TI ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31564
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Κωσταντίνε θα συμφωνησω ότι τα κινητρα εχουν μεγαλη σημασια στην εκδηλωση μας

μεσα απο τα κινητρα αλλωστε εχω κατανοησει ΄΄οτι μπορεις να ανακαλυψεις και πολλα μερη του εαυτου, ανιχνευοντας καθε φορα τα κινητρα σου :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι είναι Κωνσταντίνε... :x :x :x

Οι βαθύτερες προθέσεις της εμπειρίας, που ειναι ανεξάρτητες από τους άλλους, όμως!
Ασχετα πως θα εκλάβει ο άλλος την πρόθεσή μου, εγώ γνωρίζω βαθια τον σκοπό της!

Οι ταμπέλες που μπαίνουν από εμάς, είναι απλά για να προλάβουμε τον "χαρακτηρισμό" μας από τους άλλους...Και εκεί το χάνουμε! :D

Ο καθένας έχει εκείνη την ηθική, που είναι μέρος της Ανώτερης ΄Υπαρξης του, κι έτσι μόνο είναι αυθεντικός και δεν αναζητάει το δίκιο του!!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};-
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Οι βαθύτερες προθέσεις της εμπειρίας, που ειναι ανεξάρτητες από τους άλλους, όμως!
Ασχετα πως θα εκλάβει ο άλλος την πρόθεσή μου, εγώ γνωρίζω βαθια τον σκοπό της!
[/quote]

Ακριβως!!!!!!!!!!!!! >:d< >:d< >:d<
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33541
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Οι ταμπέλες που μπαίνουν από εμάς, είναι απλά για να προλάβουμε τον "χαρακτηρισμό" μας από τους άλλους...Και εκεί το χάνουμε!
Ω,ναι!! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Το αστειο ειναι οτι το προαναφερθεν παραδειγμα του ρομπεν των δασων ειναι ενα τελειο παραδειγμα του Ηρωα- Νικητη που αναφερθηκε σε αλλη ενοτητα.το ονομα το πραγματικο του ηρωα ηταν robin hood, ο ρομπεν με την κουκουλα (καμμια σχεση με τους δικους μας κουκουλοφορους) αυτος που φοραει κουκουλα δεν φαινονται τα χαρακτηριστικα του προσωπου του, ειναι "Απροσωπος" δηλαδη εχει εκδηλωθει ο Ανωτερος Εαυτος επι της κατωτερης προσωπικοτιτας του, εχει υπερβει την πολωση , την δυαδικοτητα , της ψευδεσθησεις, δεν υπαρχουν διλληματα ηθικης για αυτον, εχει "απωλεσει" την προσωπικοτητα του που ονομαζοταν "Ρομπεν του Λοκσλευ" αρχοντας με τιτλο ευγενειας με συγκεκριμενη "ταμπελα", και εγινε ο Ρομπεν με την κουκουλα.
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

dimitrios έγραψε:
"αγάπα τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου"
Αφου πρωτα να τον εχουμε αγαπησει ε???? τον εαυτο μας λεω ;)

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ξέρεις καμιά φορά σκέφτομαι ότι και η ανοησία μέρος της εξέλιξής μας είναι...Η καραμέλα του "φωτός" κάποια στιγμή λιώνει στο στόμα, οπότε έρχεσαι αντιμέτωπος με την πραγματική της γεύση!
Βασω μου σε αυτην την φραση κολησα λιγο....τι εννοεις :-? ποια ειναι δηλ η πραγματικη γευση του φωτος?

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Είχα θυμηθεί πρόσφατα αυτό το απόσπασμα από την Κενή Διαθήκη και τελευταία έχει αρχίσει να έχει μια πιο ιδιαίτερη σημασία για μένα...
(Mτ 24:24-28, 37-41)
20 Όταν, πάλι, ο Ιησούς ρωτήθηκε από τους Φαρισαίους, πότε έρχεται η βασιλεία του Θεού, αποκρίθηκε και τους είπε: &#147;H βασιλεία του Θεού δεν έρχεται με ορατά εξωτερικά σημεία.
21 Oύτε και θα πουν: Nα! Eδώ είναι! ή: Nα! Eκεί είναι! Γιατί η βασιλεία του Θεού θα είναι μέσα σας&#148;.
Κάτι ξέρει νομίζω... ^.^ Είχε προσπαθήσει να μιλήσει ο ’νθρωπος, αλλά μετά πήραν τα λόγια του και την ζωή του και τα κάνανε λίγο μπάχαλο...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

λίγο
λίγο????? επιεική σε βρίσκω Σοφάκι! :D

ΕΝΤΕΛΩΣ, θα έλεγα!! :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Χαχαχαχαχαχα! Νταξει, δεν πιστεύω ότι το εντελώς θα πρόσβαλε κανέναν στο συγκεκριμένο φόρουμ, αλλά γενικά έχω μια τάση να μην εκφράζομαι έντονα σε θρησκευτικές συζητήσεις... Όσο έντονη και αν είναι η άποψή μου ^^

Ε, ναι, η αλήθεια είναι πως η ζωή αυτού του Ανθρώπου έχει φτάσει (ή καλύτερα έχει οδηγηθεί για να γίνει) σύμβολο για πράγματα εντελώς διαφορετικά από αυτά που προοριζόταν... Κρίμα...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Bασικα, εξαρταται πως το βλεπουμε το θεμα...
Ακουω πολλους να λενε πως ο Χριστος δεν θα ελεγε οχι στο ρεικι, πως μιλησε για αγαπη, αρα αφου το ρεικι ειναι αγαπη, θα το δεχοταν. Ετσι, καποιοι καταληγουν να λενε πως το ρεικι [δεν προβαλλεται βεβαια μεσα απο το χριστιανισμο] δεν ειναι αντιθετο ομως με αυτον.
Εδω θα ηθελα να τονισω πως ειναι! Ο Χριστος μιλησε για αγαπη, αλλα ειπε οτι οι ''πορνοι, μαγοι'' (εδω κραταμε το μαγοι) δεν ειναι στο δρομο του Θεου. Το ρεικι δεν εχει να κανει με μαγεια, ομως ανηκει στον τομεα των υπερφυσικων δυνατοτητων του ανθρωπου. Επομενως, η αγαπη ειναι το νοημα της διδασκαλιας του Χριστου, αλλα ενας χριστιανος συμφωνα με το ευαγγελιο θα ελεγε πως το ρεικι ΔΕΝ ειναι αγαπη, αρα ειναι εξω απο το Χριστο και το Θεο.....

Μεγαλο ψεμα, μεγαλο λαθος!

Ομολογω πως το ρεικι αποτελει αιρεση για το χριστιανισμο!!! Ο Χριστος θεραπευε με τα χερια του, αλλα με ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο τροπο, με προσευχη στο Θεο, οχι με μυηση και ενεργεια...

Φυσικα, ετσι θεραπευε, απλα δεν αναφερεται στο ευαγγελιο... Ουτε και η πραγματικη διδασκαλια του Χριστου θεωρω πως αναφερεται.

Επομενως, το ρεικι ειναι αντιθετο με το ευαγγελιο και, αρα, με το Χριστιανισμο... Το θεμα ειναι ομως, αν το ευαγγελιο και ο χριστιανοσμος ειναι συμφωνα με αυτα που πραγματι ειπε ο Χριστος.

Ας θυμηθουμε πως οι ανθρωποι της τοτε εβραικης εκκλησιας που πιστευαν στον Πατερα, ειχαν κατηγορησει το Χριστο για συνεργασια με δαιμονους και τον ειχαν καταδικασει ως αιρετικο και δεν συμμαζευεται!

Το ρεικι δεν ειναι αντιθετο με το Χριστο, αλλα ΕΙΝΑΙ αντιθετο με την εκκλησια μας (οπως διαμορφωθηκε απο τους ανθρωπους).

Εγω θα ρωτηςω ενα πραγμα... Παιρνουμε εναν ανθρωπο ''της εκκλησιας'' που πιστευει μονο τυπικα στο Χριστο. Προσευχες και εκκλησιες την Κυριακη και απο Δευτερα ολα ξεχασμενα... Και εχουμε εναν αλλον ανθρωπο που ειναι αθεος, ομως κατακλυζεται απο αγαπη!!! Ποιος ειναι πιο κοντα στο δρομο της αγαπης?

Ας θεωρησουμε και αλλους 2 ανθρωπους που ασχολουνται με το ρεικι, ο ενας ομως κοιταει μονο τα χρηματα και τα πτυχια και τα διπλωματα. Ο αλλος εχει παρει τον πρωτο βαθμο, ομως η αγαπη του και η συνειδητοτητα του κυριολεκτικα αγγιζουν τον Θεο... Ποιος βρισκεται πιο κοντα στο Θεο?

Ετσι, λοιπον, δεν υπαρχουν θρησκειες και θεραπειες και δογματα. Η θρησκεια ειναι η αγαπη, αλλα η αγαπη ομως δεν ειναι θρησκεια...

Το ρεικι δεν ειναι θρησκεια, γιατι ειναι αγαπη. Ρεικι δεν ειναι μονο η μυηση και η καθημερινη αυτοθεραπεια, ειναι να εισαι σε συνεχη επαφη με το Θεο. Γιατι τοτε ολα σου τα καναλια ειναι ανοιχτα, ασχσετα αν εισαι ασπρος, μαυρος, εβραιος, παγανιστης, φτωχος, πλουσιος...
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Δε μου αρέσει η σκέψη του να επιτρέπουμε σε τίτλους (Χριστός, Χριστιανισμός, θρησκεία...) να μπαίνουν εμπόδιο στο να δεχτούμε κάτι καλό ή νέο στη ζωή μας. Αυτή τη δουλειά την κάνει η εκκλησία κι όχι ο Χριστός, τί να γίνει!

Ο Χριστός προσπάθησε να ξυπνήσει τον κόσμο (αν υπήρξε), αλλά πάντα υπάρχουν αυτοί που με τα ταμπελάκια τους απαγορεύουν και καθοδηγούν τα πάντα :?
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αν θεωρήσουμε πως ο Ιησούς ήταν άνθρωπος που έφτασε στην θέωση και όχι θεός, όπως τον πασάρει η εκκλησία και θεωρήσουμε πως το ρεικι είναι μια φυσική λειτουργία του Ανθρώπου που απλά δεν είναι αφυπνισμένη, τότε ο Ιησούς που θεράπευε με τα χέρια, είχε αφυπνισμένη αυτήν την φυσική ικανότητα, και σε συνδυασμό με την υψηλή συνειδητότητα που είχε φτάσει μπορούσε να θεραπεύει πολύ πιο άμεσα και πιο αποτελεσματικά, οι δονήσεις του ήταν τέτοιες που θεράπευαν άμεσα. Αυτή είναι η δική μου γνώμη
@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Συμφώνω με τον Βασίλη :x :x :x :x

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”