Το μάθημα της γάτας

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18623
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Μάνος »

Το μάθημα της γάτας

Οι γάτες είναι οντότητες, που έχουν κατακτήσει τα πάντα. Έχουν κατακτήσει το σκοτάδι και το έχουν κάνει φως. Τη δυσκολία, την έχουν κάνει ευκολία. Την εξάρτηση, ανεξαρτησία. Το φόβο, θάρρος. Όλες οι γάτες πάνω στη γη δείχνουν συνεχώς στον άνθρωπο, πόσο εύκολα μπορεί να τα έχουν όλα. Πως η τροφή τους, είναι πάντα εκεί για αυτές. Πως όλο το Σύμπαν, κυριολεκτικά υπάρχει για να προσφέρει στη γάτα.

Αυτό είναι μια πάρα πολύ μεγάλη αρχοντιά, που η ανθρωπότητα θα κατακτήσει όταν αποφασίσει να δεχθεί το Θεό ολοκληρωτικά. Αυτός είναι ο λόγος γιατί πολλοί άνθρωποι, ιδιαίτερα οι άντρες δεν συμπαθούν τις γάτες. Γιατί, μέσα από ένα δύσκολο παρελθόν, πιστεύουν πως μόνο με σκληρή δουλειά και πολύ κόπο, φέρνουμε στον εαυτό μας τα αγαθά της ζωής.

Η γάτα πάντα δείχνει στον άνθρωπο ακριβώς το αντίθετο. Όταν κατακτήσεις τον Εαυτό σου, τότε η Ζωή, η γη, ο ουρανός, η Ύπαρξη ολόκληρη, προσφέρει όλα της τα δώρα σε εσένα. Είναι οι πιο ισχυροί δάσκαλοι. Ο μόνος τρόπος για να καταλάβει κάποιος πραγματικά τις γάτες είναι να φτάσει στο επίπεδο τους. Κρατάνε μέσα τους όλη τη Γνώση, τη Δύναμη και την Αλήθεια του Θεού και έχουν έρθει στην ανθρωπότητα, γιατί προστατεύουν τον άνθρωπο από πολλές αρνητικές ενέργειες, δείχνοντας του μέσα από τον τρόπο τους, την τελική του πορεία.

Οι γάτες, κοιτώντας σας από χιλιόμετρα, ξέρουν πολύ καθαρά ποιος είστε και ακριβώς επειδή είναι βασίλισσες, ανώτερες υπάρξεις ευγενείας, σας επιτρέπουν να τις πλησιάσετε όταν αισθάνονται ότι κατακτάτε βήμα-βήμα τον Εαυτό σας στην Αγάπη.

Τις αποκαλώ Τέλειες Υπάρξεις Ομορφιάς. Κάθε τους κίνηση, αποτελεί χορευτική εναρμόνιση σύμπαντος και γης. Είναι τόσο τρυφερές, που το τρίχωμα τους παράγει ηλεκτρικά κύματα που σε κάνουν να αγαπάς, να παίρνεις δύναμη, να νιώθεις πιο βαθιά τον Εαυτό σου και τον κόσμο.

~Απόσπασμα από το ηλεκτρονικό βιβλίο: Το Γουδί της Δημιουργίας
Γιώργος Βασιλορεΐζης – Κοινωνιολόγος


Read more: http://enallaktikidrasi.com/2014/02/to- ... z39QwRTMo9" onclick="window.open(this.href);return false;
Συνημμένα
cj7OZ.jpg
cj7OZ.jpg (33.21 KiB) Προβλήθηκε 6622 φορές
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18623
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Μάνος »

...Και μετά αναρωτιόμουν γιατί δεν μου αρέσουν οι γάτες...
:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26039
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Βικούλα »

>:d< >:d< >:d<

πολύ ωραίο, ευχαριστούμε Μανούλη :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Όλα τα ζώα είναι τέλεια οι εαυτοί τους... @};- @};- @};- και τα γατίνια, απλά υπέροχα... @};- :x :x

Ευχαριστούμε Μανούλη! :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Vasoula »

O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29995
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μ' αρέσουν οι γάτες :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23477
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Άσε μας μωρέ... "ανώτερες οντότητες"... >:P >:P

Που πας να τις χαϊδέψεις και σου βγάζουν νύχια... X( Ή μήπως που πας να κοιμηθείς και μέσα στην νύχτα κάθονται και "τσακώνονται" νιαουρίζοντας δέκα ώρες, αντί θα μαλλιοτραβηχτούν να τελειώνουμε... [-( [-(

Κάποτε τις συμπαθούσα πάρα πολύ. Τώρα δεν τις μπορώ. Προτιμώ τα σκυλάκια. Πιστεύω ότι αυτά είναι για συντροφιά. Οι γάτες είναι απλά για να τρώνε κατσαρίδες και ποντίκια. :-w :-w

:angelic-green:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Vasoula »

ε, ένα δίκιο τόχεις Θοδωράκο μου

Είναι πολύ αυτόνομα όντα, δεν είναι για συνεχείς γουτσουνιές όπως ο σκύλος που τρίβεται συνεχώς...Εκείνες, αν δεν πας για χάδια εσύ, δεν έρχονται, ακόμα και αν έχουν να σε δουν ώρες...
όμως έχουν έναν ιδιαίτερο τρόπο να σε κοιτάνε, σαν να σε γνωρίζουν...Είναι αλήθεια αυτό...

Αν συνηθίσεις την αυτονομομία τους, νομίζω ότι μπορούν να σου μεταφέρουν κάποια μηνύματα ακεραιότητας και ωριμότητας

Ποτέ δεν θα έλεγα έναν σκύλο 'ώριμο" :))

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x

Θοδωράκο :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Sofoula »

Χμμμ, εγώ δεν είμαι αντικειμενική... Ότι έχει μουσούδα το αγαπάω... ( Συχνά με αγαπάει και αυτό :') )
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23477
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

εδω και κανα 2-3μηνο εχω ενα γατακι που μαζεψα απο τον δρομο μιας και χωθηκε 2 βραδια στο αμαξι μου και αφου την ελευθερωνα ξαναγυρναγε.. δεν ξερω αν θα φανει περιεργο αλλα το να παρατηρω την συμπεριφορα της με βοηθησε ολο αυτο το διαστημα που την εχω με τα ζορια που πεσανε την ιδια περιοδο.. :) αυτο το θαρρος και η τολμη της δεν υπαρχει.. βλεπεις το φοβο της σε καθε τι καινουργιο και αγνωστο αλλα δεν μασαει.. συνεχιζει με προσεχτικα βηματα με εμφυτη περιεργεια να δει τι ειναι οτι και αν ειναι.. :) και ολη αυτη η συνεχης διαθεση για παιχνιδι.. :)

βεβαια η συγκεκριμενη γατα σχεδον σε μετενσαρκωση σκυλου μου κανει.. :)) :)) ειναι απιστευτα χαδιαρα και ερχεται διαρκως για αγκαλιες και χαδια! ασε που με ακολουθει παντου μεσα στο σπιτι και με το που με ακουει να ερχομαι απεξω παει στην πορτα κατευθειαν.. εχω ριξει πολυ γελιο με την συμπεριφορα της.. οταν μιλαει στα εντομα που βλεπει :)) :)) η κρυβεται σε γωνιες και περιμενει να περασω απο διπλα της για να πεταχτει στα ποδια μου.. ενταξει λιωνω!! :)) :)) :))

και εγω με σκυλο ημουν πολλα χρονια και μου ηταν αδιαφορες μαλλον οι γατες αλλα αναθεωρησα με την συγκεκριμενη και δεν θεωρω καθολου τυχαιο οτι ηρθε τωρα στην ζωη μου :x >:d< >:d< >:d<

ευχαριστω Μανουκο για το αρθρο :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Vasoula »

τώρα, μην ταυτιστείς με την γάτα, Μπεττούλα ε? 8-}

γιατί κάτι τέτοιο τόχεις εσύ, εύκολα στο τσεπάκι! :* >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6429
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) ε μια ψιλιταυτισουλα μικρουλα τοσοδουλα μπορει και να την επαθα =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) αμα αρχισω να μιλαω στα εντομα να εχετε τον νου σας!!! =)) =)) =)) =)) =))
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Το μάθημα της γάτας

Δημοσίευση από Vasoula »

να μην κυνηγάς κατσαρίδες μόνο ε? =)) =)) =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”