ΦΩΤΙΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΦΩΤΙΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μένω άφωνη...

Χρειάζεται πια να πω τίποτα?

Λόγια μόνο!!!

Εμείς μιλάμε για τα δέντρα, μιλάμε για αναδάσωση, μιλάμε για τα ζώα που κάηκαν... και τώρα φεύγουν και άνθρωποι...


Μου ήρθαν 6 μηνύματα για να στείλω ρέικι

Το ένα έλεγε στις 6 το απόγευμα

Το άλλο στις 7 το απόγευμα

Το άλλο στις 12 το βράδυ

Και τα 3 τελευταία στις 9 το βράδυ

Ούτε εδώ δεν μπορούμε να συντονιστουμε!!!

Ας στείλει ο καθένας ότι μπορεί...

και στην Ελλάδα, μα και στον εαυτό του!!!

Εγώ έτσι κι αλλιώς είμαι συντονισμένη και "είμαι εκεί"

Ας ελπίσουμε το ρέικι να φθάσει και στους "δράστες"...Μπας και ντραπούν λίγο!!! Λέω τώρα...


Η έξοδος "Περιφερειακή Υμηττού" κλειστή...και στην Αττική Οδό η διεύλεση δωρεάν, λόγω φωτιάς μου είπαν!!!

Ακόμα "μασάω" στάχτες και καμένη "γη"!!!! Ο Υμηττός, βλέπετε, δίπλα μου!

"Νόστιμη" γεύση έχουν...σε λίγο θα "μασάμε" και καμένες σάρκες...
έτσι κι αλλιώς και αν δεν είμαστε ακόμα "ανθρωπόφάγοι", έτσι που πάει...θα γίνουμε οσονούπω!!!

Να επιβιώσουμε βρε αδερφέ...με όποιο κόστος!!!!!!!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
daffy
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 23 Αύγ 2007 10:46 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki - Kalamaria

Δημοσίευση από daffy »

oti kai na kanoume den to apofevgoume , twra an poume oti prepei na arxisoun na efarmozontai palaioi nomoi 8a eimaste kakoi etsi ?

o theos pou pistevei o ka8enas as balei to xeri tou...
we love you all
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Γυρνώντας απο λευκαδα γυρισαμε απο τον επάνω δρόμο .. απο θήβα.. ειδαμε τη μια φωτια στον αστακό στην περιοχή φητείες και πήραμε τηλεφωνο την πυροσβεστικη δεν το είχαν μάθει ακόμα τόσα αυτοκίνητα είχαν περάσει από εκεί και κανένας δεν είχε πάρει ένα τηλέφωνο... είχε ήδη επεκτεθέι πολύ η φωτια αλλα ευτυχώς την προλάβανε... περάσαμε δίπλα απο άλλη μία φωτιά ακριβώς δίπλα της στην ευαγγελίστρια.. εννιωθα πραγματικά σαν να έχανα ένα κομάτι του εαυτου μου.. βλέποντας τα δεντρα να καίγονται αναρωτιόμουν πως μπορεί κάποιος να βάλει φωτιά σε ενα δεντρο.. δεν μιλάω για δάσος .. έστω σε ένα δεντρο γιατί;;; για ποιό λόγο;;; του αρέσει να το βλέπει απο καταπράσινο γεμάτο ζωή να μετατρέπεται σε μαυρο καρβουνο;; του αρέσει που αυριο αυτο που κάνει θα σκοτώνει τα παιδιά του τα εγγόνια του...;; του αρέσει που αυτό που έκανε εκλεψε ότι πολυτιμοτερο ήχαν τόσοι άνθρωποι... τη ζωη τους... τους γονείς τους τα παιδιά τους τα αγαπημένα τους πρόσωπα.. δέν σκευτηκε όλα τα ζωάκια που ζούν σε αυτές τις περιοχές;;;


μιλάνε για εμπρησμό απο αμέλια... αυτοι που βάλανε τη φωτιά απο αμέλια τους γιατί δεν πήρανε τηλέφωνο την πυροσβεστική αμέσως μόλις πήραν φωτιά τα πρότα χόρτα ή κλαδιά;; τί είχαν να χάσουν τι να κερδίσουν;;;

μετά από όλα αυτά αναρωτιέται κανείς αν ο κόσμος αφυπνιζεται ολο και περισσότερο ή αν βυθίζεται ακόμα πιο πολύ στο σκοτάδι...

Η ΓΗ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ...

ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ... ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ... ΜΗΝ ΠΕΤ’ΤΕ Η ΝΑ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ Η ΓΥΑΛΙΝΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΣΕΛΟΦΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΞΕΡΑ ΧΟΡΤΑ Η ΔΕΝΤΡΑ... ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΦΩΤΙΑ.! ΜΗΝ ΠΕΤ’ΤΕ ΤΣΙΓ’ΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΗΤΕ... ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΙΛΛΕς ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ... ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΤΣΙΓΑΡΑ.. ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΑΝΤΩ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ... ΚΟΨΤΕ ΤΟ... ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕΤΕ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΑΣ;;; ΧΤΕΣ Η ΦΩΤΙΈΣ ΚΑΙΓΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΊΔΑΜΕ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ... ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΌΤΙ Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΗΣ ΓΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΗ .. ΟΛΩΝ ΜΑΣ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α, Ηλία μου νιώθω την αγανάκτησή σου..

Αμφιβολίες...η σιγουριά πια ότι "η αφύπνιση" υπάρχει στα όνειρα μερικών, ότι η ανθρωπότητα βουλιάζει συνεχώς στο σκοτάδι...και άλλα που μας παίρνουν το κουράγιο και τις ελπίδες για έναν κόσμο "εν ειρήνη"...

΄Ομως θα σου πω τούτο: Η ελεύθερη βούληση για την ζωή είναι αυτό που ονομάζουν "κακό" οι άνθρωποι.
Θεωρώντας ότι το "κακό" υπάρχει έξω από εμάς και ότι είναι κάποιος άλλος που φροντίζει για την εξάπλωσή του...Δεν φταίμε εμείς…αλλά το «κακό»!!!

Δεν μπορούμε να παλέψουμε με τις συνειδήσεις των ανθρώπων που είναι σε άγνοια…Δεν λογαριάζουν ούτε παιδιά, ούτε εγγόνια, από ότι βλέπουμε…
Μπορούμε όμως εμείς να μείνουμε σταθεροί στην επιλογή μας. ΄Όχι για να «σώσουμε» τον εαυτό μας, αλλά για γίνουμε «κυματοθραύστες» της ασυνειδησίας και της άγνοιας…

Το ξέρω ότι μπορεί να σου ακούγονται λόγια…το ξέρω ότι πολλούς που οραματίζονται αυτήν την «ειρήνη» τους παίρνει από κάτω και μαζί με την αγανάκτηση, ξεθάβουν και την οργή!Δεν εξαιρώ εμένα ε?
΄Ομως σκέφτομαι...
Αν ήταν τόσο εύκολο να κάνουμε βήματα για την ανύψωση της συνείδησης, όλοι μαζί, τότε δεν θα ήμασταν, ακόμα στην σημερινή εποχή, «Χριστιανοί», «Μουσουλμάνοι», «Βουδιστές» κλπ.

. Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ο καθένας μας σε ατομικό επίπεδο, τι σε συλλογικό…Αλήθεια δεν ξέρω…Το μόνο που νιώθω αυτήν την στιγμή σαν σωστό για μένα, είναι να συντονίζομαι με την ενέργεια της γης και να στέλνω «θεραπεία» στα κύτταρά της, που είναι ότι υπάρχει πάνω της…(άνθρωποι, δέντρα, ζώα).

Η αγανάκτηση Ηλία μου, δεν ωφέλησε, ποτέ την γη και την ζωή πάνω στον πλανήτη. Μαζική αφύπνιση δεν συμβαίνει, οπότε ας κάνει ο καθένας μας το καλύτερο για τον πλανήτη και για την ζωή πάνω σ’ αυτόν, που συμπεριλαμβάνει τα πάντα, χωρίς εξαιρέσεις. Το ξέρουμε άλλωστε, άλλο συνείδηση, άλλο συνειδητότητα
Στην μεν συνείδηση τα όρια είναι ελαστικά, στην δε συνειδητότητα δεν υπάρχουν …

Αν κανένας μας δεν αγόραζε σπίτια από «καμένη» γη, τότε δεν θα ξανάβαζαν φωτιές!
΄Όμως γι’ αυτό η συνείδηση είναι ελαστική και οι φωτιές θα καίνε τα δέντρα και τα δάση, για να δώσουν σ’ αυτήν την συνείδηση την δικαιολογία να «επιβιώσει»….με όποιον τρόπο!!! Και με όποια «υλικά» αγαθά!!!

Μην φοβάσαι η Γη έχει ήδη στραφεί προς την ανάληψή της! Η νέα ψυχή που θα «κατοικήσει» τον πλανήτη θα ξεκινήσει από το μηδέν…΄Οσοι λοιπόν χρειάζονται τις «φωτιές» για να επιβιώσουν, αυτό θα έχουν να αντιμετωπίσουν, όταν θα «ξαναέρθουν»…Για να ξεκινήσουν πάλι αντίστροφα την εξέλιξη μέσα από τον «θεό»!! Η υλική διάσταση αυτόν τον ρόλο έχει…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Σε λιγο θα μας που οτι ο καλυτερος τροπος να προστατευτουμε απο τις φωτιες ειναι να μην... εχουμε πρασινο!
Βγαινουν και κατι επιστημονες και λενε οτι το 80% του οξυγονου στην ατμοσφαιρα προερχεται απο τους ωκεανους... οποτε δεν θελουμε και πολυ να τα καταργησουμε...

αμελεια ? σε ολη την Ελλαδα ταυτοχρονα?? τι διαολο? τους υπνωτισανε ομαδικα για να βαλουνε φωτια ??
οικοπεδοφαγοι? σε δυσβατα χωριά ??? αυτοι ειναι οργανωμενοι... καινε με ακριβεια τις εκτασεις που θελουνε.
Τρομοκρατες-εμπρηστες ? αυτη η εξηγηση απλα συμφερει την κυβερνηση.

Ειναι παγκοσμιο φαινομενο οι καταστροφες... ΠΑΝΤΟΥ... δεν ειναι το κεντρο του κοσμου η Ελλαδιτσα (το λεω για εκεινους που μιλανε για σκοτεινες δυναμεις και ..εξωγηινους).

Στις πρωτες φωτιες ειχα εξοργιστει κι εγω ... τωρα σκεφτομαι οτι ισως η Γη κανει ρεικι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

papilia bellargus έγραψε:Ειναι παγκοσμιο φαινομενο οι καταστροφες... ΠΑΝΤΟΥ... δεν ειναι το κεντρο του κοσμου η Ελλαδιτσα (το λεω για εκεινους που μιλανε για σκοτεινες δυναμεις και ..εξωγηινους).

Ποιές σκοτεινές δυνάμεις εκτός από αυτές που σέρνουμε οι άνθρωποι μέσα μας? Γι' αυτές να μιλήσουμε...

΄Οσο για τους εξωγήινους, ανάγκη που έχουν έναν τόσο αντιφατικό πληθυσμό σαν εμάς!!! Σιγά μην ασχοληθούν με το οικοπεδάκι του κυρ Μήτσου!!!

Η Γη κάνει ρέικι...!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ποιές σκοτεινές δυνάμεις εκτός από αυτές που σέρνουμε οι άνθρωποι μέσα μας? Γι' αυτές να μιλήσουμε...
Μα αν καταφέρναμε να "δουμε" το δικό μας σκότος Τοτε θα δημιουργούσαμε το ΦΩΣ.
Σε ποιον να το πείς όμως και να μην θεωρηθείς τρελός.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πήρα αυτό το e-mail και το βάζω εδώ για όποιον θέλει να στείλει κάτι στις πληγείσες περιοχές...

Τσουνάμι δεύτερο!!!

--------------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητοί φίλοι και συνεργάτες,
> Αφού θρηνήσαμε όλοι από τον καναπέ μας την
> καταστροφή, ας κάνουμε κάτι γι' αυτό, χωρίς μεγάλα
> λόγια και τυμπανοκρουσίες.
> Εμείς εδώ στην Highsiding AE (περιοδικά 0300,
> 2Τροχοί, σχολές ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας,
> εκδηλώσεις) έχουμε χώρο και έχουμε και φορτηγό.
>
> Καλούμε λοιπόν όσους έχουν να προσφέρουν κάτι (από τα
> παρακάτω και ΜΟΝΟΝ) να το φέρουν στα γραφεία μας,
> καθημερινά έως τις 6.00 το απόγευμα και για όλη την
> εβδομάδα.
> Γαρδένιας 30, Αχαρναί, είναι η διεύθυνσή μας.
>
> Θα ταξινομηθούν και θα αποσταλούν σε κάποιο χωριό της
> ΗΛΕΙΑΣ το οποίο ακόμη δεν γνωρίζουμε ποιο θα είναι
> αλλά "δυστυχώς" είναι πολύ εύκολο να βρεθεί κάποιο από
> όλα τα πληγέντα. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα περί
> αυτού, ευπρόσδεκτες οι προτάσεις. Απαραίτητη
> προϋπόθεση είναι η επικοινωνία με τον Δήμαρχο /
> Κοινοτάρχη του χωριού.
>
> Μόλις μαζευτεί ποσότητα ικανή για να γεμίσει το
> φορτηγό μας, θα μεταφερθούν με δική μας ευθύνη. Όπως
> κι αν έχει την ερχόμενη Τετάρτη ή Πέμπτη θα γίνει η
> πρώτη αποστολή με δική μας ευθύνη. Θα γίνει άλλη μία
> αποστολή στις αρχές της επόμενης εβδομάδας.
> Συγκέντρωση χρημάτων ΔΕΝ θα γίνει από εμάς.
>
> Υλικά:
> -Ρούχα, αντρικά/γυναικεία και παιδικά
> -Κουβέρτες
> -Παπούτσια
> -Αδιάβροχα
>
> Τρόφιμα:
> -Μακαρόνια
> -Ρύζι
> -Γάλα κονσέρβα (όχι φρέσκο).
>
> Επίσης χρειάζονται (αυτά κατόπιν συνεννόησης με την κα
> Ιωάννα Αρβανιτάκη, 210-2402300 εσωτ 138):
> -Παλέτες
> -Χαρτοκιβώτια
> -Ταινίες
>
> Εννοείται ότι σημαντικό είναι να προωθήσετε το μήνυμα
> σε όσους πιστεύετε ότι μπορούν να συνεισφέρουν.
>
> Ευχαριστώ προκαταβολικά,
>
> Θανάσης Χούντρας
> Διευθύνων Σύμβουλος
> ZEROTRE Group
> Highsiding A.E.
> Γαρδένιας 30
> 13671 Αχαρναί
> T. +30-210-2402300
> F. +30-210-2851302
> E. choundras@0300.gr
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Γιατί τέτοια απραξία;;
Μπορούμε να κάνουμε κάτι....να βοηθήσουμε....έστω με το να μην πετάμε τα τσιγάρα....κάτι είναι και αυτό μπρόστα στον εχθρό που υψώνεται για το όμορφο πράσινό μας...

Και αφού κάποιοι "μεγάλοι" δεν κουνάνε το μικρό τους δαχτυλάκι, ας κάνουμε κάτι εμείς οι "μικροί".....

Σκόρπιες λέξεις...περίεργα συναισθήματα...φόβος..τρόμος...και αγανάκτηση για την αφέλεια, αμέλεια, και εγκληματική δράση κάποιων που θέλησαν να σκορπίσουν το θάνατο, πέρα απο το οξυγόνο, και σε συνανθρώπους μας.....

Ρε παιδιά εσείς που έχετε τα λεφτά........δεν βλέπετε.....;;;Δεν θα πάθει τίποτα αν ο Ρόκυ σας δεν φάει φιλέτο απο φουα γκρα μοσχαριου..............!

ΕΛΕΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Εμμανουέλα...βλέπουμε τα βίντερο που στέλνονται πανελλαδικά και πονάει η ψυχή μας...

Τίποτα δεν φέρνει πίσω τίποτα...

ούτε τα λεφτά, ούτε η στενοχώρια μας, δεν μπόρούν να ζωντανέψουν τους ανθρώπους, τα ζώα, τα δέντρα!

Ας φάνε τα σκυλάκια φουα-γκρα και αστακό ακόμα...Αλλάζει λες κάτι στην λήθη που θα έρθει μετά από μερικές ημέρες???

Ξεχνάμε, δυστυχώς, Εμμανουέλα!!! Ξεχνάμε, μέχρι ο πόνος και η αγωνία να χτυπήσουν την δική μας πόρτα...ξανά!!!

Γιατί αυτό πρέπει να γνωρίζουν όλοι...
Σήμερα εγώ...αύριο εσύ!!!

Και όσο και αν λέμε "πόνος του καναπέ"...δεν αργεί να γίνει "πόνος μας"...Αυτό έχω μάθει από την ζωή!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μου το έστειλαν στο e-mail μου!
Δεν με ενδιαφέρει η πολίτική...καθάλου θα έλεγα...
Τώρα όμως το ξανασκέφτομαι...και βρίσκω τις μεγαλύτερες αλήθειες στα λόγια του αγαπητού Στάθη Σταυρόπουλου.

Παραθέτω το κείμενο του...και αναρωτιέμαι...
Εμείς τι μπορούμε να κάνουμε για να "λαδώσουμε" αυτόν τον κρατικό μηχανισμό? Που "όποια ρούχα" κι αν φοράει είναι δυσκίνητος και αναποτελεσματικός...
Μήπως αυτός ο δυσκίνητος κρατικός μηχανισμός, μας μοιάζει λίγο??? Απλά αναρωτιέμαι...Πως λένε "κατά μάνα, κατά κύρη"???

-------------------------------------------------------------------------------------



Ανάλυση στα γεγονότα

Εξ Ηλείων μαρτυρία, για το μαρτύριο της χώρας...

Του ΣΤΑΘΗ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ

Ως Ελληνας (αν μου επιτρέπει τον αυτοπροσδιορισμό η κυρία Ρεπούση) και ως Ηλείος στην καταγωγή, είμαι θλιμμένος στην καρδιά μου έως θανάτου.

Ως Ηλείος θρηνώ για τον Ταΰγετο και τον Πάρνωνα, την Πάρνηθα και την Πεντέλη, το Αλιβέρι και την Αρεόπολη, θρηνώ για την Πηνεία και τα Κρέστενα, το Πελόπιο και την Ωλενα, τη Μεγαλόπολη και την Αιγιάλεια. Σε λίγο θα κάνουμε προσκλητήριο ονομάτων σαν να κάνουμε προσκλητήριο νεκρών. Κάηκαν - καίγονται, άνθρωποι (όχι άτομα όπως κατά το πλείστον μεταδίδουν συνάδελφοι δημοσιογράφοι), δάση ελάτων και πεύκων, πλατάνια και φερώνυμα χωριά, όπως ο Πλάτανος στην Ηλεία, εθνικοί δρυμοί, όπως το ξεχασμένο Πολύδροσο στον Πάρνωνα, κάηκε η μάνα με τα τέσσερα παιδιά της, αλλοίμονο στον πατέρα κι όλους τους δικούς τους, καίγονται λιοστάσια, αμπελάκια, περιβόλια, μποστάνια, υποστατικά, αγροικίες, ζώα του θεού, ήμερα κι άγρια - μόνον πόλεμος, ούτε σεισμός, μπορεί να προκαλέσει τέτοια καταστροφή...

Πόλεμος;

Ή μήπως ένα ολόκληρο σύστημα;

Η θεωρία συνωμοσίας, ότι κάποια μαύρη χειρ βάζει τις φωτιές, ότι η χώρα υφίσταται ένα εσωτερικό ή εξωτερικό (ή συνδυασμό και των δύο μαζί) χτύπημα που συνιστά μία νέα «ασύμμετρη απειλή», ένα είδος καινοφανούς «τρομοκρατίας», είναι πολύ βολική, διότι συγκαλύπτει τον πραγματικόν ένοχο και διαχέει τις ευθύνες του (είτε σε κωμικές εκδοχές 11χρονων εμπρηστών και γιαγιάδων που πάνε να ψήσουν μια μπριζόλα, είτε σε Τούρκους πράκτορες, εξωκοινοβουλευτικούς αντιεξουσιαστές κι άλλες γελοιότητες).

Τη χώρα δεν την καίει η τρομοκρατία, την καίει το ίδιο της το σύστημα. Το σύστημα διακυβέρνησής της. Τα δύο μεγάλα κόμματα που εναλλάσσονται στην εξουσία και δεν έχουν φτιάξει Κτηματολόγιο και Δασολόγιο, τα δύο μεγάλα κόμματα που επιβραβεύουν τον καταπατητή, που αποχαρακτηρίζουν δασικές εκτάσεις, που εκποιούν δημόσιες γαίες, που δεν έχουν συλλάβει έναν εμπρηστή, αυτά καίνε τη χώρα. Το πρόβλημα της ανικανότητας να αντιμετωπισθεί η καταστροφή (την οποίαν σεμνά-σεμνά ο κ. Σουφλιάς απέδωσε στον Θεό, χαρακτηρίζοντάς τη θεομηνία) έπεται. Είναι αποτέλεσμα ενός προβλήματος βαθύτερου, δομικού: του τρόπου με τον οποίον κυβερνιέται η χώρα τα περισσότερα χρόνια από τη Μεταπολίτευση και μετά. Και της «ιδεολογίας» που έχει παράξει αυτός ο τρόπος διακυβέρνησης.

Πριν η χώρα καεί κατά το σώμα της, έχει καεί στην ψυχή της. Εχει καεί στις Πολεοδομίες και τις Εφορίες, με τους κομματάρχες που δίνουν φως-νερό-τηλέφωνο στον εμπρηστή, με τους σπουδαιοφανείς μικρότατους που δίνουν κι άλλα στρέμματα απ' τα καμένα (μόλις τώρα δα) στο καζίνο της Πάρνηθας. Εχει καεί στα σχολεία, στα ΑΕΙ, στα στρατόπεδα, στην αναξιοπρέπεια του λεηλατημένου πολίτη. Εχει καεί στο μυαλό με τη χαζοτηλεόραση, τη συσσώρευση των ΜΜΕ σε λίγα χέρια. Η χώρα που έχει αναγκαστεί να παράγει ραγιάδες για νταβατζήδες, είναι ακριβώς αυτή που παρουσιάζει τώρα τα συμπτώματα της παθολογίας της με τον πιο δραματικό τρόπο: πεθαίνοντας εν καιρώ ειρήνης σαν σε πόλεμο, μέσα σε φλόγες κάθε άλλο παρά καθαρτήριες.

Ποιοι βάζουν τις φωτιές; Και η «κουτσή Μαρία»!

Ποιοι τις σβήνουν; ουδείς - πλην Λακεδαιμονίων.

Γιατί;

Στο άναμμα των φωτιών συνωστίζονται και συσσωρεύονται πλήθος παραγόντων: ο χαζός, η τύχη, ο εμπρηστής, ο πυρομανής, ο βοσκός, ο άφρων, ο καταπατητής, ο καιρός, ο πράκτωρ, ο ηλίθιος που πιστεύει ότι κάποιο κόμμα μπορεί να θεωρεί «χρήσιμες» τις φωτιές σε αυτήν ή μιαν άλλη συγκυρία - αλλά, αν έτσι λεγεών και λεγεών οι αιτίες του κακού, με τη μία μάλιστα να ενεργοποιεί την άλλη, εμείς τι κάνουμε;

Κατ' αρχήν, δρούμε επικοινωνιακώς•

Οταν η φωτιά μάς έχει ήδη πάρει... συγγνώμην, κάψει και τα σώβρακα ο κ. πρωθυπουργός απευθύνει διάγγελμα με μαύρη γραβάτα.

Τι μας λέει η μαύρη γραβάτα;

Οτι η χώρα τίθεται σε κατάσταση «εκτάκτου ανάγκης»!

Μάλιστα! Ποια είναι η διαφορά πριν και μετά την έκτακτη ανάγκη; Θα «ξαναμιληθούν» ο κυρ Κόης και ο κυρ Φούρλας; Θα γίνει επαρκέστερος ο κυρ Πολύδωρας; Θα μάθει να σκέφτεται ο τάδε κομματάρχης; Θα αποκτήσει αίφνης ήθος ο δείνα αρουραίος που έχει συνεταιρισθεί με τον εργολάβο;

Μήπως με την κατάσταση έκτακτης ανάγκης θα αποκτήσουμε ό,τι δεν είχαμε προνοήσει ήδη να έχουμε. Τριάντα πυροσβεστικά αεροσκάφη αντί δεκατρία; τρεις χιλιάδες εκπαιδευμένους πυροσβέστες και δασοπυροσβέστες αντί αγροφύλακες ή αστυνομικούς αποσπασμένους να φυλάνε ψώνια; Τώρα που είμαστε σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης θα συντονιστούν καλύτερα η Πυροσβεστική με τις νομαρχίες, θα ξαναβγάλουν φύλλα τα καμένα κλαριά και θα αναστηθούν οι απανθρακωμένοι άνθρωποι;

Εχει χρονίσει η αναλγησία και η ανικανότης σε αυτήν τη χώρα -δεν την αντέχει άλλο το σώμα της, καίγεται. Δεν την αντέχουν άλλο το μυαλό και η ψυχή της, καίγονται. Το οξύμωρο της Αρχαίας Ολυμπίας είναι ενδεικτικό.

Δισεκατομμύρια ξοδεύτηκαν για να γίνουν οι Αγώνες και τώρα η μήτρα των Αγώνων καίγεται. Οταν καίγεται το Πελόπιο είναι σαν να καίγεται το Κρόνιο. Οταν καίγεται ο Ταΰγετος, καίγονται οι θεοί της Ιεράς Αλτεως.

Πήγε λοιπόν μέσα στους ιερούς καπνούς ο κ. Καραμανλής συνοδευόμενος από κουστωδία υπουργών (ήντινα ημείς πρέπει σημειολογικώς να «ερμηνεύσουμε» -τρομάρα μας) και συσκέφθηκε στο δημαρχείο της Ζαχάρως με τους μισοκαμένους, αλλόφρονες κι αλλοπαρμένους ιθαγενείς! Ε, και;

Την τύφλα μας - κι όχι μόνον απ' τον ιερό καπνό. Εδειχναν στον κ. πρωθυπουργό οι υπουργοί του σημεία επί χάρτου (τα τέρατα λυσσομανούσαν έξω, στα δάση, τους ελαιώνες και τα αμπέλια) - «εδώ είμαστε» - «εδώ καιγόμαστε» - «εδώ θα στείλουμε δυνάμεις» - σιωπηλός ο κ. πρωθυπουργός (όταν θα γύριζε στην Αθήνα θα του έλεγε ο κ. Λούλης τι να πει) - σιωπηλός ο κ. πρωθυπουργός, μάζεψαν τις ασκήσεις επί χάρτου οι επιτελείς του, κι όλοι μαζί έφυγαν.

Εμεινε η νύχτα, να συνεχίζει η φωτιά να της καίει το σκοτάδι. Εμειναν και τα φαντάσματα των πεθαμένων να κλώθουν γύρω απ' τα αμάζευτα πτώματά τους - το μόνον που τους απέμεινεν να έχουν.

Και έμειναν και οι θεοί να μην πιστεύουν στα μάτια τους. Αλλά ούτε και στα αυτιά τους. Διότι απ' την άλλη πλευρά του καμένου λόφου άκουσαν τον κ. Γιώργο Παπανδρέου άλλα να λέει για το δέον γενέσθαι το μεσημέρι της ιδίας ημέρας κι άλλα να λέει το βράδυ!!! Φαίνεται οι δικοί του Λούληδες είναι πιο ευεπίφοροι στους ανέμους.

Και την επόμενη μέρα, αφού την έθρεψε η νύχτα, η φωτιά ξανά φούντωσε.

Αυτής της ανεπάρκειας κι ανικανότητας είμαστε θύματα και δημιουργοί. Δύο κόμματα και δύο αρχηγοί περιορισμένων δυνατοτήτων, «Κόης ή Φούρλας», αυτή είναι η μόνη επιλογή που επιφυλάξαμε στον εαυτόν μας να έχει.

Αυτός είναι ο δικομματισμός. Η υποκρισία στον δημόσιο λόγο: να λένε δηλαδή η «Πολιτεία», όταν αλείφουν μέλι τον Γιάννη να γιάνει και το «υπέρμετρο (και κακό βεβαίως, βεβαίως) κράτος» όταν τον καίνε.

Οταν τον καίνε όχι μόνον στη γη του, εκεί που πατάνε τα πόδια του ή έχει στήσει το σπίτι του, αλλά παντού: στο Χρηματιστήριο, με τα ομόλογα, με την αναθεώρηση του άρθρου 24 για τα δάση - κάθε φορά που αυτή η κούφια ρητορική «Ελληνίδες Ελληνες», όχι μόνον πάει να μπαλώσει εκ των υστέρων ό,τι δεν προνόησε εκ των προτέρων, αλλά έτι περισσότερον πάει να κρύψει το πραγματικό της πρόσωπο: τον Ιανό, πάντα δικομματικόν• αυτόν που έδωσε δισεκατομμύρια (να φάνε τα τσιράκια του) για Ζέπελιν και κάμερες-ρουφιάνους, αλλά ούτε δεκάρα τσακιστή για πυροσβεστικά αεροσκάφη. Που, ούτε καν τα κονδύλια της Ενωσης για την πυρόσβεση μπόρεσε να απορροφήσει - είχε δουλειά, να ληστεύει τα ασφαλιστικά Ταμεία, δεν προλάβαινε.

Και να αφήσουμε στην άκρη τις υποκρισίες ότι τάχα δεν είναι ώρα για πολιτική κριτική. Τώρα είναι η ώρα, καθώς σβήνοντας ο καλός θεός ή η θάλασσα ή η βροχή ή χίλιοι ήρωες και τρελοί τις φωτιές, τα κουμάσια και οι επιτήδειοι, πάλι κάτω απ' τις στάχτες θα προσπαθήσουν να κρύψουν τις ευθύνες τους.

Οργή;

Οχι πια. Επί πολλά χρόνια οργίζομαι - και, αν μου επιτρέπετε μια προσωπική τοποθέτηση: τόσα χρόνια μού μαυρίζουν την ψυχή κι εγώ ανελλιπώς τούς μαυρίζω στις εκλογές. Δεν αρκεί...



ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 27/08/2007
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Τραγικο και τραγικη φωτογραφια Βασω. Απο προχθες εχει σφιχτει το στομαχι μου. Ουτε ο καφες δεν παει καλα καλα κατω.

Αποφασισα να εξοργιστω οταν εμαθα οτι οι υπουργοι μας "χαρισαν" στο καζινο τελικα, 62 στρεμματα, απο τα 90 του Εθνικου Δρυμου.

Ουτε ρεικι κανει η γη ουτε τιποτα. Απλα τα πουλανε ολα. Καταστρεφοντας. Τωρα και δολοφονοντας.

Και φταιμε ολοι.
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Συζητώντας χτες με μια φίλη, μου είπε: Σαν δικηγόρος είχα μάθει από πολύ νωρίς για την σύμβαση της χώρας μας με την εταιρεία "Δημόσια κτήματα ΑΕ". Η εταιρεία αυτή έχει πολυθεθνικούς μετόχους, είναι σχετικά νέο φρούτο. Η σύμβαση αυτή που δεσμεύει το Ελληνικό κράτος πέρασε " εν μια νυχτί " στα μουλωχτά από το θερινό τμήμα της βουλής, από το ΠΑΣΟΚ και με αυτήν την σύμβαση, δίδεται η εξουσία στην εταιρεία αυτή να εκμεταλλευθεί τα δασικά κτήματα της χώρας μας, δηλαδή τα βουνά και τις παραλίες μας για να φτιαχθούν πολυτελή θέρετρα! Τα πιο σημαντικά νομοσχέδια, νόμοι που επηρρεάζουν πράγματα και καταστάσεις, περνούν μέσα από αλλους νόμους που αφορούν σε διαφορετικό αντικείμενο. Οι περίφημες τροπολογίες. Είναι το παράθυρο για να περάσει κάτι χωρίς πολλές διαδικασίες και φασαρία.
Αλλά, γαμώ τη, δεν έχουμε αναπτύξει κοινωνική συνείδηση. Και οι πιό πολλοί από μάς , βάζω και τον ευατό μου μέσα, περιοριζόμαστε στην ενημέρωση, από την τηλεόραση, που ενημερώνει κατ'επιλογήν.Ακόμη και τις πυρκαγιές στην χώρα μας, στην αρχή, τις βλέπαμε, σαν ταινία του Χόλλυγουν, όπως τον πόλεμο στο Ιρακ...
Της είπα ότι δεν άντεχα να κοιτάζω άλλο και την έκλεισα. Κι είπε: Είδες βρέ Αντζελα; Το ίδιο συνέβη και σε μένα. Σκέψου αυτούς που είναι η πραγματικότητά τους αυτή και δεν μπορούν να κλείσουν την τηλεόρασή τους...
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Αγγέλα μου εγώ σε ένα άρθρο που είχα γράψει στην κοινότητα, είχα ονομάσει αυτήν την τρέλλα της τηλεόρασης "πόλεμο του καναπέ".
Από τότε καθιερώθηκε, και το βλέπω πια συνέχεια γραμμένο!!!

Το λέμε, το ξαναλέμε, αλλά η τηλεόραση πια είναι η πραγματικότητά μας. Βλέπουμε και πονάμε, βλέπουμε και αγωνιούμε, βλέπουμε και λαχταράμε, βλέπουμε και λυπόμαστε, βλέπουμε και σιχτιρίζουμε, βλέπουμε και οργιζόμαστε...αλλά βλέπουμε!!!

Είπα κάποια φορά σε κάποιον που φώναζε με τα αίσχη των ειδήσεων "γιατί δεν την κλείνεις?" και μου απάντησε...
"και να μείνω ανημέρωτος?"

Σκοτώνοντας την ελληνική γλώσσα, ζωντάνευε την γνώση του για τον πόνο και την μιζέρια της ζωής των άλλων, νομίζοντας ότι η δική του ήταν καλύτερη!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”