ΦΩΤΙΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό το ξέρατε?

Απίστευτο τι "σκάνε" στο e-mail μου...

Παιδιά δεν το πιστεύω ότι συμβαίνει! ΑΡΝΟΥΜΑΙ!!!
Ξέτετε εσείς κάτι?

----------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητοί φίλοι, συνειδητοποιημένοι πολίτες,

Εκδόθηκε ψήφισμα που υπογράφηκε από όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης ότι οι χώρες που επλήγησαν από τις πυρκαγιές πρέπει να δεσμευτούν ότι θα προστατεύσουν και θα αναδασώσουν τις καμένες περιοχές. Ξέρετε ποιός δεν υπέγραψε; ..... Μα ποιός άλλος.... Η Ελλάδα!!!

Μπείτε στο http://www.petitiononline.com/forestgr/
και υπογράψτε!!! Πρέπει να μαζέψουμε χιλιάδες υπογραφές! Στείλτε το μήνυμα σε φίλους! Όλοι να συμβάλλουμε, αν δεν θέλουμε να δούμε τσιμεντοποιημένες τις καμένες περιοχές!

-------------------------------------------------------------------------------------

ΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΤΩΡΑ???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Το είχα πει στην Ελένη, αλλά δε θυμάμαι αν στο είχα πει κι εσένα Βάσω.
Όσες υπογραφές και να βάλουμε, αν δε θέλει η εκάστοτε κυβέρνηση να κάνει κάτι, ΔΕΝ το κάνει.
Το πολύ πολύ να πληρώσει κάνα πρόστιμο στην Ε.Ε., αλλά τουλάχιστον για κάποιο καιρό το δικό της θα περάσει.
Το μόνο που θα μπορούσε να τη "συγκινήσει" θα ήταν μαζικές και παρατεταμένες απεργίες, που θα την παρέλυαν τη χώρα.
( Όχι όμως διαδηλώσεις, αν ο υπόλοιπος κόσμος δουλεύει αυτές καταστέλονται.)
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα Σπύρο μου και εγώ αυτό πιστεύω, ότι οι διαδηλώσεις έχουν καταντήσει πια γραφικές...Κανείς δεν τους δίνει σημασία...

όμως αφού δεν αντιδράσαμε σ' αυτό με την ψήφο μας, τότε τι περιμένουμε?

Μου αρέσει πως πανηγύριζαν κι όλας μετά το τέλος των εκλογών...

Τα δάκρυά μας ποιός θα τα μαζέψει όμως?

Τι μπορούμε να κάνουμε? Μπορούμε άραγε να κάνουμε κάτι?

Θα στείλω e-mail στο υπουργείο για να με πληροφορήσουν. Να μου πουν ότι αυτό είναι ψέμμα...Εστω!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Και τι μπορούμε να κάνουμε;;;;;
Γιατί αυτή η κατάσταση δε μπορεί να συνεχιστεί....μετά δεν θα μπορούμε να σταθούμε απο τους καύσωνες......οξυγόνο μηδέν!!! :evil:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μου αρέσει πως πανηγύριζαν κι όλας μετά το τέλος των εκλογών...


Είπα να μην πω τιποτα επι του θεματος αλλά..........έγινα θηρίο ομολογώ!!!!!!!!!!!! :evil:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Παιδιά να σας πω και το κουφό...

Το έστειλα σε έναν γνωστό, που είναι φίλος της κυβέρνησης και έχει αρκετές διασυνδέσεις, και τον παρακαλούσα να μου πει την αλήθεια, τι γίνεται κλπ.

Ξέρετε τι έκανε?
Το έστειλε με την σειρά του σε όλους τους φίλους και γνωστους για να υπογράψουν....

Αγνότητα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Για δείτε ένα mail που ήρθε σε μένα.

Πάλι καλά που αρχίζει και σκαει η αλήθεια απο το εξωτερικό και
έτσι δεν θα τρεφουμε αυταπάτες για την ιδιοτέλεια των πολιτικών μας.
Αλλοιμονο για τους δεκάδες των συνανθρώπων μας που ξεψύχησαν μέσα στο πανικό κ' στη φρίκη
της πύρινης κόλασης κραυγαζοντας σπαρακτικές ικεσίες στο Θεό για βοήθεια.

EFKARISTOYME ELLANTA, EFKARISTOYME ATHIΙΙNA....
Καληνύχτα μας και καλόν Ύπνο, Σύντροφοι Καταναλωτές




Ασύμμετρη...δημοπράτηση!

Όλες αυτές τις ημέρες ακούμε απίστευτα σενάρια για το ποιός μπορεί να
έκαψε την Πελοπόνησσο. Οικοπεδοφάγοι, τρελοί, γριές με αλτσχάιμερ,
αναρχικοί των Εξαρχείων, ξένοι πράκτορες έχουν μπλέξει σε ένα χορό του
παραλόγου που σέρνει η κυβέρνηση και οι απανταχού συνωμοσιολόγοι.
Μήπως τελικά η απάντηση είναι πιο απλή;
Ίσως να αρκεί να δεί κάποιος το χάρτη της δημοπράτησης της Ιωνίας
Οδου,του καινούργιου, δηλαδή,αυτοκινητοδρόμου της βορειοδυτικής
Πελοπονήσσου. Γνωρίζετε απο που περνάει; Γαστούνη,
Αμαλιάδα, Πύργος, Αρχαία Ολυμπία, Ανεμοχώριο,Σαμικό, Ζαχάρω, Φιγαλεία,
Κυπαρισσία, Δώριο, Τσακώνα, Μεγαλόπολη, Κρέσταινα κ.τ.λ. Έργο δύσκολο
και με μεγάλο κόστος καθώς μόνο τα χρήματα για την απαλλοτρίωση της,
ιδιαιτέρως εύφορης, γής ένθεν και ένθεν του δρόμου εκτίναζαν το
προυπολογισμό του στα ύψη. Από την αλλή,οι βέβαιες αντιδράσεις των
οικολόγων για καταστροφή του περιβάλλοντος θα έφερνε σημαντικές
καθυστερήσεις στην ολοκλήρωση του.
Όλα αυτα πρίν γιατί τώρα, ως εκ θαύματος η γή έγινε φθηνότερη και οι
αντιδράσεις άλλαξαν προσανατολισμό. Το έργο της κατασκευής του δρόμου
έγινε ευκολότερο.
Αν το προχωρήσει κανείς λίγο παρακάτω θα δει οτι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ
ΤΕΧΝΟΔΟΜΙΚΗ - ΤΕΒ Α.Ε. και η ΑΚΤΩΡ ΑΤΕ, που συνέτρεξαν να προσφέρουν
την ανθρωπιστική τους βοήθεια στους πληγέντες με την κατασκευή
ολόκληρων οικισμών, είναι οι δυο μεγαλύτεροι ανάδοχοι της Ιωνίας οδού.
Ουσιαστικά, δηλαδή και εξασφάλισαν την συμπάθεια των κατοίκων και θα
τους μείνουν και αρκετά "ψιλά" στη τσέπη απο την σημαντική μείωση του
κόστους του αυτοκινητοδρόμου.
Και βέβαια, εαν αυτη τη στιγμή έχετε ήδη ανοίξει τον χάρτη
δημοπράτησης, ρίξτε και μια ματιά στον παράδρομο στα βόρεια της
πελοπονήσσου που, βάση σύμβασης, είναι υποχρεωμένες να φτιάξουν οι
ανάδοχες. Μήπως περνάει απο το κομμάτι της Αχαιας που κάηκε τον
Ιούλιο;
Στο φτωχό μου το μυάλο το σενάριο αυτό που συνέθεσα μου φαίνεται
λογικότερο απο την εμπλοκή της CIA, των "Γκρίζων Λύκων" ή κάποιων
παιδιών που επειδή βαρέθηκαν να καίνε τράπεζες αποφάσισαν να κάψουν
την Ελλάδα. Τα συμπεράσματα δικά σας...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ένα επίκαιρο ανέκδοτο ... που δεν είναι για γέλια


Μια μέρα σκοτώθηκε μια γυναίκα που ήταν μεγάλη πολιτικός και μεγαλοστέλεχος στο κόμμα της, με υπουργεία και πολλές περγαμηνές. Όταν έφτασε στον άλλο κόσμο, την υποδέχτηκε ο Aγιος Πέτρος και της λέει:

- "Που θα ήθελες να περάσεις την αιωνιότητα σου, στην Κόλαση ή στον Παράδεισο;"

Εκείνη το σκέφτεται λίγο και λέει:

- "Δεν είμαι σίγουρη."

- "Τότε", λέει ο Aγιος Πέτρος, "θα κάνουμε το εξής, θα περάσεις 24 ώρες στην Κόλαση και 24 ώρες στον Παράδεισο και μετά αποφασίζεις."

Η πολιτικός συμφωνεί. Πάνε λοιπόν, στην Κόλαση. Εκεί η πολιτικός βλέπει όλους τους πολιτικούς φίλους της που είχαν πεθάνει να παίζουν γκολφ, να ποντάρουν στο καζίνο, να πίνουν σαμπάνια, να φλερτάρουν με ωραίους άντρες και πανέμορφες γυναίκες και γενικά να διασκεδάζουν πολύ. Ακόμα και ο Διάβολος ήταν μαζί τους και κάνανε παρέα, λέγοντάς τους τα καλύτερα πρόστυχα και πικάντικα ανέκδοτα. Όλα πολύ ωραία και η πολιτικός περνούσε υπέροχα. Πριν να το καταλάβει, πέρασαν οι 24 ώρες και ήρθε ο Aγιος Πέτρος να την πάρει να πάνε στον Παράδεισο.

Ο Παράδεισος ήταν ένα πολύ ήσυχο μέρος με ήρεμη ατμόσφαιρα, οι άγγελοι έπαιζαν γαλήνια μουσική με τις άρπες και τις λύρες τους, οι φιλόσοφοι μιλάγαν για τη ζωή και το θάνατο και όλοι μαζί συζητούσαν με τον Θεό που ήταν πολύ γλυκός κι ευχάριστος τύπος. Η πολιτικός αισθανόταν πολύ όμορφα και πριν να το καταλάβει, πέρασαν και αυτές οι 24 ώρες, ώσπου ήρθε ο Aγιος Πέτρος να τι ρωτήσει τι αποφάσισε τώρα που είδε και τα δύο μέρη. Η πολιτικός το σκέφτεται λίγο και του λέει:

- "Ο Παράδεισος ήταν πολύ ωραίος και γαλήνιος, αλλά στην Κόλαση ήταν όλοι οι φίλοι μου και διασκέδαζαν πιο πολύ, οπότε θα προτιμήσω την Κόλαση."

Ο Aγιος Πέτρος σέβεται την επιθυμία της και την στέλνει στην Κόλαση. Όμως, η Κόλαση ήταν λίγο διαφορετική τώρα, ένα διαλυμένο μέρος με αποπνικτική ατμόσφαιρα και όλοι οι φίλοι της πολιτικού δούλευαν στα κάτεργα και κουβαλούσαν τεράστιες πέτρες, ενώ και ο Διάβολος ήταν πάνω από τα κεφάλια τους και τους διέταζε συνεχώς. Η πολιτικός δυσαρεστημένη πάει και τον ρωτά:

- "Τι έγινε εδώ; Προχθές όλα ήταν τόσο ωραία και όλοι διασκέδαζαν."

Και ο Διάβολος της απαντά:

- "Τότε είχαμε προεκλογική εκστρατεία, σήμερα μας ψήφισες!!!"


--------------------------------------------------------------------------------

Οι ομοιότητες του ανεκδότου με την πραγματικότητα που ζούμε όλα αυτά τα χρόνια, είναι πραγματικά ανατριχιαστικές!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

:lol: :lol: :lol: :lol: πολύ καλό :lol: :lol: :lol: :lol:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι, λες και δεν το ήξερε...ή δεν το ξέρουμε!!!

Χαχαχαχα, κωμικοτραγικό!!!

Μάρκετινγκ η ζωή μας ε?

Το θέμα είναι ότι "μασάμε" και ξανά και ξανά...τις ίδιες διαφημίσεις!!!!
βλέπετε η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το περίφημο άρθρο 24


Eυεργετική παρέμβαση της ΕΕ στα εσωτερικά της Ελλάδας

Ψήφισμα του Ευρωκοινοβουλίου ζητά από την ελληνική κυβέρνηση να μην προχωρήσει στην τροποποίηση του άρθρου 24 του Συντάγματος

ΣΤΟΠ στην αναθεώρηση του 24 ζητεί το Ευρωκοινοβούλιο


Ευρωφρένο στη δασοκτονία


Ο Ρουσόπουλος είπε ως δικαιολογία ότι "αυτό είναι παρέμβαση στο Σύνταγμα της Χώρας " !!! - βλέπε ’ρθρο 24, βέβαια περί "δασικών εκτάσεων" και "δασών".........



ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ
Του ΝΙΚΟΥ ΡΟΥΣΣΗ


Ηχηρό ράπισμα δέχτηκε ο ίδιος ο Κ. Καραμανλής από τη χθεσινή απόφαση της ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, με την οποία συνιστάται, με αυστηρό τρόπο, στην ελληνική κυβέρνηση να μην προχωρήσει στην τροποποίηση του άρθρου 24 του Συντάγματος.


Η έγκριση του σχετικού ψηφίσματος από τη συντριπτική πλειοψηφία των ευρωβουλευτών όλων των πολιτικών ομάδων αποτελεί κόλαφο για τις επιλογές του πρωθυπουργού, που, ως γνωστόν, ηγήθηκε της κοινοβουλευτικής προσπάθειας για αναθεώρηση του άρθρου.

Στοπ στα αυθαίρετα

Με το ψήφισμά του, το Ευρωκοινοβούλιο απαιτεί να καταδικαστεί κάθε πρακτική νομιμοποίησης αυθαίρετων κατασκευών σε προστατευόμενες περιοχές και σε περιοχές στις οποίες δεν επιτρέπεται γενικά η δόμηση και ζητεί να σταματήσει άμεσα κάθε προσπάθεια μείωσης της προστασίας των δασών μέσω τροποποιήσεων του Ελληνικού Συντάγματος (άρθρο 24).

Με την απόφαση αυτή, η Ευρωβουλή κρούει τον κώδωνα του κινδύνου στην ελληνική κυβέρνηση ότι, στην περίπτωση που υπάρξει τροποποίηση του εν λόγω άρθρου, δεν αποκλείεται, όπως διευκρίνιζαν διπλωματικές πηγές στο Στρασβούργο, να μη δοθούν στους πληγέντες από τις πυρκαγιές τα κοινοτικά κονδύλια που έχουν ήδη προβλεφθεί.

Διαμάχη

Το άρθρο 24 βρέθηκε στο επίκεντρο διαμάχης μεταξύ της ομάδας των Σοσιαλιστών και των Ευρωλαϊκών.

Η διαμάχη κορυφώθηκε κατά τη διάρκεια της διαδικασίας ψήφισης του κοινού ψηφίσματος της ολομέλειας του Ευρωκοινοβουλίου για τις καταστροφικές πυρκαγιές στην Ελλάδα, όταν οι ευρωβουλευτές του Λαϊκού Κόμματος (και εκείνων της Ν.Δ. συμπεριλαμβανομένων) δεν υποστήριξαν τροπολογία της ομάδας των Πρασίνων, με την οποία ζητούνταν να σταματήσει κάθε προσπάθεια τροποποίησης του άρθρου 24.

Το γεγονός κατήγγειλε ο επικεφαλής των ευρωβουλευτών του ΠΑΣΟΚ Στ. Λαμπρινίδης και επιβεβαίωσε στην «Ε» ο επικεφαλής των ευρωβουλευτών της Ν.Δ. Ι. Βαρβιτσιώτης, που διευκρίνισε ότι «στην απόφασή του αυτή το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα οδηγήθηκε επειδή θεώρησε ότι η υπερψήφιση της τροπολογίας θα συνιστούσε ευθεία παρέμβαση στα εσωτερικά μιας χώρας-μέλους της Ε.Ε.».

Η υπερψήφιση, όμως, της σχετικής τροπολογίας από όλες τις υπόλοιπες πολιτικές πτέρυγες του Ευρωκοινοβουλίου και η προσυμφωνημένη ανάγκη, το ψήφισμα για τις πυρκαγιές στην Ελλάδα να τύχει της ομόφωνης έγκρισης της ολομέλειας, ανάγκασαν το σύνολο των ευρωβουλευτών του Λαϊκού Κόμματος να ακολουθήσουν το ρεύμα της πλειοψηφίας και να συνηγορήσουν στα εξής:

«Τα κράτη-μέλη πρέπει να διασφαλίσουν ότι όλες οι καμένες δασικές εκτάσεις θα συνεχίσουν να είναι δάση και θα περιληφθούν σε προγράμματα αναδάσωσης.

Να μην επιτραπεί καμία αλλαγή όσον αφορά τη χρήση της γης.

Να καταδικαστεί κάθε πρακτική νομιμοποίησης αυθαίρετων κατασκευών σε προστατευόμενες περιοχές και σε περιοχές, που δεν επιτρέπεται γενικά η δόμηση και ζητείται να σταματήσει άμεσα κάθε προσπάθεια μείωσης της προστασίας των δασών μέσω τροποποιήσεων του Ελληνικού Συντάγματος (άρθρο 24)».

Κτηματολόγιο

Με το ψήφισμα, ζητούνται περισσότερα μέτρα πρόληψης και προστασίας από τα κράτη-μέλη και την Κομισιόν, απορρίπτονται οι θεωρίες περί «ασύμμετρης απειλής», καθίσταται υποχρεωτική η σύνταξη Κτηματολογίου για τα κράτη-μέλη και ζητείται από την Επιτροπή η άμεση και όσο το δυνατόν ευέλικτη κινητοποίηση του Ταμείου Αλληλεγγύης.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ζητεί ακόμη τη δημιουργία μιας ευρωπαϊκής δύναμης ταχείας αντίδρασης για την αντιμετώπιση καταστάσεων έκτακτης ανάγκης. Ως προς τα αίτια πρόκλησης των πυρκαγιών, η απόφαση του Ευρωκοινοβουλίου υπογραμμίζει ότι αυτή «είναι αποτέλεσμα ενός αριθμού παραγόντων, στους οποίους συγκαταλέγονται η αλλαγή του κλίματος, ο ανεπαρκής ορισμός και η ανεπαρκής φροντίδα των δασών, ο συνδυασμός φυσικών αιτίων και ανθρώπινης αμέλειας αλλά και οι ανθρώπινες εγκληματικές δραστηριότητες, παράλληλα με την ανεπαρκή εφαρμογή των νόμων που απαγορεύουν την παράνομη οικοδόμηση σε καμένες εκτάσεις».

Συνεπίκουρος της απόφασης του Ευρωκοινοβουλίου ήταν και ο ευρωβουλευτής του ΣΥΝ Δ. Παπαδημούλης, που, μιλώντας για λογαριασμό του Κόμματος Ευρωπαϊκής Αριστεράς, επεσήμανε: «Η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που δεν έχει Δασολόγιο και Κτηματολόγιο, στην οποία, μάλιστα, επιχειρείται να μειωθεί η προστασία του δάσους με την αναθεώρηση του άρθρου 24. Είναι η χώρα που έχει 2 εκατομμύρια αυθαίρετα, αρκετά απ' αυτά μέσα σε καμένες δασικές εκτάσεις, που παίρνουν ηλεκτρικό ρεύμα και νερό, ύστερα από ψηφοθηρικές τροπολογίες των κυβερνήσεων».





ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 05/09/2007
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Σε εφημεριδα της προηγουμενης Παρασκευης, δημοσιογραφοι παριστανοντας τους αγοραστες πηραν τηλεφωνο καποιον κτηματομεσιτη και τον ρωτησαν αν μπορουν να αγορασουν καποια δασικη εκταση.
Με λιγα λογια τους ειπε οτι ΟΛΑ γινονται -αφου βρισκονται στην Ελλαδα- και οτι στα εξοδα θα πρεπει να υπολογισουν κι ενα 30% πανω για το λαδωμα... ποιων ?
Της αστυνομιας, πολεοδομιας, νομαρχειας κλπ,κλπ.

Ολα ειναι σαπια.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θέλετε να κατέβουμε στις εκλογές?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ακόμα και στις εκλογές να κατέβουμε.. δεν θα σταματήσει να υπάρχει αυτή η κατάσταση.. δυστυχώς

ο πρωθυπουργός της χώρας ειτε αυτός είναι ο καραμανλής είτε είναι σημίτης είτε όποιος άλλος έχει πολλύ λίγο έλεγχο για το τι γίνεται στα χαμιλά κλιμάκια .. πολεοδομία.. δασονομία κτλ.. δεν μπορεί να τους ελένξει.. πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία του δημόσιου υπάλληλου σε ολες αυτές τις υπηρεσίες.. για να μπορέσει να δουλέψει σωστα μια κυβέρνηση.. απο τη στιγμή που όλοι αυτοι μόλις πάει κάποιος στο γραφείο τους με ένα "φακελάκι" κάνουν τα πάντα για να τον εξυπηρετήσουν... αντί να πάρουν την αστυνομία τηλέφωνο για χρηματισμο οργάνου του δημοσίου όπως προβλέπει ο κανονισμός....αυτή η κατάσταση θα συνεχιστει...
Δυστυχώς αφού βγεί η άδεια για κάποια τέτοια περίπτωση.. μετά άντε βρές ποιός έφταιγε.. και τί να του κάνεις.;; να τον περάσεις πειθαρχικό;;;; δυστυχώς υπάρχει αλλυλεγγυη όταν δεν υπάρχουν τα φώτα της δημοσιότητας...
Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι λένε... Εγωωω;;; ποτέ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο... Εγώωω είμαι σοβαρός στη δουλειά μου και υπέυθυνος... αλλα τελικά... μάλλον δεν είναι έτσι...
Για τα όσα υποφέρει τώρα ο .. λαός φταίει και ο ίδιος σε ένα μεγάλο βαθμό...

ακόμα και για τις φωτιές... φταίει που δεν πρόσεχε.. φταίει που πέταξε σκουπίδια.. μπάζα.. τσιγάρα.. φταιεί που βόσκησε εκεί πρόβατα.. και συνεχίζει ακόμα... φταίει που τα είδε όλα αυτά και δεν το κατήγγηλε.. το κράτος δυστυχώς δεν μπορεί να φυλάει τα πάντα.. όχι γιατι δεν θέλει αλλα γιατί δεν έχει τους πόρους.. δεν έχει τα λεφτά ...
οπότε όπως μετά τις φωτιές οι κάτοικοι των πληγέντων περιοχών ήταν σε επιφυλακή για εμπρηστές να εξακολουθήσουν να είναι όχι μόνο για εμπρειστές αλλα και για καταπατητές.. και για πολίτες που πετάνε σκουπίδια .. μπάζα και τα λοιπά......

Ας μην αντιδράμε σε αυτά που κάνουν άλλοι ας δράσουμε εμείς πρώτοι....

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”