ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
Το ότι ξεχνάμε αυτήν την "σύνδεση", το ότι ξεχνάμε την πηγή μας, το ότι ξεχνάμε την θεϊκή μας ουσία, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει…

΄Ετσι το ρέικι έγινε η «δημιουργός» αιτία να αναζητήσουμε τον Ανώτερο Εαυτό μας, το θεϊκό μας μέρος, που τόσο πολύ έχουμε απομακρύνει από την ζωή μας!

Οι μυήσεις στο ρέικι «υπενθυμίζουν» στην ψυχή μας ποια είναι, τι μπορεί να κάνει, τι ήρθε να «μάθει» στην γη…Και μόνο γι’ αυτό εγώ αισθάνομαι την μεγάλη ευγνωμοσύνη των ψυχών μας γι’ αυτήν την «αφύπνιση», ακόμα και αν η προσωπικότητα, το εγώ μας δεν μπορεί μεμιάς να το αντιληφθεί…

Χρειάζεται αδιάκοπη εργασία…Και η εργασία μας είναι στο να μπορέσουμε να «πείσουμε» την συνείδησή μας, ότι όλα αυτά δεν είναι φαντασία, στην οποία μας οδηγεί ο σκληρός τρόπος της επιβίωσής μας.
Εκεί υπάρχουν αντιστάσεις…
Οι άνθρωποι, ίσως ταλαιπωρημένοι από την ζωή που τους έμαθαν ότι έχουν, ψάχνουν το θαύμα έξω από αυτούς και αφήνουν το εσωτερικό μέρος τους χωρίς το φως της κατανόησης.
Το ρέικι είναι ένα «κλειδί» διεύρυνσης…
Και μόνο έτσι πρέπει να το δούμε…Αν καταφέρουμε να «ξεκλειδώσουμε» τις θεϊκές μνήμες μας, αν καταφέρουμε να «ελευθερώσουμε» τις γήινες αμφισβητήσεις μας, αν καταφέρουμε να «ενώσουμε» το πάνω με το κάτω, το πνεύμα με την ύλη, δεν οφείλεται μόνο στο ρέικι, αλλά και στο δικό μας χέρι που θα κρατήσει με σταθερότητα το «κλειδί» που ήρθε πάλι στα χέρια μας, μέσα από την αγάπη της θεότητας για τις «άμοιρες» συνειδήσεις μας που εγκλωβίστηκαν σε μια «δύσκολη» ζωή…


:x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:σήμερα στη δεύτερη μέρα του σεμηναρίου 3β μάθαμε της μυήσεις,και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου.
>:d<

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:δεν σταμάτησα να γελάω
Σου εύχομαι μέσα απ'την καρδιά μου να μή σταματήσεις ποτέ να γελάς Ιωαννούλα!!! :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δεν λέω το γέλιο είναι ζωή αλλά αυτό που έπαθα δεν περιγράφεται :oops:
φαντάσου να κάνεις μύηση σε κάποιον που εκείνη την ώρα είναι μία ιερή στιγμή και να πάθει τέτιου είδους καθαρισμό ......σου λέω ακόμα γελάω χωρίς σταματιμό ,δηλ δεν ξέρω πραγματικά πώς να το χειρηστώ :-? :D
ελπίζω αύριο να μην το ξαναπάθω γιατί δεν πρόκεται να το τελειώσουμε το σεμηνάριο.
ευχαριστώ τα παιδιά για την κατανόηση που δείξανε :x

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Αφού για την ώρα δεν μπορείς να το διαχειρΙστείς, ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ!!! :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Να ελπίζεις μόνο να προλάβει να σταματήσει ο "καθαρισμός γέλιου" πριν σε καθαρίσουν οι άλλοι..... :)) :)) :)) :)) :)) :))
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ευχαειστώ Ελενάκι για της ευχές σου :-D >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Ιωαννάκι >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Bάλια μου >:d< >:d< >:d<

τελειώσαμε σήμερα το σεμηνάριο του 3β και κάνοντάς πρακτική τη μύηση του 3α ήταν απίστευτη η εμπειρία O:-)
όλες οι μύησεις έχουν την ομορφιά τους αλλά του 3α τη μύηση την ένιωσα σε όλα μου τα κύτταρα ,όπως ένιωσα και τη στήριξη και την καθοδήγηση που είχα ζητήσει πρίν ξεκινήσω την διαδικασία του συντονισμού :x O:-) :-D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:x :x :x :x >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα κατά την διάρκεια του σεμηναρίου σκεφτόμουνα πολλά πράγματα από αυτά που μου έχεις πεί και με έχουν βοηθίσει σε αυτή τη μικρή μου διαδρομή μέχρι τώρα :x

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Iωαννούλα μου... >:d< >:d< >:d< :x :x :x



Με την ευκαιρία αυτή, ας πω λίγα λόγια γι’ αυτήν την εκπαίδευση 3β στο ρέικι!!

Το σημαντικότερο σ' αυτήν την εκπαίδευση του ρέικι δεν είναι ότι μαθαίνεις πως να είσαι δάσκαλος του ρέικι, αλλά πως να φέρνεις ευλογία σε κάθε στιγμή της μεγάλης μύησης που λέγεται Ζωή!

Κάποιες έρευνες που έγιναν σε δάσκαλους(και αυτή είναι μια γενική έννοια) έφεραν στο φως το εύρημα ότι ένα μεγάλο ποσοστό δασκάλων έχει σαδιστικές τάσεις!
Μέσα από αυτόν τον ρόλο ελέγχουν, κατευθύνουν, κρίνουν, τιμωρούν, βασανίζουν, προσβάλλουν...

Παρατηρώντας γύρω μου όσους είχαν αυτόν τον ρόλο, πράγματι οι περισσότεροι εκδήλωναν αυτές τις τάσεις του "ισχυρού" προς τον "ανίσχυρο", είτε ήταν δάσκαλοι φυσικής, είτε θρησκευτικών, είτε ρέικι, είτε γονείς...

΄Οταν κάποιος θεωρητικά πάρει αυτόν τον ρόλο, χωρίς να έχει γνωρίσει τον εαυτό του, τότε όλες οι συναισθηματικές απωθήσεις βγαίνουν από το ασυνείδητο στην επιφάνεια και ορμούν με βία να πνίξουν την Ζωή, μέσα από τον φόβο της ασημαντότητάς του.
΄Οτι του είχε απαγορευτεί στην ζωή, ότι δεν του επιτράπηκε στην παιδική ηλικία να εκφράσει, τώρα του επιτρέπεται…Μπορεί να κρίνει και να ελέγξει τους άλλους, να τιμωρήσει ή να απαιτήσει…Μπορεί να νιώσει θεός, γιατί ο θεός μέσα στην αντίληψή του, κυρίως από τα θρησκευτικά πρότυπα, είναι κριτής, παντογνώστης και τιμωρός!

΄Όταν μάλιστα ο ρόλος του δασκάλου αφορά μια μυητική τελετουργία, ο σκοπός της ιερότητάς της που αυτόματα καλείται να εκτελέσει και να εκπληρώσει, τον εξιλεώνει από την απάθεια που δείχνει στην Ζωή του, μέσα στον φοβιστικό μηχανισμό μιας μη υγιούς πολικότητας

Εχω ακούσει πάρα πολλά που έχουν συμβεί από δασκάλους τους ρέικι και όχι μόνο…

Από το πετάνε έξω από την τάξη τους όποιον δεν συμμορφώνεται με τις απαιτήσεις τους, μέχρι του να γίνονται προσβλητικοί και απαξιωτικοί σε όποιον μοιραία εκφράσει μια ανάγκη του, ένα συναίσθημα, μια σκέψη, που δεν τους αρμόζει στην εικόνα που θέλουν να δημιουργήσουν για τον εαυτό τους και για το «σύστημα» που μεταδίδουν!
Μέσα στα πλαίσια της ιερότητας των μυήσεων απαιτούν δογματικά από τους άλλους, όσα γι’ αυτούς σημαίνουν «αγνοποίηση»…΄Ετσι έχουν προκύψει οι νηστείες πριν την μύηση, η αποφυγή του σεξ πριν την μύηση, τα λευκά ρούχα, το να μην είναι οι γυναίκες αδιάθετες, έχω ακούσει τόσες πολλές ανοησίες που δεν χωράνε σε ένα βιβλίο…
΄Όλα αυτά που απαιτούν, είναι ο δικός τους βλαβερός κόσμος που προσπαθεί μέσα από τους ρόλους να αποκτήσει σεβασμό και αγνότητα, ξεχνώντας ότι το μόνο που χρειάζεται για να νιώσει κανείς αγνός είναι η Αγάπη που μπορεί να εκφράσει προς τον Εαυτό του και τους άλλους, όχι μέσα από θεωρίες και λόγια, αλλά μέσα από την εσωτερική του ειρήνη, που σταματά τα αντίπαλα συναισθήματά του και αυτό είναι μια εσωτερική μύηση, γεμάτη Αγάπη και Ευλάβεια για την Ζωή…

Ο δάσκαλος του ρέικι δεν είναι θεός, αλλά ένας άνθρωπος που προετοιμάζεται για την μεγάλη του μύηση να γνωρίσει στους άλλους την Ζωή και τις απεριόριστες δυνατότητές του Ανθρώπου, αφυπνίζοντας τα χαρίσματά του, μέσα από τον Καλό Λόγο και την απεριόριστη Αγάπη, που ανοίγει τις μνήμες σε ότι έχουν ξεχάσει…

Είναι μια μεγάλη μύηση αυτή η εκπαίδευση στο σχολείο της Ζωής και μία αρχική προσέγγιση του αυτοσεβασμού και της ευθύνης που χρειάζεται ένας άνθρωπος για να ενώσει μέσα στην Αγάπη όλον τον «κομματιασμένο» εαυτό του και να εκφράσει το βαθύ ανθρώπινο στοιχείο του θεού μέσα του…

Αυτό που μέλλει να δώσει φως πρέπει να αντέχει και την φωτιά
«Victor Frankl»



@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

:x @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αυτό που μέλλει να δώσει φως πρέπει να αντέχει και την φωτιά
για να αντέξει κάποιος την φωτιά πρέπει πρώτα να μάθει να μην την φοβάται..........σκέψεις .............

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”