ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Ο Σελίμ είχε ένα μικρό μαγαζί με μπαχάρια στην Νταγκάρια μια πόλη της Ανατολής
Όλος ο χώρος μοσχοβολούσε από τις μυρωδιές και ο Σελίμ χαιρόταν όταν εξηγούσε σε κάθε πελάτη του μαγαζιού του την μοναδικότητα του κάθε μπαχαρικού.
Ένα πρωινό μια ηλικιωμένη γυναίκα μπήκε στο μαγαζί και του ζήτησε Αζαφόκα
Ο Σελίμ ξαφνιάστηκε, γιατί δεν γνώριζε για την ύπαρξη αυτού του μπαχαρικού και ζήτησε από την γυναίκα περισσότερες πληροφορίες, για να καταλάβει τι ακριβώς γύρευε Εκείνη σήκωσε τους ώμους της αμήχανα λέγοντας ότι δεν γνώριζε λεπτομέρειες παρά μόνο, ότι γιάτρευε πληγές και ουλές από εγκαύματα ή σοβαρά χτυπήματα.
Ο Σελίμ τότε αποκρίθηκε συλλογισμένα, ότι θα ρωτούσε τον προμηθευτή που του έφερνε τα μπαχάρια για αυτό το προϊόν και άμα περνούσε πάλι από το μαγαζί του ύστερα από 2 ημέρες θα της έλεγε, αν υπήρχε διαθέσιμο!!
Η γυναίκα έφυγε και ύστερα από 2 ημέρες επισκέφθηκε ξανά το μαγαζί του Σελίμ.
Εκείνος τότε την πληροφόρησε, ότι πραγματικά υπήρχε ένα φυτό που φύτρωνε στην καρδιά της μεγάλης ερήμου και λεγόταν Αζαφόκα. Η ρίζα του κοπανισμένη λεγόταν, ότι είχε ισχυρή επουλωτική δράση και έκλεινε πληγές που είχαν δημιουργηθεί είτε από ισχυρή έκθεση στον ήλιο είτε από σοβαρούς τραυματισμούς.
Όμως ήταν πολύ δύσκολο να το προμηθευτεί κάποιος, γιατί αυτό το φυτό φύτρωνε κάτω από τόνους άμμου και πολύ δύσκολα θα μπορούσε κάποιος είτε να το βρει είτε να το μαζέψει, γιατί οι συνθήκες μέσα στην έρημο δεν το επέτρεπαν.
Πολλοί είχαν προσπαθήσει να το βρουν αλλά λίγοι τα είχαν καταφέρει. Όσοι τα κατάφεραν δεν το πουλούσαν. Η ονομασία του δεν ήταν πια Αζαφόκα αλλά το Βάλσαμο της Ερήμου!!
Την επομένη μια γυναίκα με σκεπασμένο εντελώς το πρόσωπο της εκτός από τα μάτια της επισκέφθηκε το μαγαζί του Σελίμ. Εκείνος κατάλαβε, ότι ήταν νεαρής ηλικίας από την κορμοστασιά της και τα έντονα λαμπερά μάτια της. Την ρώτησε τι θα ήθελε να αγοράσει και εκείνη του ανέφερε, ότι η αγαπημένη της οικονόμος της είχε αναφέρει για το Βάλσαμο της Ερήμου. Επιθυμούσε πάρα πολύ να αγοράσει την ρίζα από αυτό το φυτό και θα πλήρωνε πολλά χρήματα για όποιον της το έδινε!!
Ο Σελίμ κούνησε λυπημένα το κεφάλι του και της αποκρίθηκε, ότι είχε ήδη ενημερώσει την οικονόμο της, ότι δεν υπήρχε στην αγορά διαθέσιμο.
Εκείνη την στιγμή μπήκε στο μαγαζί ο προμηθευτής του Σελίμ και έχοντας ακούσει τα τελευταία λόγια της γυναίκας γύρισε και της είπε, ότι αυτός θα πήγαινε με ένα καραβάνι στην Σαγγάρια σε λίγες ημέρες περνώντας από την μεγάλη έρημο. Είχε ακούσει, ότι στην Σαγγάρια κάποιοι έμποροι πουλούσαν τριμμένη ρίζα από Αζαφόκα σε πολύ υψηλή τιμή. Αν του έδινε τώρα μια προκαταβολή εκείνος θα την αγόραζε για λογαριασμό της και θα τον εξοφλούσε μόλις της έφερνε το προϊόν
Η γυναίκα του απάντησε, ότι δεν μπορούσε να περιμένει μέχρι να γυρίσει και θα του έδινε την προκαταβολή με την προϋπόθεση να ταξιδέψει μαζί του μέχρι την Σαγγάρια
Εκείνος κούνησε αρνητικά το κεφάλι του και της αποκρίθηκε, ότι το ταξίδι μέσα από την έρημο ήταν μακρύ και επικίνδυνο ακόμα και για έμπειρους άνδρες. Πολύ περισσότερο για μια γυναίκα ιδιαίτερα αν ταξίδευε μόνη της χωρίς την προστασία κάποιου άνδρα Εκείνη όμως επέμενε και έλεγε, ότι είχε μάθει να προστατεύει καλά τον εαυτόν της και δεν φοβόταν.
Τότε πήρε τον λόγο ο Σελίμ και είπε στον έμπορο, ότι θα πήγαινε και εκείνος μαζί τους στην Σαγγάρια για να ψάξει για νέα είδη μπαχαρικών και θα συνόδευε την γυναίκα!!!
Ο έμπορος κοίταξε ξαφνιασμένα τον Σελίμ και σηκώνοντας αδιάφορα τους ώμους του είπε να είναι έτοιμοι σε δύο ημέρες, γιατί θα ερχόταν να τους πάρει, ώστε να συναντηθούν με τους άλλους εμπόρους του καραβανιού.
Όταν έφυγε ο προμηθευτής ο Σελίμ κοίταξε την γυναίκα στα μάτια και την ρώτησε γιατί επιθυμούσε τόσο πολύ αυτό το δυσεύρετο μπαχαρικό και αν το εννοούσε πραγματικά, ότι θα διέσχιζε μόνη της την μεγάλη έρημο για να το βρει.
Χωρίς άλλη απάντηση η γυναίκα κατέβασε τη μαντήλα που της έκρυβε το πρόσωπο και ο Σελίμ με κόπο συγκράτησε ένα επιφώνημα έκπληξης. Το πρόσωπο της γυναίκας ήταν χαρακωμένο στα δύο της μάγουλα και στο λαιμό της με βαθιές ουλές.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα του είπε αλλά τα σημάδια είναι πολύ βαθιά και η μόνη μου ελπίδα είναι η Αζαφόκα.
Πως συνέβη ρώτησε αμήχανα ο Σελίμ;;
Η γυναίκα σκέπασε πάλι το πρόσωπο της και του αποκρίθηκε. Το όνομα μου είναι Μαχαλέμπ. Πριν 5 χρόνια όταν ήμουν 13 χρονών καμάρωνα για την λαμπερή ομορφιά μου. Οι γονείς μου δεν είχαν άλλα παιδιά και δεν μου χαλούσαν ποτέ κανένα χατίρι. Αυτό σιγά σιγά αλλοίωνε τον χαρακτήρα μου και με έκανε εγωίστρια, πεισματάρα και αδιάφορη για τους άλλους.
Μέσα στο δωμάτιο μου είχα μια κρυστάλλινη γυάλα με ένα πολύ όμορφο χρυσόψαρο που μου άρεσε να το κοιτάζω και να βάζω το δάκτυλο μου στο νερό κάνοντας φυσαλίδες και τρομάζοντας το. Ένα πρωινό κάποια υπηρέτρια που καθάριζε το δωμάτιο έριξε κατά λάθος κάτω την γυάλα, το νερό χύθηκε και το χρυσόψαρο σπαρταρώντας ψόφησε μέσα σε λίγα λεπτά.
Μίλησα με σκληρά λόγια στην γυναίκα και τρέχοντας στον πατέρα μου του είπα να την διώξει αμέσως. Εκείνη ζήτησε συγγνώμη κλαίγοντας και παρακάλεσε να μη την διώξουμε αλλά να κρατάμε από τον μισθό της την ζημιά. Είπε, ότι είχε την κόρη της σοβαρά άρρωστη και με τα λεφτά που έπαιρνε της αγόραζε τα φάρμακα που χρειαζόταν. Εγώ κτυπούσα τα πόδια μου κάτω και επέμενα να την διώξουν. Τελικά ο πατέρας μου της έδωσε μια μικρή αποζημίωση και την έδιωξε από το σπίτι μας.
Ύστερα από λίγο καιρό έμαθα, ότι η κόρη της γυναίκας πέθανε από υψηλό πυρετό και εκείνη μη αντέχοντας το χαμό της έδωσε τέλος στην ζωή της.
Μπορεί να έμοιαζε θλιβερό όλο αυτό το γεγονός αλλά εγώ δεν ένοιωσα καμία συμπόνια για την δύστυχη γυναίκα και την κόρη της.
Συνέχιζα ανέμελη την ζωή μου, όταν ένα πρωί με φώναξε ο πατέρας μου και μου έδωσε ένα πανέμορφο φόρεμα καθώς και πολλά στολίδια. Μου είπε να στολιστώ και να ετοιμαστώ, γιατί το απόγευμα θα ερχόταν ένας πολύ σημαντικός άνδρας, ο οποίος ήθελε να με ζητήσει σε γάμο. Εγώ δεν ήθελα να παντρευτώ τόσο μικρή και να φύγω από το σπίτι μου αλλά φυσικά δεν μπορούσα να αρνηθώ στον πατέρα μου ο οποίος όσο και να με αγαπούσε σε κάποια θέματα ήταν ανένδοτος και πατροπαράδοτος!!
Έτσι αφού φόρεσα το φόρεμα και τα στολίδια πήγα μπροστά από ένα μεγάλο καθρέφτη που είχα στο δωμάτιο μου και καμάρωνα. Σκεφτόμουν τι τρόπο να βρω για να ακυρώσω την συνάντηση, γιατί ο άνδρας που μου προξένευαν μπορεί να ήταν πολύ πλούσιος αλλά είχε τα τριπλά μου χρόνια… Θέλω να παντρευτώ σκεφτόμουν αυτόν που θα διαλέξω εγώ και όχι κάποιον που θα αρέσει στους γονείς μου. Γνώριζα βέβαια, ότι κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο αλλά είχα πείσμα και πίστευα, ότι θα τα κατάφερνα. Καθώς λοιπόν χάζευα τον εαυτό μου στον καθρέφτη και κοιτούσα το φόρεμα μου μπρος πίσω έχασα την ισορροπία μου και έπεσα με φόρα επάνω στον καθρέφτη. Εκείνος ταρακουνήθηκε ξεκόλλησε από την θέση που τον είχαν στερεώσει και έπεσε με δύναμη επάνω μου ρίχνοντας με κάτω και σπάζοντας σε χιλιάδες κομμάτια. Κάποια μυτερά από αυτά έπεσαν με δύναμη στο πρόσωπο μου χαράζοντας το για πάντα. Έβαλα τις φωνές και όταν ήλθε τρέχοντας η πιστή μας οικονόμος και με είδε μέσα στα αίματα έβαλε τις φωνές και ειδοποίησε τους γονείς μου. Εκείνοι φώναξαν αμέσως το γιατρό που καθάρισε τις πληγές και έδεσε τα τραύματα. Το πρόσωπο μου όμως δεν έγινε ποτέ πια το ίδιο.
Από τότε όλα άλλαξαν για μένα. Ο πατέρας μου ένοιωθε ντροπιασμένος, γιατί ενώ πρώτα είχε μια κόρη πανέμορφη, για την οποία καμάρωνε, τώρα όλοι μιλούσαν για την παραμόρφωση μου. Φυσικά ο γάμος ματαιώθηκε. Τον είχα ακούσει να λέει στην μητέρα μου, ότι θα έπρεπε τώρα εκείνος να πληρώσει μια περιουσία για να με πάρει κάποιος έτσι που είχα καταντήσει!!!
Εγώ ένοιωθα αμηχανία, γιατί ήθελα μεν να ακυρωθεί το προξενιό αλλά δεν φαντάστηκα ποτέ, ότι θα γινόταν με τέτοιο τρόπο.!!!
Μέχρι εκείνη την στιγμή έκανα κάποια μαθήματα με ένα δάσκαλο στο σπίτι, γιατί οι γονείς μου πίστευαν, ότι δεν χρειαζόμουν ιδιαίτερη μόρφωση μια και η περιουσία μας ήταν πολύ μεγάλη. Εγώ όμως παρακάλεσα να συνεχίσω τα μαθήματα μου πιο εντατικά τώρα μια και η ιδέα του γάμου φαινόταν μακρινή. Έτσι και έγινε. Ο δάσκαλος μου ήταν ένας φωτισμένος άνθρωπος και έμαθα πολλά κοντά του. Κάθε αιτία μου έλεγε δημιουργεί και ένα αποτέλεσμα. Έτσι κατανόησα την προηγούμενη εγωιστική συμπεριφορά μου και μετάνιωσα πικρά
Πέρασε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, όταν ξαφνικά ένα βράδυ άκουσα δυνατές φωνές από την μητέρα μου. Ο πατέρας μου είχε πεθάνει ξαφνικά στον ύπνο του. Η μητέρα μου ένιωσε εντελώς χαμένη από την απουσία του και κλείστηκε στον εαυτό της. Δεν είχε περάσει ούτε μήνας από τον θάνατο του, όταν εκείνη πήρε κάποιο ισχυρό δηλητήριο και τερμάτισε την ζωή της. Έτσι έμεινα ολομόναχη με την πιστή μας οικονόμο. Αποφάσισα να αντισταθώ σε αυτή την δυσάρεστη ροή γεγονότων αναλαμβάνοντας κάποιες υποθέσεις, Δεν γνώριζα όμως, ότι θα αντιμετώπιζα τόσο έντονη αντίδραση, γιατί ήμουν γυναίκα. Μια γυναίκα μόνη χωρίς άντρα στο πλευρό της. Είχα σκοπό να μη παραιτηθώ εύκολα όταν έλαβα και το τελειωτικό χτύπημα. Ένα πρωινό με επισκέφθηκε ο θείος μου, ο αδελφός του πατέρα μου, και μου είπε βλοσυρά, ότι με βάση τον νόμο, σε ένα χρόνο από τον θάνατο του αδελφού του, αν δεν είχα παντρευτεί όλη η περιουσία μας θα περνούσε σε αυτόν και εγώ θα έμπαινα σε ένα γυναικωνίτη του για να επιβλέπω τις υπηρέτριες. Κοιτώντας τον θαρρετά του απάντησα, ότι μέσα σε ένα χρόνο θα είχα παντρευτεί. Επειδή με κοίταξε με απορία του εξήγησα, ότι ο πατέρας μου ήταν ήδη σε συμφωνία με κάποιον που είχε ζητήσει να με παντρευτεί γνωρίζοντας για το ατύχημα μου. Μάλιστα του είχε συστήσει και κάποιο βότανο με το οποίο έκλειναν όλα τα τραύματα.
Ο θείος μου με κοίταξε καχύποπτα και μου ζήτησε να γνωρίσει αυτόν τον άνδρα, γιατί θα εκτελούσε τώρα αυτός χρέη πατέρα. Του αποκρίθηκα, ότι αυτό θα γινόταν σύντομα, όταν ο άνδρας, που ήταν έμπορος, επέστρεφε από ένα ταξίδι που είχε πάει για δουλειές. Φυσικά είχα πει την μισή αλήθεια. Όντως κάποιος άνδρας είχε μιλήσει για την Αζαφόκα στην πιστή μου Ραχιέμ αλλά δεν υπήρχε ούτε ιδέα για γάμο.
Καταλαβαίνεις ότι η επιθυμία μου να πάω στην Σαγγάρια δεν είναι τόσο για το ειδικό μπαχάρι αλλά να φύγω όσο το δυνατόν μακριά από εδώ, γιατί αν είναι να με κλείσει ο θείος μου στον γυναικωνίτη, τότε προτιμώ να πεθάνω ελεύθερη στην έρημο.
Ο Σελίμ ένιωθε ανάμικτα συναισθήματα για αυτή την γυναίκα που έδειχνε θάρρος και δύναμη να ξεφύγει από ένα συνηθισμένο τρόπο ζωής.


Άθελα του θυμήθηκε, ότι και εκείνος όταν ορφάνεψε από γονείς τον ανέλαβε ο θείος του, που δεν είχε παιδιά και του συμπεριφερόταν με τον χειρότερο τρόπο. Μόνο όταν πλησίαζε η ώρα να πεθάνει κάλεσε δύο μάρτυρες και του άφησε κληρονομιά το μαγαζί και όλη την περιουσία του.
Συγκρατώντας τις οδυνηρές αναμνήσεις του ο Σελίμ είπε στην Μαχαλέμπ να περάσει σε δύο ημέρες από το μαγαζί του, ώστε να συναντηθούν και με τους άλλους εμπόρους για να ξεκινήσουν το ταξίδι τους μέσα από την μεγάλη έρημο.
‘Όταν ύστερα από 2 ημέρες ήλθε η Μαχαλέμπ στο μαγαζί και ο Σελίμ της εξήγησε, ότι για να αποφύγουν καχύποπτες συζητήσεις και βλέμματα με τους υπόλοιπους του καραβανιού θα έλεγαν σε όλους, ότι ήταν λογοδοσμένοι και πήγαιναν στην Σαγγάρια να δουν κάποιους συγγενείς της, για να κανονίσουν τα του γάμου μια και οι γονείς της είχαν πεθάνει.!!!
Η Μαχαλέμπ κούνησε καταφατικά το κεφάλι της και του ανέφερε, ότι και εκείνη είχε δασκαλέψει την πιστή της οικονόμο να πει στον θείο της, αν την γύρευε, ότι είχε πάρει μήνυμα από τον μελλοντικό σύζυγο της και πήγαινε να τον συναντήσει
Το πεπρωμένο σε φέρνει αντιμέτωπο με τόσο αναπάντεχες και ανεξήγητες καταστάσεις που ούτε που προλαβαίνεις να αντιδράσεις σκεφτόταν συλλογισμένα ο Σελίμ. Εκείνος είχε αυθόρμητα προσφερθεί να βοηθήσει την γυναίκα με το σημαδεμένο πρόσωπο και δεν αναλογίστηκε ούτε στιγμή, ότι έμπαινε έτσι σε μια ριψοκίνδυνη κατάσταση μια και οι νόμοι της χώρας ήταν ιδιαίτερα αυστηροί σε θέματα οικογένειας, δεσμών και κληρονομιάς του οικογενειακού πλούτου!!
Αν ο θείος της ανακάλυπτε το ψέμα της θα είχε σοβαρές συνέπειες τόσο η Μαχαλέμπ όσο και ο ίδιος που προσφέρθηκε να την καλύψει. Καμία γυναίκα δεν μπορούσε να παντρευτεί με όποιον ήθελε εκείνη αν δεν συμφωνούσε πρώτα η οικογένεια της και σε περίπτωση απουσίας οικογένειας ο κηδεμόνας της. Αν έπραττε το αντίθετο ο νομοθέτης ήταν αυστηρός. Μπορούσε να της επιβληθεί ατίμωση ή και θάνατος.
Ο Σελίμ όμως θαύμασε το θάρρος και την τόλμη της Μαχαλέμπ που ήταν έτοιμη να θυσιάσει την ίδια την ζωή της προκειμένου να νιώθει ελεύθερη και ανεξάρτητη. Κάτι που εκείνος δεν τόλμησε ποτέ να κάνει όσο ζούσε ο θείος του!!!
Έτσι όταν σε λίγο συναντήθηκαν με τους υπολοίπους εμπόρους ο Σελίμ άφησε να μαθευτεί διαμέσου του προμηθευτή του, ότι ήταν ζευγάρι αυτός και η Μαχαλέμπ και έτσι δεν υπήρξε κανένας σχολιασμός. Η Μαχαλέμπ είχε σκεπάσει όλο το σώμα της και το πρόσωπο της με μακριά ρούχα και μαντήλα και έμενε τον περισσότερο χρόνο χωριστά από τον Σελίμ σε μια ειδικά διαμορφωμένη καρότσα όπου φύλαγαν προμήθειες και νερό.
Το καραβάνι είχε προχωρήσει αρκετά μέσα στην έρημο και ήθελαν ακόμα μια ημέρα μέχρι να φθάσουν στην Σαγγάρια σύμφωνα με την εκτίμηση των οδηγών, όταν είδαν τα πρώτα σύννεφα σκόνης να σηκώνονται. Αμέσως όλο το καραβάνι ειδοποιήθηκε, ότι πλησίαζε αμμοθύελλα και θα έπρεπε να λάβουν προληπτικά μέτρα, γιατί δεν γνώριζαν πόσο θα διαρκούσε. Άπλωσαν ειδικά τεντόπανα που στερέωσαν με αιχμηρούς πασσάλους που κάθε καραβάνι κουβαλούσε και σκέπασαν τις καμήλες. Μετά αφού έδεσαν μαντήλια γύρω από τα ρουθούνια τους και κάλυψαν το μεγαλύτερο μέρος του κεφαλιού τους έπεσαν κάτω από ειδικά στρώματα τα οποία τα είχαν δέσει το ένα με το άλλο με σχοινιά. Ο Σελίμ δεν ήθελε να αφήσει μόνη της την Μαχαλέμπ και πήγε και καλύφθηκε κάτω από το ίδιο στρώμα που βρισκόταν και εκείνη. Η αμμοθύελλα όμως ήταν πολύ ισχυρή και παρέσυρε τα πάντα στο διάβα της.
Σήκωσε τα απλωμένα πανιά και ρούφηξε στις δίνες της πολλούς από το καραβάνι.


Κάποια στιγμή ο Σελίμ ένιωσε να τον τραβάει και αυτόν η δίνη της άμμου και παρά τις τεράστιες προσπάθειες του τελικά η άμμος τον παράσυρε μακριά. Η Μαχαλέμπ έβγαλε μια κραυγή αγωνίας και δένοντας την άκρη από ένα σκοινί πρώτα γύρω από την μέση της και μετά γύρω από μια λάμα σταυρωτή σύρθηκε έξω από τα στρώματα προς τα εκεί που είχε δει να παρασύρεται ο Σελίμ. Μπήγοντας την λάμα μέσα στην άμμο σερνόταν κάτω σαν να κολυμπούσε. Η λάμα την συγκρατούσε σαν στήριγμα, για να μη την ρουφήξει η άμμος. Σε λίγο διέκρινε κάπου μακριά το μαντήλι του Σελίμ και παραπέρα το σαρίκι που φορούσε στο κεφάλι του. Αμέσως μετά φάνηκε λίγα μέτρα πιο κάτω το κεφάλι του Σελίμ. Όλο του το σώμα ήταν χωμένο μέσα στην άμμο και εξείχε μόνο το κεφάλι του. Κάνοντας υπεράνθρωπη προσπάθεια έφθασε κοντά του.
Του φώναξε αλλά εκείνος δεν απάντησε. Η Μαχαλέμπ νόμισε προς στιγμή, ότι είχε πεθάνει από ασφυξία. Ξαφνικά όμως εκείνος άνοιξε τα μάτια του και οι ματιές του διασταυρώθηκαν. Η Μαχαλέμπ έβγαλε την μαντήλα της που ήταν πολύ μακριά και του την πέταξε. Του έκανε νόημα να πιάσει την μια άκρη της. Ο Σελίμ έκανε κάποια κίνηση να την πιάσει όταν ένιωσε, ότι η άμμος τον τράβαγε αδυσώπητα. Κατάλαβε, ότι όλα πια τέλειωναν για αυτόν και προσευχήθηκε νοερά μέσα του να μη τιμωρηθεί και η Μαχαλέμπ για το θάρρος της.
Εκείνη την στιγμή όμως ένοιωσε, ότι το πόδι του σαν να σκάλωσε κάπου. Φαινόταν σαν να υπήρχε κάποιος θαμμένος βράχος που σταμάτησε το τράβηγμα του προς τα κάτω. Πατώντας γερά πάνω στο υπόγειο ανάχωμα άρπαξε την άκρη από την μαντήλα της Μαχαλέμπ. Εκείνη με δάκρυα στα μάτια τράβηξε με δύναμη την άλλη άκρη και ο Σελίμ σύρθηκε έξω από τον υπόγειο τάφο. Μόλις έφθασε κοντά της την έσφιξε δυνατά στην αγκαλιά του. Σε ευχαριστώ της είπε κοιτώντας το πρόσωπο της έτσι όπως ήταν ακάλυπτο, αν δεν ήσουν εσύ θα είχα πεθάνει. Η καρδιά μου κόντεψε να σπάσει μέχρι να σε δω να κινείσαι του αποκρίθηκε εκείνη. Σκέφθηκα, ότι αν πέθαινες θα έπεφτα και εγώ στο ίδιο λάκκο μαζί σου, γιατί έτσι και αλλιώς δεν θα είχα τρόπο επιστροφής. Οι περισσότεροι από το καραβάνι έχουν χαθεί.
Εκείνος αγκάλιασε το πρόσωπο της και ακουμπώντας τα χείλη του στις ουλές του προσώπου της, τις φίλησε. Είσαι για μένα η πιο όμορφη γυναίκα του κόσμου της είπε τρυφερά!!!!!
Οι δύο νέοι έμειναν για λίγο αγκαλιασμένοι ενώ η αμμοθύελλα είχε αρχίσει να κοπάζει.
Καθώς το τοπίο είχε αρχίσει να γίνεται πιο ήρεμο ο Σελίμ είδε κάτι να εξέχει από το σημείο που μόλις είχε βγει. Όμως δεν έμοιαζε με βράχο. Πρόσεξε καλύτερα και είδε, ότι ήταν μια χοντρή ρίζα σαν από ποώδες φυτό. Σύρθηκε προσεκτικά προς τα εκεί και την έπιασε. Σκαλίζοντας με τα χέρια του ελευθέρωσε ένα μεγάλο κομμάτι και μετά με δύναμη το έκοψε. Το μύρισε και του ήλθε στο νου η μυρωδιά από κανέλλα και κάποιο άλλο δυνατό μπαχάρι. Είναι Αζαφόκα μονολόγησε έκπληκτος. Πήρε την λάμα που είχε μαζί της η Μαχαλέμπ και έξυσε λίγο τον φλοιό. Ένα πηκτό κίτρινο υγρό έτρεξε στα χέρια του και όπου είχε τραυματιστεί, από την υπεράνθρωπη προσπάθεια που είχε κάνει προηγουμένως για να βγει από τον λάκκο, επουλώθηκε αμέσως. Έξυσε και άλλο την ρίζα και παίρνοντας τον χυμό της άλειψε τρυφερά τα μάγουλα και τον λαιμό της αγαπημένης του Μαχαλέμπ. Η Μαχαλέμπ πήρε την μαντήλα της και τύλιξε με αυτή το πρόσωπό της. Δεν την ενδιέφερε πια η εμφάνιση της, γιατί ο Σελίμ την είχε δει και αποδεχθεί όπως ήταν με τα σημάδια της!!




Κρατώντας ο ένας το χέρι του άλλου γύρισαν εκεί που είχαν αφήσει το καραβάνι.
Ο οδηγός, οι καμήλες και κάποιοι από τους εμπόρους είχαν γλιτώσει όχι όμως και ο προμηθευτής του Σελίμ που παρασύρθηκε μακριά μαζί με κάποιους άλλους. Αυτοί που παρασύρθηκαν από την αμμοθύελλα ήταν καταδικασμένοι, γιατί χωρίς τροφή και νερό στην έρημο ήταν πολύ δύσκολο να επιβιώσει κάποιος.
Ο οδηγός συνέστησε να επιστρέψουν στην Νταγκάρια για ανεφοδιασμό και να μη επιχειρήσουν να πάνε στην Σαγγάρια, γιατί ο δρόμος της επιστροφής ήταν πιο ομαλός και οι προμήθειες που είχαν απομείνει θα τους έφθαναν οριακά.
Έτσι ύστερα από λίγες ημέρες έφθασαν στην Νταγκάρια.
Η Σελίμ οδήγησε την Μαχαλέμπ στο αρχοντικό της και της είπε, ότι θα ερχόταν να την ζητήσει σε γάμο επίσημα από τον θείο της, όπως προέβλεπαν οι νόμοι και τα έθιμα τους.
Η Μαχαλέμπ του συνέστησε να αναφέρει, ότι είχε ήδη συμφωνήσει για αυτόν τον γάμο με τον πατέρα της και παίρνοντας από ένα συρτάρι το δακτυλίδι με την σφραγίδα του πατέρα της του το πέρασε στο δάκτυλό του.
Όταν την επομένη ημέρα ο θείος της Μαχαλέμπ έμαθε, ότι η ανιψιά του είχε επιστρέψει, πήγε αγριεμένος να την συναντήσει και να μάθει γιατί έφυγε χωρίς την άδεια του και που πήγε.
Εκείνη του αποκρίθηκε γλυκά, ότι είχε πάρει επείγον μήνυμα από τον μέλλοντα σύζυγό της, αυτόν που είχε συμφωνήσει ο πατέρας της να παντρευτεί, ότι είχε βρει ένα ειδικό βότανο για τα σημάδια της και έπρεπε να το δοκιμάσει άμεσα.
Δεν πιστεύω λέξη από όσα λες της αποκρίθηκε εκείνος αγριεμένα. Θα μείνεις για πάντα παραμορφωμένη και εγώ θα πάρω την περιουσία του αδελφού μου όπως ορίζει ο νόμος, γιατί κανένας δεν θα θέλει να παντρευτεί μια γυναίκα τόσο άσχημη όπως είσαι εσύ.
Εκείνη την ώρα η οικονόμος οδήγησε μέσα στην κεντρική σάλα τον Σελίμ.
Ο Σελίμ έκανε μια βαθιά υπόκλιση στο θείο της Μαχαλέμπ και του ζήτησε επίσημα το χέρι της.
Δεν ξέρουμε τίποτα για σένα και δεν νομίζω, ότι είσαι κατάλληλος για την ανιψιά μου είπε ο θείος της κοιτώντας αγριεμένα τον Σελίμ. Θα πρέπει πρώτα να πάρω πληροφορίες για το άτομο σου και μετά θα τα ξαναπούμε.
Σας λέγω, ότι ο πατέρας της Μαχαλέμπ είχε ήδη συμφωνήσει για αυτόν τον γάμο και μου είχε δώσει τον λόγο του περνώντας στο χέρι μου το δαχτυλίδι του αποκρίθηκε ήρεμα ο Σελίμ και έδειξε το δαχτυλίδι που φορούσε.
Είναι όλα σκευωρία ούρλιαζε ο θείος. Κανένας δεν θα δεχόταν να παντρευτεί μια σημαδεμένη γυναίκα και όλα αυτά γίνονται για να μου πάρεις την περιουσία.
Θα εξηγήσουμε θείε όλα τα γεγονότα στον δικαστή, είπε τότε η Μαχαλέμπ, και αν εκείνος κρίνει, ότι είναι σκευωρία θα πάρεις εσύ όλη την περιουσία του πατέρα μου.
Εκείνη την στιγμή η Μαχαλέμπ κατέβασε την μαντήλα της και μπροστά στα έκπληκτα μάτια του θείου της φάνηκε ένα πρόσωπο κατάλευκο χωρίς σημάδια με δύο υπέροχα λαμπερά μάτια.!!!!!
Μα …πως….τι…έκανες….ψέλλισε ο θείος της τραυλίζοντας……
Ακόμα αμφισβητείς θείε αποκρίθηκε η Μαχαλέμπ, ότι αυτός ο άνδρας δεν θέλησε την περιουσία μου αλλά θέλησε να με παντρευτεί πραγματικά χωρίς να τον ενδιαφέρει η εμφάνιση μου, όπως εξάλλου είχε συμφωνήσει με τον πατέρα μου;;
Εκείνος κατέβασε το κεφάλι του και έφυγε μουρμουρίζοντας !!!!!
Σε λίγο καιρό έγιναν οι γάμοι του Σελίμ και της Μαχαλέμπ και η ιστορία τους έγινε τραγούδι εξυμνώντας την αγάπη, το θάρρος και την αποφασιστικότητα να αγωνιστείς για να κατακτήσεις τα όνειρα της καρδιάς σου!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Πολύ όμορφο Χρυσουλίτσα :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

τι όμορφο Χρυσούλι ,σε ευχαριστούμε O:-) :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9938
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από nondas »

Χρυσούλα Ευχαριστούμε :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33574
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από Annoula »

:x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23473
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Συγκινήθικα μωγιεεε... :cry: @};-

Σ'ευχαριστούμε Χρυσουλίτσα >:d< >:d< >:d< :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26036
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

πολύ όμορφο Χρυσουλίτσα @};- :x ευχαριστούμε >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4576
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Πολύ όμορφο.
Ευχαριστώ. >:d< >:d< >:d< @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από Giotoula »

Χρυσουλίτσα :x :x :x Πολύ Όμορφο! Ευχαριστούμε >:d< >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Χρυσουλίτσα μου , πολύ όμορφο , @};- @};-
ευχαριστούμε :* :* >:d< >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Πολύ όμορφο :x :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

μμμμ... :cry:

άγγιξες το πιο ευαίσθητο σημείο μου Χρυσουλίτσα μου...

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Αγαπημένοι μου φίλοι
Σας ευχαριστώ όλους για την αγάπη σας που την νοιώθω έντονα μέσα από κάθε παραμύθι/ιστορία.
Καθώς ταξιδεύω με την Φαντασία αφήνω ελεύθερα τα συναισθήματα μου και αγγίζω εκείνες τις ευαισθησίες μου που ίσως δεν θα μπορούσα να εκφράσω με άλλον τρόπο. Αυτές οι ευαισθησίες που είναι κοινές στις περισσότερες ψυχές και η δόνηση της ιστορίας φέρνει στην καρδιά τους.!!!!
Όμως η αγάπη είναι ο καταλύτης σε κάθε παραμύθι και είναι εκείνη που διώχνει μακριά κάθε σκιά που προσπαθεί να την ακουμπήσει!!!!
Επειδή όμως έρχονται Χριστούγεννα θα δημοσιεύσω αμέσως ένα πολύ γλυκό παραμυθάκι " την Σοροπιαστή Λιχουδιά" που έχει άρωμα των παιδικών μας χρόνων για να μας μείνει η γλύκα της αγάπης και του φωτός μια και σε δύο ημέρες έχουμε το Χειμερινό Ηλιοστάσιο

Μι μεγάλη αγκαλιά σε όλους
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”