Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Μάνος »

Σοφούλα, καρδούλα μου, με αφορμή το μοίρασμα σου,
σου αφιερώνω ένα από τα πιο αγαπημένα μου τραγούδια το οποίο πιστεύω είναι πολύ to the point:



@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Sofoula »

Πολύ γλυκό Μάνο μου, σ'ευχαριστώ πολύ >:d< >:d< >:d<
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Μάνος »

Παιδάκια μου αγαπημένα κάτι συνέβη σήμερα το οποίο με έκανε να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα και θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας:

Λίγο πριν σχολάσω από το γραφείο είχα μια κουβέντα με την διευθύντρια του σχολείου... (σημείωση: η ίδια είναι που με επέλεξε για να ξεκινήσω να δουλεύω εκεί και μου έκανε την πρόταση)
Να μην σας τα πολυλέω, μέσα από την κουβέντα αυτή συνηδητοποίησα πόσο πολύ μπλοκάρω τον εαυτό μου, σε σημείο που τον έχω υποβάλλει εγώ ο ίδιος στη διαδικασία να μην περνάει καλά. (θα μου πείτε τώρα "κάτι μας είπες")
Όταν όμως το συνειδητοποιείς, παθαίνεις ένα κοκομπλόκο.

Συγκεκριμένα της έλεγα πως το γεγονός ότι δε μιλάω τη μητρική μου γλώσσα με κάνει να μην θέλω να πολυσυμμετέχω σε συζητήσεις,με αποτελέσμα να νιώθω πως ζω στο παρεπιμπτόντως. Κοινώς, στο περιθώριο. Ο λόγος είναι ότι αφ' ενός εξακολουθώ και έχω άγνωστες λέξεις και δεν καταλαβαίνω και από την άλλη δε νιώθω αυτοπεποίθηση με τα αγγλικά μου. Η απάντηση της ήταν σοκ: "Έχεις το χάρισμα της καθαρής προφοράς με αποτέλεσμα να σε καταλαβαίνουν οι πάντες. Τα τυχόν γραμματικά και συντακτικά σου λάθη δεν είναι τόσο μεγάλα όσο θέλεις να πιστεύεις και το γεγονός ότι έχεις άγνωστες λέξεις είναι κάτι που δε θα σταματήσει ποτέ. Έχε στο μυαλό σου πως λόγω των αγγλικών που χρησιμοποιείς, εσύ ο ίδιος είσαι που κάνεις τους άλλους να σου απαντούνε σα να απαντούσαν σε κάποιον Αυστραλό και όχι σε κάποιον μετανάστη που τα αγγλικά του δεν είναι η μητρική του γλώσσα" ...Και έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Το σοκ ήταν μεγάλο για δύο λόγους:
1. Ούτε που μπορούσα να φανταστώ πως τα αγγλικά μου είναι τόσο καλά και
2. Δεν μπορούσα να φανταστώ επίσης τον βαθμό κατωτερότητας που υποβάλλω εγώ ο ίδιος τον εαυτό μου.

...Και φυσικά όλο αυτό πάει σετάκι με όλη μου την συμπεριφορά και το φαίρεσθαι στο γραφείο, στην ταβέρνα και οπουδήποτε βρεθώ. Εντόπισα πως με κανει να νιώθω σπουδαίος στα μάτια των άλλων το γεγονός ότι πρά τις όποιες κακουχίες εγώ τα κατάφερα. Και ναι, είμαι τόσο ηλίθιος που με νιάζει ακόμα η γνώμη των άλλων!!! Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν έλεγα εγώ ο ίδιος στον εαυτό μου "Μπράβο σου που τα έχει καταφέρει μέχρι έδω τόσο καλά!" Ε; Όμως όχι, εγώ επιλέγω να πάιζω τον ρόλο του Ξανθόπουλου που του λείπει η πατρίδα. Χαλάρωσε ρε φίλε, οκ, σου λείπει η πατρίδα σου αλλά ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος. Και έπειτα δεν θα κάτσεις εδώ και για πάντα! Μια περίοδος της ζωής σου είναι γεμάτη εμπειρίες και ανταλλαγή κουλτούρας. Και να σκεφτεί κανείς πως όταν έφευγα από Ελλάδα έλεγα πως ναι μεν πάω μετανάστης στην Αυστραλία όμως δεν θα έχω ποτέ την συμπεριφορά του χαροκαμένου Ξανθόπουλου!!!! Οκ δεν αιματοστηθοδέρνομαι κι όλας στα καράβια, αλλά σε αυτά τα χνάρια είμαι!!!!

Γιατί δηλαδή θα πρέπει να έχω ένα δράμα στη σκιά μου; Άφησα το σπίτι μου, ήρθα στη Μελβούρνη, πορεύομαι μοναχός μου, μου φταίει ο καιρός, μου φταίει το ένα..., το άλλο... Μικρό ή μεγάλο δεν έχει σημασία, το δράμα είναι δράμα και πρέπει να απαλλαγώ από αυτό το συντομότερο δυνατόν!!!

Μπλοκάρισα! Πολύ μπλοκάρισμα σε όλα τα επίπεδα! Και να σκεφτείς πως θα έπερνα όρκο πως με αγαπούσα!!!! Να μου λείπει τέτοια αγάπη λοιπόν!

Όλα τα παραπάνω οδηγούν στο συμπέρασμα πως ακόμα δεν με έχω αποδεχτεί έτσι όπως είμαι, δεν με αγαπάω επί της ουσίας, παλεύω με τον ένα ή τον άλλον τρόπο για την αποδοχή των άλλων, με υποτιμώ και άλλα τέτοια νόστιμα... Και σαν κατακλίδα έχω μαι ερώτηση: Πως αρχίζει κανείς να αγαπά τον εαυτό του;

Αυτά σκεφτόμουνα σήμερα το απόγευμα και ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας...
@};-

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Vasoula »

Πως αρχίζει κανείς να αγαπά τον εαυτό του;
:whistle:
έχουμε να πούμε πολλά εμείς Μανούλη μου στο επόμενο διάστημα! Δεν ξέρω αν μετά, τελικά, αγαπήσεις τον Εαυτό σου, το σίγουρο είναι όμως ότι θα γνωρίζεις γιατί δεν τον αγαπάς.
Οπότε μετά εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις...

:* >:d< >:d< >:d<

ΥΣ. Καθόλου δεν με ξαφνιάζει η γνώμη που έχεις για τον Εαυτό σου, καρδούλα, ε? ;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μανούλη γλυκιέ, πολλές πολλές αγκαλίτσες! >:d< >:d< >:d< :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Fotinoula »

πω πω Μανούλη πολύ σημαντικά όσα μοιράζεσαι, όσα συνειδητοποιείς!

keep walking! :)) :* :x >:d< >:d< >:d< >:d< @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Μανούλη :x >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Ταρούλα »

αγκαλίτσες πολλές Μανούλη >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Giotoula »

Μανούλη >:d< >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Ellaki »

Μανούλη :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μανούλη >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Μανούλη... >:d< >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33571
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Annoula »

Μανούλη >:d< >:d< :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από AMALIA »

Mανουλη αγκαλιτσες πολλες! >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18620
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Σύνδρομο περθιωριοποίησης

Δημοσίευση από Μάνος »

Παιδάκια μου γλυκά >:d< >:d< >:d<
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”