Δάσκαλος και Μαθητής

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι σημαίνει «Γονιός»…

Είναι η απόλυτη, η τέλεια ερμηνεία της λέξης «Δάσκαλος»…

Και ένας «Δάσκαλος», για το πρώτο πράγμα που ενδιαφέρεται, είναι να δημιουργήσει ανεξάρτητους και αυτάρκεις «μαθητές»
Ο Δάσκαλος στέκεται πάντα δίπλα στον μαθητή του, στην αρχή του Δρόμου του και του μαθαίνει πώς να διαχειρίζεται τα συναισθήματά του, πώς να διαχειρίζεται την ελεύθερη βούλησή του, πώς να συμπλέει με τους εσωτερικούς Νόμους, πώς να σέβεται τον Εαυτό του και τους άλλους, πώς να παίρνει αποφάσεις με δική του πρωτοβουλία, χωρίς να ενδιαφέρεται αν οι αποφάσεις του δεν είναι αποδεκτές από ένα σύνολο

Του μαθαίνει ότι η Αγάπη δεν έχει όρους…

Κάθε Δάσκαλος στην Ζωή μας είναι κοντά μας, στην αρχή… στις αντιξοότητες και στα γκρεμίσματα, στην ανάπτυξη κάθε μικρής ή μεγάλης ανθρώπινης ποιότητας, που μας ανυψώνει στο μεγαλείο της Ανθρώπινης Ύπαρξης και μας καθοδηγεί μέχρις ότου το βάθος της Αγάπης να καταλάβει όλο το Είναι μας. Έχει υπομονή με τους θυμούς μας και τους φόβους μας, με ότι θεωρούμε δύσκολο και ακατόρθωτο, μέχρι να σπάσουμε εντελώς κάθε πλάνη μας.

Και μετά, αφού ο Δρόμος του μαθητή του έχει πια χαραχτεί, στέκεται διακριτικά πλάι του και χαίρεται με την δημιουργικότητα του, την αποφασιστικότητά του, το θάρρος του, την δύναμη του, το κάθε βήμα του που τον οδηγεί στην αυτάρκεια και την ελευθερία του, έχοντας πάντα σαν Αρχή ότι δεν χρειάζεται τον μαθητή του, ούτε ο μαθητής του εκείνον. Δεν δημιουργεί σχέσεις εξάρτησης, δεν φοβάται να μείνει μόνος του…

Ο κάθε άνθρωπος χαράζει πορείες, δεν ακολουθεί εκείνες των άλλων…

Το έργο του Δασκάλου το χαρακτηρίζει η ανιδιοτέλεια… Δεν διδάσκει για να έχει όφελος από τους μαθητές του, διδάσκει γιατί έχει μάθει να αγαπάει τον Άνθρωπο.

Δεν εκβιάζει συναισθηματικά τους μαθητές του, δεν τους υποχρεώνει στην απόδοση τιμών και ευγνωμοσύνης… Χαίρεται όταν τον ξεχνάνε, όταν δεν τον έχουν πια ανάγκη σαν «Δάσκαλο», αλλά τους ενώνει μια Αιωνιότητα και μια Αγάπη, που δεν χάνεται με τον χρόνο, ούτε με τον θάνατο. Δεν χρειάζεται η Αιωνιότητα πρακτικές αποδείξεις για να εκφράσει την Αγάπη της Ουσίας και του Βάθους…

Και όταν έρχονται κάποιες δύσκολες στιγμές που ο μαθητής του αποθαρρύνεται και πέφτει, όταν κάνει τα λάθη του και έχει σύγχυση στην καρδιά, εκείνος δεν μετράει τίποτα σαν σωστό ή σαν λάθος, παρά μόνο τον κοιτάει βαθιά στην Ψυχή και ψιθυρίζει «Συνέχισε, Αγαπημένη μου Ψυχή… μην σταματάς, συνέχισε»…

Ο Δάσκαλος ξέρει ότι έχει περιορισμένο χρόνο να έχει «εκπαιδευτικό» ρόλο και δεν επιδιώκει να τον κρατήσει για όλη την ζωή του μαθητή του, μέσω της υποχρεωτικής ευγνωμοσύνης, γιατί ξέρει πως η ευγνωμοσύνη της Ψυχής δεν τελειώνει ποτέ, αν έχει νιώσει βαθιά Αγάπη και ανιδιοτέλεια. Δεν χρειάζεται αποδείξεις για την σχέση Αγάπης, για την οποία εκείνος πρώτος έβαλε τις βάσεις.

Δεν γίνεται ποτέ Δάσκαλος και μαθητής να είναι το ίδιο ανώριμοι στην συνειδησιακή τους κατάσταση (συναισθηματική, πνευματική), γιατί τότε θα «αλληλοσπαράζονται» με το γάντι.
Και ο Δάσκαλος θα νιώθει τον μαθητή του αχάριστο, χωρίς μια στιγμή να σκύψει μέσα στον Εαυτό του να ερευνήσει τι ακριβώς του έμαθε… Και όταν ο μαθητής βρει τον Δρόμο του, ίσως διαφορετικό από αυτόν που του δίδαξε, θα νομίζει ότι τον παρασύρουν άλλοι στην πλάνη, χωρίς ούτε μία στιγμή να ερευνήσει ποιόν ακριβώς δρόμο του έδειξε…

Αφιερωμένο σε όλους τους γονείς
Αν το κατανοήσουμε όλοι σε βάθος, τι σημαίνει Γονέας, τότε ίσως να έχουμε περισσότερες ευκαιρίες να έχουμε μια επόμενη χαρούμενη γενιά…

@};- @};- @};-
Συνημμένα
paidi-agapi-diazygio.jpg
paidi-agapi-diazygio.jpg (87.13 KiB) Προβλήθηκε 12570 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Έφη »

8-| 8-> @};-
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Βικούλα »

πολύ όμορφο, αληθινό, και απελευθερωτικό κείμενο Βασούλα @};- :x :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου :x :x :x
Πραγματικά πολύ ωραίο κείμενο! @};- >:d< >:d<
...Αλλά ποιός γονιός σκέφτεται και φέρεται κατ αυτόν τον τρόπο;;;
=(( =(( =((
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
sofia sourra
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 25 Μάιος 2014 7:04 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από sofia sourra »

:cry: @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-heartbeating: @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Annoula »

:x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Ellaki »

:-( @};- @};- @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από nondas »

@};- @};- @};- :x
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- @};- :romance-heartbeating: :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Stefanos »

:x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνος έγραψε:Βασούλα μου :x :x :x
Πραγματικά πολύ ωραίο κείμενο! @};- >:d< >:d<
...Αλλά ποιός γονιός σκέφτεται και φέρεται κατ αυτόν τον τρόπο;;;
=(( =(( =((
Πάντα σκέφτομαι, Μανούλη μου, και το νιώθω κιόλας, ότι οι άνθρωποι δεν είναι κακοπροαίρετοι, αλλά τους λείπουν οι ερμηνείες των συμβάντων και των πράξεών τους.
Πιστεύω βαθιά στην αγαθοσύνη του ανθρώπου και σ' αυτό που αληθινά είναι.
Οι γονείς δεν είναι ιδοτελείς και κακοί, απλά είναι φοβισμένοι και συναισθηματικά ανώριμοι και το κυριότερο είναι ότι δεν το γνωρίζουν.
Έχουν μπει από την νεαρή τους ηλικία σε μια δεδομένη τροχιά της ζωής και πορεύονται δυστυχισμένοι, οπότε είναι λογικό να μην σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο, όμως δεν ξέρουν ότι υπάρχει και η άλλη όψη της Ζωής.

Θα μου πεις τώρα, δεν ξέρουν, ας φροντίσουν να μάθουν, προτού κληρονομήσουν την δυστυχία τους στα παιδιά τους και εκείνα στα δικά τους παιδιά.
Εδώ είναι το πρόβλημα...Ότι δεν υποψιάζονται καν πόσο δυστυχισμένα κάνουν τα παιδιά τους με αυτήν την άτυπη κληρονομιά...

Νομίζω ότι κάπου ελοχεύει μια ασυνείδητη εκδικητικότητα, κι ας λένε ότι η ευτυχία των παιδιών τους είναι πάνω από όλα.
Είναι μέγα ψέμα αυτό, απλά δεν τον γνωρίζουν, γιατί τα έχουν κάνει όλα όπως πρέπει

Ότι γράφω από την Ψυχή μου, είναι πάντα με την ελπίδα κάποιος να το διαβάσει και να προβληματιστεί, γιατί βαρέθηκα να ακούω την ανοησία που λένε συχνά οι περισσότεροι, ότι το παιδί τους έμπλεξε με κακές παρέες και άλλαξε χαρακτήρα...
Είναι τραγικό και εντελώς ανόητο αυτό.

Και από την άλλη να μην κάθονται με ταπεινότητα να δουν τι έχουν κάνει, με την άγνοιά τους από την μια, και από την άλλη με την απόλυτη πεποίθηση ότι είναι σωστοί και έμπειροι, πολύ περισσότερο από το ενήλικο παιδί τους.

Είναι να γελάς το τι λένε οι γονείς όταν κάνουν λάθη...Τα δικά τους λάθη τα χρεώνουν στην μοίρα, τα λάθη των παιδιών τους τα χρεώνουν στην ανυπακοή τους...Ε, τρελαίνεσαι ή όχι? :))

Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης.


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”