεις κάτι Μαργαρίτα....?

Πάντα, μα πάντα.........όταν νοιώθεις οτι είσαι μόνη .....αν κοιτάξεις ψηλά......στο Σύμπαν θα ανάψει ένα φως.......και θα νοιώθεις μικρά μικρά τσιμπιματάκια........θα είναι χεράκια.......που σε κρατούν.......
Θα είναι τα χέρια του Σύμπαντος που θα σε κρατάνε σφιχτά, αρκεί μόνο να θυμηθείς να κοιτάξεις....! :) :) :)

Καλώς ήρθες....! :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

ΑΥΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ :wink: ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ :!:

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Δεν θα αναφέρω τις συμπτώσεις με πήγαν σε ένα όμορφο μέρος για καφέ....!

Γρασίδι, καναπέδες μπαμπού με λευκά μαξιλάρια σε σεβαστή απόσταση μεταξύ τους, γύρω γύρω πεύκα που έστελναν τον ίσκιο τους στο τραπέζι που καθόμουν, επάνω ο ουρανός και απέναντι η θάλασσα.........! Στο τραπέζι ο καφές μου, στα χέρια το βιβλίο μου.
ΑΠΟΛΑΥΣΗ....!

Διάβαζα για την 3η επίγνωση.....την ομορφιά....!
Αποφασίζω να κάνω και το τεστ........!

Σμίγω τα δάκτυλά μου, τα κοιτώ προσεκτικά, τα απομακρύνω.......
και ..............ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ εκεί ανάμεσα υπάρχει η ενέργεια........
τη βλέπω στην αρχή λευκή........μετά με λίγο χρώμα ενδοιάμεσα.....!

ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Στρέφω τα μάτια γύρω μου και βλέπω στρόβιλους που σχημάτιζαν άλοτε αστεράκια, άλοτε κάτι σα λουλούδια........
Και τα χρώματα γύρω μου πέρνουν μια καθαρότητα......λάμπουν τα πεύκα......... σα νάχουν χιλιάδες φωτάκια...........!

Για άλλη μια φορά δεν μπορώ να περιγράψω και να μεταφέρω την ΟΜΟΡΦΙΑ.....στο κόσμο γύρω μας.........!

Για όσους θέλουν μπορούν να το δοκιμάσουν......δουλεύει.
Λίγο πριν το ξημέρωμα.......εκεί στην αυγή ή λίγο πριν το ηλιοβασίλεμα που το φως είναι ουδέτερο...........!

Υποκλίνομαι στο μεγαλείο του Σύμπαντος
Υποκλίνομαι στην ενέργεια

και τους Ευχαριστώωωωωωωωωωωω
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τωρα που την είδες,όπου κι αν είσαι θα μπορείς να την νοιώσεις ,γιατι παντα ειναι εκει,αναμεσα στα χερια,αλλοτε δροσερή άλλοτ καυτρα,άλλοτε απαλή κι αλλοτε με ένταση περισσια αλλά παντα είανι εκει!
Δοκιμαστε το!
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Αχ είναι τέλειο Καλλιοπίτσα μου.....!............

Έχεις δικιο....είναι πάντα εκεί και όλα αλλάζουν........τα βλέπεις διαφορετικά....!

:) :) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
KaterinaN
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 21 Μάιος 2007 10:21 am

Δημοσίευση από KaterinaN »

καλησπέρα σε όλους,

αν και πέρασε καιρός, θα ήθελα να μοιραστώ το πως ένοιωσα το Σαββατοκύριακο της μύησης στο ρείκι.

ήταν κάτι το μοναδικό για μένα, ήταν σαν να με γνώριζα από την αρχή. ένοιωθα το κάθε κύτταρο στο σώμα μου. ένοιωθα γεμάτη, γαλήνια, ήρεμη, χαρούμενη.

γενικότερα δυσκολεύομαι να κάνω διαλογισμό. δυσκολεύομαι να κρατήσω ακόμα και για 1 λέπτο το μυαλό μου σε σιωπή. σκέφτομαι συνέχεια non-stop, σκέφτομαι ακόμα και ότι δεν πρέπει να σκέφτομαι. ε, εκείνο το σκ ήταν υπέροχα.... είχα ταξιδέυψει, ήμουν "εκεί" ..... δεν νομίζω οτι έχω νοιώσει τέτοια γαλήνη ποτέ ξανά, και το κακό είναι ότι δεν κατάφερα να την ξανανοιώσω από τότε. Κάνω καθημερινά ρεικί- όσο αντέχω γιατί κάποιες φορές νοιώθω δυσφορία- όταν κάνω ρεικι νοιώθω καλά, αλλά όχι όπως τότε.... και η αλήθεια είναι ότι μου λείπει.....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και η αλήθεια είναι ότι μου λείπεi
Κατερινάκι...και εγώ και εσύ και το ρέικι!
όλα στην τάξη του Σύμπαντος, για να μας κάνουν να αισθανθούμε...
Η γαλήνη έρχεται, όταν νιώθουμε
Η σιωπή έρχεται όταν μεσα σ'αυτήν μπορούμε να δρούμε, χωρίς κίνηση...

Η μύηση επαναλαμβάνεται...όσες φορές θέλεις!
΄Ομως η εσωτερική γαλήνη δεν έρχεται χωρίς εσωτερική υποταγή.

Το ρέικι είναι εδώ...εσύ που είσαι?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

KaterinaN έγραψε:

γενικότερα δυσκολεύομαι να κάνω διαλογισμό. δυσκολεύομαι να κρατήσω ακόμα και για 1 λέπτο το μυαλό μου σε σιωπή. σκέφτομαι συνέχεια non-stop, σκέφτομαι ακόμα και ότι δεν πρέπει να σκέφτομαι. ..............

όταν κάνω ρεικι νοιώθω καλά, αλλά όχι όπως τότε.... και η αλήθεια είναι ότι μου λείπει.....
Θυμάμαι τον εαυτό μου.........κάποτε να έχει ένα μυαλό απόλυτα προγραμματισμένο....να σκέφτεται τους πάντες και τα πάντα αενάως...... ακόμα και στον ύπνο μου. Βλέπεις έχω και ανθρώπους υπ' ευθύνη μου.....! :) :)
Μου ήταν πραγματικά δύσκολο να κρατηθώ σε ...σιωπή....!

Από τη στιγμή που τη γνώρισα όμως........ έμαθα την αξία της.
Δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι οτι "δεν πρέπει να σκέφτεσαι"....!

Απλά άστο να συμβεί........! Και θα ξανανιώσεις "όπως τότε" και ίσως και καλύτερα......!

Τεχνική: κάθισε αναπαυτικά, φέρε τα χέρια σου μπρος από το στήθος σου, σε θέση "προσευχής". Επικέντρωσε τη σκέψη σου στο σημείο που ενώνονται τα δύο μεσαία σου δάκτυλα.
Το θέμα να αποκτήσεις σιγά σιγά τον έλεγχο της σκέψης σου. Να την καθοδηγείς.
Κάθε φορά θα δεις ότι κατακτάς περισσότερη σιωπή.
(έτσι κάπως ξεκίνησα........μου πήρε χρόνο....άξιζε όμως) :) :)

Μήπως παίζει και λίγη διάσπαση προσοχής...? Γιατί εγώ ήμουν (ή είμαι) και λίγο δυσλεκτική....! :) :roll: :roll:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”