TI ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Συντονιστής: Vasoula

katia24
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007 8:26 pm

Δημοσίευση από katia24 »

Να εισαι καλα Qisan!!Και ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα! :D

Πιστεψε με, θελω παρα πολυ να κανω ρεικι απλα πρεπει να ειμαι απολυτα ετοιμη και να μην εχω καμια αμφιβολια οτι αυτο που κανω ειναι για το καλο μου.. Το ξερω οτι μπορει να ακουγετε χαζο αλλα στην εποχη που ζουμε πρεπει να εισαι επιφυλακτικος.Δεν εχω την προθεση να προσβαλω κανεναν με αυτο που λεω παραπανω!! :oops:

Ειλικρινα χαιρομαι που μπορω να συζητησω για αυτο το θεμα και πραγματικα μου αρεσει η παρεα σας και ελπιζω να σας αρεσει και η δικια μου!!

Και εγω δεν πιστευω οτι το ρεικι ειναι κατι "αιρετικο", οταν ομως διαβασα αυτα που διαβασα, ταραχτηκα και πιστευω με το δικιο μου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς ήρθες Κάτια στην παρέα μας! :D

Εγώ σε ευχαριστώ, που μου έδωσες την ευκαιρία με την δική σου απορία, να ξεκινήσω αυτό το τόσο σοβαρό θέμα.

Ξέρεις έχω ακούσει πολλούς ανθρώπους να με ρωτούν με αγωνία, αν κάνοντας ρέικι, κάνουν αμαρτία.

Εγώ θα κάνω σε σένα απλά μια ερώτηση και αν θέλεις μου απαντάς.

Γιατί πήρες μύηση στο ρέικι? Τι σε έσπρωξε εκεί?

Να ξεκινήσουμε από αυτό, για να μπορέσω να κατανοήσω την επιρροή της θρησκείας σε σένα και να σου απαντήσω αν οι προσδοκίες σου απο το ρέικι προδόθηκαν, με βάση τις οδηγίες της Μητρόπολης.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
katia24
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007 8:26 pm

Δημοσίευση από katia24 »

Καλησπερα σε ολους! :D

Περσι το καλοκαιρι ειχα παει διακοπες στην κρητη και επειδη μου αρεσει να διαβαζω, οταν ετυχε και επεσα σε μια εκθεση βιβλιων τοτε εκενα την πρωτη μου "επαφη" με το ρεικι, απλα αγορασα ενα βιβλιο..

Το διαβασα και αργοτερα εψαξα και στο internet για το ρεικι!Πηγα εκανα και 2 συνεδριες και ειδα οτι χαλαρωσα αρκετα.Απο την φυση μου ειμαι πολυ νευρικο ατομο και σκεφτηκα οτι θα μου αρεσε να κανω ρεικι στον εαυτο μου αλλα και στους αλλους..Θα ηθελα να βοηθησω..Και επειδη απο μικρη ασχολουμαι με την αυρα, την ενεργεια που υπαρχει γυρω απο τον ανθρωπο, μου φανηκε λογικο οτι το αγγιγμα ειναι ευεργετικο και μετα απο αρκετο καιρο πηρα τον πρωτο βαθμο!!
Οσο για την σχεση μου με την θρησκεια πιστευω οτι ναι, ειναι καλες!Τωρα αυτο που λεει η μητροπολη με τρομαξε μπορω να πω..Δεν ειναι το οτι συμφωνω με αυτα που λενε, απλα οταν ασχολεισαι με κατι σαν το ρεικι και εχεις ελαχιστες γνωσεις σε σχεση με καποιον που ασχολειται χρονια, τοτε θα θελεις να μαθεις και θα ρωτησεις..Ισως να υπαρχει και μια μικρη αμφιβολια στο πισω μερος του μυαλου ενα κουβαρι που απλα πρεπει να ξεμπλεξω..
Ελπιζω να μην προσβαλω κανεναν με τα παραπανω! :oops:

Θα απαντησω σε οποιαδηποτε ερωτηση σου Βασω και ευχαριστω που ασχολεισαι με αυτο το θεμα που με προβληματιζει!! :D
Ελπιζω να μην εχω γινει κουραστικη.. :?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σαφώς δεν γίνεσαι κουραστική Κάτια.
Αν δεν λυθούν απορίες, μπορεί να σε αποπροσανατολίσουν τελείως...
Ασχολείσαι με την αύρα...Θα ήθελες να μου το εξηγήσεις?
Την βλέπεις, θέλεις να την δεις?


Η ενασχόλησή σου με το ρέικι έγινε λοιπόν γιατί ένιωθες καλά!
Τι θα μπορούσε να κάνει αυτό το "καλά", αγωνία?
Μια λέξη, θα μπορούσε?
Μια αμφισβήτηση θα μπορούσε?

Οι εκπρόσωποι της εκκλησίας θεωρούν τον Χριστιανισμό σαν την μοναδική σωστή θρησκεία. Πας μη Χριστιανός...δεν αναγνωρίζει την αλήθεια του θεού...΄Ετσι?

Εσύ αυτό το αναγνωρίζεις σαν σωστό?
Γιατί είπες, ότι σε απασχολούσε από μικρή η αύρα των ανθρώπων. Ποιών ανθρώπων? Μόνο των Χριστιανών?
Οι Βουδιστές, πχ., κατά την άποψή σου δεν έχουν αύρα? Δεν έχουν γύρω τους ενέργεια?

Και αν έχουν...τότε γιατί να μην κάνουν κι αυτοί ρέικι για να νιώσουν καλύτερα? Γιατί να μην ενισχύσουν την αύρα τους και οι Μωαμεθανοί, ακόμα και οι άθεοι...Γιατί?

Η ενέργεια που υπάρχει στο Σύμπαν είναι δηλαδή μόνο για τους Βουδιστές ή για όλους?

Δεν χρειάζεται να απαντήσεις σε μένα, γλυκειά μου Κάτια.
Θα ήθελα να δώσεις τις απαντήσεις στον εαυτό σου, για να ξεκαθαρίσεις εσύ πρώτα τι είναι η ενέργεια και σε ποιούς απευθύνεται, ώστε να μην θεωρείς ότι το ρέικι είναι ένα θρησκευτικό σύστημα.

Οι αιτίες που η εκκλησία θεωρεί το ρέικι "κακό" και "αίρεση" είναι γιατί με το ρέικι μπορείς να έχέις άμεση σύνδεση με την αγάπη, κάτι που η εκκλησία μας θεωρεί μονοπώλιο και φυσικά δεν θέλει να το χάσει... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Κάτια, πρώτα απ' όλα δε μας κουράζεις εδώ, ίσα-ίσα μας κάνεις και σκεφτόμαστε! (Ουάου, μπορώ κι εγώ πλέον!)

Όσον αφορά την εκκλησία, αναρωτήσου το εξής. Από τη μεριά του πολύ σκεπτικιστή, έχουμε μόνο τα ιερά κείμενα που αυτοί μας δίνουν και που τροποποιώντουσαν για τουλάχιστον 100 χρόνια μέχρι να φτάσουν στη σημερινή μορφή.
Αν τα δεχτώ έστω και λίγο, με τις διδασκαλίες του Χριστού αυτό το θρησκευτικό καθεστώς που έχει ο δυτικός κόσμος σήμερα δε θα έπρεπε να υπάρχει καν. Στα βιβλία δε λέει πουθενά λατρέψτε με έτσι, και να ακούτε τους απόστολούς μου. Διδάσκει την αγάπη, την κατανόηση και την συγχώρεση. Τίποτα τέτοιο δε βλέπω εγώ, και αναφέρομαι γενικά στο σύνολο και την ηγεσία, όχι σε λίγους φωτισμένους ιερείς.
Επίσης η δομή της εκκλησίας είναι αντιγραφή του μοντέλου της μοναρχίας, πάνω ο βασιλιάς, από κάτω οι πρίγκηπες, και τέλος ο λαός που οφείλει να κάνει ότι αυτοί διατάζουν.
Ελεύθερη βούληση και ερμηνεία; Αίρεση!
Ο λαός μπορεί να επικοινωνεί με το θεό χάρη στην παρέμβαση των ιερέων, οι ίδιοι το λένε. Ελάτε στην εκκλησία να προσευχηθείτε, μόνοι σας δεν το κάνετε σωστά.

Αρκετά με αυτό το θέμα για την ώρα γιατί "συφιλιάζομαι" όταν τα σκέφτομαι αυτά. (προσωπικές απόψεις)

Το ρέικι είναι κάτι που το μαθαίνεις με πολλούς τρόπους. Δεν υπάρχουν δεδομένα πράγματα και δεν είναι θέμα εμπειρίας. Είναι πρωτίστως θέμα επικοινωνίας και εμπιστοσύνης. Επικοινωνίας με τον άλλον, με τη φύση, με τον εαυτό και τα πραγματικά μας συναισθήματα.
Αυτό σημαίνει ότι ένας "μαθητής" αν έχει το γνώθι σαυτόν μπορεί πολύ γρήγορα να δει πράγματα που ο "δάσκαλός" του δεν τα έβλεπε γιατί δεν είχε τόσο καλό επίπεδο επικοινωνίας.
Και σίγουρα δεν είναι θέμα πίστης όπως σε μια θρησκεία. Και το ρέικι φυσικά δεν είναι θρησκεία!
Είναι αν θες θέμα πίστης στον εαυτό σου/μας. Αυτό δεν είναι και δίδαγμα του Χριστού;

Και στα λέω αυτά, ένας 27χρονος και λίγους μήνες εμπειρίας ρέικι (και λίγης κιόλας). Απλά πάντα ψαχνόμουνα. :roll:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33571
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Σπύρο δεν θα μπορούσες να εκφράσεις αυτά που σκεφτόμουν καλύτερα. Συγχίζομαι με τους περιορισμούς που βάζουν οι θρησκείες για να μπορούν να έχουν τον έλεγχο και την εξουσία. Για μένα το ρέικι δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά. Για μένα είναι η ελευθερία να δεις και να εξερευνήσεις τον εαυτό σου σε βάθος και να γίνεις το καλύτερο που θα μπορούσες να είσαι ότι κι αν σημαίνει αυτό για τον καθένα.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χαίρομαι τόσο πολύ και για τους δυό σας!! Για τις αλήθειες του ρέικι που εκφράζετε!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
katia24
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007 8:26 pm

Δημοσίευση από katia24 »

Γεια σας και παλι!!! :D :D

Βασω συμφωνω μαζι σου και οχι δεν πιστευω οτι μονο οι χριστιανοι εχουν ενεργεια γυρω τους αλλα ολοι οι ανθρωποι, οτι πιστευω και αν εχουν!Οσο για το αν βλεπω την αυρα, οχι :cry: αλλα εχω προσπαθησει.

Πριν 2 νυχτες εκανα ρεικι και η αληθεια ειναι οτι χαλαρωσα τοσο πολυ που με πηρε ο υπνος...Το ενιωθα πολυ εντονα στο τσακρα της καρδιας!Δεν ξερω γιατι..Ηταν ομως πολυ ομορφα!!

Καλο βραδυ!! :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το ένιωθες πιο έντονα γιατί από εκεί ξεκινά η αναζήτησή του εαυτού μας και η ισορροπία μας. ΄Οχι ότι τα άλλα κέντρα δεν είναι εξίσου σημαντικά, αλλά στην καρδιά γίνεται η μεγαλειώδης συνάντηση εαυτού με Εαυτό!

Ορισμένες πεποιθήσεις, που είναι απόρροια των προτύπων μας καθώς και των βιωμάτων μας, δουλεύονται με την καρδιά μας. Οι δυσκολίες μας, μόνο με αγάπη για τον εαυτό μας, κατανοούνται σαν διαδρομές "σοφίας" και εμπειριών.
Χωρίς αυτήν, είναι απλά φόβος!!!

Να είσαι καλά Κάτια...χαίρομαι που βρήκες πάλι το ρέικι :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Κάτια μου, δεν ξέρω αν ξαναμπαίνεις στο φόρουμ μας συχνά. Να ξέρεις ότι η εκκλησία, ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ μισούν και εχθρεύονται ό,τι κάνει τον άνθρωπο να αγαπήσει αλήθινά και να αγκαλιάσει τον εαυτό του!!! Εγώ προσωπικά έχω πεισθεί ότι αυτός είναι κυρίως ο λόγος που η ορθοδοξία δεν θέλει το ρέικι! Διάβάζοντας μάλιστα κάτι ανάλογο στο ιντερνετ πεισθηκα ακόμα πιο πολύ γιατί αντίτάσουν σε εκείνο το βλακώδες site, ότι το ρέικι κάνει τους ανθρώπους να.....αυτοθεοποιούνται!! Ακου εκεί ασυναρτησία!! Το να βλέπεις δηλαδή τον εαυτό σου σαν έκφραση του Θεού και της αγάπης του το έχουνε καταντήσει οι ηλίθιοι σαν θεοποίηση και σαν αμαρτία υπερηφάνειας αλάζονείας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο!! Δεν είμαι ορθοδόξη αλλά αν το άκουγα αυτό από κανέναν καθολικό επίσκοπο, σαν επίσημη άποψη του καθολικισμού παρόλο που είμαι πολύ μέσα στην εκκλησία μου, σου το ορκίζομαι ότι δεν θα ξαναπατούσα το πόδι μου σε εκκλησία!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το λες βρε Ναταλί μου συνέχεια αυτό!
Τόση διαφορά λες έχει η διαφθορά μεταξύ ορθοδόξων και καθολικών?
Γιατί εγώ πιστεύω ότι είναι η ίδια με άλλη έκφραση?
Οι καθολικοί δηλαδή δεν ελέγχουν το "ποιμνίο" τους?
Δεν έχουν περιουσία την στιγμή που οι άνθρωποι πεινάνε?
Το Βατικανό δεν είναι κράτος εν κράτει?
Δεν εχθρεύονται τις άλλες θρησκείες σιωπηλά και ύπουλα?
Δηλαδή την ιερά εξέταση ποιός την ανέπτυξε?

όχι ότι ξερω, ουτε ότι θέλω να μάθω, αλλά έτσι από περιέργεια...γιατι μου φαίνεται ότι λες ακριβώς ότι οι ορθόδοξοι για τους καθολικούς...Η δική μου θρησκεία ειναι καλύτερη...

Καμία θρησκεία δεν είναι καλύτερη...Οτιδήποτε που έχει εξουσία δεν είναι καλυτερο!
Γιατί χρειαζόμαστε "συνασπισμό" οι άνθρωποι για να νιώσουμε τον θεό?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

ας μην εμμένουμε στη επίφαση της διαφορετικότητας, να κοιτάμε την ουσία. Σαν να κάνουμε δλδ σύγκριση ΝΔ- ΠΑΣΟΚ. Αφού όλοι ξέρουμε ότι και τα δυο κόμματα τα "τρώνε". Μας ενδιαφέρει με ποιόν τρόπο τα τρώνε?? Δεν νομίζω....
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Valia έγραψε:^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

ας μην εμμένουμε στη επίφαση της διαφορετικότητας, να κοιτάμε την ουσία. Σαν να κάνουμε δλδ σύγκριση ΝΔ- ΠΑΣΟΚ. Αφού όλοι ξέρουμε ότι και τα δυο κόμματα τα "τρώνε". Μας ενδιαφέρει με ποιόν τρόπο τα τρώνε?? Δεν νομίζω....
:)) :)) :)) :)) Βάσω μου, ως προς την εξουσία είναι ακριβως όπως το θέτεις!!! Εγώ την σύγκριση την κάνω ως εξής: Νιώθω ότι είμαι μέλος μιας Εκκλησίας με φριχτό παρελθόν. Ωστόσο σαν μεμονωμένο άτομο που όμως έχει μάθει ως τώρα να αγαπάει την Εκκλησία του για τα καλά που του δίνει και να βλέπει ταυτοχρόνως και τα άσκημα, θεωρώ ότι ως προς την ελευθερία της βούλησης, ναι, όντως από όσα έχω δει και ακούσει, η καθολική εκκλησία, τουλάχιστον έχει μάθει τα μαθήματά της και ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ την έκφραση της ελεύθερης βούλησης ούτε αφόρίζει όπως η ορθόδοξη εκκλησία. Χρειάστηκε ένας μεσαίωνας και η Ιερά εξέταση για να φτάσει εδώ!! ΟΝΤΩΣ!!! Ομως στην παρούσα στιγμή, υπάρχουν ιερείς και καλόγριες στις αγγλόφωνες χώρες, (Αγγλία, Αμερική, Αυστραλία) που έχουν το ρέικι ή χρησιμοποιούν Ασάνας της Γιογκα για το διαλογισμό τους ανένόχλητοι. Τοσο καθολικοί όσο και προτεστάντες!! Αν αυτοί ανήκαν στην ορθοδοξία θα είχαν επίσημα εκδιωχθεί. ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ θεωρώ ότι η καθολική εκκλησία αλλά και η διαμαρτυρόμενη έχουν κάνει κάποια σημαντική πρόοδο!! Σαν καθόλικη ξέρω που πάσχει φριχτά η εκκλησία μου αλλά και που είναι δυνατή!! Στα πιο πολλά δεν διαφέρει καθόλου από κάθε άλλη χριστιανική εκκλησία....ομως μπορώ ΄να πω με βεβαιότητα πως όσο κι αν τη τιμώ για τα καλά της, την ημέρα που θα μου απαγορεύσει να παίρνει ελεύθερα τις αποφάσεις μου θα έχει χάσει ένα πολύ πιστό της μέλος μια για πάντα!!! Και σε αυτό δεν αστειεύομαι!! Το έχω ήδη πει και στον πνευματικό μου!! Α!! Ναι και κάτι άλλο: ΟΧΙ δεν εχθρέυονται τις άλλες θρησκείες ύπουλα. Αυτό γίνονταν τον καιρό των μαζικών προσηλιτισμών και τις αποικιοκρατίας . Δεν εχθρεύονται κανέναν ούτε καν τους μουσουλμάνους και αυτό μπορώ να το εγκυηθώ!! Η Β Βατικανή Σύνοδος έχει βάλει τελείως νέα θεμέλια στην Εκκλησία και στη σχέση της με άλλες θρησκείες!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Valia έγραψε:^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

ας μην εμμένουμε στη επίφαση της διαφορετικότητας, να κοιτάμε την ουσία. Σαν να κάνουμε δλδ σύγκριση ΝΔ- ΠΑΣΟΚ. Αφού όλοι ξέρουμε ότι και τα δυο κόμματα τα "τρώνε". Μας ενδιαφέρει με ποιόν τρόπο τα τρώνε?? Δεν νομίζω....
αυτη η επιφαση με τρελλαινει.. :D και το παραδειγμα σου ειναι το πλεον ευστοχο!!! >:d< :-D
Θεααααααα!!!! :x :x :x



Ναταλια δυστυχως τα ποστ σου δεν μπορω να τα διαβασω, παρα μονο την πανω πανω γραμμη λογω οτι γραφεις με χρωματα κι αυτο θολωνει και ζαλιζει.. στο ειπαμε και στην αρχη αλλα δεν θελεις μαλλον να μας βοηθησεις ε? :-D
Αν μπορουσες να γραφεις με μαυρα γραμματα οπως ολοι μας θα μπορουσαμε να το συζητησουμε το θεμα.. >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι βρε Ναταλί μου, έχει δίκιο ο Γιαννάκης! :x
Το χρώμα στο γράψιμο κουράζει...

΄Οσο για τα άλλα που μου αναφέρεις, σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση. :-D Δεν ξέρω τίποτα για τις θρησκείες, έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να ασχολούμαι με δόγματα. ΄Ετσι δέχομαι αυτά που αναφέρεις και κυρίως χαίρομαι για την δική σου πίστη και βοήθεια που αντλείς από την θρησκεία σου. :x :x

Εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την εμφανή ανισορροπία πλούτου, μεταξύ εκκλησίας και πιστών, σε όλα τα επίπεδα...
΄Οταν δω την εκκλησία φτωχή και τον λαό της πλούσιο, τότε ίσως αναθεωρήσω... :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”