ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Όλα τα άλλα είναι απλά εκτελεστικά στοιχεία μιας μηχανικής κίνησης που συνήθως ονομάζουμε «ζωή»…
Αχ ρε Βασούλα... Πόσο αλήθεια είναι όλα όσα γράφεις... Τελικά ξέρεις τι; Τίποτα δεν έχω ζήσει στη ζωή μου... ...Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως μόνο τις στιγμές που έπαιζα στο θέατρο επειδή το αγαπούσα πολύ, αλλά και πάλι ίσως να κάνω λάθος. Με αυτά που διαβάζω ίσως να νομίζω ότι τις ζούσα...

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από elenaki »

@};- :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από JOANNA »

Ας μην αφήνουμε τις στιγμές να περνάνε, αλλά να βιώνουμε την απλότητά τους…

Ακόμα και τριαντάφυλλα να πουλάμε στον δρόμο, ας το κάνουμε με αφοσίωση και Αγάπη… Συνειδητά σημαίνει μέσα στον Εαυτό μας!
@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Επέλεξα να μοιραστώ τις παρακάτω σκέψεις μου σε αυτή την ενότητα, γιατί θεωρώ πως είναι σχετική με αυτά που έχω στο μυαλό μου... Αν κάποιος από τους admin νομίζει ότι θα έπρεπε να μετακινήθει σε κάποια κάποια άλλη ενότητα, παρακαλώ να το κάνει...

Την εβδομάδα που μας πέρασε μια λέξη έρχεται συχνά στο μυαλό μου... Χειρισμός... Πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να σε χειριστεί; Και το δυστύχημα είναι να μην παίρνεις χαμπάρι από τον χειρισμό αυτό. Ο χειρισμός είτε σε γραπτό είτε σε προφορικό λόγο τα ίδια αποτελέσματα έχει... Απλά νομίζω πως στον γραπτό λόγο έχεις την ευκαιρία να τον αντιληφθείς πιο εύκολα από ότι στον προφορικό γιατί έχεις χρόνο να το δείς το κείμενο, να το μελετήσεις, να το σκεφτείς... Αντίθετα στον προφορικό λόγο ο χειρισμός φαντάζομαι πως είναι πολύ πιο δύσκολο να εντοπιστεί τη στιγμή που συμβαίνει, ειδικά όταν παράλληλα συμβαίνουν και άλλα πράγματα και καλείσαι να δώσεις μιαν απάντηση και μάλιστα γρήγορα...

Ένα μύνημα μου έστειλε μια φίλη στο facebook του τύπου: "...και φυσικά δεν ξέρω ποιός, αλλά εγώ θα σε συνοδεύσω στο γάμο του αδερφού σου" Τι λέτε μανδάμ;;; Ζήτησα εγώ συνοδεία;;; Ή μήπως καλέστηκες στο γάμο και δεν το ξέρω;;; Τί είδους πρωτοβουλίες είναι αυτές;;; Η απάντηση μου ήταν η εξής: "Ευχαριστώ για την προσφορά σου, αλλά ο μοναδικός συνοδός για μένα δε θα είναι άλλος από τον εαυτό μου!!!" Και τότε η διάγνωση - απάντηση της προσφερόμενη φίλης ήταν "γιατί τέτοια μελαγχολία Μάνο μου;;;" Όταν της απάντησα πως κάθε άλλο από μελαγχολία νιώθω, η κουβέντα ξέφυγε και πήγαμε στο κεφάλαιο μήπως έχω βρει σύντροφο... Τι να πω... Κοπελιά έρχομαι Ελλάδα και θέλω να βρίσκομαι στο γάμο του αδερφού μου, θεωρώντας πως είναι μια σημαντική στιγμή της ζωής του που θα ήθελα και θα ήθελα να την μοιραστούμε. Δεν θα παρεβρίσκομαι εκεί σαν γλάστρα συνοδευόμενος από μια άλλη γλάστρα - τρόπαιο... Ευχαριστώ, δε θα πάρω...

Παρατήρησα επίσης κάτι: Λόγω του ότι πλησιάζει η ημέρα για να έρθω για διακοπές στην Ελλάδα, πολλοί είναι εκοίνοι που προσπαθούν να με βάλουν σε ένα καλούπι και να μου φτιάξουν το πρόγραμμα των διακοπών μου με βάσει τα δικά τους θέλω... Ναι, αλλά τι γίνεται με τα θέλω τα δικά ΜΟΥ;;;; ΌΟΟΟΟΟΟχι καργιολάκια!!!! Δε θα σας αφήσω να μου το χαλάσετε αυτό! Θα κάνω ότι θέλω εγώ και ότι έχω ανάγκη, θα πάω όπου θέλω εγώ, με όποιους θέλω, όποτε θέλω και δε θα δώσω λογαριασμό σε κανέναν!!!! ...Γιατί που ήταν όλοι αυτοί όταν εγώ πέρναγα τα ζόρια μου στη Μελβούρνη; Ήταν καλά βολεμένοι μέσα στη ζωή τους με ίχνος ενσυναίσθησης για τον φίλο τους που τώρα θέλουν να του κανονίσουν το πρόγραμμα!!!! Δεν ξέρω αν αυτό κρύβει μνησικακία ή όχι, δεν ξέρω επίσης αν κρύβονταν προσδοκίες ενσυναίσθησης από τους φίλους μου, δεν ξέρω αν αυτή τη στιγμή εκφράζω μια προσπάθεια αποδοχής από τους φίλους αυτούς, όμως στην παρούσα φάση ένα μόνο ξέρω: Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να κάνει πράγματα που πραγματικά διψάει η ψυχή του για αυτά... Βόλτες, θέατρο, καμμιά συναυλία, κουβεντούλα και φυσικά να σας γνωρίσω από κοντά!!!!

:x :x :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να κάνει πράγματα που πραγματικά διψάει η ψυχή του για αυτά... Βόλτες, θέατρο, καμμιά συναυλία, κουβεντούλα και φυσικά να σας γνωρίσω από κοντά!!!!
μείνε εκεί Μάνο μου και άσε τους άλλους να κτυπιούνται :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μανούλη >:d< >:d< >:d< :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μανούλη >:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11717
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Μανούλη :x :x :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μάνο >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
nexus6
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Ιουν 2015 4:36 am

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από nexus6 »

Καλησπέρα, Με λένε Μάρκο και είμαι νέο μέλος στο σάιτ εδώ. Σας ανακάλυψα πριν από καιρό, τυχαία, ψάχνοντας στo google την ετυμολογία μιας συγκεκριμένης λέξης. Διάβασα το κείμενο του θεματοθέτη, κάτι με κέρδισε … και να ‘μαι.

Anyway, ας πάω στην δική μου αφορμή για το πρώτο μου ποστάρισμα, που δεν είναι άλλη από το τις σκέψεις του Μάνου.
Χαίρομαι καταρχήν να βλέπω ανθρώπους που το ‘ψάχνουν’, που προβληματίζονται, που παρατηρούν και που τελικά, θα ήθελα να πιστεύω ότι μέσα στη σχετικότητα και διαφορετικότητά μας, όσο και αν αυτό είναι τόσο δύσκολο, δεν θα παγιδευτούν σε αυτό που θα έλεγε κανείς.. γενίκευση. Αναφέρω την λέξη αυτή, γιατί είναι μια δική μου λέξη-σκέψη που περνάει έντονα από το μυαλό μου αυτές τις μέρες. Για τους δικούς μου λόγους, προφανώς.

Στις σκέψεις του Μάνου…
Χειρισμός. Έτσι είναι. Ενοχή εν ολίγοις. Κύριο χαρακτηριστικό η θεμιτή ή αθέμιτη πρόκληση της. Η βαθύτερη εξυπηρέτηση-ανάγκη αυτού που χειρίζεται. Το θέμα είναι βέβαια ο αποδέκτης-συνομιλητής βέβαια. ‘Δυστύχημα’ και ‘χαμπάρι’ δυο λέξεις που χαρακτηριστικά λες Μάνο και συμφωνώ. Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω αυτός που είναι να πάθει το δυστύχημα, θα το πάθει. Όχι με την έννοια του μοιραίου για το μοιραίο, αλλά με την έννοια ότι το μοιραίο εν προκειμένω, θα συσχετιζόταν άμεσα με το κατά πόσο υπάρχουν υγιείς ισορροπίες μέσα μας και το κατά πόσο εμείς τα έχουμε βρει με το εαυτό μας.
Οι δε άλλοι, θα ήταν πολύ δύσκολο να επηρεαστούν από την όποια ‘τοξικότητα’ και ακόμη λιγότεροι μέσα στους τελευταίους (όπως εσύ Μάνο) που όχι απλώς θα το εμποδίσουν
''Όταν της απάντησα πως κάθε άλλο από μελαγχολία νιώθω…’’, αλλά συν επιπλέον θα το εντοπίσουν-παρατηρήσουν κιόλας.

Συμφωνώ (γενικότερα) ως προς την καθαυτή παρατήρηση ότι στον γραπτό λόγο ο εντοπισμός του χειρισμού μπορεί να είναι πιο εύκολη υπόθεση από ότι στον προφορικό αλλά και συμπληρώνω ότι είναι πάντα καλό, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να έχουμε στο νου ότι επειδή ΑΚΡΙΒΩΣ στον γραπτό λείπουν αισθήσεις, ίσως θα πρέπει να προσέχουμε διπλά μήπως ‘χανόμαστε στη μετάφραση’.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Χειρισμός. Έτσι είναι. Ενοχή εν ολίγοις. Κύριο χαρακτηριστικό η θεμιτή ή αθέμιτη πρόκληση της. Η βαθύτερη εξυπηρέτηση-ανάγκη αυτού που χειρίζεται.
καλημέρα Μάρκο, καλώς ήρθες στην παρέα μας! :) >:d< >:d< >:d<

Εγώ θα πάω αυτήν την πρόταση ένα βήμα ακόμα παραπέρα...

Γιατί άραγε έχουμε ενοχές?

Αν παρατηρήσουμε όλες αυτές τις περιπτώσεις χειρισμού, που αμφιβάλλω αν είναι συνειδητή επιθυμία και από αυτούς που τον ασκούν και από αυτούς που τον δέχονται, θα ανακαλύψουμε ακόμα μια λέξη, που παίζει σημαντικό ρόλο στην δημιουργία ενοχών...Αποδοχή!
Επιτρέπουμε στους άλλους να μας ρίξουν την διάθεση, να μας παρασύρουν σε πράξεις που δεν έχουμε θελήσει, να μας αλλάξουν γνώμη και να μας επιβάλλουν μια ιδέα, για να καλύψουμε μια δική μας μη συνειδητή ανάγκη, να είμαστε αποδεχτοί, και αυτό είναι και η μέγιστη αδυναμία του ανθρώπου. Και όταν είμαστε αδύναμοι, ο άλλος δεν είναι η αιτία, αλλά το μέσον που η αδυναμία μας βρίσκει τρόπο να εκφραστεί προς τα έξω.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι χειριστικοί, ανεξάρτητα αν την μια φορά συμβαίνει στον έναν και την άλλη στον άλλον...Φαίνεται ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μπορούν να διατηρήσουν σταθερή την δύναμή τους, ιδιαίτερα σε ανθρώπους που τους ενδιαφέρουν...Απλά παρατήρησέ το "σου παραχωρώ την δύναμή μου για να με αποδεχτείς" σε σχέσεις που έχουν σημασία...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Καλως ήρθες Μάρκο στην παρέα μας!!! Καλή περιήγηση να έχεις! >:d< >:d< >:d<
Μάρκος έγραψε:Συμφωνώ (γενικότερα) ως προς την καθαυτή παρατήρηση ότι στον γραπτό λόγο ο εντοπισμός του χειρισμού μπορεί να είναι πιο εύκολη υπόθεση από ότι στον προφορικό αλλά και συμπληρώνω ότι είναι πάντα καλό, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να έχουμε στο νου ότι επειδή ΑΚΡΙΒΩΣ στον γραπτό λείπουν αισθήσεις, ίσως θα πρέπει να προσέχουμε διπλά μήπως ‘χανόμαστε στη μετάφραση’.
Τώρα που το ξανασκεφτομαι Μάρκο, δεν ξέρω κατά πόσο ο γραπτός λόγος για τον εντοπισμό του χειρισμού είναι εύκολη υπόθεση... Έχει και αυτός τις δυσκολίες του όπως και ο προφορικό λόγος γιατί όπως πολύ σωστά λες λείπουν οι αισθήσεις. Όταν δεν έχεις τον άλλον απέναντι σου να κοιτάς την έκφραση του, να ακούς την χροιά και τον τονισμό της φωνής του, πολλές φορές όντως χανόμαστε στη μετάφραση και το μύνημα που εστάλη δεν είναι μύνμηα που εδώθη...

Βάσω έγραψε:Επιτρέπουμε στους άλλους να μας ρίξουν την διάθεση, να μας παρασύρουν σε πράξεις που δεν έχουμε θελήσει, να μας αλλάξουν γνώμη και να μας επιβάλλουν μια ιδέα, για να καλύψουμε μια δική μας μη συνειδητή ανάγκη, να είμαστε αποδεχτοί, και αυτό είναι και η μέγιστη αδυναμία του ανθρώπου.
Συμφωνώ απόλυτα Βασούλα μου!!! Και όταν κάποια στιγμή μέσα μας είναι ξεκάθαρο το τι θέλουμε και δεν θυσιάσουμε τον Εαυτό μας στον βωμό της αποδοχής τότε μας λένε πόσο πολύ έχουμε αλλάξει και πως δεν μας αναγνωρίζουν πλέον... Θέλει μεγάλη "εκπαίδευση" και εμπιστοσύνη στον εαυτό μας για να μην υποκύπτουμε κάθε φορά στις σειρήνες της αποδοχής...
Βάσω έγραψε:Φαίνεται ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μπορούν να διατηρήσουν σταθερή την δύναμή τους, ιδιαίτερα σε ανθρώπους που τους ενδιαφέρουν...
Και πως είναι δυνατόν να διατηρήσουν σταθερή την δύναμη τους όταν πηγαινοφέρνουν τα όρια τους μπρος-πίσω ανάλογα με το ποιόν έχουν απέναντι τους(!)



L-) Έχω μια ερώτηση να κάνω: Ο άνθρωπος ο οποίος χειρίζεται δεν το κάνει πάντα συνειδητά. Σωστά; Το αν είναι συνειδητός ο χειρισμός ή όχι έχει και αυτό να κάνει με την αποδοχή;

Έλλη έγραψε:μείνε εκεί Μάνο μου και άσε τους άλλους να κτυπιούνται
Ελλάκι μου :x :x :x

Παιδάκια :x :x :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από Stefanos »

:x :x :x
Μανούλη >:d< >:d< >:d<

Μάρκο Καλώς Μας ήρθες >:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλώς ήλθες Μάρκο >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”