Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Το «εγώ» είναι εκείνο το μέρος του ανθρώπου, που δεν έχει υγιή Προσωπικότητα και ταυτίζεται με τους προγραμματισμούς, τους μηχανισμούς και τις ελλείψεις του, αποσπασμένος από την Πνευματική του υπόσταση. Είναι εκείνο το μέρος του ανθρώπου, που αναπτύσσεται μόνο οριζόντια, δημιουργεί συνειδήσεις όχλου και ζει σε ένα συναισθηματικό ολόγραμμα με κυρίαρχη κατάσταση τον φόβο.

Η Προσωπικότητα μας, αντίθετα με ότι πιστεύεται, δεν είναι ένα μόνο μέρος μας… αλλά μια ευρύτητα της Συνείδησής μας που μπορεί να αναπτυχθεί κάθετα και οριζόντια, πάνω στους άξονες Αγάπη-Σοφία, εγκαταλείποντας τους προγραμματισμούς και τους περιορισμούς και να ζει χαρούμενα και με αυθεντικότητα στον Φυσικό Κόσμο, χωρίς να εξαρτάται από αυτόν.
Η Προσωπικότητά μας είναι η αναγκαία φυσική δομή του αληθινού Εαυτού μας και όχι ο περιορισμός του «εγώ» μας.

Η Προσωπικότητα μας δεν είναι κάτι μονομερές, αλλά μια εστία μεταλλάξεων και αλχημικών διεργασιών που ενώνουν το μέσα με το έξω, την νόηση με τα συναισθήματα, την σκέψη με την πράξη, το Πνεύμα με την Ύλη. Είναι μια εστία που επιτρέπει να συμβούν συνειδησιακά άλματα και ολοκληρώνεται με τους εσωτερικούς Νόμους, ωριμάζοντας πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά και μπορεί να εκφράζει εκείνον τον Εαυτό, που ο άνθρωπος δεν φαντάστηκε ποτέ πως Είναι και παλεύει μεταξύ της Αγάπης και του φόβου, χαμένος στις προσωπικές του ερμηνείες…
Χρειάζεται μια αποδόμηση όλων των ερμηνειών, που ίσως θα την ονομάζαμε, στα πλαίσια της προσωπικής μας ανάπτυξης, "Αθώωση"...
Όταν σημάνει μέσα μας το τέλος της επίκρισης, τότε μπορούμε πιο εύκολα να αθωώσουμε τον Φυσικό Κόσμο και μέσα από αυτήν την Αθώωση να ξεκινήσουμε από την Αρχή, την δική μας Αναγέννηση...
[/quote]

@};- @};- :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18623
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε: Είναι εκείνο το μέρος του ανθρώπου, που αναπτύσσεται μόνο οριζόντια, δημιουργεί συνειδήσεις όχλου και ζει σε ένα συναισθηματικό ολόγραμμα με κυρίαρχη κατάσταση τον φόβο.
Βασούλα μου τι εννοείς λέγοντας πως αναπτύσσεται οριζόντια;;;
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18623
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Όταν σημάνει μέσα μας το τέλος της επίκρισης, τότε μπορούμε πιο εύκολα να αθωώσουμε τον Φυσικό Κόσμο και μέσα από αυτήν την Αθώωση να ξεκινήσουμε από την Αρχή, την δική μας Αναγέννηση...
Αναγέννηση... Μα τι υπέροχη λέξη...(!)
8-> 8-> 8->
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η οριζόντια ανάπτυξη ενός ανθρώπου είναι μέσα στον υλικό κόσμο, Μανούλη...Και αυτό εκφράζεται με την Αγάπη
Η κάθετη ανάπτυξη είναι μέσα στον πνευματικό κόσμο και αυτό έκφράζεται με την Σοφία
Και τα δύο αλληλοσυμπληρώνονται μέσα στο κέντρο μας, στην Καρδιά, γιατί δεν γίνεται το ένα χωρίς το άλλο να λειτουργήσει με αρμονία...
Ο άνθρωπος σαν Ολότητα χρειάζεται ανάπτυξη και στους δύο, ενώ ο φυσικός άνθρωπος συνήθως αναπτύσσεται μόνο στον ένα, δηλαδή στον οριζόντιο και έτσι η Αγάπη είναι κάτι ασαφές, υποκειμενικό και μπερδεμένο...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Valia »

@};- @};- @};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από JOANNA »

Χρειάζεται μια αποδόμηση όλων των ερμηνειών, που ίσως θα την ονομάζαμε, στα πλαίσια της προσωπικής μας ανάπτυξης, "Αθώωση"...
Όταν σημάνει μέσα μας το τέλος της επίκρισης, τότε μπορούμε πιο εύκολα να αθωώσουμε τον Φυσικό Κόσμο και μέσα από αυτήν την Αθώωση να ξεκινήσουμε από την Αρχή, την δική μας Αναγέννηση...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18623
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

...Έτσι εξηγείται γιατί η αγάπη πάει περίπατο σήμερα!
...Και πόσο εύκολα και αλόγιστα οι άνθρωποι την ξοδεύουν δεξιά και αριστερά σε συντρόφους που και αυτοί με τη σειρά τους την σπαταλάνε με την ίδια ευκολία χωρίς κανείς από τους δύο να νιώθει τη σημασία της...
:-( :-( :-(

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα μου.. Ψυχή μου Όμορφη! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από margaritarenia »

:-( :x @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΟΣ Χ
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2013 5:51 pm

Re: Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΣ Χ »

Το «εγώ» είναι εκείνο το μέρος του ανθρώπου, που δεν έχει υγιή Προσωπικότητα και ταυτίζεται με τους προγραμματισμούς, τους μηχανισμούς και τις ελλείψεις του, αποσπασμένος από την Πνευματική του υπόσταση. Είναι εκείνο το μέρος του ανθρώπου, που αναπτύσσεται μόνο οριζόντια, δημιουργεί συνειδήσεις όχλου και ζει σε ένα συναισθηματικό ολόγραμμα με κυρίαρχη κατάσταση τον φόβο. Λένε ότι η μοίρα των ανθρώπων είναι κοινή και αυτό αφορά μόνο τούτο το μέρος τους, που δεν γνωρίζει τίποτα άλλο για τον Εαυτό του, πέρα από τις προσωπικές του πεποιθήσεις. Είναι εκείνο το μέρος του ανθρώπου, που νομίζει ότι διαφέρει από τους άλλους, ενώ σκέφτεται και πράττει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, όπως όλοι… χωρίς συνέπεια, χωρίς ευφυΐα, χωρίς συνοχή… Είναι εκείνο το μέρος του ανθρώπου που δημιουργεί πολέμους μέσα του, ενώ ο ίδιος ο άνθρωπος θέλει ειρήνη έξω του… Είναι εκείνο το μέρος του ανθρώπου που πιστεύει στον θεό των νεκρών, των δούλων και των αγίων και ονειρεύεται παραδείσους ενώ βιώνει στην ζωή του την κόλαση, ανίσχυρος να αφυπνίσει την αληθινή του Φύση, την χαρισματική ανθρώπινη Φύση, που είναι πολυδιάστατη και Θεία…

:cry: :cry: :cry:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”