Δάσκαλος και Μαθητής

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Είναι να γελάς το τι λένε οι γονείς όταν κάνουν λάθη...Τα δικά τους λάθη τα χρεώνουν στην μοίρα, τα λάθη των παιδιών τους τα χρεώνουν στην ανυπακοή τους...Ε, τρελαίνεσαι ή όχι? :))

Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης.
@};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29989
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης.
:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vasoula έγραψε:Είναι να γελάς το τι λένε οι γονείς όταν κάνουν λάθη...Τα δικά τους λάθη τα χρεώνουν στην μοίρα, τα λάθη των παιδιών τους τα χρεώνουν στην ανυπακοή τους...Ε, τρελαίνεσαι ή όχι?

Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης.
@};- :x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Annoula »

Νομίζω ότι κάπου ελοχεύει μια ασυνείδητη εκδικητικότητα, κι ας λένε ότι η ευτυχία των παιδιών τους είναι πάνω από όλα.
Είναι μέγα ψέμα αυτό, απλά δεν τον γνωρίζουν, γιατί τα έχουν κάνει όλα όπως πρέπει
αυτό είναι αλήθεια. Το έχω βιώσει πολύ έντονα, και ιδιαίτερα από τη μάνα μου, όταν ο δρόμος μου ξεκίνησε να γίνεται διαφορετικός από την πεπατημένη. Χέστηκε αν δεν ήμουν ευτυχισμένη, αρκεί να γίνουν όλα όπως πρέπει @};-
Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης.
Αυτό ακριβώς :x :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Ellaki »

Νομίζω ότι κάπου ελοχεύει μια ασυνείδητη εκδικητικότητα, κι ας λένε ότι η ευτυχία των παιδιών τους είναι πάνω από όλα.
Είναι μέγα ψέμα αυτό, απλά δεν τον γνωρίζουν, γιατί τα έχουν κάνει όλα όπως πρέπει
μεγάλη αλήθεια :-(
Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης.
......και είναι αδύνατον να διδάξεις στο παιδί σου να μην έχει ενοχές επειδή προσπαθεί να βρει ποιός είναι, εαν πρώτα δεν ωριμάσεις εσύ ο ίδιος @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης.
Αααααααυτό :x :x O:-) >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6428
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Και ένας «Δάσκαλος», για το πρώτο πράγμα που ενδιαφέρεται, είναι να δημιουργήσει ανεξάρτητους και αυτάρκεις «μαθητές»
Ο Δάσκαλος στέκεται πάντα δίπλα στον μαθητή του, στην αρχή του Δρόμου του και του μαθαίνει πώς να διαχειρίζεται τα συναισθήματά του, πώς να διαχειρίζεται την ελεύθερη βούλησή του, πώς να συμπλέει με τους εσωτερικούς Νόμους, πώς να σέβεται τον Εαυτό του και τους άλλους, πώς να παίρνει αποφάσεις με δική του πρωτοβουλία, χωρίς να ενδιαφέρεται αν οι αποφάσεις του δεν είναι αποδεκτές από ένα σύνολο

Του μαθαίνει ότι η Αγάπη δεν έχει όρους…

Κάθε Δάσκαλος στην Ζωή μας είναι κοντά μας, στην αρχή… στις αντιξοότητες και στα γκρεμίσματα, στην ανάπτυξη κάθε μικρής ή μεγάλης ανθρώπινης ποιότητας, που μας ανυψώνει στο μεγαλείο της Ανθρώπινης Ύπαρξης και μας καθοδηγεί μέχρις ότου το βάθος της Αγάπης να καταλάβει όλο το Είναι μας. Έχει υπομονή με τους θυμούς μας και τους φόβους μας, με ότι θεωρούμε δύσκολο και ακατόρθωτο, μέχρι να σπάσουμε εντελώς κάθε πλάνη μας.
Και όταν έρχονται κάποιες δύσκολες στιγμές που ο μαθητής του αποθαρρύνεται και πέφτει, όταν κάνει τα λάθη του και έχει σύγχυση στην καρδιά, εκείνος δεν μετράει τίποτα σαν σωστό ή σαν λάθος, παρά μόνο τον κοιτάει βαθιά στην Ψυχή και ψιθυρίζει «Συνέχισε, Αγαπημένη μου Ψυχή… μην σταματάς, συνέχισε»…
Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης.
:x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Maraki »

Διάβασα Βασουλα μου οσα εγραψες τρεις φορές.
Την πρωτη ως μαθητής και συγκινήθηκα βαθιά :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Τη δεύτερη ως γονιός και ρουφαγα την καθέ σου λέξη :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};-
Την τριτη ως παιδι και κουναγα το κεφάλι........Καλα.....μακραν, ακαταλαβίστικα για εκείνους.
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασουλα ... ολο το κειμενο μια Αληθεια... :-( :-( @};- :x >:d<
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από nondas »

Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης.
Έτσι :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Giotoula »

Vasoula έγραψε:Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης
@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Stefanos »

@};- @};- @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Βασούλα :x :x :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα μου :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Αντρίκος
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 01 Μάιος 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: Δάσκαλος και Μαθητής

Δημοσίευση από Αντρίκος »

Βασω :sunny: @};- @};-
Το θέμα είναι ότι και τα παιδιά χρειάζεται να συνειδητοποιήσουν ότι οι γονείς τους είναι ακατάλληλοι δάσκαλοι και να μην έχουν ενοχές όταν πάνε να σπάσουν τα κληρονομικά τους πρότυπα, προκειμένου να βρουν τον δικό τους Δρόμο της προσωπικής τους εξέλιξης.
@};-
"Τα πράγματα δεν αγγίζουν την ψυχή αλλά στέκουν ακίνητα έξω από αυτήν, ενώ οι ενοχλήσεις προέρχονται αποκλειστικά και μόνο από κρίση που σχηματίζουμε μέσα μας γι΄αυτά." Μάρκος Αυρήλιος

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”