Αυτογνωσία: τρόπος ζωής ή τρόπος σκέψης;

Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

margot έγραψε:Σαν ενα παζλ,που ξεκινας απο μια ακρη ,ταιριαζεις ενα κομματακι απο δω ,ενα αλλο παραπερα και κινησε αναλογα με την διαθεση τα χρωματα και την ικανοποιηση ...οσο φανερωνεται η εικονα τοσο πορωνεσαι για να δεις την τελικη εικονα .???
Μονο που εδω δεν υπαρχει αρχικη κατευθηντηρια εικονα???
Marmota ... :o sorry margot αυτη η δουλεια απ οσο ξερω ( καλα μην με βλεπετε σταβα χιχιχιχιχιχιχι ) πρεπει να εχει ενα συστημα υπαρχουν διαφορετικες πρακτικες διαλεξε μια ή στεισε τον δικο σου τροπο ... ενα ξερω πως χρειαζεται ...
Χρειαζεται ναχει κουραγιο να σε αντιμετωπισεις ( ενδυναμωση π.χ ) και να εχεις την αισθηση της περιεργειας , του εξερευνητη ... αυτου που φευγει να παει , δεν ξερει που παει , δεν ξερει ποτε θα γυρισει , δεν ξερεις πως θα γυρισει , ξερει ομως οπου παει θαναι καλα , πως θα το χαρει , γιατι εχει εμπιστοσυνη στο κοσμικο (παγκοσμιο) πνευμα ... το απειρο ειναι το οριο του .......
Αν εβαλες μπροστα σου ευχομαι ΑΕΡΑ στα πανια σου ... Καλοταξιδι νασαι .... :-))) η αλλλλλληθηνη περιπετεια αρχισε .....

ΝαμασΤε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και πόσο συμφωνώ Qisan μου!
Υπαρχει ενα συγκεκριμενο μονοπατι,ισως μετα απο μια μυηση που σε βαζει σ αυτην την διαδικασια?

Μαργαριτούλα, το μονοπάτι δεν είναι συγκεκριμένο...Αν ήταν έτσι, θα ήταν εύκολο να χαραχτεί για να το βρίσκουν όλοι...

Οι μυήσεις σε βάζουν στην διαδικασία της "θεραπείας"...

Η "θεραπεία" σε βάζει στην διαδικασία της δύναμης για να αναζητήσεις, να εμπιστευθεις, να αποχαιρετίσεις όλες τις παλιές δεσμεύσεις του εγωισμού και της μιζέριας.

Το λέω και θα το λέω συνέχεια...

Καμία μύηση δε σου δίνει μαγικά το φως...
Η κάθε μύηση απλά το "χαμηλώνει" για να το "φτάσεις"...αν φυσικά το "δεις"...

Οι άνθρωποι είμαστε "τυφλωμένοι" από τα φώτα της δόξας...Και μαθαίνουμε να βλέπουμε μόνον αυτά...

Ξέρεις πόσους πολλούς ανθρώπους γνωριζω που έχουν ρέικι, αλλά το φως ούτε το άγγιξαν?
Πέρασε δίπλα τους, αλλά ήταν πολύ απασχολημένοι με την ζωή τους, για να το αντιληφθούν... Και άφησαν τα πάντα στο ρέικι...
Σου λέει, συμπαντική ενέργεια είναι, όλο και κάτι θα ξέρει παραπάνω, από εμένα...


Ο Qisan περιγράφει αποτελεσματικά....

Δεν υπάρχει τρόπος άλλος να εργαστείς με τον εαυτό σου, παρά μόνο ένας...
Να σε βρεις...!!!

Με θάρρος και φαντασία...
Με εμπιστοσύνη και συνέπεια...Και πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ υπομονή!!!!

΄Ενας απλός διαλογισμός, έχει γίνει μεγάλο θέμα, από έλλειψη χρόνου...Εμ πως αλλιώς θα σε βρεις όμως? Αν δεν κλείσεις τα μάτια και δεν σιωπήσεις, θα ακούς συνέχεια τα "κορναρίσματα"... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Qisan έγραψε:... ενα ξερω πως χρειαζεται ...
Χρειαζεται ναχει κουραγιο να σε αντιμετωπισεις ( ενδυναμωση π.χ ) και να εχεις την αισθηση της περιεργειας , του εξερευνητη ... αυτου που φευγει να παει , δεν ξερει που παει , δεν ξερει ποτε θα γυρισει , δεν ξερεις πως θα γυρισει , ξερει ομως οπου παει θαναι καλα , πως θα το χαρει , γιατι εχει εμπιστοσυνη στο κοσμικο (παγκοσμιο) πνευμα ... το απειρο ειναι το οριο του .......
Ωρέ αφεντικό!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
τι άνεμος αυτοπεποίθησης , εμπιστοσύνης ,σιγουριάς, περιπέτειας, χαράς, ευγνομωσύνης είναι αυτός που με χτύπησε!!!!
:!:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Εικόνα

Ευχαριστω πολυ Qisan :!: :!: :lol: :lol:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ερωτηση τωρα για τον διαλογισμο.
Υπαρχει εγχειριδιο?
Υπαρχει σεμιναριο?
Υπαρχει μαθητια?
Η κλεινεις τα ματια δηλωνεις την εκαστοτε προθεση-αναζητηση
και περιμενεις για την συνδεση? :roll: :roll: :roll: 8)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εγω απλά κλείνω τα μάτια και αφήνω τον εαυτό μου ελεύθερο....
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Ενα πράγμα δέν είναι ο διαλογισμός, συλλογισμός.

Μαργαρίτα,
Ο διαλογισμός είναι μέρος της ζωής που ζούμε. Είμαστε διαλογιστικά όντα.
Σίγουρα διαλογίζεσαι, έστω και άν δέν το κάνεις συνειδητά.
Σκέψου μόνο πόσες φορές είχες αποροφηθή απο ένα ηλιοβασίλεμα χωρίς ουτε μία σκέψη στο μυαλό σου, εσύ ο ήλιος και η ύπαρξη.
Οταν βγήκες απο αυτόν τον διαλογισμό ήταν σάν να είχες ξαναβαφτιστεί.
Πόσες φορές έπαιξες με το παιδί σου και χωρίς καμμία σκέψη στο μυαλό έγινες και εσύ παιδί.
Πόσες φορές χόρεψες ασταμάτητα και ήσουν εσύ και η μουσική ένα, πόσες φορές έκανες έρωτα και έβλεπες δίπλα σου το άλλο μισό σου εαυτό που του έτρεφες απέραντη αγάπη.

Τί άλλο θα μπορούσε να ήταν ο διαλογισμός ???

Α ναι, reiki, που μέσα του βρίσκονται "όλα".

Τώρα, υπάρχουν καί εγχειρίδια καί σεμινάρια καί μαθητείες.
Ο δικός μου δρόμος ξεκίνησε με τον Osho και τους διαλογισμούς του (το πάλαι ποτέ).
Υπάρχουν πρωϊνοί - μεσημεριανοί - βραδυνοί - καθιστοί - όρθιοι - με ανοιχτά ή κλειστά μάτια - ακίνητοι - χορευτικοί - ex-ή im-πρεσιονιστικοί, γέλιου και κλάματος και ότι άλλο φανταστείς για να ομορφήνεις την ζωή σου και το σώμα σου.
Είναι πολύ όμορφο να το δοκιμάσεις αλλά δέν σου συνιστώ να είσαι μόνη σου.
Ειναι κάτι το διαφορετικό να βρίσκεσαι σε έναν χώρο με άλλους ανθρώπους και να νοιώθεις την ενέργειά τους.

Αν δέν έχεις την ευκαιρία να βρίσκεσαι με άλλους, σου συνιστώ να διαλέξεις μουσικούς - χορευτικούς διαλογισμούς (Kundalini ή Nataraj με ανοιχτά ή κλειστά μάτια όπως επιθυμείς), για καθιστικό διαλογισμό χρησιμοποίησε την αυτοθεραπεία σου.

Υπάρχουν και κίνδυνοι στον διαλογισμό.
Δέξου και καλοσόρισε τις σκέψεις σου αλλά μήν ξεχνάς οτι είναι πακέτα που άν θέλεις τα ανοίγεις. Μήν ταυτίζεσαι με το περιεχόμενο.
Διαλογίσου χωρίς κάποιον ιδιαίτερο σκοπό, απλά για νιώσεις ωραία και μήν αποδώσεις στον διαλογισμό κάποια μυθική παρενέργεια.
Δέξου τα ωφέλη θεωρώντας ότι είσαι εσύ κόπιασες για αυτό. Αν παρ'όλα αυτά δέν "συναντήσεις" τον εαυτό σου, μήν αγχωθείς σκέψου οτι τον κουβαλάς μαζί σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 24 Ιαν 2008 12:54 pm, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D :D :D για τον Ντινο!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Καλώς το παιδί ....

Μία είναι η ουσία ... δέν υπάρχει αθανασία ... την πάτησε το τραίνο
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μία ειναι,ότι η ζωή ειναι ενα θαυμα! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Μία μία μου τις λές τις ατάκες.

http://www.e-astronet.gr

Φορ γιού
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χαχα Να σαι καλα γιατι εχεις πιάσει τα "ακρα μου"...........

Μονιμα θα ειμαι μπαταρισμενη ,το αποδεχτηκα,στου διαβολου το γινάτι.
Υπέροχος ο "χορός".
Ευχαριστω!!!!!!!
Τα θαυματα ειναι απλά,ειναι η ζωή! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Morgan
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 3:35 pm

Le petit chat est mort ...( Moliere - Η Εκπ των Γυναικων )

Δημοσίευση από Morgan »

Ναι , χθες , η γατουλα πεθανε . Εξι χρονια γουργουριζαμε μαζι , τσακονομασταν , παιζαμε το παιχνιδι το ποια απο τις δυο μας θα ειναι η πιο πειζματαρα ..... Εμαθα τοσα πραγματα απ'αυτην ,
Υπηρχθε δασκαλα μου ....
Ο καλος ο γειτωνας ,προφανως συγγηνημενος και εκεινος , ηρθε να μου συνπαρασταθει , με τον σκληρο και τρανο τροπο του ...
" Ελα , μωρε , μη στεναχωριεσαι , στο κατω κατω δεν ηταν παρα μια γατα ...θα σου φερω εγω αλλη , οσες θελεις ... "
Τον ξερω καλα τον γειτωνα , δεν γνωριζει την διπλοματια ουτε την ευαισθησια , αλλα εχει καλη καρδια . Ομως , για ενα κλασμα του δευτερολεπτου , με επιασε μια τρομερη επιθημια να βρω καποιο βαρη και αιχμηρο αντικειμενο και να του το καρφοσω στο κεφαλι ! Πηρα μια βαθεια ανασα , του εκανα ενα ευγενικο χαμογελο ...του ειπα
" να 'σαι καλα " , και εξαφανιστηκα . Επιασα την σκουπα , και σκουπισα μανιωδως το πατωμα , πηγα στο κυπο και εξεριζωσα οτι ζιζανιο εβρεθει μπροστα μου . Ηρεμησα . Και βηθηστηκα στις σκεψεις μου . Δεν ειναι παρα μια γατα ....δεν ειναι παρα ενα ζωο ...
δεν ειναι παρα ενας αραπης .... δεν ειναι παρα .......
Τοτε μου κατεβηκε Η αναμνηση :
Ημουν , δεν ημουν 13-14 ετων , γεματη ενθουσιασμο , ονειρα και προσδοκειες . Ειχα παθιαστει με την επιστημη και τις τεχνολογιες .
Και ηθελα , οταν μεγαλωσω , να γινω ....εξερευνητης ..οχι ...επιστημονας ...οχι ..αστρονομος ...οχι ...καπετανιος ...οχι ...πιλοτος τζετ ...ναι αυτο ...πιλοτος θα γινομουνα ! Και το φωναζα παντου .
Τοτε , τ'ακουσε ο νεοφερτος στην οικογενεια γαμπρος , που τυχαινε να ειναι εκεινος πιλοτος του στρατου . Πηρε ενα υπεροπτικο υφος , με κοιταξε απο ψυλα , και με ενα ειρωνικο τονο μου ειπε :
" Σιγα μη γινεις εσυ πιλοτος ! " -
" Και γιατι οχι παρακαλω ; " απαντησα με νυχια και δοντια στην φωνη μου .... -
" Μα , γιατι δεν εισαι παρα ενα κοριτσι .... ! " .
Δεν ηταν παρα μια παλια πληγη .
Αουουουου ......
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν είναι παρα μια γάτα....
Δεν είναι παρα ένα ζώο...
Δεν είναι παρα ένα δένδρο...
Δεν είναι παρα ένας άνθρωπος..
Δεν είναι παρα μία ζωή..
Δεν είναι παρα.......


Κι όμως είναι.... είναι πολλά περισσότερα...

Δεν είναι μόνο μια γάτα...
Δεν είναι μόνο ένα ζώο...
δεν είναι μόνο ένα δένδρο....

πέρυσι τετοια εποχή έχασα τον σκυλάκο μου.. και καταλαβαίνω...
ήταν πολλά παραπάνω απο ένας σκύλος...
πολλά παραπάνω απο φύλακας...
ήταν η παρέα μου..
Οταν δεν ήμουν καλα.. με καταλάβαινε.. ερχόταν δίπλα μου αμέσως... καθόταν δίπλα μου και απλά ακουμπούσε επάνω μου με κοίταζε στα μάτια και με καταλάβαινε... με ηρεμούσε...
Δεν ηταν μια απλή παρέα ήταν πολλά παραπάνω....
Morgan σε καταλαβαίνω ...

Οσο για την αντίδραση σε αυτό που σου είπε ο γείτονας τωρα που ανακάλυψες την πηγή του.. δεν έχεις παρα να το δουλέψεις... :wink:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Παιδιά τι λέτε...

Εγώ ακόμα ακούω την Ροζούλα μου να πίνει νερό...ακούω και τα πατήματά της στα πλακάκια...

Ας λένε ότι ήταν μόνο ένας σκύλος...

για μένα ήταν ένα "παιδάκι"...

και από αυτά τα παιδάκια που έχουν κάποια "αναπηρία", γιατί δεν μπορούσε να φροντίσει μόνη της τον εαυτό της...Χρειαζόταν την δική μου φροντίδα...


Κι ας λένε ότι ήταν μόνο ένας σκύλος

Μorgan, ας λένε ότι ήταν μόνο μία γάτα...

συνήθως, αυτοί που το λένε, δεν ξέρουν καν τι σημαίνει άνθρωπος!!!

΄Οσο για το "είσαι κορίτσι"...μόνο να γελάσω μπορώ...
Τόσο κορίτσι, όσο και εσύ έπρεπε να του είχες πει...

΄Οχι με θυμό ή κακία, αλλά με αλήθεια...γιατί αυτή είναι...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”